Jászai Mari tér

XIII. kerület, Angyalföld - V. kerület, Lipótváros

A Jászai Mari tér nem a legfontosabb terek közül való, viszont fontos közlekedési útvonalak haladnak át rajta: hozzá csatlakozik a Margit híd pesti hídfője, valamint innen indul a Nagykörút is, amely megkerülve Budapest központját, a Petőfi hídnál ér véget. A 2-es villamos végállomása is a Jászai Mari téren található, amely viszonylat a Duna partján haladva egészen a Nemzeti Színházig halad.


AJÁNLÓ

A Jászai Mari tér a Margit híd pesti hídfőjénél terül el, amelyet a Nagykörút vág ketté északi és déli részekké. A tér északi fele a XIII. kerülethez (Angyalföld), míg déli része az V. kerülethez (Lipótváros) tartozik.

A tér déli felébe csatlakozik a 2-es villamos végállomása, s innen közelíthetjük meg a Belvárost, s több fontos látványosságot is, köztük az Országházat vagy a volt Igazságügyi-palotát. A tér északi fele nagyobb, s ez inkább alkalmasabb pihenésre, mint a déli rész. Innen indulnak a trolibuszok a Dózsa György út, a Lehel tér, illetve a Keleti pályaudvar felé.

A tér főútja, vagyis a Nagykörút fontos közlekedési útvonal, amely áthaladva a Margit hídon, a Margitsziget érintésével jut Budára. Folytatása a Margit körút. A téren megáll a 4-es és 6-os villamos, amelyekkel körbeutazhatjuk a budapesti városközpontokat, s gyakorlatilag a város bármely részébe eljuthatunk egy, de legfeljebb két átszállással.


A Budai Nagy Antal utcából indulnak a 75-ös és 76-os trolibuszok, amelyekkel a Dózsa György úton és a Lehel téren át a Keleti pályaudvarhoz közlekedhetünk. Az utca a Jászai Mari tér északi sarkán található.

A téren több bolt található, mint például pékség, virágárus bódé, söröző, gyorsétterem, élelmiszerbolt, régiségkereskedés és szappanüzlet is.

Története

A pesti hídfő mindkét oldalát a Margit-híd megépítésekor parkosították, 1903-ban - neve 1950-ig Rudolf tér volt.

Az V. kerülethez a Margit hídtól délre eső rész tartozik, pihenő park volt.

1971.-ben itt állították fel Segesdi György Marx-Engels emlékművét, mely ma már a budatétényi szoborparkban látható. A régi posztamens és medence felhasználásával 1994.-ben épült meg a szökőkút, mely központi eleme a szépen felújított parknak. A parkrekonstrukció terveit Killer István készítette. Gazdag virágkiültetése, a kényelmes padok és a csobogó víz sokakat csábít ide pihenni.

Érdekessége még, hogy a fővárosban ez az első díszkert, ahol automata öntöző-rendszer létesült a kilencvenes években. Talán ezért üdébb a levegő, jobban fejlődnek a növények. Különleges fafajták nem találhatók, de a növények együttese az idős fákkal nagy virágfelületekkel szép látványt nyújt.

A teret az Orbán-kormány teljes körűen felújította, amit 2019. június 5-én adták át a nagyközönségnek.


AJÁNLÓ

Képek

Hamarosan!


Nagy Imre szobra

Nagy Imre első hazai egész alakos szobrát 1996. június 6-án avatták fel Budapest V. kerületében, a Vértanúk terén, amely Varga Tamás szobrászművész alkotása. A művész a bronzból készült szobrot egy könnyű ívű hídra helyezte, akinek tekintete az Országház felé esik. A szobor az 1919-es vörösterror áldozatainak 1945-ben lerombolt emlékművének helyén állt, majd a Kossuth Lajos tér történelmi helyreállítása során távolította el onnan az Orbán-kormány és helyezte át a Jászai Mari térre.


AJÁNLÓ

Megközelítése

  • Jászai Mari tér
  • Jászai Mari tér


Névadója



Jászai Mari (1850-1926)
Magyar színésznő, a Nemzeti Színház nagyasszonya, az egyik legnagyobb magyar tragika.