A Vöröskereszt-egylet egykori székháza

I. kerület, Várnegyed, Dísz tér

A Vöröskereszt Egylet egykori székháza Hauszmann Alajos tervei alapján épült fel 1902-re, majd 1945-ben, Budapest ostromakor megsemmisült. Az épületet 2022-ben építették fel újra.


AJÁNLÓ

Az 1. számú telken eredetileg, a XV. században a kalocsai érsek lakóháza állt, amely később Bakócz Tamás esztergomi érseké lett. A vár 1686. évi visszafoglalása után ez a ház is romokban állt, de a XVIII. század elején újjáépítették. Tulajdonosa Bösinger Ferenc Ignác patikus, aki Buda 1695-1705 közötti polgármestere volt, s aki patikáját a szemben lévő telken (a mai 16. számú ház helyén) rendezte be. A ház később Kayr Mátyás építőmesteré lett, aki többek között a régi budai városháza helyreállításán is dolgozott 1723-1724. között.

1900-ban a Magyar Szent Korona Országainak Vöröskereszt Egylete a Dísz tér 1-es és 2-es, valamint az Albrecht utca 15-ös számú épületeit (Heichele-, a Bikkessy- és Ignatovits-ház) 334.000 koronáért felvásárolta, majd lebontotta.

Responsive image
A Dísz tér 3-as (bal szélen), 2-es és 1-es számú házikói 1900-ban, a bontás kezdetekor
(a kép jobb szélén lévő épület a 15-ös számú)

Responsive image
A mai Hunyadi János úton a Dísz tér csatlakozásánál ez az épület állt egykoron

Responsive image
A Dísz tér látványa a Tárnok utcából, 1905-ben (kép: Fortepan)
(Szemben a Honvéd Főparancsnokság épülete, vele szemben a sarkon pedig az Egylet székháza)

Az új székház terveit Hauszmann Alajos és Hültl Dezső készítették, amelynek alapján 1901-1902 között valósulhatott meg az új épület, amely mintegy egymillió koronába került. A kivitelező cég tulajdonosa Havel Lipót építőmester volt.

Responsive image
A székház homlokzati tervrajza

Már a tervezéskor kiderült, hogy az épület túl nagy lesz a segélyszervezet számára, ezért az alsó szintet 1902 július elején mintegy 15 évre bérbe adták az államnak, hogy az továbbadja a Királyi Horvát- Szlavón- Dalmát Minisztérium számára, amely az Úri utcából költözött ide.

Az 1868-as magyar-horvát kiegyezést követően a zágrábi országgyűlés 29 főt küldhetett a budapesti Országházba, majd később az alsóházba 40, a főrendiházba 2 politikus ülhetett be, akik az autonómia-kedvezmények miatt a saját nyelvükön szólalhattak fel.

15 év múlva, a bérleti díj lejárta után, a háborús konjunktúra, valamint az állami takarékosság miatt a kormány a kis létszámmal működő Horvát- Szlavón- Dalmát Minisztériumot 1917. augusztus 14-én átköltöztette a Markó utca 16. szám alatti, 1913-ban felavatott Magyar Királyi Igazságügyi Minisztérium - mai Stollár Béla utcára néző épületszárnyának - felső emeletére. A Dísz tér 1-2. szám alatti saroképületet innentől ismét a Vöröskereszt használta tovább teljes egészében.

A Pesten működő szaktárca azonban nem működhetett sokáig, mert a trianoni békediktátum és az ország kétharmadának elvesztése - illetve a független délszláv állam kikiáltása - miatt Kunfi Zsigmond (a minisztérium utolsó, felszámolói minőségben dolgozó minisztere) 1918. november 2-án bejelentette, hogy a kereken 50 éve működő budapesti Horvát Minisztériumot végleg megszüntetik. Ezzel egy időben a népbiztos megkapta a Károlyi-kormány felhatalmazását is, hogy a Vöröskereszttől lefoglalt saroképületben állítsa fel az új Munkásügyi és Népjóléti Minisztériumot, amelynek személyi és dologi berendezéseire 100 ezer Koronát kapott.

A monarchia felbomlása és a proletárdiktatúra bukása után a Királyi-palotában 1918 őszétől ideiglenes jelleggel működő önálló magyar Külügyminisztériumot 1920. április 1-én költöztették át a Dísz téri palotába.

1922-ben 14.5 millió koronáért, Hoepfner Guido tervei alapján bővítették ki az épületet, miáltal 25 irodahelyiséget alakítottak ki a padlástérben. De ekkor egyszerűsítették le a homlokzatok vakolatarchitektúráját is, eltüntetve így az építtető gipszszimbólumait.

Az épület pincéjében ekkor alakítják ki a magyar hírszerzés egyik központját. A Siménfalvy Tihamér vezérkari ezredes vezette csoport a baloldali mozgalmak felderítésére, a Héjjas-féle különítmények bevetésével a kommunista alakulatok felmorzsolására, illetve a Szovjetunió elleni katonapolitikai felderítésre alakult, de szintén a főtiszt parancsnoksága alatt tartóztatták le 1921. október 24-én a tatai Esterházy-kastélyban a trónt visszaszerezni kívánó IV. Károly magyar királyt és 13 fős kíséretét is.

Responsive image
Siménfalvy Tihamér (1878–1929) ezredes,
a Kettőskereszt Vérszövetség parancsnoka, mint az osztrák-magyar hadsereg őrnagya

A Külügyminisztérium székházának pincéjében működő hírszerzés 1926-ban Papp Dezső alezredes személyében új vezetőt kapott. Budapest ekkor már nemcsak a kisantant államok elleni terrortámadások megtervezését és kivitelezést várta el a titkos csoporttól, hanem a revíziós céloknak megfelelően a magyar kisebbség fegyveres harca való felkészítését is. A hírszerző csoport - az olaszokkal karöltve - úgy akarta darabjaira szakítani a Trianon után megszülető Jugoszláviát, hogy az önállóságra vágyó horvátoknak mindenféle eszközt megadjanak. 1931-től kezdődően Budapest (Rómával együtt) elkezdte kiképezni a horvát usztasa és szeparatista csapatok kiképzését, akikkel Papp Dezső hírszerző csapata tartotta fenn a kapcsolatot.

Responsive image
Az épület 1935-ben, az akkori Külügyminisztérium székházaként (Kép: Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár)

A pincerendszert 1936-1939 között többször is bővítették. Kialakítottak egy rejtett autóbehajtót a mai Hunyadi János úti házsoron, amely egy két-három gépkocsit befogadni képes garázsba futott bele. A szervizzel felszerelt parkoló mögött egy 160 férőhelyes óvóhelyet alakítottak ki. Maga az objektum nem egybenyitott tér volt, hanem egy kelet-nyugati irányú „F” és két „H” betűkre hasonlító dongaboltozatos folyosórendszer. Innen indulva, egy hosszú alagút kötötte össze a Várszínház éttermének raktárát a Sándor-palotával, ahonnan egy 35 méter mély lépcsőházon át a Krisztinaváros és a Clark Ádám tér közötti Alagúttól délre eső kétszintes, egykori Horthy-féle kormányóvóhelyre lehetett lejutni. Ez az északi irányba haladó alagút a Dísz tér keleti oldalán, majd a Tárnok utca és az itt álló házak alatt a Szentháromság téri Pénzügyminisztérium érintésével egészen a Kapisztrán téri Nádor-laktanyáig húzódott.

Az észak-déli irányú folyosón egy keskeny nyomtávú vasút kiépítésére is sor került, amelyen egy elektromotoros szerelvény járt. Ezen a várban működő minisztériumok iratcsereforgalmát bonyolították.

Várva a nagy összecsapásra, Budapest 1945-ös ostroma előtt a külügyesek légvédelmi óvóhelyét nagy mennyiségű konzervvel és ivóvízzel látták el. A vélt sérülések elől ide menekítették a szaktárca épületéből lehozott pamlagokat, szófákat, székeket és asztalokat, valamint a perzsaszőnyegeket és egyéb ajándéktárgyakat, de helyett kaptak a minisztérium 1929-1942 közötti politikai iratai is. Az ostrom idején egy 21 fős nyilas egység költözött be a földalatti komplexumba.

A Hauszmann Alajos által tervezett épület az ostrom idején öt nagyobb találatot kapott a pesti rakparton felállított szovjet ütegeknek köszönhetően. Durva sérülései ellenére bár még megmenthető lett volna, azonban a kommunista hatalom - több más várbéli épülettel együtt - a lebontása mellett döntött.

Responsive image
A szétlőtt épület 1945-ben

Az épületet 1946-1948 között bontották le. A létrejött üres telket a Minisztertanács az Amerikai Egyesült Államoknak ajánlotta fel 25.000 dollárért, hogy itt építhessék fel az új nagykövetségi székházukat. Az amerikaiak ugyan megvették a telket, az építkezést mégsem kezdték el.

A magyar állam 1972-ben végül visszavásárolta a telket, ahol pár évvel később a Dísz tér 3. szám alatti Batthyány-palota első emeletén működő tanácsi óvoda játszótere lett. Ezt a 80-as évek végén alakították át ajándéktárgy-piaccá a turisták számára.

Responsive image
Üres telek állt évtizedekig az említett helyen

2019-ben a kormányszóvivő jelentette be, hogy külsőleg eredeti formájában visszaépítik az egykori Külügyminisztériumot, amely belülről egy modern iroda- és rendezvényközpont lesz.

Responsive image
A saroktelek látványa 2019 előtt

Responsive image
A piac bejárata a bezárása előtti évben


AJÁNLÓ

A székház újjáépítése

Megtalálták az egykor a Dísz téren álló vöröskereszt székház eredeti gránit tábláit, a királyi palotában előkerült egy eredeti Hauszmann-kori lépcső, a Csikós udvaron pedig egy eddig fel nem tárt, középkori várfalszakasz - közölte a Várkapitányság.

A terveknek megfelelően halad a Dísz tér sarkán az egykori vöröskereszt székház visszaépítéséhez szükséges tereprendezés, a Királyi-palota déli összekötő szárnyának hiteles rekonstrukciója és a Csikós udvar megújítása is - írja közleményében a Várkapitányság. A fejlesztések eredményeként újjászületik a Vöröskereszt Egylet egykori székháza, amely 1948-ig a Dísz tér sarkán állt.

Responsive image
Látványterv az újjászülető épületről

Az évtizedekig elzárt terület feltárása januárban kezdődött, akkor Mikula Ferenc több mint 100 éves alkotásai, Álmos és Előd vezér szobrai kerültek elő a beomlott pincéből.

Most a székház eredeti gránit tábláinak töredékeit találták meg a régészek. A Hauszmann Alajos tervei alapján 1902-re felépült székház déli, reprezentatív bejáratának falát egykor három gránit tábla díszítette. Feltételezhetően most ezekből került elő két tábla, amelyek a második világháború alatt összetörtek. A tábla darabjait a régészek most össze is tudták állítani. A két tábla egyikén az 1902-es központi igazgatóság névsora, míg a másikon a legfőbb védnökök nevei voltak olvashatók: "Legfőbb védnökök: Ő császári és Apostoli királyi Felsége I. Ferenc József. Ő császári és királyi Fensége Mária Valéria főherczegasszony. Legfőbb védnökhelyettesek: Ő császári és királyi Fensége Lajos Győző főherczeg, Ő császári és királyi Fensége Klotild főherczegasszony".

A tájékoztatóban beszámolnak arról, hogy egy másik, szintén több mint 100 éves értékes lelet a Budavári Palota déli összekötő épületszárnyának rekonstrukciója során került elő. A szakemberek az épületrész helyreállítási, bontási és tisztítási munkálatai közben egy Hauszmann-kori tömbkőből készült lépcsőt találtak. A szinte sértetlen állapotú épületrész alsó lépcsőfokából kiolvasható az eredeti pinceszint magassága. Ez a különleges lelet és az épületszárny tavalyi falkutatásakor talált korabeli épületrészletek megkönnyítik a palotaszárny hiteles helyreállítását, amelynek része az újjáépülő Szent István-terem is. A királyi palota eredeti fényében helyreállított reprezentatív termét a nagyközönség 2021 augusztusától csodálhatja meg - írják a közleményben.

A Nemzeti Hauszmann Program része a Csikós udvar megújítása és akadálymentesítése, amelynek keretében a szakemberek újra megépítik a Hauszmann-féle rámpát. Ez élő kapcsolatot teremt majd a Lovardát is magában foglaló Csikós udvar és a palota szintje között. A munka az 1970-es években rekonstruált, úgynevezett nyugati támpilléres várfal kiegészítéseinek bontásával kezdődött el. Ezek mögött bukkantak fel az eddig nem ismert középkori falrészek.

A várfalnak ez a szakasza a középkori királyi palota északi előudvarát védte. A fal több periódusban épült, valószínűleg az Anjou-kor végére, a Zsigmond-kor elejére készült el. A megtalált falmaradványok ezért egyedülálló értéket képviselnek, vizsgálatukban a Budapesti Történeti Múzeum szakemberei is segítik a Várkapitányság munkatársait.

A Hauszmann-féle rámpát a falmaradványok jellegzetességeit is figyelembe véve, valamint korabeli fotók és tervek alapján építik újjá. A megújult terület 2021 második felétől lesz látogatható - olvasható a Várkapitányság közleményében.

Responsive image
A visszaépíteni kívánt Vöröskereszt Egylet székházának látványképe (kép: Jamrik Levente)

Responsive image
Az épület újjáépítését megelőző régészeti munkálatok 2020-ban (kép: Várkapitányság)

Responsive image
Az építkezés állapota 2022. február 12-én (kép: Varga Máté)

Responsive image
Az építkezés állapota 2022. február 12-én (kép: Varga Máté)

Oroszlánfejes posztamensen nyugvó dór oszlopok díszítették egykor a budai Várban a Vöröskereszt Egylet századfordulón épült székházának bejáratát. Az újjáépítés alatt álló Dísz téri palotához immár elkészültek az újragyártott, négy méter magas mészkő elemek, sőt már a helyükre is kerültek: 2023. április 4-e óta a Színház utca felőli főbejáratot ékesítik.

Responsive image
Az új kapu (kép: Nemzeti Hauszmann Program)

Responsive image
Az épület állapota 2023. április 4-én

 

Folytatjuk!


AJÁNLÓ

Képek

Hamarosan!

Adatok

  • Tervezője: Hauszmann Alajos
  • Építés ideje: 1902.
  • Újjáépítése: 2020-2022.

Megközelítése

  • Dísz tér