Liszt Ferenc tér

VI. kerület, Terézváros

A Liszt Ferenc tér Budapest magjában, az ún. Bulinegyedben található, egy fás, éttermekkel és teraszokkal telepített területen.


AJÁNLÓ

A XIX. század utolsó harmadában parcellázott, beépítetlen terület volt, csak a nyugati oldalán állt egy épület, keleti oldalát a Gyár utca (ma Jókai utca) határolta. Környéke sem alakult még ki ekkor, a Kertész utca csak a Dob utcáig terjedt.


A Liszt Ferenc tér az Andrássy út felé, 1890 után (kép: Fortepan)

Nevét 1907-ben kapta, az ekkor megnyitott Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola miatt nevezték el a Gyár utcának ezt a részét a zeneszerzőről.

A Liszt Ferenc-tér 11-ben lakott Szép Ernő magyar költő és író.

A tér Andrássy út felőli oldalán Ady Endre szobra áll, Csorba Géza alkotása 1960-ból. A tér közepén névadója, Liszt Ferenc emlékműve látható, mely Marton László szobrászművész, Finta József építész és ifj. Szlávics László iparművész 1986-ban készült alkotása.

A tér ma teraszos vendéglátóhelyeiről ismert és népszerű, karácsony előtt kirakodóvásárt rendeznek itt.

A fásított tér és a Király utca sarkán áll a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem eklektikus-szecessziós épülete. A tér legrégibb épülete a 7. számú: kétemeletes saroklakóház késő klasszicista stílusban épült 1860-ban Zofahl Lőrinc tervei alapján, egy régebbi földszintes ház maradványainak felhasználásával.


A Liszt Ferenc tér napjainkban (kép: Google Maps)


A Liszt Ferenc tér, a Jókai tér és az Oktogon kapcsolata (kép: Google Maps)


AJÁNLÓ

Képek

Hamarosan!


AJÁNLÓ

Megközelítése

  • Oktogon
  • Oktogon
  • Oktogon
  • Király utca

Névadója



Liszt Ferenc (1811-1886)
Magyar zeneszerző, zongoraművész, karmester és zenetanár. Minden idők egyik legkiválóbb zongoraművésze, aki egyben a XIX. századi romantika egyik legjelentősebb zeneszerzője.