Szemlőhegyi-barlang

II. kerület, Pálvölgy, Pusztaszeri út 35.

A kiépített, világítással ellátott, szép ásványi képződményeket rejtő háromszintes barlang jelenleg ismert hossza 2201 méter, teljes függőleges kiterjedése 50,4 méter. Több, tágas folyosóból áll. Látványos formakincsű, ásványkiválásokkal gazdagon díszített. A túraútvonal mintegy 250 méter, amelyet a látogatók kényelmes betonjárdákon és lépcsőkön járhatnak be, s a barlang járatok arculatát és képződményeit érzékeltető hatásvilágítás mellet ismerhetik meg a falakat gazdagon borító, Európában ritkaságnak számító borsókő-kiválásokat és gipszkristályokat.


AJÁNLÓ

A barlang tiszta, pormentes levegője lehetővé teszi asztmás és légúti betegségben szenvedők kezelését a barlangban. A fogadóépületben ajándékbolt és interaktív kiállítás látható. A parkban játszótér és egy geológiai tanösvény várja a kedves látogatókat. A hőmérséklet egész évben állandó, 12°C, ezért nyáron érdemes melegebben öltözni.

Responsive image
A Szemlőhegyi-barlang bejárata a második kerületi Pusztaszeri úton (kép: Google Maps)

Responsive image
A Szemlőhegyi-barlang térbeli térképe

Responsive image
Az egyes helyiségeket piros led jelöli, ha a gombot megnyomjuk

Responsive image
Az Örvényfolyosó gombjának megnyomása után a pirosan fénylő led megmutatja a térképen annak helyét

1930 őszén, a Zöldmáli út egyik telkén kőfejtés közben bukkantak egy szűk, mélybe vezető nyílásra. A telek tulajdonosa, Miklóssy Géza gyógyszerész értesítése alapján kezdte meg a feltárásokat a Budapesti Egyetemi Turista Egyesület barlangász-csapata. Az ideiglenesen betömött lyukat 1930. szeptember 20-án ismét felnyitották, ahol Kessler Hubert és Futó András megkezdték a feltárást. Nemsokára dr. Kadic Ottokár, a Földtani Intézet Főgeológusa, Magyar Barlangkutató Társulat főtitkára is felkereste a barlangot és elvégezte első tudományos vizsgálatát, felmérését. Ekkor derült ki, hogy a falakat a hazai barlangokban nem látott mértékben borító kőrózsák, borsókövek anyaga nem a cseppkövekből ismert kalcit, hanem az aragonit, amely a melegvízből válik ki. Ez, valamint a gipszkristályok jelenléte bizonyította a barlang hévizes eredetét.

A kutatók szorgalmazták ugyan a mihamarabbi szélesebb körű feltárást és a hely idegenforgalmi bevezetését, de a megvalósulásra több mint 50 évet kellett várni. Ugyanakkor a felfedezést követő időkben a közvetlen bejáratot látogathatóvá tették a telek tulajdonosának beleegyezésével, hogy a kutatók visszatérve biztonsággal tekinthessék meg a barlangot; a szűkületeket átvágták, az omladékokat részben kihordták, részben kiegyengették. A hely kiépítését a második világháború akadályozta meg. Annak befejeztével a Kinizsi Természetbarát Egyesület folytatta a kutatómunkákat. Palánkai János vezetésével 1958-ban az Óriás-folyosó nevű barlangrész átbontásával egy érintetlen, főleg gipszképződményedben gazdag szakaszt fedeztek fel. A felfedezett szakasz 20 év múltán váratlanul beomlott, s csak a barlangrendszer teljes kiépítése után vált ismét látogathatóvá.

1973-ban a Ferencvárosi Természetbarát Sportkör Barlangkutató Szakosztálya 80 méter hosszú járatszakaszt tárt fel. 1974-ben megkezdődtek a módszeres feltárási munkák is. Először a Barlang u. 10. sz. telekről, az eredeti bejárattól 20 méterre, 4.5 m átmérőjű, 45 m liftaknát mélyítettek, amelyeknek alsó vége a Hosszú-folyosó mellé ért le és azzal két rövid mesterséges táró köti össze. Ezt követően a Pusztaszeri út és a Felső Zöldmáli út sarkáról 60 méter hosszú lejtős tárót képeztek a Ferencvárosi terembe, majd onnan a Hosszú-folyosóra, végül megkezdték a barlang belső szakaszainak kiépítését betonjárdák, lépcsők létesítésével. A Hosszú-folyosó egy részét a járattalpat kitöltő agyagréteg eltávolításával tették járhatóvá. Végül elkészült a barlang elektromos hálózata és világítása is. A munkáatok 1980-ra fejeződtek be, de a fogadóépület csak 1985-ben készült el. Az ünnepélyes megnyitóra 1986. október 23-án került sor. 1990-ben a klimatológiai kutatásoknak köszönhetően megkezdték a barlangterápiás kezeléseket: a barlang magas páratartalmú, pormentes levegője egyéb tényezőkkel együtt, kedvező hatású a bronchitiszes, asztmás megbetegedésekre.

A Szemlőhegyi-barlangtól nyugati irányban, a Törökvész út 65. számú teleknél nyílik a Ferenchegyi-barlang, amelyet szintén a hévizek alakítottak. A barlangot természetvédelmi okokból csak a barlangkutatók látogathatják.

A túra időtartama kb. 40 perc.
Nyitva tartás: kedd kivételével minden nap, 10-től 16 óráig


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Adatok


Megközelítése

  • Szemlő-hegyi-barlang