Sziklakórház

I. kerület, Krisztinaváros, Lovas út 4c

A Sziklakórház a Budai Vár alatt található. A várhegy mélyén kb. 10 km hosszúságú barlang és pincerendszer kanyarog, melyet az ott lakók folyamatosan használtak, bővítettek, átalakítottak. A II. világháború előestéjén a járatokat megerősítették, a lejáratok számát korlátozták, a sokszor különálló járatszakaszokat egybenyitották. Mindezt azért, hogy a 10-15 m mélységű járatrendszer óvóhelyként szolgálhasson az esetleges bombázások során.


AJÁNLÓ

Az I. kerület és a vár volt akkoriban a „kormányzati negyed”. Így légoltalmi és egészségügyi ellátási megfontolásokból Dr. Szendy Károly a Székesfőváros Polgármestere elrendelte egy sebészeti szükségkórház – más néven Légókórház – építését a vár alatt. A létesítményt költségkímélési szempontok miatt a barlangrendszerhez igazítva alakították ki – barlangteremből szoba lett, járatból folyosó. Az építkezés 1939 és 1944 között megfeszített ütemben folyt és 1944. februárjában megnyílt a Székesfőváros Sebészeti Szükségkórháza.


A Sziklakórház bejárata a várfal tövében a Lovas úton

Három nagy és egy kis kórterme, korszerű műtője volt. Igazán intenzíven csak az 1944 májusi amerikai légitámadások után került használatba. Feladata az általános sürgősségi ellátás lett, így polgári és katonai személyeket is fogadott, akik a légitámadásokban megsérültek. A kórház műszakilag és orvostechnikailag nagyon korszerűnek számított. Gyenge pontja a melegítőkonyha volt, amely a város bekerítése után túl kicsinek bizonyult.

A kórházat a Szent János Kórház felügyelete alá rendelték, vezetőjének Dr. Kovács István egyetemi adjunktust, sebész főorvost nevezték ki. Ő a frontot is megjárta orvosként. Helyettese Dr. Seibriger András lett. Munkatársaikkal - közel negyven orvossal - váltásban dolgoztak a létesítményben. Az orvosi ellátást a Vöröskereszt önkéntes ápolói segítették igen nagy számban.

A létesítményt 300 ember befogadására tervezték. Budapest ostroma alatt azonban teljesen megtelt sebesülttel, szemtanúk beszámolói szerint 650-700 embert is bezsúfoltak. Továbbá, aki nem fért a kórházba, a barlangrendszerbe nyíló több átjárón keresztül barlangtermekben, faágyakra, hordágyakra és szalmazsákokra fektetve helyezték el. A halálozási arány igen magas volt a járványok, eszköz és gyógyszerhiány miatt.

A kórházban civilek és katonák voltak vegyesen, a nők számára külön kórterem volt fenntartva, s közel 30 munkaszolgálatos orvos tevékenykedett.

A kórházat 1945. júniusában bezárták. Az orvosok egy része nyugatra menekült. A kórházat vezető dr. Kovács István és dr. Seibriger András a háború után 2-3 évig tilalmi listára kerültek és nem gyakorolhatták hivatásukat.

A kórház felszerelését jórészt elvitték, ezért néhány kórtermét egy magáncég vette bérbe és 1949-ig tífusz elleni védőoltást készítettek Jugoszláv exportra. Az 1950-es évek elején a létesítményt titkosították, melyet csak 2002-ben oldottak fel. A hidegháborús feszültség hatására döntöttek a bővítéséről, így 1952-ben új kórtermet alakítottak ki és megkezdték a létesítmény felszerelését.

Noha még nem volt teljesen a működésre felkészülve, az 1956-os forradalom alatt 1956. október 25-én megnyílt a kórház és ellátta a sebesült civileket, katonákat. A II. világháborúban is itt szolgáló dr. Seibriger volt az egyik orvos. Hat fiú és egy lány is született ez alatt a viharos időszak alatt az akkor még bombabiztos létesítményben. A forradalom leverése után rövid ideig még működött. Az év végére az itt lábadozókat elszállították és - néhány kalandosan megszökő kivételével - börtönbüntetésre ítéltek. Ők 1963-ban, hét év után szabadultak amnesztiával.

1962-ig átépítették és kibővítették a kórházat, hogy vegyi vagy atomtámadás esetén is használható legyen. Ekkor épült az egészségügyi áteresz, lég- és vízkezelő rendszer. Kiépült a Dunához egy közvetlen vízvezeték és szivattyúrendszer is, harcigáz-szűrő és energiaellátó rendszerek. Utóbbi szíve a máig működőképes két GANZ gyártmányú dízelmozdony motor és a hozzájuk kapcsolódó generátorok. Így a teljes kórházat üzemeltetni lehetett volna a külső áramellátás zavara esetén.

Az elkészült, akkor igen korszerű kórházat továbbra is a János Kórház kezelte. A tervek szerint kijelölt orvosai, ápolói jöttek volna fel a létesítménybe túlélni a vegyi- vagy atomtámadást.

A haditechnikai fejlődés (a neutronbomba) miatt már az 1960-as évek végére elavult lett a létesítmény. Megszüntetni azonban senki nem szüntette meg, így a János Kórház, mint megbízott kezelő, a gondját viselte, a Polgári Védelem pedig raktárnak használta.

A létesítménybe vezényelt orvosok és ápolók a 80-as évek közepéig tartottak évente polgári védelmi gyakorlatot a kórházban, ki-ki elpróbálva a saját szerepét konfliktus esetén. Egy gondnok család lakott az előterében lévő szolgálati lakásban 2004-ig és szigorú titoktartási kötelezettség mellett karbantartották a kórházat. 2004-2006-ig a Krétakör Színház használta alkalmanként előadásra, e mellett a 2006-os Kulturális Örökség Napján is látogatható volt. Korszerűsítésre, felújításra azonban 2007-ig nem került sor.

2007-ben a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum kezdeményezésére számos szakmai szervezet bevonásával felújításra került a létesítmény. Részlegesen már a 2007-es Múzeumok Éjszakájától megnyílt a látogatók előtt. További munkálatok után 2008. március 11-től folyamatosan megtekinthető mint kiállítás - Titkos Légókórház és Atombunker címmel. 2010-ben a kiállítás az OKM-től megkapta a muzeális intézményi és gyűjteményi rangot, és mint országos gyűjtőterületű múzeum működik.

A jórészt csak városi legendákból ismert Sziklakórház - a korábban LOSK 0101/1 rejtjelszámú szigorúan titkos kórház és atombunker - hazai történelmi és nemzetközi szintű szenzáció. Páratlan mivoltát mi sem bizonyítja jobban, mint hogy – a Terror Házán kívül – nincs az országban még egy olyan múzeum, ahol az 1945-ös és 1956-os események eredeti környezetükben kerülnek bemutatásra. Ez a létesítmény egy olyan hely, ahol a háború igazi borzalma jelenik meg, ahogy az igazi hősiesség is – ami az embernek maradás az embertelen körülmények között.

Néhány éve még az objektum létezését is tagadták – rejtjelszáma LOSK 0101/1 volt, titkosítását csak 2002-ben oldották fel. A földalatti termekben megdöbbentő hitelességgel keltjük életre a II. világháború, az 1956-os forradalom valamint a hidegháború korszakát viaszfigurák és eredeti tárgyak, eszközök segítségével.

Megőrzésre méltó a nehéz és szomorú időket idéző létesítmény. Köszönöm a bemutatást”  - Tarlós István, 2009.11.29.

„Hihetetlen az egész kiállítás, hogy ilyen állapotban láthatjuk az elmúlt hosszú időszakot. Nemcsak a tavalyi év legjobb kiállítása, hanem a következő éveké is.”
K.O. 2009.12.

Állandó kiállításaink:
 - II. világháborús légókórház és egészségügyi kiállítás (1944-45, 1956)
 - II. világháborús német harcálláspont és vezetési pont (1945)
 - Atombunker és polgári védelmi kiállítás (hidegháború időszaka 1950-1970)
 - Orvosi műszerkiállítás (1945-1980)


AJÁNLÓ

Nemzetközi szinten is párját ritkítja, hogy egy teljesen felszerelt légókórházat és bunkert bemutassanak a nagyközönségnek. Valós történelmi helyzetet életszerűen elevenítünk meg, mert az a koncepciónk, hogy az intenzív látványélmény emlékezetesebben vésődik be a látogatókba, mint a vitrinek és feliratok tömege. A tapasztalatok szerint minden korosztályt ér olyan benyomás, amely miatt érdemes megnéznie a Sziklakórházat. Van akinek „nosztalgia”, másoknak történelmi érdekesség, van akinek újdonság, vagy egyszerűen technikai kuriózum a 60-as évekből származó, máig működőképes rendszer. A kiállítás komoly szakmai háttérrel rendelkezik – elismert személyek és szervezetek segítik a hiteles bemutatást.

A több mint 2400 m2-es kiállítás egy kalandos időutazás a Várhegy múltjába, a háborús orvoslás és polgári védelem - a mai ember számára jórészt szerencsére ismeretlen világába. Az 1960-as években korszerűnek számító kórház berendezése máig fennmaradt, működőképes gépészete nap mint nap ellátja feladatát. A 2008 óta működő kiállítás 2010. március 1-től megkapta a muzeális intézményi besorolást.

2011. szeptember 5-től az első 15 bejelentkező diákcsoport (min. 20 fő esetén) 10.000 Ft értékű múzeumi órát és tárlatvezetés, vagy interaktív 2 órás tárlatvezetést kap ajándékba. Belejelentkezéskor hivatkozzon az „interaktív ősz” akciónkra.

2011 őszén is különleges programokkal, új kiállításokkal várjuk a diákcsoportokat a Sziklakórházban Múzeumban! Ismertesse meg interaktív módon diákjaival osztálykirándulás, városnézés, történelem vagy osztályfőnöki óra keretében történelmünk máig rejtett, de annál izgalmasabb szeletét!

A Sziklakórház azon kevés múzeumoknak az egyike, amely valós helyszínen mutatja be kulturális örökségünket. Néhány éve még az objektum létezését is tagadták – rejtjelszáma LOSK 0101/1 volt – titkosítását csak 2002-ben oldották fel. A földalatti, betegekkel zsúfolt kórtermei, szűk folyosói megdöbbentő hitelességgel keltik életre a II. világháború, az 1956-os forradalom és a hidegháború korszakát élethű viaszfigurák segítségével. A hely tehát szellemével és nem vitrinekkel, tablókkal oktat. A működőképes gépészettel és korabeli berendezési tárgyakkal felszerelt létesítményben valódi izgalmakat élhetnek át a tanulók, miközben a háborús állapotokat és a hidegháború eszközeit eredeti környezetükben fedezik fel.

A Sziklakórház egy kalandos időutazást ígér a Várhegy múltjába, a háborús orvoslás és polgári védelem jórészt a hétköznapi életben ismeretlen világába. A mindennapjainkban elharapódzó erőszak, a háború és a hősiesség hibás ábrázolása mind hozzájárulnak a társadalmi problémák eszkalálódásához. A Sziklakórház egy olyan hely, ahol a háború igazi borzalma jelenik meg, de történelem szörnyűségei mellett az embertelen körülmények között embernek maradó igazi hétköznapi hősöket közvetítjük a látogatók felé.

A tapasztalatok szerint minden korosztályt ér olyan benyomás, amely miatt érdemes megnéznie a kiállítást. Van akinek „nosztalgia”, másoknak történelmi érdekesség, újdonság, vagy egyszerűen technikai kuriózum a 60-as évekből származó, máig működőképes rendszer.

A múzeumpedagógiai programok részletes ismertetése megtalálható múzeumpedagógiai ismertetőnkben. Aktuális belépőjegy árainkat és kedvezményeinket honlapunkon olvashatja. Csoportok bejelentkezését az info@sziklakorhaz.hu e-mail címen várjuk.

Felhívjuk kedves látogatóink figyelmét, hogy azon diákcsoportok, akik egyúttal a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumot is meglátogatják, a 1160/2002. Kormány-rendelet értelmében díjmentes vasúti utazásra jogosultak.

Szöveg és képek: Sziklakórház.hu
Erdős Kristóf muzeológus engedélyével


AJÁNLÓ

Adatok


Megközelítése

  • Mikó utca
  • - a Széll Kálmán tértől 10 perc sétával érhető el