Újpesti Posta

IV. kerület, Újpest, István út 18.

A postai forgalom rohamos növekedése az 1920-as években önálló postapalota építését tette szükségessé. A tervezéssel Sándy Gyula műegyetemi professzort bízták meg, akinek ekkor már állt legismertebb alkotása, a krisztinavárosi Budai Főposta és Távbeszélőközpont. A Mády Lajos utca - István út - Lőrinc utca által határolt területen álló, egyemeletes, sarokkupolás épületet 1928. december 18-án adták át rendeltetésének. A szecessziós elemekkel kevert, nemzeti-historizáló stílusú főhomlokzat attikafal-kialakítása a felvidéki városok főtereinek házait idézi.


AJÁNLÓ

A főépület Lőrinc utcai bejáratát régen befalazták, a földszinti és emeleti ablakok közötti falmezők sgraffitói éppúgy eltűntek, mint az attikafalról a „Magyar Királyi Posta” felirat vagy az angyalos címer. Az épület 39 hivatali helyiséggel és 71 fő személyzettel működött. Telefonközpontja is volt, az 1200 állomásra berendezett automata kapcsolót 1929 decemberében adták át. Az épület ma is eredeti funkcióját teljesíti. A főposta ma is áll, épülete régóta felújításért kiállt. Falai között az Újpest 1-es postahivatal található, az ügyfélhívó rendszer a modern időket jeleníti meg.

Responsive image
A Magyar Királyi Posta újpesti épülete 1936-ban

"Ujpest város területén a személyforgalmat a Budapest vidéki közúti villamos vasut, a Budapest-Ujpest-Rákospalotai villamos vasut, a magyar királyi államvasútak, a Dunagőzhajózási társaság hajójáratai és a budapest-esztergomi, valamint a budapest-vácz-gödöllői helyi érdekű vasútak bonyolítják le.

A kereskedelmi forgalmat kifogástalanul szolgálják, az eddig említett közlekedési eszközökön kívül, még a helybeli postajáratok is, a melyek egy kincstári főpostahivatal és négy szerződéses fiók-posta szolgálatára állanak. A főposta az érkezett pénzt és csomagokat naponta kétszer négy kocsin kézbesítteti, a levélpostát pedig 13 levélhordó naponként háromszor hordja szét. A táviratokat két kerékpáros kézbesítő hordja szét, a város különböző utczáin kifüggesztett 32 levélszekrényből a leveleket részben kocsin, részben gyalog, naponta 11-szer szedik ki. Az ujpesti postaforgalom nagyságát bizonyíthatja az, hogy 1910 január 1-től 3-ig 1,600.000 darab postaszállítmányt kézbesítettek.

Ujpest távbeszélő állomásai a budapesti magyar királyi távbeszélő hivatalba vannak közvetetlenül bekapcsolva, s annak a múlt évben 138 előfizetője volt. A postaszolgálat akadálytalan elláthatása czéljából a postakincstár 1910-ben nagyobbszabású postapalotát építtet, telefonközponttal együtt
" - írja Dr. Ugró gyula Újpest című írásában.

Responsive image
A Posta 1942 körül

1945. január 9-én a Posta épületében robbanás történt; valószínűleg egy szovjet lövedék csapódhatott az épületbe. Az újjáépítés már 16-án megindult, majd október vége felé megtörtént az átadás is.

"Az átadási ünnepségen a hetvenezer lakosú város újjáépített postájánál: jelentőségét méltatták a munkáspártok kápviselői, az üzemi bizottság elnöke és a postaigazgatóság kiküldöttje. Az újpesti posta vezetője vázolta a munka nehézségeit, majd Gerő Ernő kereskedelem- és közlekedésügyi miniszter képviseletében dr. Szentiványi Ervin postafőigazgató átvette a hivatalt éa kiosztotta a miniszter elismerő okleveleit, valamint 34.000 pengőt a munkások között" - írja az MTI október 22-én.

Responsive image
A Posta homlokzatának egy részlete 2004-ben

Responsive image
A Posta épülete napjainkban

Responsive image
A Posta épülete madártávlatból (kép: Google Maps)


AJÁNLÓ

Képek

Hamarosan!


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: Sándy Gyula
  • Építés ideje: 1928.
  • Felújítása: -

Megközelítése

  • Újpest Központ
  • Újpest Központ
  • Városház tér