Budapest múzeumai

Budapest múzeumai, kiállításai és emlékhelyei

Budapesten mintegy......


AJÁNLÓ

Aeropark
Az Aeropark (korábbi nevén: Ferihegyi Repülőgép Emlékpark) magyar repüléstörténeti múzeum, amely Budapesten, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér 2B terminálja közelében helyezkedik el. A repülőgép-múzeumban megtekinthető a magyar közforgalmú repülés elmúlt 60 évének szinte teljes fejlődéstörténete, a Li–2 típustól kezdve egészen az ezredfordulóig szolgálatban lévő Tu–154-esig, valamint számos repülőtéri kiszolgáló eszköz.
Aquincumi Múzeum
Az Aquincumi Múzeum a mai Óbuda területén, a Római Birodalom korában létezett Aquincum település emlékeit mutatja be. A főváros által alapított és fenntartott kulturális intézmény Budapest III. kerületében, a Szentendrei út 135. sz. alatt található, a Budapesti Történeti Múzeum egyik szervezeti egysége.
Arany Sas Patika
Az Arany Sas Patika az első gyógyszertár volt Budán, a törökök kiűzése után, 1687-ben a mai Dísz tér 1-2. számú házban alapította Bösinger Ferenc Ignác. A patika 1687 és 1696 között a Dísz tér 6. szám alá költözött. Bösinger fiókgyógyszertárat is nyitott a Vízivárosban, ami később Fekete Medve Gyógyszertárként lett ismert.
Bélyegmúzeum
A Bélyegmúzeum Európa egyik legnagyobb bélyegtörténettel, filatéliával foglalkozó közgyűjteménye. Önálló múzeumként 1930 óta működik.
Bibliamúzeum
A Bibliamúzeum 1988-ban jött létre a Dunamelléki Református Egyházkerület Ráday Kollégiumának épületében Budapesten. A Bibliamúzeum ebben a formában 2011 júliusáig működött, majd megindult a múzeum áttervezése. A 2017-ben megnyitott új kiállítás arra a kérdésre kíván választ adni, miért fontos ez a könyv a mai korban is, miért érdemes a Bibliát kézbe venni, kézbe adni és olvasni. A Biblia világát eredeti régészeti tárgyak, másolatok, hagyományos és informatikai interaktív eszközök segítségével mutatjuk be. Tárlatvezetéssel, múzeumpedagógiai foglalkozással és szakmai beszélgetéssel is várjuk a látogatókat.
Budapesti Történeti Múzeum
A Budapesti Történeti Múzeum Budapest egyik legjelentősebb múzeuma, a főváros történetének dokumentumait, tárgyi emlékeit gyűjti. Önkormányzati intézmény, de hivatalos besorolása szerint országos múzeum. Központja Budapesten az I., Szent György tér 2. szám alatt van.
Dréher Sörmúzeum
A Dreher Sörmúzeumban megtalálható minden, amit a sörről és a Dreher Sörgyárakról feltétlenül tudni kell. Az országban és nemzetközi szinten is egyedülálló tárlat 1979 óta a gyár és a söripar történetének, eszközeinek állandó kiállítása.
Ernst Múzeum
Az Ernst Múzeum egy kortárs magyar művészeti múzeum volt Budapesten. Kezdetben Ernst Lajos magánmúzeuma volt, amit 1912 májusában alapított, később a Műcsarnok egyik fiókintézménye volt. 2013-ban megszűnt. Helyiségeiben a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ kapott helyet.
Flippermúzeum
Szeretettel várunk a XIX. század flipperelődeitől a legmodernebb flipperekig minden időszak játékgépeit felvonultató, interaktív állandó kiállításunkkal (több mint 130 kipróbálható géppel) közel 400 négyzetméteren.
Fodrász Múzeum
Magyarország egyedülálló múzeuma, mely a fodrászat történetével és a szakma kellékeivel ismerteti meg a látogatókat. Aki betér a múzeumba, egy 1880-as évekbeli fodrász szalonban találja magát. A bükkfából készült muzeális fodrász szék fejtartóval, mellette a régi szekrény sok apró fiókkal, borotvával, pamaccsal, arctörlő kendővel, parfümmel igazán különleges hangulatot kelt. A filmkészítők is felfigyeltek e helyszínre, több filmhez is vettek fel itt jelenetet.
Földalatti Vasúti Múzeum
A Földalatti Vasúti Múzeum a Közlekedési Múzeumhoz tartozó múzeumi kiállítóhely, amely Budapesten a Deák Ferenc téri aluljáróban található. 1955-ben a Deák Ferenc téri átszálló rendszer építése miatt az M1-es metróvonal állomását körülbelül 40 méterrel arrébb helyezték. A nyomvonal-korrekció során felhagyott 60 méter hosszú alagútszakaszban berendezett kiállítást 1975-ben az akkori Budapest Főváros Tanácsa és a Budapesti Közlekedési Vállalat (BKV) hozta létre.
Földtani Múzeum
Magyarország legnagyobb földtani gyűjteménye ásványokat, kőzeteket, ősmaradványokat, valamint tudománytörténeti fényképeket és hagyatéki anyagokat őriz.
Kiscelli Múzeum - Fővárosi Képtár
A Kiscelli Múzeum a főváros által alapított és fenntartott kulturális intézmény Budapest III. kerületében. A múzeumépületben a Budapesti Történeti Múzeum két, szervezetileg és gyűjtőkörét tekintve különálló, de egymás mellett működő és kiállító tagintézménye kapott helyet. Az Újkori Várostörténeti Osztály gyűjtőköre a főváros 1686 utáni történetével kapcsolatos dokumentumokra, különféle tárgyi emlékekre terjed ki. A Fővárosi Képtár Budapest képzőművészeti gyűjteménye, főként fővárosi 20. századi és kortárs művészek alkotásait gyűjti és mutatja be.
Fürdő Múzeum
A Fürdőmúzeum a Budapesti Történeti Múzeum egyik kiállítóhelye Budapest III. kerületében, a Flórián tér 3-5. szám alatt, a gyalogos aluljáróban. A kiállítás a római kori Aquincumhoz tartozott katonai tábor közfürdőjének (therma) maradványait mutatja be.
Textil- és Textilruházati Ipartörténeti Múzeum
A Textil- és Textilruházati Ipartörténeti Múzeum, rövid nevén: Textilmúzeum a magyarországi textil- és ruházati ipar tárgyi és szellemi emlékeit megőrző intézmény volt Budapest III. kerületében, Óbudán, amely a hazai textilipar kialakulásában fontos helyszínnek számított. A múzeum ebben az eredeti formájában ma már nem létezik, helyén a Goldberger Textilipari Gyűjtemény működik.
Hadtörténeti Múzeum
A budapesti Hadtörténeti Levéltárban a magyar hadtörténelmi emlékekkel együtt felgyűjtött muzeális tárgyakból jött létre a Hadtörténeti Múzeum 1918-ban. Az 1847-ben klasszicista stílusban épült Ferdinánd-laktanya – amelyet 1880-as évektől Nádor-laktanyának neveztek – nyugati szárnyát 1926-tól alakították át Hadimúzeum céljára.
Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum
A Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum Budapesten, az Andrássy út 103. szám alatt található. A Szépművészeti Múzeum szakmúzeuma, amelynek gyűjtőkörébe a Távol-Kelet művészeti emlékei tartoznak.
Húsipari Múzeum
A Múzeum az Országos Húsipari Kutatóintézet területén (Budapest, Gubacsi út 6/b) található, mely állandó nyitvatartási renddel nem rendelkezik, de előzetes bejelentés alapján látogatható. A múzeum állandó kiállítással 1974. szeptember 27-én nyílt meg a nagyközönség előtt. Az ipartörténeti gyűjtemény az egyemeletes volt mosodaépület hét helyiségében foglalt helyet. Jelenleg a kiállítás két teremben, illetve a Kutatóintézet udvarán tekinthető meg.
Iparművészeti Múzeum
Az Iparművészeti Múzeum országos múzeum Budapest IX. kerületében, az Üllői út 33-37. szám alatt. Az Iparművészeti Múzeum a magyar és nemzetközi, régi és kortárs iparművészet, illetve design első számú gyűjtőintézménye és bemutatóhelye Magyarországon. Gazdag kollekciója Európában is a legfontosabb ilyen profilú múzeumok közé emeli, egyes gyűjteményrészei, így a szecessziós üveg- és kerámiatárgyak, vagy az iszlám-török szőnyeggyűjtemény, világszínvonalúak. A múzeum őrzi a középkori és kora újkori Magyarországról egyetlenként fennmaradt nemesi kincstárat, az Esterházy családét.
Tűzoltó Múzeum
A Tűzoltó Múzeum, avagy a Katasztrófavédelem Központi Múzeuma a tűzoltás, illetve a tűzoltók eszközeinek és tevékenységének bemutatásával foglalkozó kiállítás Budapest X. kerületében. A Katasztrófavédelem irányítása alá tartozik, amelynek központi múzeuma.
Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum
A Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum 2009-ben alakult meg a Közlekedési Múzeum és az Országos Műszaki Múzeum összevonásával. A múzeum összesen 8 kiállítóhellyel rendelkezik: Közlekedési Múzeum, Repüléstörténeti és Űrhajózási Állandó Kiállítás, Öntödei Múzeum, Elektrotechnikai Múzeum, Műszaki Tanulmánytár.
Ludwig Múzeum
A múzeum kortárs művészeti alkotásokat gyűjt és mutat be, jelentős magyar és nemzetközi képzőművészeti gyűjteménnyel rendelkezik. 2005. március 15-étől működik a Művészetek Palotájában, korszerű múzeumtechnológiai körülmények között. Területe 3300 m², a palota nyugati, Duna felé néző oldalán foglal el 4 szintet. A múzeum archívummal, szakkönyvtárral és múzeumpedagógiai műhellyel rendelkezik. A gyűjtemény alapjait az aacheni Ludwig házaspár ajándékai és hosszútávú letétei képezik.
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum
A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum országos szakmúzeum, melynek gyűjtőköre kiterjed a hazai kereskedelem (kis- és nagykereskedelem, áruvásárok, a nemzetközi kereskedelem, pénzügyi kereskedelem, biztosítás és szerencsejáték), a vendéglátóipar (szállodaipar, egyéb vendéglátóipari helyek), valamint a turizmus, idegenforgalom történetének kulturális javaira.
Mesemúzeum
A múzeumi fogadótér egyrészt a gyerekek által létrehozott vagy befogadott színházi- és bábelőadásoknak, árnyjátékoknak, vetítéseknek a színtere, valamint itt tartjuk a drámapedagógiai és a kreatív műhelyfoglalkozásokat is, amelyek a mesék vizuális feldolgozására irányulnak (rajzolás, festés, bábkészítés, jelmezkészítés, térjátékok, stb.).
Magyar Mezőgazdasági Múzeum
A Vajdahunyadvár épülete az 1896-os millenniumi ünnepségsorozat alkalmára épült. Darányi Ignác földművelésügyi miniszter 1896. június 20-án tette le a múzeum alapító okiratát. A Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár Európa szerte egyedülálló módon mutatja be a mezőgazdaság történetét. Az itt dolgozó szakemberekkel, kilenc állandó és számtalan időszaki kiállításával, negyven gyűjteményével az intézmény bemutatja a hazai mezőgazdaság, erdészet, vadászat, halászat, a szőlő és a bor, a domesztikáció, az erdők és növények, a lótartás fejlődését, történetét.
Magyar Nemzeti Galéria
A Magyar Nemzeti Galéria a magyarországi képzőművészetet dokumentáló és bemutató legnagyobb közgyűjtemény. Önálló múzeumként 1957 óta működik.
Magyar Nemzeti Múzeum
A Magyar Nemzeti Múzeum országos múzeum, mely a magyar történelem tárgyi emlékeit gyűjti és mutatja be. Főépülete Budapest VIII. kerületében, a Múzeum körúton található. A múzeum klasszicista stílusú épülete 1837–47 között épült, tervezője Pollack Mihály építész volt, alapítója gróf Széchényi Ferenc.
Magyar Olimpiai és Sportmúzeum
A Magyar Olimpiai és Sportmúzeum (korábbi nevén: Testnevelési és Sportmúzeum) a magyar sport történetét bemutató országos szakgyűjtemény, amelynek kiállítóterme Budapest XIV. kerületében, az Ifjúság útján található a Papp László Budapest Sportaréna mellett.
Magyar Természettudományi Múzeum
A Magyar Természettudományi Múzeum Magyarország legnagyobb természetrajzi (ásványtani, kőzettani, földtani, őslénytani, növénytani, állattani, embertani) gyűjteménye.
Magyar Vasúttörténeti Park
A Magyar Vasúttörténeti Park (becézett nevén: "Füsti Park") Közép-Európa legnagyobb interaktív vasúti emlékparkja Budapesten, a XIV. kerületi Tatai út 95. szám alatt. A 70 000 m² alapterületű parkban több mint 100 vasúti jármű tekinthető meg, köztük számos ritka mozdony. A járműállomány az 1870-es évektől napjainkig mutatja be a vasút fejlődését.
Malomipari Múzeum
A gyűjtemény régebben felszámolt malmok berendezéseiből, tárgyi emlékeiből állt össze. 2012-ben ideiglenes jelleggel bezárt.
Memento Park (Szoborpark)
A Memento Park (korábban Szoborpark Múzeum) szabadtéri múzeum Budapest XXII. kerületében, a magyarországi szocializmus emlékeinek bemutatásával foglalkozik. E kortörténeti kiállítóhelyen a szocializmus éveinek azon 42, a szocialista realizmus stílusában alkotott köztéri alkotása található, amelyeket az 1989–90-es politikai rendszerváltozást követően Budapest utcáiról eltávolítottak.
Műcsarnok
A Műcsarnok Budapest legnagyobb kiállítóterme, amely a Hősök terén található a Szépművészeti Múzeummal szemközt. Leginkább a mindenkori kortárs művészetek kiállításainak ad helyet. 2011 óta a Magyar Művészeti Akadémia felügyelete alatt áll.
Nagytétényi Kastélymúzeum
A Nagytétényi Kastélymúzeum az Iparművészeti Múzeum 1949-ben létesített bútormúzeuma, amely Budapest XXII. kerületében, a Kastélypark u. 9–11. sz. alatt található. Felújítási munkálatok miatt a Nagytétényi Kastély 2018. január 15-től zárva tart.
Néprajzi Múzeum
Ideiglenesen nem látogatható!
Öntödei Múzeum
Az Öntödei Múzeum – 1969-es alapítása óta – a Ganz Ábrahám által 1845-ben alapított Ganz-gyár egykori öntödéjében működik. Az 1858–62 között épült csarnokban Közép-Európa első és hosszú időn át egyetlen kéregkerék-öntödéje működött, de vasúti kereszteződési elemeket és gabonaipari őrlőhengereket is gyártottak.
Postamúzeum
A Benczúr-házban nyilt állandó kiállítás öt teremben olyan postatörténeti jelentőségű témákat mutat be, melyek a Magyar Királyi Posta kísérletező kedvét, innovatív szemléletét, alkalmazottainak újító tevékenységét bizonyítják. Makettek és eredeti járművek segítségével mutatjuk meg, hogy a világon először Budapesten állították a motoros tricikliket a levélgyűjtés szolgálatába, és szólunk a távíró- és távbeszélő-szolgálatban 1872-től foglalkoztatott nők munkakörülményeiről.
Rendőrmúzeum
A múzeum 1908-ban nyitotta meg kapuit Bűnügyi Múzeum néven a fővárosi rendőr-főkapitányság Ferenc József téri frontján, mint zártkörű intézmény. A gyűjtemény az 1940-es évekre már közel 10 000 tárgyat számlált. A törzsanyag a II. világháború során sajnos szinte teljesen megsemmisült, de az 1950-60-as években történő újjászervezést követően 1967-ben kapta meg működési engedélyét, mint országos gyűjtőkörű múzeum. 1999. április 26-tól a múzeum teljes kiállítási anyaga nyilvánossá vált. A Rendőrmúzeumban megtekinthető állandó kiállítások: A magyar rendőrség története 1848-tól napjainkig, Kriminalisztikai (bűnügyi) kiállítás, Múlt és jelen fotókiállítás.
Semmelweis Orvostörténeti Múzeum
A Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár célja a betegségek, a gyógyítás és a test történetével kapcsolatos eszközök, dokumentumok és műalkotások gyűjtése, feldolgozása, megőrzése, kutatása és hozzáférhetővé tétele a széles közönség számára, valamint Semmelweis Ignác tudományos jelentőségének feltárása és emlékének megőrzése.
Telefónia Múzeum
A Telefónia Múzeum Budapesten az I. Országház utca 30. (Úri utca 49.) szám alatt található műszaki kiállítóhely. A múzeum műemléki környezetben mutatja be a több mint 130 év telefonnal kapcsolatos magyar tárgyi emlékeket.
Természetrajzi Múzeum
2002. június 18-án megnyitotta ajtaját az ELTE TTK természetrajzi Múzeuma a Lágymányosi Campus déli tömbjében. Az üvegpiramis alatt a Biológiai és Paleontológiai Gyűjtemény, vele egy időben a Trefort kertből átköltöztetett, és itt eredeti állapotában újraépített Ásványtár. Ma már Matematikai Gyűjteménye is van a Múzeumnak.
Terror Háza Múzeum
A Terror Háza Múzeum a 20. századi diktatúrák áldozatainak emlékére létrehozott múzeum Budapesten, az Andrássy út 60. szám alatt. A Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány 2000 decemberében vásárolta meg az épületet, hogy egy olyan múzeumot hozzon létre, amely a magyar történelem két véres korszakát (fasizmus és kommunizmus) mutatja be.
Vasarely Múzeum
A Vasarely Múzeum nagyszabású állandó kiállítás Victor Vasarely műveiből Budapest III. kerületében, a Szentlélek téren.
Zászlómúzeum
A világ egyetlen Zászlómúzeuma Balogh László saját gyűjteménye felhasználásával, Józsefváros önkormányzata segítségével nyílt meg 1995. október 20-án. Jelenleg a József körút 68-as szám alatt működik. A gyűjtemény a világ országainak vezetőivel folytatott levelezés alapján jött létre. A tulajdonos-alapító a „Balogh Gyűjtemény” első darabját 1983-ban kapta, amely az idők során körülbelül 6000 darabosra bővült.
Zenetörténeti Múzeum
A Zenetörténeti Múzeum feladatköre: organológiai (hangszertörténeti) kutatás, magyar és európai zenetörténeti múlt dokumentumainak (kéziratok, levelek, képek, hangszerek, hagyatékok) gyűjtése, feldolgozása, publikálása monografikus formában és kiállítások keretében, zenei ikonográfiai kutatás és publikálás, állami tulajdonú mesterhangszerek nyilvántartása és szemléje.


AJÁNLÓ

Kiállítások, gyűjtemények

Barlanglakás-kiállítás
A Dunától induló domboldalakon, régebben Promontornak nevezett vidéken több évszázadon keresztül földbe vájt emberi lakóhelyek is voltak. 1966-ban az utolsó lakó elköltözése után a barlangokat betömték. A Barlanglakás-kiállítás Budafokon (Budapest XXII. kerületében), a Veréb utcában található.
Bölcsőde Múzeum
1876-ban Ybl Miklós tervei alapján készült és 1877-ben nyitották meg az eredetileg is bölcsődének épített intézményt. Az épületben kapott helyet a Bölcsődei Múzeum és itt működik a Szociális Szakmai könyvtár és olvasóterem.
Budapest Galéria
Feladata a fővároshoz tartozó közterületek képző- és iparművészeti alkotásaival (szobrok, plasztikák, muráliák, művészeti emléktáblák) kapcsolatos ügyek szakmai képviselete: új művek, tervek esetén bírálat szervezése; a Fővárosi Közgyűlés által jóváhagyott tervek megvalósítása.
Cinkotai Tájház
Budapest Főváros XVI. kerület Önkormányzata 2016. márciusában hozta létre a Kertvárosi Helytörténeti és Emlékezet Központot (KHEK). Gyűjteményükben szakemberek és érdeklődők kutatják kertvárosuk tárgyi és írásos emlékeit, amelyek a kiállítótérben megtekinthetők.
Csepel Galéria és Helytörténeti Gyűjtemény
Gyűjteményünk több évtizedes múltra tekint vissza. Elődeink a 60-as évektől gyűjtötték a Csepel története szempontjából fontos anyagokat, Csepel emlékeit, a helyi érdekességeket; amelyeket 1985-től intézményesült formában (Csepel Galéria és Helytörténeti Gyűjtemény, a mai Szent Imre tér 3.) mutattak be az érdeklődőknek. A Gyűjteménynek 2005 óta a Királyerdei Művelődési Ház ad otthont.
Elektrotechnikai Gyűjtemény
Az Elektrotechnikai Gyűjtemény állandó tárlatának keretén belül több részletben, tematikus osztásban mutatja be a magyarországi villamosenergia-ipar történetét kiemelkedő, világviszonylatban is jelentős gyártmányok tükrében.
Etele Helytörténeti Gyűjtemény
A XI. kerületi helytörténeti társaság Hidvégi Miklós vezetésével alakult meg 1991-ben. Az eredetileg Etele Helytörténeti Kör néven működő csoport a kezdetektől – az alapításkor megfogalmazott célokhoz hűen – gyűjtötte a helytörténeti anyagokat, részt vett minden, a kerület szempontjából fontos eseményen, illetve séták, látogatások során megismerkedtek a kerület nevezetességeivel, kiemelkedő intézményeivel, gyáraival. Albertfalván, az Etele Helytörténeti Gyűjteményben megtekinthetők azok az autómodellek is, amelyeket a nemrég elhunyt Haris Ottó, a hazai autó- és motorgyártás elismert kutatója, testvérével együtt készített. A fivérek a magyar közlekedés múltjának dokumentálására és valósághű bemutatására törekedtek.
Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény
Az 1997-ben alapított Helytörténeti Gyűjtemény Ferencváros tárgyi, írásos és szellemi örökségének kutatásával, gyűjtésével és feldolgozásával foglalkozik.
Gamma Művek Ipartörténeti Szakgyűjtemény
A múzeum közgyűjteményi (szakmúzeumi) státuszát 2015. december 31.-én jogszabályi előírások miatt sajnos meg kellett szüntetnünk de a gyűjtemény előzetes egyeztetést követően továbbra is megtekinthető a Gamma Zrt. székhelyén.
Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény és Hegyvidék Galéria
A XII. kerületi Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény 1973-ban kezdte működését egy, a Városmajor utca 76. szám alatti kis helyiségben, ahol tevékenységét erősen korlátozta a félszobányi terület. A Gyűjtemény és Galéria azóta folyamatosan fejlődik és 2017 óta a Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény a Zugligeti Lóvasút Végállomás egykori épülete mellett, míg a Hegyvidék Galéria a Királyhágó tér 10. alatt talált otthonra. A helytörténeti gyűjtemény állományában olyan érdekes, értékes tárgyak, dokumentumok találhatóak, mint például az Óra-villa óraszerkezete, a gróf Semsey-család levéltári iratainak egy része, vagy Barabás Miklós végrendelete. Közel ezer darabos kerületi témájú képeslapgyűjtemény is a kutatók rendelkezésére áll.
Hercules-villa
A Hercules-villa római kori lakóépület maradványait bemutató múzeumi kiállítóhely Budapest III. kerületében, a Meggyfa utca 19-21. szám alatt. A Budapesti Történeti Múzeum része, műemlék.
Kispesti Futball Ház
A Kispesti Futball Ház Budapest XIX. kerületének sétálóutcájában, a Fő utca 38. szám alatt található. Az önkormányzat tulajdonában lévő épület korábban a Kispesti Helytörténeti Gyűjteménynek volt a része, de 2014-es felújítását követően a Kispesti Labdarúgásért Támogató Egyesület által összegyűjtött sporttörténeti gyűjteménynek ad otthont. A Budapest Honvéd FC szurkolóitól és játékosaitól kapott felajánlásokból és adományokból a klubhoz kötődő emléktárgyakat mutat be a kiállítás.
Petőfi Irodalmi Múzeum
A Petőfi Irodalmi Múzeum Budapesten található, országos gyűjtőkörű szakmúzeum, amelynek feladata a magyar irodalom tárgyi emlékeinek gyűjtése, őrzése és bemutatása. Múzeumi kiállítóhely, tudományos intézet, kutatóhely és könyvkiadó.
Titok Galéria
Kő Ferenc titokzatos és nem mindennapi festményeit különleges effektek segítségével, szinte interaktív módon ismerheti meg a látogató. Más festményt látunk magunk előtt nappali fényben, s mást UV-világítás alatt. Az átváltozó festmények témái szorosan összetartoznak, a festő egymással asszociatív kapcsolatban álló történeteket helyez egymás alá a vászonra, de más-más technikával. A szemünk láttára teljes átalakuláson áteső festményekben való elmélyedést mindegyik kép/képpár témájához illő, hatásos zene fokozza, ezzel teszi teljessé a kiállítás szemlélőjének élményét.


AJÁNLÓ

Emlékhelyek

Bajor Gizi Színészmúzeum
A Bajor Gizi Színészmúzeum Bajor Gizi halálának első évfordulóján, 1952. február 12-én Gobbi Hilda kezdeményezésére nyílt meg Bajor Gizi egykori villájában.
Bartók Béla Emlékház
Budapest II. kerületének zöldövezetében található a Bartók Béla Emlékház, Bartók Béla utolsó budapesti lakhelye, a zeneszerző otthonában létrehozott múzeum és koncerthelyszín. A Bartók Béla egykori szobáiból kialakított, családias hangulatú hangversenyterem évek óta elsősorban az életművével foglalkozó koncertek, ismeretterjesztő előadások, filmvetítések és múzeumpedagógiai rendezvények helyszíne.
Csonka János Emlékmúzeum
Nem mindennapi ajándék születésnapra egy teljes múzeumot kapni. Főként, ha ehhez egy 107 éves autó is jár, amely ráadásul az első magyar gyártású automobil. A Magyar Posta 1905-ös automobilja, eredeti szerszámgépek, benzinmotorok, anyagvizsgáló berendezések, dokumentumok, tablók és fotográfiák mutatják be Csonka János gépészmérnök (1852-1939) sokoldalú tevékenységét abban az emlékmúzeumban, amely a feltaláló születésének 160. évfordulója tiszteletére nyílt Budán.
Eötvös Loránd Emlékgyűjtemény
A múzeum bemutatja Eötvös Loránd személyes hagyatékát és laboratóriumi eszközeit, alkotásait, valamint az Eötvös inga utáni kor geofizikai kutatóeszközeinek műszaki gyűjteményét.
Gaál Imre Galéria
A Gaál Imre Galéria: a Pesterzsébeti Múzeum egykori épületét Budapest XX. Kossuth Lajos u. 39. sz. alatt 1989-re újították fel; azóta a múzeum galériája, a Gaál Imre Galéria működik itt. A Galériában kapott helyet a Múzeum közel 700 darabból álló képzőművészeti gyűjteménye, benne Gaál Imre 120 grafikája, Tóth Menyhért, Nolipa István Pál és Muszély Ágoston festményei és tollrajzai. Elsősorban helyi kortárs művészek időszaki kiállításai láthatók itt. Három évtizedes hagyomány a Tavaszi Tárlat.
Gül Baba türbéje
Gül Baba türbéje egy 16. században épült török sírkápolna a budapesti Rózsadombon, a Margit híd budai hídfője közelében. 2016-tól az épületet környezetével együtt teljesen felújították, és 2018-ban az ingatlanegyüttes a Külgazdasági és Külügyminisztérium vagyonkezelésébe került. A Gül Baba Kulturális Központ és Kiállítóhelyet a Gül Baba Türbéje Örökségvédő Alapítvány működteti, 2018 őszétől látogatható megújult formában.
Holokauszt Dokumentációs Központ és Emlékhely
A Holokauszt Dokumentációs Központ és Emlékhely (röviden: Holokauszt Emlékközpont) a Páva utcai zsinagóga mellett felépült múzeum és egyben emlékhely, ami a magyarországi zsidó holokauszt eseményeit dolgozza fel és állítja ki.
Houdini-ház
Az emlékhely minden idők legnagyobb szabadulóművészének, a magyar származású Harry Houdininek állít emléket. Az itt bemutatásra kerülő állandó kiállítás Európa egyetlen és legnagyobb Houdini tárlata.
Jókai Emlékszoba
Jókai Mór a Svábhegyen vásárolt telket feleségével, Laborfalvi Rózával. A vidék természeti adottságait figyelembe véve itt alakították ki kertjüket, nevezetessé vált gazdaságukat. A halhatatlan regényíró emléktárgyai és bútorai láthatók a kiállításon.
József Attila Emlékhely
A Gát utca 3. számú bérházat Kaim István építtette 1891-ben. Ebben a házban született 1905. április 11-én József Attila. A család anyagi nehézségek miatt hamarosan elköltözött a Szvetanay utca 18-as számú házba. Mindössze három hónapos koráig élt itt a költő, a ház mégis szimbolikussá vált az elmúlt évtizedekben. A József Attila Emlékhelyhez kapcsolódó múzeumpedagógiai foglalkozások speciális célja a Ferencvárosban született költő gyerekkorának, életkörülményeinek, munkásságának felfedeztetése, érzékenyítés a költő verseinek megismerésére, megértésére, a helytörténeti ismeretek bővítése a múzeumpedagógia eszközeivel.
Kassák Lajos Emlékmúzeum
A Kassák Lajos Emlékmúzeum Kassák Lajos magyar író, költő, festő műveiből és írásaiból rendezett kiállítás. Kassák Lajos, a magyar avantgárd vezető művésze. Irodalmi és képzőművészeti munkásságát mutatja be, a volt Zichy-kastély I. emeletén található állandó kiállítás, mely 1976-ban, a Petőfi Irodalmi Múzeum filiáléjaként jött létre.
Kodály Zoltán Emlékmúzeum
A ház földszinti négyszobás saroklakásában Kodály Zoltán zeneszerző 1924-től haláláig (1967) lakott. A ház falán, a Körönd felől, Vígh Tamás bronz domborműve erre emlékeztet. Lakását később múzeumnak rendezték be. A szobák egy részét Kodály korabeli állapotban őrizték meg, pl. a 19. századi hangulatot árasztó szalont, ahol Kodály Zoltán a legkedvesebb vendégeket és a próbára érkező muzsikusokat fogadta.
Kovács Gábor Művészeti Alapítvány
Az Alapítvány célja, hogy a magyar társadalom minél szélesebb rétegei számára megismertesse és megkedveltesse a kortárs művészetet és az ebbe a körbe sorolható alkotók munkáit.
Róth Miksa Emlékház
A Róth Miksa Emlékházat a magyar üvegfestészet és mozaikművészet kiemelkedő alkotójának 1911 és 1944 közötti lakóházának és alkotóműhelyének épületeiben alakították ki. Az utcai épület első emeletén két állandó kiállítást alakítottak ki: a lakásmúzeumot és Róth Miksának a család birtokában maradt legfontosabb üvegfestményei illetve mozaik alkotásai láthatók itt. A ház tetőterében a múzeum kisegítő helyiségeit alakították ki, irodák, műtárgy-raktár, restaurátor-műhely kapott itt elhelyezést. A földszinten pedig 2005 szeptemberében nyílt meg az időszaki kiállítások terme, valamint a Róth Miksa egykori dolgozószobájából kialakított „Róth Szalon”.
Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ
A Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ új, korszerű vizuális intézmény Budapesten, amely 2013. július 12-én jött létre. A Központ célja a világhírű magyar fotográfia népszerűsítése, a fotózás önálló művészeti ágként való magyarországi elismertetése. A Központot a Magyar Állam által e célra létrehozott Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ Nonprofit Kft. működteti.


AJÁNLÓ