Újpesti Városháza

IV. kerület, Újpest, István út 14.

A régi Község háza 1845-ben közadakozásból épült fel a mai Árpád út 21. szám helyén. Az építkezéshez a földbirtokos gróf Károlyi István 200 pengő ajándékkal, valamint jelentős mennyiségű égetett téglával járult hozzá. 1874-ig szűk anyagi viszonyok között, rendben üléseztek a képviselők, de 1874 tavaszán helyi zavargások a községháza felgyújtásáig vezettek. A zavargások után a községházát felújították és az épület még negyedszázadon keresztül adott otthont Újpest elöljáróságának.


AJÁNLÓ

Károlyi István gróf földbirtokos 1840. március 15-én adta ki Újpest alapítólevelét. A kezdetben Új-Megyerként említett későbbi Újpest ekkor lett önálló község.

Responsive image
"Neu Pest" az 1850-es években

A település szinte megalapításától kezdve gyors fejlődésnek indult. Lakói száma tíz év alatt megtöbbszöröződött, közlekedési hálózata és ipara jelentősen bővült, így nem meglepő, hogy a korábban használt szerényebb községháza épülete (a mai József Attila és Attila utca sarkán) már nem volt alkalmas az egyre sokrétűbb ügyintézés ellátására; nagyobb és korszerűbb épületre volt szüksége a közigazgatásnak. Hosszas viták után 1895. január 8-án döntött a település közgyűlése egy új, modern községháza megépítéséről.

1866-ban megindult a lóvasút a pesti Széna tér (ma Kálvin) tér és Újpest között. Ez még inkább hozzájárult ahhoz, hogy a település a Pesten dolgozók lakótelepévé vált. 1881-től vasútállomása volt, amely Pest és Vác között biztosította a gyors közlekedést. A hajóállomás szintén nagy forgalmat bonyolított le.

1890-re a lakosság száma 23 000 fölé nőtt, s 1910-ben már meghaladta az 55 000-et is. Eközben a község területe is állandóan növekedett, újabb és újabb területeket csatolták át Rákospalotától.

A lakosság gyarapodásával, az ipar és a kereskedelem ugrásszerű fejlődésével párhuzamosan, Újpesten folyamatosan nőtt a hivatalos ügyek száma, így tarthatatlanná vált a Községháza fejlesztésének kérdése vagy új Községháza építésének ügye. A képviselőtestületben felvetették egy "modern igényeknek és a község páratlanul rohamos fejlődésének megfelelő" községháza felépítését.

Zsoldos János közigazgatási jegyző érvei alapján az új Községháza helyét az István téren jelölték meg. A telek tulajdonjogának tisztázása érdekében Károlyi Sándor gróf nyilatkozatot adott ki, hogy a Szent István tér tulajdonjogáról lemond és annak a község nevére való bejegyzéséhez hozzájárul.

A település 1898-ban írta ki a tervpályázatot, amelyre öt pályamű érkezett. Közülük az "Évszázados múlt után” jeligéjű, 800 koronával díjazott mű győzött. A pályamunkát benyújtó fiatal építészpáros, Hegedűs Ármin (1869-1945) és Böhm Henrik (1867-1936) egyik legkorábbi közös munkája volt az új városháza megtervezése.

A kivitelezést Schreiber Gyula építési vállalkozó kapta meg, aki kedvező árajánlata mellett vállalta, hogy kizárólag újpesti munkásokat alkalmaz az építésen.

A községi elöljáróság a talajvizsgálatokat követően kiírta a pályázatot az építés kivitelezéséhez szükséges munkálatokra. Az ajánlatok beadására mindössze három hét határidőt szabtak. A feltételek közt igen figyelemre méltó, hogy a bizottság Wolfner Tivadar országgyűlési képviselő indítványára elhatározta: a munkálatokra beérkező ajánlatoknál azokat a vállalkozókat részesítik előnyben, akik újpesti munkásokat foglalkoztatnak.

A kiviteli pályázat lezárását követően alig egy hónappal: 1899. május 13-án végre megkezdődhetett az építkezés. Szokatlan sebességgel haladt a munka, olyannyira, hogy az Újpesti Hírlap május 28-i számában már arról tudósít, megjelent az első postai levelezőlap az épületről.

Responsive image
Képeslapon a leendő községháza (korabeli képeslap, 1899.)

Már javában folytak az építési munkálatok, amikor a vármegye alispánja tudatta, hogy Újpesten felállítják a járásbíróságot. A lakosságnak korábban Pestre vagy Vácra kellett utazni a peres ügyekben. Hamarosan megszületett a döntés, hogy a Királyi Járásbíróságot az új községházán helyezik el. Az új községháza hihetetlen gyorsasággal épült: alig egy esztendővel az építkezés megkezdését követően - 1900 nyarán -, a kivitelező jelentette, hogy kész az épület átadására. Néhány apróbb változtatás és a hivatal berendezése, felszerelése azonban még hátra volt. 1900. októberétől az új községháza valamennyi hivatali helyiségben fogadták az ügyfeleket.

Responsive image
Az István út 1903 körül (kép: villamosok.hu)

Responsive image
A Városháza (akkor községháza) 1905-ben

A csaknem háromezer négyzetméter alapterületű városháza épületében a kezdeti időszakban több más intézmény is helyett kapott: ide költözött a járásbíróság és az alagsori helyiségekbe a település börtöne is. A földszinti helyiségeket üzleteknek adták ki, azzal a céllal, hogy a bevételekből hamar megtérüljön az építkezés. Működött ott mészárosüzlet, tejcsarnok, cipőraktár, bútorcsarnok és az a kávéház is, amely Babits Mihály „Kártyavár” című, Újpesten játszódó regényének egyik helyszíne. Az udvaron tűzőrségi istálló és szertár kapott helyet.

Responsive image
A Városháza 1908-ban

Az első emeleten a hivatali helyiségek, az anyakönyvi hivatal, törvénybírói hivatal és az adóhivatal voltak megtalálhatók, a második emeleten pedig a díszterem, ahol a közgyűléseket tartották.

A hátsó homlokzaton, amely a piac felé nézett, helyett kapott egy kis erkély is, ahonnan trombitaszóval hívták össze az újpesti polgárokat egy kisebb térre, ha a település vezetői közérdekű információkat akartak közölni. A tér innen kapta a Trombita tér nevét.

Responsive image
A Városháza 1914 körül

A korábbi községháza, amely 1907-től immár városháza volt, szerencsésen átvészelte a háborús pusztításokat: a II. világháború és az 1956-os forradalom harci cselekményei nem tettek benne jelentősebb károkat. 1950-től, Nagy-Budapest létrejötte után Újpest a főváros IV. kerülete lett, a korábbi városháza pedig a kerületi tanácsnak adott helyet.

A kéttornyú, középrizalitos városháza historizáló stílusban épült, szecessziós jegyekkel, gazdag épületdíszítéssel. Az épület eredetileg téglavörös vakolatot és világos mészkőborítást kapott, tetejét vörös cserepek fedték. A főhomlokzatot a középkori germán mondahős, Roland vitéz alumíniumból készült szobra díszíti: páncélos, lándzsás és pajzsos alakja a település törvényhatósági jogait és a törvényességet jelképezi.


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: Bőhm Henrik és Hegedűs Ármin
  • Építés ideje: 1899-1900.
  • Felújítása: 1999.

Megközelítése

  • Újpest Központ
  • Újpest Központ
  • Városház tér