Gyürky-ház

V. kerület, Lipótváros, Apáczai Csere János utca 5.

A klasszicista stílusú, eredetileg kétemeletes lakóházat Hofrichter József tervei alapján 1814-1815-ben építették. A kapu zárókövét díszítő Zeusz-fejet, a bőségszarut tartó nőalakokat, valamint a földszinti ablakok ívei között látható női és férfifejeket Dunaiszky Lőrinc készítette. A ház belsejét 1885-ben teljesen átépítették, régi lépcsőházát lebontották.


AJÁNLÓ

A lakóház megrendelője Krassó megye főispánja, Gyürky Pál volt. A család 1652-ben kapott nemesi oklevelet, de a grófi címet Gyürky Pál fia, Ábrahám kapta meg elsőként 1867. január 16-án. Ábrahám huszárhadnagy, főispán és tanácsos is volt; ő építtette át a házat 1885-ben, amelyhez a szobrászati díszeket Dunaiszky Lőrinc készítette. Korabeli lépcsőházát ekkor bontották le.

Amikor Szauder Károly 1887-ben megvette az épületet, akkor a ház hirtelen sok neves lakóval büszkélkedhetett a II. világháború végéig. Többek között itt élt Kresztics György miniszteri tanácsos; dr. Haberern Jonatán Pál urológus-sebész főorvos (az 1922-ben létrehozott Sebésztársaság alapítója és elnöke, egyetemi magántanár és udvari tanácsos), valamint dr. Kazy Károly miniszteri tanácsos és felesége, báró Burger Margit.

A ház 1928-tól kisebb irodalmi fellegvárnak számított: az épületben ugyanis nemcsak a Szép Szó irodalmi folyóirat szerkesztősége, hanem a Cserépfalvi Könyvkiadó és Könyvkereskedelmi Kft.-nek is a székhelye volt (a Cserépfalvi (Deutsch) Imre irányította baloldali és nemzetellenes szellemiségű kiadó adta ki többek között József Attila, Kassák Lajos, Radnóti Miklós világhírű költők és Ráth-Végh István művelődéstörténeti szakíró műveit).

Cserépfalvi 1936-ban szintén ebből a házból indult bírósági tárgyalására Ignotus Pál felelős szerkesztővel közösen, mert kiadták a "polgári rend ellen uszító", Tersánszky József Jenő jegyezte Kakuk Marci című novellát (a műben az író az emberek amorális magatartását hasonlította össze a szintén amorális társadalmi berendezkedéshez és az ahhoz tapasztott álszent közerkölcshöz, amely így a kommunisták által elképzelt képet adott a kor társadalmi viszonyairól és a Horthy-korszak polgári rendjéről).

A háborúban megsérült házat 1953-ban állították helyre Horler Miklós és Komárik Dénes terve alapján.


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: Hofrichter József
  • Építés ideje: 1814-1815.

Megközelítése

  • Petőfi tér
  • Vígadó tér