Váci utca

V. kerület, Belváros

A Váci utca Budapest első és egyben leghíresebb sétálóutcája, ahol - nyugati mintára - számos üzlet és vendéglátóhely várja a turistákat. Északi végében volt a Váci kapu, amely a pesti városfalon át vezetett északi irányba.


AJÁNLÓ

A Pest városán észak-déli irányban végighaladó utca északi részét a török korban (XVI–XVII. század) Bécsi utca mahallénak, déli szakaszát pedig Nagy utca mahallénak nevezték. Északi végében állt a Váci kapu.


Pest városának térképe 1761-ben

A török hódoltság után, 1690-től a mai lefutás teljes hosszában Lipót utca (Leopoldgasse) lett a neve, majd az 1750-es évektől északi részét Váci utcának (Waitznergasse) hívták, de a Vörösmarty tér és a Piarista utca közötti szakaszt néha Fő utcának (Hauptgasse), a Szabadsajtó út és a Duna utca közötti részt pedig a Rózsa utcának (vagy térnek, Rosengasse/platz) is nevezték. A Szarka utca és a Vámház körút közötti déli szakasz a XIX. században Tyúk utca (Hühnergasse) néven volt ismert.



Mai nevét 1899-ben kapta, amikor az említett közterületeket egy utcává vonták össze.

Története

A Váci utca elődje egy szűk, de viszonylag egyenes kis utcácska volt észak-déli irányban, amely gyakorlatilag keresztül szelte a középkori Pest városát. A török uralom alatt többnyire földszintes vagy itt-ott egyemeletes házak szegélyezték. E házak Pest ostromaikor többször leégtek, így a törökök alóli felszabadulás után szinte egész Pestet újjá kellett építeni. A városi tanács 1700 júniusában hozott rendelete szerint, minden ház tulajdonosa köteles a háza előtt kikövezni az utcát.

A város képe viszont alig változott, mert ugyanúgy alacsony építésű házakkal pótolták a régieket, amelyre jó példa a Váci utca déli végében, a Kecskeméti kapunál lévő kapuőr háza:


A fénykép a források szerint 1860-ban készült (mai szemmel nézve döbbenet, hogy egykor ilyen házakból állt Pest)
(megjegyzés: napjainkban Prága azért oly népszerű a turisták szemében, mert ott nem rombolták le esztelenül a régi házakat, s a mai napig megtekinthetők)

Másik példa egy kétszintes ház a mai Vitkovics Mihály utca 12. szám alatt (akkor Sarkantyú utca), amely 1789-ban épült és mindmáig áll. Az épület anno Saager-, majd Shaffer-ház néven volt ismert és sarkantyúkészítő műhely működött benne. Telkét Saager Antal déligyümölcs-kereskedő vette meg 1788-ban, amelyre a fent említett időpontban (más forrás szerint 1799-ben) építette fel copf stílusú házát. Ezt Schaffer József vásárolta meg és alakíttatta át a ma is ismert formájára. A házban 5 lakás kapott helyet, amelyet kiadtak: többek között itt lakott Kosztolányi Vidor törvényszéki hivatalnok és Thunhart József mérnök. Utóbbi a Magyar Államvasutak Gépgyárában fejlesztette ki a víz alatt is működő kőtörőjét, amelynek segítségével később Könyves Tóth Mihály és csapata szabályozta az Al-Dunát és a Vaskaput. A házban lakott még Száva Antal parafadugó-kereskedő, Kőrös János szalmakalap tisztító és Petrányi Mihály szabó.

Rómer Flóris írta a töröktől visszafoglalt Pestről: "Ha már a török iga alatti város sorsa könyörületre méltó volt, még inkább megérdemlé a szánalmat a kőhalom, melyre a győzők a magyar zászlóval együtt a kétfejű sast feltűzték. Omladék és romhány, elszórt piszkos katonatanyák és bedűlő félben lévő lóólak valának az egyedüli építési maradványok, melyeket a seregek véres verítékkel visszafoglaltak. … A hajdani jó módú polgárság kihalt, az ideiglenes lakókat idegenek képezték, kiket egyedül a katonákkal való kereskedés és nyerészkedés csalt ide (...)".

A felvilágosodás eszméjének neohumanista célkitűzésű oktató-nevelő munkáját a Pesti Evangélikus Egyház 1788 őszén kezdte meg. Pest-Buda és Óbuda akkor még alig 50 főnyi evangélikus polgársága néhány környékbeli patrónus támogatásával egy évvel korábban, 1787-ben kapott engedélyt a Helytartótanácstól, hogy a Leopoldgasse (ma Váci utca) és Hutgasse (ma Irányi utca) sarkán, a Pléhkalaphoz címzett vendéglő emeleti szobáiban lelkész és kántor szolgálatával nyilvánosan összegyűlhessenek.

1790-ben került az utcába közvilágítás: a városban elhelyezett 300 lámpából ide is jutott egynéhány, majd a lámpák száma hamarosan növekedett. Ekkor még lámpagyújtogatók járták a várost, akik a Városházáról mentek este a gyújtásra, hajnalban az oltogatásra.

A gölnicbányai Sayfried Antal ekkor kap megbízást arra, hogy a város evangélius iskolásgyermekeit maga köré gyűjtse és a tudományok alapelemeire oktassa. Az első évtizedekben mindaddig ott folyt a tanítás, amíg utóbb a városfalon kívül eső Káposztás piac szélén, a mai Deák téren tulajdonjogot nem szerzett és templomot, paplakot, majd iskolát nem építhetett az evangélikusság. Csak amikor a Pollack Mihály tervezte klasszicista templom felszenteltetett, jöttek első ízben a mai Evangélikus Országos Múzeum addig gyülekezeti házként használt helyiségeibe a növendékek. Létszámuk akkor, 1812-ben, 67 fő volt, közülük 42 fiú és 25 leány.

Akkortájt csak úgy kaphatott polgárjogot a bevándorló, ha saját háza is volt a városfalakon belül. Épp ezért a XIX. század első fele az iparosodást, a lakosság lélekszámának gyarapodását és az építőtevékenység fokozódását hozta a városnak. Pest lakosainak száma az 1799. évi 2870-ről 1848-ra 110516-ra emelkedik. A város már a századfordulón túlnőtte a városfalak által szabott határokat.

József nádor 1801-ben felterjesztéssel fordult a császárhoz, melyben Pest kereskedelmi jelentőségére és ezzel kapcsolatosan a városszépítés fontosságára hívta fel a figyelmet. Megbízásából Hild János kidolgozta az első városrendezési tervet, mely az 1805-ös József nádor-féle városszépítési programot tartalmazó újabb felterjesztés alapja. A nádor felterjesztése alapján 1808-ban létrehozták a Szépítő Bizottmányt, melynek tevékenysége nyomán hatalmas lendületet vett a város fejlődése.

A Váci utca tulajdonképpen ezután kezd el szárnyalni, úgy, mint a világvárossá fejlődő Pest központi sétálóutcája. Érdemes tudni, hogy a pesti városfal ekkor már nagyrészt lebontásra vagy beépítésre került: a rondellákat 1780-től kezdődően rombolják le, míg a Kecskeméti kapu 1792-ben omlik le a bontócsákányok által.


A Váci utca egy 1837-es térképen

Az 1830-as évektől datálható, amikor a Váci utca lassan a "finom holmik” utcája lett: "Pestnek naponkint nevelkedő szépülését nagyon elő segítik ama szép kalmár-boltok is, melyek a Belváros fő utcáiban, minduntalan megnyittatnak, vagy csinosíttatnak. Kalmárjaink (a bécsiek példájára) vetekednek egymással, az egész bolt elejét különös szépségű architectonikai készületekkel díszesítik. Meglepők ama most divatba jött lábnyi nagyságú betűkkel írt címnevek is, melyekkel különféle színekkel s árnyéklattal festenek a bolt feletti táblákra” - írja a Honművész 1833-ban.

Garay János 1835-ben színes beszámolót tett közzé a Váci utcai "ócsatangolókról, a lányokról és ifjakról, a katonatisztekről és a döcögős tanárokról, akik egymásnak hajlongva köszönnek, és az egész utcaszélességet elfoglalják”. Nagy Ignác újságíró egész cikket szentelt annak, hogy "milyen eleven mozgás uralkodik itt a pompás Váci utcában! Csinos szakácsnék, pompás asszonykák, szurtos szolgálók, zsírtól csepegő vendéglői szolgák, vihartól ostorozott folyam habjai gyanánt űzik egymást előre! Ez is a Váci utca!”.
 


A "Váczi utcza Pesten" 1845-ben (kép: Rudolf Alt / Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár)

A Piarista utca és a Kígyó utca közé eső szakaszon az utca térré szélesedett a Duna felé; ez volt Pest város főtere, amelynek déli oldalán állt a városháza.


A régi városháza a ráépítés után, 1843-ban

A XVIII. században általában Fő térnek (Hauptplatz), 1810-től Régi vásártérnek (Alte Marktplatz), majd XIX. században Városház térnek (Stadthausplatz), 1848-49-ben pedig Szabadság térnek hívták. A Kígyó utca és a Szabadsajtó út közötti szakasz neve 1874-től Városház utca volt.

A Váci utca 28. - Párisi utca 1 szám alatti ház a Lyka-család újabb bérháza volt. A korábban a Keglevich grófi család tulajdonában levő emeletes házat csődeljárás során vette meg Lyka D. Anasztáz, s határozta el új épület kialakítását a régi helyén. Erre már Lyka Döme adta ki a megbízást Steindl Imrének, s 1875-1877 között egy hatalmas méretű Huzella Mátyás fegyver üzlete 1900 körülbérházat emeltetett az előző helyére. Nagyon híres üzlet volt a Lyka házban Huzella Mátyás fegyver- és vadászati kellékeket árusító boltja. Ahogy a krónikás írja “Egész Magyarország ide járt vadászpuskát, patront vásárolni” (1889-ben a Révai Testvérek részvénytársasága vett ki helyiséget földszinten a könyvesboltja, emeleten pedig az irodái számára, ahonnan 1900-ban továbbköltöztek az Üllői úti új székházukba).

A Váci utca cégtábláinak java része ekkor még javában német nyelvű volt, s a Honművész svádolta is ezért a magyar cukrászokat, kávésokat, patikusokat. Az áttörés az 1870-es években következett be, s nemsokára a magyar cégérek kerültek túlsúlyba. A divatcikkek, kirakatok előtt álldogáló hölgyek miatt a Pesti Napló 1875. augusztus 12-i számában már a közerkölcs megsértésével vádolják a területet, pontosabban az árusait.


 A Váci utca képe 1885 körül a mai Március 15. tér felől, déli irányba nézve - háttérben az Angolkisasszonyok temploma, előtérben az ekkori Rózsa tér
(kép: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára. Levéltári jelzet: HU.BFL.XV.19.d.1.07.017)


A Városház tér a piaccal, valamint a Váci utca a Kígyó utca torkolatától nézve 1890 körül (napjainkban a tér helyén a Piarista tömb található)
(kép: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára. Levéltári jelzet: HU.BFL.XV.19.d.1.07.045)


A fentebb említett piac a Városház téren, a Március 15. (Eskü) tér felől, a Piarista (Kötő) utca és a Váci utca felé nézve, 1894-ben
(kép: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára. Levéltári jelzet: HU.BFL.XV.19.d.1.07.016)


A Váci út látványa a Vörösmarty tér felől 1885 körül
(kép: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára. Levéltári jelzet: HU.BFL.XV.19.d.1.06.039)

A kereskedők az 1930-as években kezdtek el javaslatokat tennia régi korzó felélesztésére, de az ekkor már működő járműforgalom megszűntetését is szorgalmazták.


1963-ban még sima autós út volt a Váci utca
 

 

 

Folytatjuk!


AJÁNLÓ

Képek

Hamarosan!


AJÁNLÓ