Budapest közlekedése


AJÁNLÓ

Busz
Budapest autóbuszvonal-hálózata a magyar főváros autóbuszvonalainak az összessége. Budapest közösségi közlekedésében a legnagyobb hálózatnak a több mint 200 vonalból álló autóbuszhálózat számít. A járatokat a Budapesti Közlekedési Központ és az ArrivaBus Kft., a Budapesti Közlekedési Zrt., és a Volánbusz Zrt. üzemelteti.
Trolibusz
Budapest trolibuszvonal-hálózata a magyar főváros trolibuszvonalainak összessége. Az első trolibuszjárat 1933. december 16-án indult el Óbudán. Napjainkban a vonalhálózat 12 alap- és 2 betétjáratból áll, amit a Budapesti Közlekedési Központ megrendelésére a Budapesti Közlekedési Zrt. üzemeltet.
Villamos
Budapest villamosvonal-hálózata a magyar főváros villamosvonalainak az összessége. Többszöri szolgáltatóváltás után 1968 óta a BKV – 1996 és 2006 között BKV Rt., azóta BKV Zrt. néven – üzemelteti, 2021-ben 149 kilométer hosszan, 35 rendszeres járattal.
Metró
Budapest metróhálózata Budapest közösségi közlekedési hálózatának legnagyobb kapacitású vonalaiból áll. Az első, a köznyelvben kisföldalattinak nevezett vonala a kontinentális Európa első földalatti vasútja (és a világ első elektromos motorvonatokkal kiszolgált földalattija) volt. A következő kettő, szovjet technológián alapuló viszonylata az 1970-es és az 1980-as években épült ki. A negyedik vonal átadására 8 éves építést követően 2014-ben került sor. Az ötödik vonal tervezése előkészítés alatt áll. A hálózat összhossza 2014-ben az M4-es metróvonal átadása után 38,6 km-re, az állomások száma pedig 52-re nőtt.
HÉV
A budapesti helyiérdekű vasút (rövidítése eredetileg BHÉV, köznyelvben csak HÉV) a magyar fővárosban és annak agglomerációjában üzemelő vasúti rendszer.
Vasút
Magyarországon a személyi vasúti közlekedést a MÁV (Magyar Állami Vasutak) biztosítja. Budapesten 3 központi vasútállomásról közlekednek a vonatok (Keleti-, Déli-, és Nyugati- pályaudvar).
Repülő
Kidolgozás alatt!
Hajó
Kidolgozás alatt!
Kerékpár és roller
Kidolgozás alatt!
Menetrendek
A budapesti buszok, trolibuszok, HÉV-ek, villamosok, metrók és vonatok menetrendje.


AJÁNLÓ

Budapesti Közlekedési Zrt.
A Budapesti Közlekedési Zártkörűen Működő Részvénytársaság (a hivatalos rövidítése BKV Zrt., a köznyelvben egyszerűen BKV, az eredeti „Budapesti Közlekedési Vállalat” szókapcsolat rövidítéseként) Budapest közösségi közlekedését működtető cég, mely a Fővárosi Önkormányzat 100%-os tulajdonában van.
Budapesti Közlekedési Központ
A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) egy 2011. január 1-jén megalakult budapesti önkormányzati közlekedési közszolgáltató vállalat, a fővárosi közlekedés irányító szervezete.
FUTÁR
Világszínvonalú, az évtized legjelentősebb közlekedési fejlesztése valósulhatott meg a fővárosban, amikor az elavult utastájékoztatási rendszert leváltotta az új FUTÁR. A FUTÁR (Forgalomirányítási és UtasTÁjékoztatási Rendszer) segítségével percre pontos forgalmi tájékoztatást kaphatsz a kijelzőkön keresztül a megállókban, a járműveken, illetve egy alkalmazást használva a mobiltelefonodon is.


AJÁNLÓ

Autók Budapest utcáin
1900. november 30-án, Budapesten 45 tag képviseletében a Royal szállodában megalakult a Magyar Automobil Club, amelynek elnöke gróf Szapáry Pál, a választmány tagjai - többek között - Bánki Donát, Csonka János és Törley József lettek. Legfőbb céljuk az autózás népszerűsítése volt, amelynek érdekében versenyeket és kiállításokat szerveztek. Ezen időben alig volt több, mint félszáz autó Magyarországon.
A rendszámtáblák bevezetése
A rendőrfőkapitány rendeletet adott ki 1901. június 10-én az automobilok rendszámhasználatáról. A rendelet csaknem húsz pontban sorolta fel, milyen szabályokat kell betartaniuk a fővárosban autózóknak.