Stöckl-lépcső

I. kerület, Vár

A budai Várban sétálva kívülről már bárki megszemlélheti a 2020-ban újonnan felépített egykori Királyi Lovarda és a volt Főérség épületét, valamint a szintén újra felépített Stöckl-lépcsőt is, amelyeket a háború után bontottak le.


AJÁNLÓ

Mivel a Csikós udvar több méterrel mélyebben fekszik (a Várhegy nyugati lejtőjén), mint a felső palotaudvarok, így a Hunyadi udvar vagy az Oroszlános udvar, Hauszmann Alajos a területek közötti összeköttetést – és az alsó udvar palotaegyetteshez való kapcsolódását – egy gyönyörű, neoreneszánsz stílusú díszlépcső (a Stöckl-lépcső) megépítésével oldotta meg, amely 1896-ban el is készült. Másrészt a szintbeli különbséget áthidalására egy lejtős utat (rámpát) tervezett, amelyet 1900 körül alakítottak ki.

Nevét a korábban a közelben álló, de Hauszmann által elbontatott hivatali épületről, a Stöckl-épületről kapta. Ausztriai kastélyok szomszédságába volt szokás a XIX. században hasonló melléképületet építeni, ami németül a Stöckl Gebӓude névre hallgatott.


A megsérül palota és környezete 1945-ben (kép: Fortepan)


A képről világosan kiderül, hogy a lépcső menthető lett volna, viszont a kommunista diktatúra alávalói mégis a bontás mellett döntöttek

A második világháború utáni várospolitika a Stöckl-lépcsőt sem kímélte, így a Lovardával és a Főőrség épületével együtt lerombolták, helyén pedig az utóbbi évtizedekben - Budapest szégyenére - egy elhanyagolt romkert terült el.

2016 augusztusában kihirdették a kivitelezőjét a budai vár megújítását célzó Nemzeti Hauszmann Program egyik fő projektjének, amelyben a várban korábban elbontott építményeket építenek újjá a Tabán felöli oldalon. Eszerint az egykori királyi lovarda, a főőrségi épület és a Stöckl lépcső felépítését célzó két közbeszerzést a West Hungária Bau Kft. nyerte meg összesen nettó 6,6 milliárd forintos ajánlattal.


Az újjáépítés látványterve

A lépcső gyakorlatilag 2018. márciusának végére készült el. A Várkapitányság Nonprofit Zrt. által irányított nagyszabású rekonstrukcióban a Reneszánsz Zrt. is részt vett. Az állványok már 2020 tavaszán lekerültek a Főőrség épületéről, így a Hauszmann Alajos egykori tervei nyomán újjáépült egykori laktanya kívülről már 2020 nyarán is megcsodálhatóvá, terasza is bejárhatóvá vált.


AJÁNLÓ

Responsive image
A Stöckl-lépcső 2022 február közepén


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: Hauszmann Alajos
  • Építés ideje: 1900.
  • Lerombolása: 1970.
  • Ujjáépítése: 2018.

Megközelítése

  • Dísz tér / Palota út
  • Dózsa György tér