Invalidus-ház (1716-1783)

V. kerület, Belváros, Városház utca 9-11.

A jelenlegi Központi Városháza volt eredetileg az Invalidusok-háza, mely Széchenyi György esztergomi érsek alapítványából épült. A négyudvarosra tervezett, hatalmas épületkomplexum a török háborúban rokkanttá vált 4000 katonának nyújtott volna otthont, ám a palota Károly körút felöli szárnyának teljes kiépítését az akkor még meglévő pesti városfal akadályozta. Az alapozáshoz 1716-ban, Fortunato de Prati kamarai mérnök tervei szerint kezdtek. Az építkezés azonban csak 1724-ben vett nagyobb lendületet, amikor a munkálatok irányításával Anton Erhard Martinellit bízták meg.


AJÁNLÓ

Az itáliai barokk építészeten iskolázott mester bécsi és prágai előképek hatására olyan tetszetős homlokzatot tervezett, melyet később Mária Terézia szebbnek talált a maga schönbrunni palotájánál. A városház utcai épületszárny végül 1747-re készült el. II. József az invalidusokat átköltöztette Nagyszombatba, és 1783-ban gránátos-kaszárnyává alakították, az alapító III. Károlyról Károly-kaszárnya néven. 1894-ben a főváros városháza céljára vásárolta meg és Hegedűs Ármin építésszel hivatal céljaira alakíttatta át. A 189 méter hosszú, háromemeletes, öt-rizalitos főhomlokzat jelenlegi formájában meglehetősen egyszerű. Eredetileg azonban három oromattikáját is szobrok díszítették. A kapukat, a császári sast és a középső, egykori kápolnába vezető kapu allegórikus szobrait Johann Christop Mader bécsi szobrász faragta. A hajdani kápolnát II. József szüntette meg, majd belsejét vízszintes födémekkel három szintre osztották. Egykori szerepére már csak apró tornya emlékeztet. Figyelmet érdemelnek a szélső hármas kapuzatok feletti domborművek, melyek közül a Szervita tér felőliek III. Károly tengeri utazásaira, a déli kapuk felett lévők pedig Savoyai Jenő Győzelmeire emlékeztetnek. A Buda címerpajzsát tartó, sisakos, dárdás istennő Budapest egyik jelképe lett.


* Invalidus - Rokkant, munkaképtelen, elaggott, hadirokkant ember.

Széchényi György esztergomi érsek, fiatal férfikorában özvegy édesanyjával együtt lakott a török megszállás alatt lévő budai várban. Az 1686-os felszabadulás örömére 30.000 forint adományt adott a falak felújítására, valamint 130.000 forintot a kapuk fenntartására. 1687. március 19-én 317.000 forint értékű birtokot adományozott a jezsuita rendnek rendház építésére, valamint az általuk vezetett szeminárium létesítésére. E napon adományozott 20.000 forintot a kapucinusoknak is, hogy azok Budán vagy Pesten zárdát alapítsanak. 1690. február 17-én kelt negyedik végrendeletében vágbesztercei birtokát egy Budán felállítandó kórházra testálta, amelyet az 1692. január 15-én keltezett ötödik végrendeletében úgy módosított, hogy a kórház ne Budán, hanem Pesten legyen felépítve.

1692. január 24-ei alapítólevelében a török uralom alóli felszabadító harcokban megbetegedett, lebénult, megsebesült és lerokkant katonák számára olyan katonai kórház szervezésére gondol, amelyben származásra való tekintet nélkül bárki ellátásban részesülhet. Erre -központi fekvése miatt - Pest városát találja a legalkalmasabbnak. A cél érdekében a vágbesztercei, csejtei és beckói birtokainak minden hasznát e pesti kórház építésére szánja azzal a kikötéssel, hogy e birtokok visszaváltása esetén is a megváltás összege - 6%-os kamatlábbal - kizárólagosan a pesti kórház céljaira legyen költhető. Erre I. József király pártfogását is kéri.

Responsive image
Széchenyi György esztergomi érsek
(1605–1695)

Széchenyi György nem érhette meg a pesti kórház építésének a kezdeteit, mert 1695. február 18-án meghalt. Halála után húsz évvel indult csak meg az építés előkészítése, mikor is az udvari tanács felkarolta az ügyet a veszedelmesen megszaporodott hadirokkantak miatt.

Responsive image

Az alapítvány működését hat pontban szabályozza:

1 - a felügyeletet mindenkor az esztergomi érsek és az esztergomi káptalan látja el. A káptalan a kórház élére a gazdálkodáshoz értő főnököt válasszon évi 300 forint tiszteletdíjjal, aki a helytelen gazdálkodásból eredő károkat a saját és a káptalan vagyonából köteles megtéríteni;

2 - a szegények felvétele az esztergomi káptalan engedélyével történhet;

3 - az Egyház vagy a Haza ellenségeivel, különösen a törökkel folytatott háború idején mások mellőzésével lehetőleg a császári és királyi táborok beteg, megsebesült katonái felekezeti s nemzetiségi különbség nélkül részesüljenek a kórház jótéteményeiben mindaddig, amíg teljes harcképességüket vagy egészségüket visszanyerik;

4 - a kórháznak legyen szent György katona és vértanú tiszteletére felszentelt kápolnája a kórház lakóinak lelki épülése céljából tartandó istentiszteletek számára, amelyeket egy áldozár végezzen évi száz forint meg tisztességes étkezés és lakás ellenében;

5 - a naponkénti ájtatosságoknak meg istentiszteleteknek, a bentlakók évszakonkénti gyónásának és áldozásának a rendjét megállapítván, mindennemű bűnözést szigorúan meggátolni, a bűnözésre vezető henyélést megfelelő foglalkoztatással megszüntetni kívánja, kötelezővé téve a menház megalkotandó életrendjének pontos betartását;

6 - az esztergomi káptalant esküszegés terhe alatt arra kötelezi, hogy ez alapítvány jövedelmeit semmiféle ürügy alatt másra fel ne használhassa, mint egyedül a szegények istápolására; érseki székben következő utódait pedig az Isten ítélőszékéhez való fellebbezéssel kéri, hogy mindenkor alapítványa szellemében járjanak el.

A Habsburg-dinasztia nagybirodalmi politikája Buda felszabadítása után is folytatódott. A törökök elleni felmentő harcok sorozata, a spanyol örökösödési háború, a Rákóczi szabadságharc, a rajnai és belga hadviselés, és a lengyel örökösödési háború óriási katonai tömegeket mozgatott meg, amelyek miatt egyre nőtt a hajléktalanul kóborló, fosztogató, betegségeket terjesztő katonák és civilek okozta problémák száma. E tömegek veszélyeztették a közbiztonságot és a közegészségügynek is állandó fejtörést okoztak. A haditanács állandó pénzhiánnyal küszködve képtelen volt megoldani a rendteremtés feladatát.

Keresztély Ágost szász herceg, esztergomi prímás a mind több panasz miatt 1715-ben felhívta az udvari tanács figyelmét Széchenyi György alapítványára, amelynek első paragrafusában a megboldogult prímás egy Pesten felállítandó katonai kórház vagyonának az ellenőrzéséhez az udvari kamara s a haditanács egy-egy megbízott-jának a delegálását is elhatározta.

Az udvari haditanács számot vetve e nagy összegű alapítvánnyal és más meglevő, vagy idővel megszerezhető jövedelmi források felhasználásával, Regal Miksa Lajos altábornagyot, a budai vár akkori prefektusát utasította, hogy egy építendő kórház számára alkalmas telket keressen Pest város belső területén. Regal csakhamar az általa megfelelőnek gondolt telek rajzát Hölbling János budai építőmesterrel csináltatta meg és június 4-én e vázlatot véleményező jelentés kíséretében megküldte a Bécsben székelő udvari haditanácsnak.

Regal jelentésében Pest városának ama területét ajánlotta megvételre, amelyet a Szervita utca (ma Városház utca), a Hatvani utca (ma Kossuth Lajos utca), az Újvilág utca (ma Semmelweis utca), a vármegyeháza s ennek háta mögött egy üresen álló telek övezett; e trapéz alakú telek legnagyobb része Pöckh főkomisszárius tulajdonát képezte néhány lakható szobával, kisebbik darabján pedig városi tulajdont alkotó vendéglőépület állott. Regal az egész telket betöltő épületre gondolt, amely főhomlokzatával a Hatvani utcára, illetőleg ez utca másik oldalán levő ferencrendiek és a polgári kórház telkeire nézett volna; a vármegyeháza háta mögött elterülő üres telket viszont a körház kertjének szánta.

Ajánlatát azzal indokolta, hogy e telek kútjai jó minőségű vizet rejtenek, levegője egészséges, a város végén szinte elkülönítve áll, ami egyrészt nem veszélyezteti a városi polgárság egészségi viszonyait, másrészt pedig a kórház betegeinek minden fáradtság nélkül módjukban állana a szomszédos Hatvani kapun kívül fekvő terület friss levegőjének az élvezése, amely terület sétálásra alkalmas.

Ez a telek eleinte a haditanács tetszésével is találkozott, amire Regal megbízta Hölblinget a reá építendő kórház tervének a felvázolásával és alkudozásba lépett a telek tulajdonosaival annak megvétele céljából. A haditanács folytatólagos utasításokkal látta el Regalt, hogy egyrészt nyomja le a telek magas eladás-vételi árát, másrészt pedig a kórházat a telek arányainak legcélszerűbb kihasználásával lehetőleg 2000 ember befogadására, a termeket 20-30 személy elhelyezésére alkalmasnak terveztesse. Hölblinggel, viszont telektakarékossági szempontból a kórházban építendő kápolna arányait ne mérje az összes lakó teljes számához, hogy az ne csökkentse a kórház befogadóképességét és végül, ha szükségét érzi, a tanács Fortunato de Prati kamarai mérnököt küldi majd segítségül. Prati július folyamán hivatalos küldetéssel érkezett Bécsből Budára, akire itt a felmentő ostromban rommá lőtt régi királyi palota helyére új királyi palotának a megtervezése várakozott.

Mivel azonban Regal nem tudta lealkudni a telek árát és amaz sem bizonyult elég terjedelmesnek ilyen arányú kórház felépítésére, így Hölblinget áthelyezték Szegedre majd Bajára az ott folyó katonai célú épületek munkálatai végett. Prati eközben Pest azon részét hozta fel az építkezés új helyszínéül, amely északra terült el a város keleti faláig terjedve. A terület a Városház utca és a várfal között feküdt, melynek területén egy templommá alakított török mecset, egy temető és egy hatalmas üres telek állt huszonegy tulajdonos birtokában.

Ezek és más magántulajdonban levő kisebb telkek e szabálytalan ötszögű terület déli részét foglalták el az egésznek - körülbelül háromötödét alkotva -, míg az északi kétötöd telekrész északkeleti nagyobb tagját a város birtokolta s északnyugati kisebb tagjának pedig a szervita atyák voltak a tulajdonosai a rajta levő kőfallal bekerített mecset-templommal.

A lajstromozás becslési áraiból következtetve valószínű, hogy e telek nagyrészt mesteremberek, iparosok tulajdonát képező magánházai szerény igényűek lehettek és kisajátításuk nem veszélyeztetett, illetőleg későbbi lebontásuk aligha semmisített meg nevezetesebb művelődéstörténeti vagy művészettörténeti becsű emléket.

De már a telek északnyugati sarkában álló mecset-templom, amelynek négyszögű kőfal-kerítése kijáratával a Szervita utcába vágódott, bizonyosan kiválóbb jelentőséggel rendelkezett úgy művelődés- mint művészettörténetileg. A jelek szerint ezen a helyen állott eredetileg a johannita ispotályos lovagok XV. század elején keletkezhetett Szent Miklós templomának és konventjének nagyobb épületkomplexuma, amelynek egyik része a török hódoltság idején fallal körülvett fő- vagy nagymecsetté alakíttathatott át. Ezt a kőfallal övezett mecsetet ideiglenes templomul és a szomszédos házat ideiglenes rezidenciául 1688 november 13-án kelt legfelsőbb parancs alapján a szervita atyák vették birtokukba. Ez a mecset, amelyet némi tatarozás és átalakítás után sekrestyével bővítve templomul használtak, azonos azzal a pesti mecsettel, amelynek képét az idősebb Johann Bernhatd Fischer von Erlach örökítette meg Entwurff-jában (Entwurff einer Historischen Architectur), amint azt e pesti mecsetről a Prati által 1717-ben készített sematikus alaprajz és Johann Matthei századosmérnök által 1722-ben délnyugat felől vázolt felvétel szembetűnően igazolja részletesebb vizsgálat után.

Responsive image
Pest és Buda 1728-ban (részlet L. F. Rosenfelt szépiavázlatából / Kriegsarchivum; Vienna)
(A budai Várhegyről nézve ábrázolja Pest városát, s ezért különösen a város északi részének a rajza mondható részleteiben is a leghívebbnek. Nézőpontja lehetőséget nyújtott neki ahhoz, hogy művészi szándékait a pontos ábrázolással szerencsésen összeegyeztesse. Mindezen túl látképe különösen érdekes azért is, mert az Invalidusok Háza telkét még üresnek ábrázolja, s a pesti templomok egy részét még dzsáminak)

A nyilvánvalóan lényegtelen eltérések onnan erednek, hogy Fischernek Benjámin Kenckel által metszett mecsetje még magán viseli a török korabeli eredeti állapotnak paradigmaszerű sértetlenségét úgy egészében, mint részleteiben, viszont e mintaszerű részletpontossággal szemben - nem szólva Pratinak részleteket nélkülöző alaprajzáról -, Matthei felvétele már a szerviták által átalakított és mindenesetre leegyszerűsített alakjában vázolja a mecset-templomot, amely azonban úgy alaprajzában, mint négyszögű kőfal kerítésében, továbbá minaretjének elhelyezésében, kupolája alakjában és egész külső megjelenésének jellegzetesebb vonásaiban, profiljában meg sziluettjében és végül arányaiban teljesen hasonlónak, illetőleg azonosnak hat az Entwurff-beli metszett mecsettel.

Ehhez a művészettörténetileg is értékes meg érdekes mecset-templomhoz a szerviták szuperiora a császári parancs utasítására hivatkozva a budavári katonai prefektustól új klastrom és templom céljára a mecset-templom és a várfal között lévő területet kérelmezte, amelyet 1690 október elsején Venerio Ceresola császári építész ki is mért a szerviták számára tizenkét ölnyi szabad közt hagyva a telek keleti oldalán a városfal mentén. Az így északon és keleten hosszúkás szabálytalan négyszöggé kibővített terület sarkait a szuperior fakeresztekkel jelölte meg. Ettől a negyedszázadon át birtokolt területtől a mecset-templom és az azt övező temető kivételével a szerviták 1715 július 17-én szerződésileg megváltak Pest városa javára, amely viszont cserébe két házat engedett át, illetőleg megvásárolt rezidenciájuk mellett a szerviták építendő kolostora és temploma számára.

Az adás-vételi alkudozások folyamán Regal, Prati és Hölbling is készített a területre egy-egy kórháztervet. A haditanács 1716. március 11-én Prati tervének a kivitelezése mellett döntött, melynek vezetésével is a tervezőt bízta meg. Ezzel Prati nem csak a budai királyi palota, de az invialidus-ház tervezője és kivitelezője is lett.

Regal május 28-án adás-vételi szerződést kötött a városi tanáccsal, amelyben lekötötték a mecset-templom és temető kivételével szánt 4850 forintnyi vételárat, melyet készpénzben fizetnek meg, valamint e telkekre építendő kórház a város falán kívül ahhoz tartozó kerttel együtt kivétetik a város joghatósága alól és pedig örök időkre. A szerződésbe foglalták még, hogy a kórház saját kertjeiben és sütödéjében csak a falakon belül lakók részére termelhet és készíthet élelmet, valamint az eladók egészen a kórház építésének megkezdéséig a házaikban lakhatnak annak ellenére, hogy az ingatlanuk értékét már megkapták.

Május 29-én két mérnök a város bírája és szindikátusa jelenlétében kijelölte a kórházépület helyét, és megkezdték az alapkő letételének előkészületeit. Tették ezt annak ellenére, hogy a mecset-templom és a temető területének a megváltására még nem született egyezség.

Responsive image

A pesti szerviták naplókönyve szerint 1716. augusztus 2-án délelőtt kilenckor Prati és Hölbling elhelyezte az invalidus-ház alapkövét, amelybe néhány relikviát helyezett el a szerviták szuperiora s megáldotta azt. Ennek nyomán megindult az alapozás, azonban lassú menetben, mert a Prati-féle terv még állandó megbeszélés és módosítás alatt állt. Azonban a tél beálltával pénzhiány miatt a munkálatok teljesen leálltak.

A tavaszi munkakezdést hátráltatta a mecset-templom és temető megváltásának elhúzódása, mert a tárgyalások folyamán a szerviták rezidenciájukat az utca felett ívben emelkedő viaduktszerű gyalogjáró útján kívánta összekötni az épületet a mecset-templommal. Ennek építésébe részint költség-kímélésből, részint az invalidus-ház főhomlokzatának esztétikai hátránya miatt nem egyezett bele Regal; e gyalogjáró elejtésével a szuperior az invalidus-házban oly nagyobbszerű templom építését hozta javaslatba, hogy abban a szerviták minden vallási, ájtatossági s plébániai funkciójukat végezhessék, amit viszont Regal váltig ellenzett a kórház leendő betegei szempontjából, hogy azok nyugalmát ne zavarja a középen elhelyezendő kápolnában való gyakori orgonázás, énekszó meg zsolozsmázás.

E viták közben Regal a törökellenes háborúk végett a déli határvidékre utazott, ahol is Péterváradnál váratlanul elhunyt. A haditanács hatalmas engedményeket téve végül 1717. május 18-án megegyezett a szervitákkal: a haditanács 2000 forintért megvásárolja a mecset-templomot és annak várfallal körbevett temetőjét, amelynek kő anyagát a szerviták felhasználhatják új templomuk építéséhez, valamint addig használhatják a mecset-templomot szertartásaikra, amíg az új templom fel nem épül. Utolsóként a haditanács abba is beleegyezett, hogy a szerviták az invalidus-házban lelkészi adminisztráció céljára helyiséget kapjanak.

Mivel a szerviták a szerződés alapján az új templom felépüléséig használhatták a mecset-templomot, így annak bontásáig veszélyben állt az invalidus-ház északi homlokzatának építése.

Prati arra törekedett, hogy mielőbb tető alá hozza a főépületet, amelynek kápolnáját a módosított tervek szerint teljes terjedelemben építhetné fel. Mivel a haditanács egészen szeptemberig nem válaszolt kérésére, így annak alapozását jóváhagyott terv nélkül kezdte meg.

A budai várkapitány a haditanács részére elküldött augusztus végi jelentése szerint Prati, a néhai Regal utasítása alapján áprilistól kezdve folytatta az előző évben megkezdett alapozást az egész épületre kiterjedően, hogy az alapfalak mielőbbi kiépítésével gátat vessen az alapokon belül felhalmozott építőanyag és szerszámok elidegenítésének. Ez az alapozási munka legfőképp a telek északi sarkára szorítkozott, ahol a korábban felépített falhosszt még 26 ölnyivel meghosszabbította. Ezt a földszinti ablakok magasságáig emelte. Mivel azonban a mecset-templom a további falazás útjában állt, így azt kihagyva további 20 ölnyi hosszban alapfalat épített. Az építés lassan haladt, amely nem csak a kevés munkással volt magyarázható, hanem mert az alapfalakat vastagabbra építették.

Augusztustól az alapozást Hölbling vette át, aki tervet dolgozott ki arra nézve, hogy a haditanács által kifogásolt alapozás vastagságát mennyivel szűkebb méretben lehetne folytatni. 1718. tavaszától immár vékonyabb falazással folytatódott az építkezés, amit a haditanács még mindig sokallt. Ezt Hölbling azzal hárította, hogy a pesti homokos talaj indokolttá teszi az erősebb alapozást.

1719. áprilisában a haditanács engedélyezte a Hölbling által javasolt falvastagság kivitelezését, de pénzhiány miatt az építkezés augusztusban ismét leállt. Hölbling a falazásért 305, Prati évi járandóságért 300, míg Rupert kőfaragó mester 30 forintot kapott.

Csak 1720. augusztusában indulhatott meg újra az építkezés, amelyre a haditanács 2000 forintot biztosított. 1721-ben is csak vontatottan haladt a munka, annak ellenére, hogy gróf Henrik József budai városparancsnok többször is megsürgette azt. Júliusban például panaszkodva jelentette a haditanácsnak, hogy a megrendelt épületfát sem tudják kifizetni (100 forint), így az építést kénytelenek leállítani.

1722-ben a gróf Keresztély Ágost hercegprímásnál szorgalmazta, hogy az a Széchenyi-féle alapítványból kiadós összeget bocsásson az építés folytatására. Szeptemberi jelentéséből tudjuk, hogy ekkor az épület északi, nyugati s déli 260 ölnyi hosszú külső falai a közbeeső mecset-templom kivételével egészen a városfalig 13 lábnyira emelkednek a föld színe fölött. A főhomlokzatnak azonban a vármegyeháza felé eső sarkán a falak már szobákat körülzárva, az első emelet ablakainak a magasságában állnak, és e szárnyrésznek megfelelő udvari folyosó pillérei is hevederívestül az első emeletig készek. Levelében megemlítette, hogy az alapítók szándékával ellenkezik e tétlenség, s a maga részéről azt ajánlja, hogy az építkezés céljaira felállított téglaégetőkből minél több tégla értékesít-tessék az építkezési pénztár javára, valamint a szerviták szerződéses követelésének a kiegyenlítését, s az írnokok évi javadalmának a kifizetését függesszék fel egy időre. Végül a városkapitány azért is kéri a szükséges pénz előteremtését, mert a magukban álló falak az eső és a hideg hatására folyamatosan romlanak.

1723. júniusában Henrik József gróf levelére válaszolva Keresztély Ágost kimutatást küldött a Széchenyi-féle alapítvány vagyoni állásáról. A levelezésnek sikerült az udvari haditanács leghatal-masabb tényezőjének, a hadvezéri hírnév tetőfokán álló Savoyai Jenő hercegnek a teljes érdeklődését is felkeltenie. Maga onnan tudott az építkezés körüli áldatlan állapotokról, hogy a Csepel-szigeten és Ráckevén is állott birtoka, s amúgy is többször utazott keresztül Pesten és Budán.

Utasítására a haditanács számba vette az erre a célra számításba vehető alapítványokat és gyűjthető összegeket, mert a Széchenyi-féle alapítvány forintjait már elköltötték a pozsonyi és pesti kórházak építkezéseire és ezek fenntartására.

Miután az invalidus-ügy rendezésének sürgősségét az elvadult közbiztonsági s megfertőzött közegészségi viszonyok kényszerítő hatása alatt általánosan elismerte a haditanács, Savoyai Jenő herceg 1724 márciusában oly értelmű előterjesztést tett III. Károly császár-királynak, hogy Pesten, mint központi fekvésű városban, az összes örökös tartományok rokkant-alapítványainak a felhasználásával létesüljön egy egyetemes invalidus-ház.

Az előterjesztést az uralkodó március 23-án elfogadta, de a cseh és az osztrák kancellár ellene foglalt állást, mert úgy gondolták, hogy Prágában és Bécsben külön invalidus-ház kell, hogy épüljön az ottani betegek számára. Savoyai herceg ösztönzésére gyűjtés indult egy pesti invalidus-ház építésére, amely a cseh és osztrák álláspont miatt részben megfeneklett, mindazonáltal viszont az építkezés tovább-vitelének az ügye az udvari haditanács érdeklődésének a homlok-terébe lépett. Csak évek múltán sikerült összegyűjteni a szükséges tőkét (közel 600.000 forint), 1727. novemberében a haditanács úgy döntött, hogy ezentúl a pesti invalidus-ház továbbépítését a saját választott bizottsága útján közvetlenül Bécsből fogja irányítani, s a budai katonai várparancsnokságnak csak ellenőrző szerepet hagy. A Prati-féle építkezés felülvizsgálatát és a jövő teendőit ezzel rábízta Martinelli Antal Erhard (Anton Erhard Martinelli) építőmesterre.

Martinelli, miután beutazta Pestet és megvizsgálta az eddig építési eredményeket, 1727. december 24-én Bécsben terjedelmes jelentésben vázolta fel a haditanács részére a lehetőségeket. Jelentése szerint a falakat kissé leromlottan ugyan, de ugyanabban az állapotban találta, mint ahogy azt öt évvel ezelőtt Hölbling munkája hagyta. Mivel Martinelli vázlata mára elkallódott, így csupán L. F. de Rosenfelt császári mérnökszázados Pest-Buda városáról 1728-ban készített szépiavázlatú vedutájának a pesti részlete ad némi támpontot az építkezés állásáról.

Martinelli szerint az első emeletig kész déli sarokban egy évnyi építési munkával 150-200 ember lesz elhelyezhető, továbbá az északkeleti sarkon kívül, de a városfalon belül pedig négy polgári házból álló telek megvásárlását ajánlotta, amelyre ő a gazdasági melléképületek felállítását szánta. Ezután hozzálátott a - mára 4000 főt befogadó - invalidus-ház elhelyezését célzó rokkantház tervének az elkészítéséhez a Prati-féle alapokon belül. Az uralkodó 1728. május 24-én a terveket elfogadta, így megindulhatott az építkezés.

IMP. CAROLUS. VI. S. A. PP. HANC. MOLEM. CONDIDIT.
AD. SERVANDOS. MILITES. SENIÖ. MORBIS.
VULNERIBUS. CONFECTOS.
A. S. MDCCXXVIII.

A főhomlokzat középoromattikájába később faragott felirat szavai

Ez a felirat, amely VI. Károly császárt örökíti meg az invalidus-ház alapítójául, magában rejti az uralkodónak ama jóindulatát, amellyel ő megengedte, hogy különböző alapítványokat, hagyatékokat, gyűjtéseket, gazdátlanul maradt összegeket fordíthasson a haditanács bizottsága a pesti invalidus-ház céljaira. Mert hiszen a Széchényi-féle 157.000 forintnyi alapítványon kívül, amely magában már korántsem lett volna elegendő ilyen nagyszabású intézmény létesítésére s fenntartására, az uralkodó kegyéből még vagy húsz pénzforrás jutott ennek a célnak, amely pénzforrások közt a máltai keresztesrend 23.000, Miksa hannoveri herceg hagyatéka 125.000, lichtenstein Erasmus herceg alapítványa 6000, a Houchín-féle alapítvány 5.000, Sack ezredes alapítványa 36.000, a hadseregben külön e célra gyűjtött havi krajcárokból és család nélkül elhunyt tisztek hagyatékából származó alap 147.766 forinttal szerepel. Mindez összegek kiegészítve kisebb összegű alapítványokkal, jövedelmekkel és a tőkék kamataival, 587.494 rajnai forintnyi tőkére emelkedtek.

Miután elfogadták Martinellit az építkezés tervezőjének és kivitelezőjének, megfelelő kőbányát szerezve és még két új téglaégetőt állítva, 1729-ben Bécsből rendelt kőművesekkel folytatódhatott az immáron hét éve álló építkezés.

Az épület délnyugati sarkának egy része már szeptemberben lakhatóvá vált, ahová Érsekújvárról 300 rokkant nyomban át is költözött. E lakóknak a haditanács zsoldként külön rézpénzt veretett, amit csak a ház falain belül lehetett elkölteni. Ezen érméket  Antonio Maria de Genaro érmekészítő véste.

1730-ban az építkezésre a vármegyeháza által közmunkára ítélt rabokat küldtek. Az anyagi erőforrások rendezésével és a rokkantak testi-lelki gondozásával egy időben a haditanács bizottsága az invalidus-ház belső szervezetére, berendezésére s lakói életének minden- mozzanatára kiterjeszkedő szigorú szabályzatot dolgozott ki augusztus hóban életbelépő érvénnyel, amelyet csakhamar pallosjoggal tetézett. Ebben az évben már annyira előrehaladt az építés, hogy a háromemeletes főhomlokzat déli szárnya orom-attikájának kétfejű császári sasát és négy allegorikus kőszobrát Johann Christoph Mader bécsi szobrász őszre elkészítette.

1732-ben is szakadatlanul folyt az építkezés, amelynek még mindig útjában állt a mecset-templom. Ebből ez év augusztus 22-én költöztek ki a szerviták, de a templom még így sem volt bontható, mivel az invalidus-ház középső épülettraktusába tervezett templom még építés alatt állt. A szerviták részére emelt Klauzurás-lakosztály év végére elkészült.

1733-ban a déli épületszárny városfal felé eső végébe beköltözött az Irgalmas-rend. Gyógyszertáruk és laboratóriumuk az invalidus-ház főhomlokzatának déli szárnyának földszintjén kapott helyet.

Az irgalmasok kórházi hivatásukkal kapcsolatban fokozott figyelmet fordítottak az invalidus-ház környékének a tisztaságára s ezért felvetődött egy nagyobb-szerű csatornának a terve, amely az invalidus-házból a Dunáig vezetett volna. Júniusban Martinelli is magának érezte a csatorna ügyét, így ő is mellette foglalt állást, azonban úgy a városon keresztülvezető, mint pedig a Matthei budai mérnökszázados által decemberben vázolt és Pest városa körül hajózható csatorna létesítése is abbamaradt. Közben elkezdődött az északi és déli szárnyakat összekötő traktus építése is.

1734-re Martinelli elkészítette a főhomlokzat középső orom-attikájának, a templom főoltárának és szószékének a terveit és költségvetéseit is. Így 1735 február 6-án a főhomlokzat négy allegorikus kőszobrát, kétfejű császári kősasát, továbbá a főoltár Szent Flórián, Szent György, Szent Sebestyén és Szent Mór faszobrait és a szószék faplasztikáját Johann Thenny bécsi szobrász, a főoltár és a szószék famodelljét Wenzel Matiegowsky bécsi műasztalos, a főoltár és a szószék festését és aranyozását Joseph Oblasser bécsi festő vállalta kivitelezni.

Ezen év március 22-én utasították a rokkantakat, hogy mivel a mecset-templom már-már összedől, oly roskatag, a szomszédos szervita templomban tartsák meg istentiszteleteiket addig, amíg az invalidus-ház saját temploma fel nem épül. Egyúttal megkezdték a mecset-templom lebontását is, amely eddig akadályozta az invalidus-ház északi szárnyának a felépítését.

Az év áprilisában szerződést kötöttek Antonio Caietano Bussi bécsi stukkószobrásszal, majd elfogadták Zechenter Antal budai ágyú- és harangöntő mesternek az invalidus-ház tornyocskájában elhelyez-endő, reliefekkel ékes három harangjának a terveit. Májusban szerződtették le Johann Stephan bécsi asztalosmestert a gyóntatószék és a sekrestyei szekrény elkészítésére.

Martinelli egyidejűleg a harangok öntésére s a toronytető sisakjának a fedésére törött hadirezet kérelmezett, amit Savoyai herceg július folyamán engedélyezett, szeptemberben pedig Christian Brethauer bécsi órásmesternél megrendelte a toronyba való órát.

A templomot 1735. október 23-án szentelték fel, s tartották meg az első istentiszteletet az invalidusok számára.

Télbe fordult már az idő, mire a templom stukkó-ornamenseinek és a szükségelt rézmennyiségnek utolsó küldeményei Pestre érkeztek. Azonban Pesten a beszállított rézanyag egy részének lába kelt; a gyanú néhány napszámosra és pesti lakosra terelte a hatóság figyelmét. A hatósági vizsgálat megejtése, amely 1736 januárjába húzódott át, hátráltatta a toronysisak befejezését. Míg a rézanyag ügye tisztázódott, a bizottság január 22-én Michael Gotthart Unterhueber bécsi aranyművesnél megrendelte a templom számára való arany-ezüst kegyszerek, kelyhek, szentségtartó, tömjénező elkészítését.

Tavasszal pedig a főhomlokzat északi szárnyának a lebontott mecset-templom helyén való befejezése került sorra. A főhomlokzat befejezett részén május-június folyamán helyezte el Thenny szobrász a középső orom-attika négy allegorikus kőszobrát. Ekkor készülhetett ez orom-attika latin szövegű felirata is.

E nyáron készült el a főhomlokzat középső oszlopos kapuzata is, amely az invalidus-ház templomába vezetett; e bejárat tympanonjába eredetileg a kétfejű császári sas kőszobrát tervezték, de mivel a szobrász a tympanon mezejénél nagyobb méretűre faragta azt, helyette a Martinelli rézből készült, sugaraktól övezett Istenszemét helyeztette, amely egyúttal jelezte e kapu templomba vezető hivatását.

A feleslegessé vált sas kőszobra az invalidus-ház nyugat-keleti középtengelye irányában áttört városfal kapuja fölé helyeztetett és pedig, amint az egykorú jelentés mondja, azért, hogy benne a vásárokra errefelé jövő-menő idegenek az invalidus-ház hátulján is láthassák meg és tisztelhessék a császári kegyelmes házat.

Az invalidus-ház hátulsó része ugyanis Pest városát övező falig terjedt, amely városfal ezen a szakaszon a Krautschneider-rondellától megtörve északnyugati irányban haladt fölfelé a Zsidó piactól övezett városfal sarkáig. Ezen szakaszon, a városfalon belül, annak falazatára támaszkodva épültek az invalidus-ház ideiglenes gazdasági melléképületei s e gazdasági épületek között a Rómer-féle Krautschneider-rondellától északra nyílt az invalidus-háznak a városfalon átvezető kapuja.

Ezen a szakaszon a városfal mentén húzódó külső városárkot ebben az esztendőben betemettette az invalidus-ház vezetősége, hogy temetőjét kibővíthesse és, hogy tűzifa lerakodót létesíthessen. De betemettette azért is, hogy a városárokban felgyülemlett szemét szagától mentesítse a mellette emelkedő kórterem és irgalmas-rezidencia lakóit annál is inkább, mivel a szemét, az esővíz és egyéb szenny levezetésére az invalidus-ház minden udvarából földalatti elvezető csatornák építése lett tervbe véve a jövő év végrehajtandó feladatai közé.

1737-ben jelent meg Bél Mátyásnak az új Magyarországot ismertető monumentális műve, amelyben ő a város épületei fölé emelkedő hatalmas tömegű invalidus-házat, ha az teljesen kiépül, a világhíres párizsi invalidus-palota versenytársául állítja. Műve mellékletéül Pest és Buda város széles vedutájának nagyméretű képét nyújtja, amelyet Mikoviny Sámuel valószínűleg az előző évben a helyszínen rajzolt.

Responsive image
Pest látképe 1737 körül
Johann Adam Schmutzer (1680-1739) rézmetszete Mikoviny Sámuel rajza után
(Mikoviny Magyarország megyénkénti felmérését Bél Mátyás Notitiájához – Magyarország megyénkénti történeti és földrajzi ismertetéséhez – kapcsolódóan kezdte meg)

Responsive image
Az eredeti metszet

Mikor Martinelli befejezte az északi szárny építését, az építkezés szó szerint a pesti városfalba ütközött. A tervek szerint az épület kívülről zárt négyszögű, belülről keresztszárnyakkal négy udvart befogó épülettömeget alkot, amelyen a gazdasági melléképületek az invalidus-házon kívül, a városfal túlsó oldalán épültek volna. A haditanács ennek megfelelően szerette volna megkapni a városfalon kívüli területeket is, ami természetesen a városfal bontásával járt volna, de a városi tanács ehhez nem járult hozzá, mert nem akarta így elveszíteni a félkörben övező városfal erőd jellegét, s ezzel feladni Pest védhetőségét. Annak megbolygatását vagy lebontását, ha kisebb szakaszon is, amíg módjában állott, mindenképpen meggátolta.

Martinelli 1738-ban újratervezve az épületet, a már meglévő területet osztotta fel egyenlő négy részre, amely által nem 4000, csupán 2500 férőhely volt kialakítható.

E tervet J. H. F. Nesselrode gróf elnökletével a vizsgálóbizottság nem hagyta jóvá, mert véleményük szerint a leszűkített udvarok miatt azokban félhomály, levegőtlenség és fülledtség lépne föl. Ezért az eredeti tervek szerinti építkezés folytatását tartották követendőnek, s a pesti városfal északkeleti sarkán kívül fekvő Stephaniz-féle ház és telek megszerzését hagyta helybe.

Közben 1739 februárjában Gottfried Sonnholtz bécsi orgonakészítőnél orgonát rendeltek, melynek díszét Pietro Antonio Gamba Bécsben működő szobrász faragta.

 Salomon Kleiner rézmetsző az eredeti tervek alapján elkészült épületről metszetet készített, melyek 1740. februárjára készültek el.

A rézmetszetek elkészültével az invalidus-ház építése tulajdonképpen befejeződött. 1741-ben a Sütő utcai épületszárnyat a városfalig meghosszabbították, de a tervek szerinti továbbépítés és belső kiépítések megszakadtak. Savoyai Jenő herceg 1736-os és VI. Károly császár 1740-es évi halálával az építkezés pártfogói elvesztek, így nem jutott a városfalon kívül további építési területhez az invalidus-ház, bár Mária Terézia éreztette kegyességét és jótékonyságát e katonai intézménnyel szemben.

Martinelli 1741 április végén javaslatokat tett a ház majdani befejezésének lefolytatásának módjára, többek között, hogy az építéshez szükséges követ a környező bányákból szállíttassék a helyszínre, valamint mely telkek azok, amelyeket a városfalon kívül szükséges lesz felvásárolni.

A városi tanács május 5-én írásbeli határozatában azt válaszolta, hogy sem kőbányával, sem kőanyaggal nem szolgálhat, mert az kimerülő félben van, de ajánlják a Martinellinek nem tetsző csepeli homokkő felhasználását.

Ekkor érkezett a hír, hogy Mária Terézia udvarával együtt a porosz és a bajor hadak támadása elől a védettebb Budán kíván megszállni. Gróf Styrum Ottó budai katonai várparancsnok látván a Prati által tervezett és időközben elhanyagolt budai királyi palotának az uralkodó udvar befogadására már alkalmatlan állapotát, a pesti invalidus-házat ajánlotta a királynő szállásául. De október elején a pestisjárvány miatt a királynő látogatása elmaradt, így nem sikerült az udvar figyelmét az invalidus-házra irányítani. Az építés abbahagyásával aztán Georg Peter Gergetitsch, az építés felügyelője 15 évnyi vesződség után lemondott tisztéről.

Idő közben a ház lakóinak száma 1700 körül ingadozott. Az invalidusok parancsnoksága s hivatali személyzete, továbbá a rokkant állományú tisztek a háromemeletes főhomlokzati szárnyban laktak. A rokkant közkatonák családjaikkal együtt az invalidus-ház többi, másfél emeletes szárnyaiban voltak elhelyezve a Rostély utcai szárnynak a városfal felé eső végét kivéve, amelynek a földszintjén kórház, emeletén pedig az irgalmasok rezidenciája volt berendezve. A rokkantak egy része orvosi vagy kórházi kezelés alatt állott, más része különböző ipari foglalkozást űzött, később egy része a nőkkel együtt az invalidus-ház négy termében berendezett textilüzemben dolgozott.

A meggyógyult és katonai szolgálatra még alkalmas része hadi műveletekben gyakorlatozott. Az invalidus-ház lakóinak ellátására külön mészárszék, péküzem, vendéglő és vegyes-kereskedés volt berendezve, kivált azok számára, akik nem a közös konyháról étkeztek. Ez üzletekben az invalidus-ház lakói számára külön vert rézpénz volt használatban.

Responsive image
Az Invalidus-ház madártávlati képe
(Salamon Kleiner rézmetszete; 1740.)

A gyermekek oktatására külön iskolát, nevelésére s napközi foglalkoztatására külön női személyzetet tartott fenn a parancs-nokság, amely a serdültebb fiatalság kenyérkereseti jövőjére is fordított gondot, lehetőleg ipari foglalkozást keresve számukra. Természetesen a különböző fajú, különböző vérmérsékletű s a harcokban eldurvult invalidusok béke idején is, elemi gondoktól mentesített és életük végéig is biztosított sorsban számos visszaélést követtek el, azért az udvari haditanács választott bizottsága a parancsnokság útján hol kemény büntetéssel sújtva, hol a vallásosság elmélyítésével javítva szigorú házi fegyelem alatt tartotta az invalidus-ház lakóit.

A pesti városi tanács tagjaiban az invalidus-ház minden kívánságával, kérésével szemben, ha nem is elutasítást, de mindig ellenvetést tanúsított; így 1746-ban is, bár két polgári telekről (Bobics, Götting), illetőleg megvételéről volt szó, amidőn az invalidus-háznak vezetősége Rode auditor útján temető számára e két kerttelket kérte, a tanács ismét panaszos, kitérő válasszal felelt. Ilyen nehézségek, továbbá megfelelően hatalmas befolyású pártfogó hiánya, majd bizonyos pénzügyi takarékosság és végül Martinelli 1747. szeptemberében bekövetkezett halála nemcsak akadályozta az invalidus-háznak az eredeti terv szerint való befejezését, de azt végleg befejezetlen csonkaságra kárhoztatta.

Az udvari haditanács ugyan 1749 októberében a rokkantak megsokasodásával szükségesnek mondta ki az invalidus-ház továbbépítését, de e határozatnál egyéb nem történt. És az invalidus-ház olyan állapotban maradt a városfalon belül, amilyennek azt befejezetlenül hagyta Martinelli, a városfalon kívül pedig azzal a bepalánkolt régi és időközben szerzett új területtel rendelkezett, amelyet Matthei századosmérnöknek ez időtájban készített pest-budai térképe feltünteti.

A Martinelli által abbahagyott épületben ama fejedelmi látogatás után, amikor 1751 augusztus 10-én Mária Terézia férjével együtt megtekintette az invalidus-házat, főleg a templom felszerelésének és berendezésének a megszerzése folyt kisebb, szaggatott részletekben. Így 1752 márciusában a királynő Bécsből egyházi ruhákkal együtt 24 darab fából faragott és aranyozott gyertyatartót és 8 fa feszületet küldött a templomnak. Később, 1762-ben azonban utasítást adott, hogy e templom felszerelése lehetőleg Pesten szereztessen be.

Ez időtájban a csarnok-templom közepén 1735-ben felállított főoltáron kívül tervezett négy mellékoltár közül kettő építtetett fel kőből. A harmadik és negyedik mellékoltár még készülőben sem volt, amikor 1764 augusztus elején az irgalmasok invalidus-házbeli rezidenciájának a vikárius jelentette, hogy az alig harminc éves, fából faragott főoltár szúrágás folytán pusztulóban, a tervezett mellékoltárok közül kettő még hiányzik, a miseruhák javításra már alkalmatlan foszlásban és a templomi fehérneműben nagy a hiányosság. E vikáriusi memorandum előtt az invalidus-ház parancsnoksága is több javítási munkálat végrehajtását kérelmezte.

Talán részben e kérelmek és memorandum hatása alatt érkezett augusztus 28-án Vácról Ferenc császár Lipót főherceg társaságában az invalidus-ház megtekintésére. A királynő azonban csak a legszükségesebb javítások eszközlését engedélyezte s a csatornának, amely ellen a pesti városi tanács állást foglalt, meg a zárófalnak az építésébe egyelőre nem egyezett bele.

A következő, 1765. év februárjában megbízta Franz Anton Hillebrandt kamarai építészt, hogy az építsen az invalidus-templomban új főoltárt, továbbá emeljen a megszaporodott elmebeteg invalidusok számára negyven szobából álló tébolydaépületet, amely Corrupten-haus néven ismert tébolydaépület a városfalon kívül.

Bizonyosan ezek után, de keletkezésük pontos idejét szintén nem ismerve, épülhetett a templom harmadik és negyedik mellékoltára is az előző mellékoltárok módjára, szintén olajfestésű képekkel ellátva.

Responsive image
Az Invalidus-ház legkorábbi ismert ábrázolása (kép: Központi Antikvárium)
(Ceruza-tus-akvarell, XVIII. századi, merített papíron. Készült: 1770 körül.
Vízjel: "D & G Blauw IV", mellette koronás címerpajzson András-kereszttel, a pajzson "D G B" betűkkel)

A kripta rendezésére 1780-ban tért reá az invalidus-ház vezetősége, amikor Schima Ignác építési felügyelő abba 400 halotti fülke építésére készített tervet. E terv szerint a templom belsejéből vezető kriptalejárat megszüntetvén, az új lejárat nem e terv alapján, a templom hátulsó folyosójában létesült, hanem az I. számú udvarba nyíló második szelelő ablakból lett kitágítva; költség híján pedig csak 100 halott számára való fülke épült; a sírbolt átalakítási munkálatait Josef Gerl bécsi építőmester végezte 1781 folyamán, aki már 1777-ben foglalkozott a nagyszombati jezsuita-kollégiumnak az invalidusok számára való átalakításával.

Responsive image
Az Invalidus-ház főhomlokzata
(Salamon Kleiner rézmetszete; 1740.)

Responsive image
Pest és az Invalidusok háza 1793-ban (ekkor még nincs Nemzeti Múzeum)


AJÁNLÓ

Károly-kaszárnya (1783-1894)

II. József, aki jól ismerte az invalidus-ház külső és belső állapotát, 1783 július 10-én Pozsonyban kelt iratával úgy intézkedett, hogy az épületből - tekintettel annak rokkantakkal való túlzsúfoltságára - azok máshol helyezendők el. És ez uralkodói Handbillet (kézirat) nyomán a nagy reformernél szokott gyors egymásutánban érkeztek a további utasítások: júliusban Hadik altábornagyot értesíti, hogy a pesti invalidusok Nagyszombatba menesztendők; augusztusban F. A. Hillebrandt kamarai építész kap megbízást a pesti invalidus-házban való belső átalakítások megtételére; szeptem-berben a pesti irgalmasok áthelyeztetéséről gondoskodik; novemberben ismét Hadiknak írja, hogy a pesti invalidus-házba a gránátosok 3. számú batallionját helyezi s a templomot emeletekre osztva a gránátosok ispotályául óhajtja felhasználni; ugyanez hónap 26-án intézkedik, hogy az invalidus-ház egy része, s a városfalon kívül álló tébolydaépület az egyetem céljaira átadandó, és e szárnynak az udvar felőli kapuja befalazandó, ennek kivételével az egész épületet a gránátosok kaszárnyájául szánja.

További rendeletére 1784 januárjában az invalidus-házbeli VI. Károly császár és Erzsébet Krisztina császárné olajfestésű arcképei Nagyszombatba szállíttatnak, az invalidusok 16 zászlaja s négy mozsárágyúja pedig a budai katonai szertár gyűjteményébe kerül. Az uralkodó tovább sürgeti, hogy a templomból mielőbb kórház legyen, hogy a kripta 68 tetemét sürgősen takarítsák el, hogy a kripta gyapjúraktárul szolgáljon. Majd július 8-án az átalakításoknak Alvinczy József tábornok véleményezésével ellátott költségvetését rövid Placetjével lezárván, a pesti invalidus-házból gránátos kaszárnya jön létre.

Az uralkodó gyors utasításai nyomán megindult az invalidusok költözködése, a betegek és a felszerelés szállítása Nagyszombat felé; a betegek távozásával a kórteremben 1784 március 22-én mondatván az utolsó mise. Az irgalmasok más kolostoraikba vonulva ingó vagyonuk a váci irgalmasok rendházába jutott.

Május 8-án a templom felszerelése és berendezése került lajstromozás alá; 21-én a szertartási ruhák és a templomi felszerelés kisebb értékű tárgyai szállíttattak Nagyszombatba; július 27-én a templom megfosztatván vallásos rendeltetése jellegétől, exsecráltatott. A templomi tárgyaknak az értékesítése az újságban közhírré tétetvén, július 28-án bonyolódott le. A leltári jegyzék számot ad a templom művészi berendezése tárgyainak a mennyiségéről, de nem jelöli meg a tárgyak alkotóit.

Az ékességeitől megfosztott templom az invalidus-háznak kaszárnyává való átalakítás áldozatául esett, mert az uralkodó rendeletéből emeletekre osztva ispotályul lett berendezve. Ezen átalakítással egy időben épülhetett a másfélemeletes oldalszárnyakra még egy-egy emelet az eredeti tervnek a teljes mellőzésével. Ezeken kívül ekkor más lényegesebb változás nem történt a Martinelli tervezte épületben.

A Hillebrandt tervezte s építette tébolydaépületet, aki különben most az átalakításokat is vezette, a Pestre helyezett tudományegyetem orvosi kara elméleti leckéinek a megtartására jelölték ki, de nem valószínű, hogy itt előadásokat tartott volna az orvosi fakultás, ha rövidebb ideig is, mert ez épület déli szárnyában a tábori orvos, keleti szárnyában a tábori lelkész kapott lakást, míg az északi szárnyát istállónak alakították át.

A tébolydaépület mellett vezető Rostély utca végi kijárást azonban 1786-ban szabályozták végleg rendes utcakijáróul, majd 1789-ben a Sütő utca útjába eső városfal sarokrésze is lebontásra került. A gránátos kaszárnya körüli terület szabályozásával kapcsolatban főleg a főhomlokzat érvényesülése céljából II. József a szervita-templom, rendház, udvar, kert telkéből közteret akart létesíteni, azonban templombontó tervét meghiúsította közbejött halála.

Az Újépület (Neugebäude) építésével egyidejűleg II. József a körülötte fekvő egész Újváros (Neustadt) rendezését kívánta, s azt a helytartótanácsra meg a kamarára bízta, amely gróf Zichy Károlyt és báró Schilson Jánost küldte a maga kebeléből a terv megállapítására s a szabályozás kivitelére. Ez a városszabályozás, amelynek munkájához fűződik az első pesti városszépítő-bizottság létesítése is, a gránátos kaszárnya telkének északkeleti sarkáig terjedt, amelyen belül a megszüntetett temető helyén az invalidus-ház, majd gránátos kaszárnya faraktára állott és a faraktárba vezető kapu meg a városfal között képezett sarokban a pesti első amphitheatrum fából készült épülete húzódott meg egy ideig.

A szabályozási terv e saroktelkét 1789 júniusában tartott árverésen Gruber János György vette meg, akitől aztán az evangélikus egyházközség vásárolta meg templomépítési célból. Mivel azonban a telek kicsinek bizonyult templom és lelkészi lakás építésére, 1792 október 12-én a katonai főparancsnokság, a városi tanács és az evangélikus egyházközség olyan csereszerződésre lépett, amelynek értelmében a katonai parancsnokság örökre lemond a gránátos utcai kaszárnya telkének északkeleti sarkának ama területéről, amelyre az evangélikus egyházközség építkezései céljából igényt tart, amely átengedett területért viszont kárpótlásul a városi tanács a volt tébolydaépület és az építendő evangélikus templom vonalán belül eső párhuzamos területsávot a gránátos utcai kaszárnyának adja örökbe.

Amikor aztán a késmárki születésű Krauss János (1761-1798) építőmester terve szerint Pollack Mihály 1799-1811 között felépítette s berendezte az evangélikus templomot, amelynek déli fala a Martinelli tervezte invalidus-ház északi szárnyának a vonalába esett, végleg megszűnt a lehetősége annak, hogy a Martinelli-féle terv hiányzó része még megvalósulhasson.

Különben ekkor már senki sem gondolt az eredeti terv kivitelére, sőt valószínű, hogy teljes feledésbe merült Martinelli elgondolása, mert csak így lehetséges, hogy Hild János építőmesternek 1805-ben készített városszabályozási tervén a gránátos utcai, illetőleg Károly-kaszárnyának az Ország út felőli kiépítésére semmiféle javaslat nem fordul elő. Pedig a Szépítő Bizottmányt irányító József nádor városszépítő tervezetében újra felbukkant II. József gondolata, hogy a Károly-kaszárnya főhomlokzata előtt köztér alakítassék a szerviták egész ház- és telekterületéből. De az uralkodó jámborsága már nem engedte a szerviták templomának és kolostorának az eltávolítását, illetőleg annak a második amphitheatrum helyén való felépítését. Csak a szerviták udvarának és kertjének köztérré való átalakításába egyezett bele, ha a szervitákkal való tárgyalások ezt is meg nem hiúsították volna.

Responsive image
A Károly-kaszárnya dél felől

Responsive image
A Károly-kaszárnya észak felől

Amint nem sikerült a Károly-kaszárnya művészi főhomlokzatának teljes érvényesülése szempontjából annyira szükséges nagyobb területű előtér létesítése, éppen úgy nem oldódott meg soha a Károly-kaszárnya Ország út felőli szárnyának, ha nem is az eredeti terv szerint való befejezése, de legalább városképi szempontból némileg elfogadható kiképzése sem. Ez a rész, bár lassan a városi forgalom közepébe jutott, állandó részletépítésnek volt alávetve, amely építkezésekbe azonban semmiféle esztétikai szempontú vonás nem vegyült bele.

A részletépítések kaszárnyastílusú, csak gyakorlati célt szolgáló váltakozása fővárosunk ama meglehetős hosszú korszakába esik, amelyben a város rohamos fejlődése részint irtotta az előbbi nemzedéknek bizonyos csínnal emelt épületeit, ha azok pillanatnyilag az új tervezés útjában állottak, részint pedig elhanyagolta azokat, nem értvén megviselt arculatukban rejtőző régi szépségüket.

Így pusztult el a Rostély utca végében Hillebrandt tébolydaépülete is, amikor 1824 áprilisában a katonai parancsnokság elhatározta, hogy annak helyén szekerészkatonák számára laktanyát és istállót épít.

E terv a szépítőbizottság két szakértőjének, Degen Jakab mérnöknek és Pollack Mihály építésznek a véleményezése alá került, akik, bár 1826 áprilisában szövegezett jelentésükben kiemelik »die gefallíge Ansicht dieses schönen Gebaudes« szavakkal a volt tébolydaépület szépségét, nem akadályozhatták meg annak a lebontását. És felépült a szekerészek számára a külső homlokzatával az Ország-útra néző egyemeletes kaszárnya még 1836 előtt, amikor az evangélikus templom meg a Károly-kaszárnya északkeleti, még akkor beépítetlen teleksarka között átjáróul használt rész utcává, a későbbi Károly-utcává való rendezése került sorra.

Responsive image
Rudolf Alt metszete 1845-ben

1848 februárjában Magyarország területén összesen négy olasz legénységű gyalogoszászlóalj és két lovasezred állomásozott. Közülük a lombardiai kiegészítésű 23. (Ceccopieri) gyalogezred két zászlóalja Budán volt található. A két zászlóaljat 1848 júniusában a Károly-laktanyába beszállásolt honvédekkel június 11-én kitört összecsapás miatt elvezényelték a fővárosból.

Responsive image
Tűzharc a Károly-kaszárnyánál 1848 június 11-én

1848. június 11-én robbant ki fegyveres harc a Károly-kaszárnyában az oda beszállásolt honvédújoncok és a Ceccopieri-sorgyalogezred ugyanott állomásozó olasz katonái között (akikkel ellenforradalmár tisztjeik elhitették, hogy a honvédeket a magyar kormány Észak-Itáliába szándékozik vezényelni a lombardiai és a venetói felkelők ellen ott immár hónapok óta sikertelenül harcoló császári csapatok megsegítésére).

"A Ceccopieri olasz ezred némelly legényei, s a még fegyvertelenül Pesten kiindíthatásukra váró önkéntes honvéd sereg némelly tagjai közt csapszéki öszekocczanás történt s innen a verekedés a laktanyába vonult, mellyből a fellázadt olaszok – kik egyébiránt a fővárosi lakosokkal eddig a legjobb egyetértésben voltak – lelövöldöztek, a nép pedig fegyveresen fegyvertelenül a laktanyát rohanta meg – mind két részről nehány halott és sebesített esett áldozatul. A forrongás egész éjen át irtózatos volt – és még is a rendnek annyi erős alapja van a főváros lakosságában, – hogy ezen véres öszeütközés is lefolyt a nélkül, hogy politicai színt öltött volna magára, vagy nép lázzadássá fajult volna. Az olaszok – négy század – laktanyájába vonulva; életét féltve nem akarta magát megadni; – másnap reggel azonban a fő Herczeg nádor egy beszédére, fegyverét önkényt le rakta, – s a nép ezerei közt a nemzetőrség által képezett utszasoron, fényes délben fegyvertelenül vezettetett ki a fő Herczeg nádor s a ministerium által a gőzhajókra, melly őket a komáromi várba vitte, hol a tény iránt a visgálat folytattatni fog (...)" - írta Kossuth Lajos június 12-én Esterházy Pál külügyminiszterhez a Ceccopieri olasz ezred véres verekedéséről és a külföldön szolgáló magyar ezredek hazahozataláról (részlet).

Responsive image
Az Invaliden Palais 1850-ben

Később az egyemeletes kaszárnya északi irányban tovább épült, majd 1868-ban engedélyezett második emelettel is megtoldva annak építése 1870 táján fejeződött be, míg a Károly utcai sarokrész beépítése 1884-1885-ben történt.

Mindez építkezés persze a Martinelli-féle tervrajz teljes mellőzésével ment végbe s így ez Ország úti, illetőleg 1875-től Károly-körúti zárószárny és az ezen belül létesített istálló, raktár, lovaglóiskola épületei sem kapcsolódtak bele szervesen a Martinelli által felépített vagy inkább csonkán hagyott oldalszárnyépületek tömbjébe, s azért ez a rész mindig híjával volt magasabb művészi egységnek, nem is szólva annak sivár külsejéről, amelyet szinte jótékonyan igyekeznek elfedni az üzleti táblák és bolti cégérek.

Responsive image
A Carls-Kaserne 1880-ban

Responsive image
Katonák a laktanya bejárata előtt

Responsive image
A Károly-kaszárnya 1892 körül

A Rostély utca felőli csonka épületszárny, amelynek valaha az irgalmasok lakta végében egy ideig a Folies Caprice mulató tanyázott és a szekerészlaktanya között kijáróul nyitott rész kivételével körös-körül beépített telekre, illetőleg épülettömbre új hivatás várakozott a nagy arányokban terjeszkedő főváros óriási méretűvé fejlődött közigazgatási adminisztrációjával kapcsolatban.

Mivel ugyanis a Kasselik Ferenc által átépített régi városháza szűknek bizonyult a városi közigazgatás hivatalainak a befogadására, számos terv mellett mindinkább a Károly-kaszárnya épülettömege felé fordult egy központi városháza létesítését célzók figyelme. Hosszas tárgyalások után, mivel eleinte a katonai kincstár a Károly-kaszárnya épületének csak a felét akarta átengedni városháza céljaira, végre 1894-ben sikerült oly értelmű megállapodás, amely szerint a katonai kincstár a Károly-kaszárnya egész épülettömegének és telkének a tulajdonjogát 5.600.000 forintnyi örökvétel-árért átruházza Budapest fővárosra s e vételösszeg kiegyenlítésével a katonai kincstár egyúttal Budapest főváros javára örökre lemond a városrendezés szempontjából szükségelt Újépület és a főváros által lebontandó gellérthegyi erőd tulajdonjogáról, viszont Budapest főváros a katonai kincstár számára az építendő katonai laktanyákhoz szükséges új telkeknek leltári becsérték ellenében való átengedésére kötelezte magát.

Ez az adás-vételi szerződés az országgyűlés által helybenhagyatván, az 1894. évi XX. törvénycikk alakjában nyert szentesítést június 29-én. A Károly-kaszárnya Gránátos utcai részét a katonai hatóság 1897 november 3-án, a kaszárnya többi részét pedig 1899 november 3-án adta át a főváros hatóságának.

Responsive image
A Gránátos (ma Városháza) utca, jobbra a Rostély (ma Gerlóczy) utca 1894 körül (kép: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára)


AJÁNLÓ

Városháza

A város topográfiai fejlődósét meghatározó városszabályozási tevékenység megszakítás nélkül a XIX. század végén is folytatódott tovább. Ezek közül legjelentősebb kétségtelenül a belvárosi városmag az Erzsébet híd építése során szükségessé vált és már a millennium előtt elhatározott átalakításának végrehajtása és befejezése volt.

A millennium időpontjában az építendő híd vonalvezetésétől eltekintve az érintett terület átalakításának több kérdése még megoldatlan volt: így mindenekelőtt a (régi) Városháza, a Belvárosi-templom és a piarista épület sorsa. Az 1897-ben meginduló hídépítés azonban nem tűrte tovább a halogatást és a századfordulóra már eltűnt a régi városmag: a ferencesek templomától egy ideig egészen a Dunáig lehetett ellátni a lerombolt házak helyén. Eltűnik a Kúria régi épülete, az Athenaeum kis barokk palotája és a Torony utcában a város legrégibb, állítólag Zsigmond király korában épült lakóháza; eltűnik a Hal tér, a Rózsa tér, a Sebestyén tér, nagyra növekszik a Kígyó tér. A régi városházán 1900. február 8-án tartja utolsó ülését a fővárosi tanács, és néhány hónap múlva már ennek az épületnek alapfalai is eltűnnek a föld színéről.

A lebontott évszázados épületek helyére a részben most is álló hatalmas bérpaloták kerülnek, s itt kap helyet a városparancsnokság épülete, egy fedél alatt a tiszti kaszinóval. Ennek ellenére a pesti hídfő északi oldalának rendezése még így is sokáig tisztázatlan marad; a többféle terv eredményeképpen már a lerombolás veszélye fenyegeti a Belvárosi templomot is, melyet 1910-ben, az utolsó pillanatban nyilvánítanak műemlékké. Ezután megtörténik a kiegyezés a főváros és a piaristák között is: csak most kerülhet sor a mai Március 15-e tér északi részén még álló régi piarista épületet egyelőre még meghagyva az új rendház és gimnázium építésére a templom háta mögött, részben a régi városháza és az előtte álló tér helyén átadott telken. Az építkezés majd az első világháború során fejeződik be; az új, a századforduló modern nagyváros-eszményének leginkább megfelelő városközpont képe azonban már csak a háború után, a régi piarista épület lebontásával válik teljessé.

Ugyancsak a millennium előtt megindult, de ekkor még ki nem bontakozott kezdeményt folytatnak az Újépület 1897 novemberében megindított bontása után a területnek a városszerkezetbe való korszerű beillesztésére tett kísérletek. A hatalmas területből kb. 12 ezer négyszögöl beépítését tervezik; ennyi szükséges ugyanis ahhoz, hogy a telekeladásokból a kormány által megkívánt 7 millió korona bejöjjön. A szabályozás tervezésébe a Magyar Mérnök és Építész Egylet is bekapcsolódik, az első pályázat azonban eredménytelen marad; a tér mai, a teljes szimmetriára alapozott formáját végül Palóczy Antalnak, egy a kor városesztétikájának érvényesüléséért rendkívüli aktivitással küzdő építésznek névtelenül beadott terve alapján nyeri el. Az első világháborúig beépítése is befejeződik, a Tőzsde, az Osztrák Magyar Bank és különböző nagyvállalatok székházaival; csupán a déli oldalon maradnak meg a hajdani Széchenyi sétány egyes régi épületei.

Az említett nagy belterületi városszabályozási terveknek, ill. az első kettő sikeres végrehajtásának árnyékában azonban a korszak további kisebb-nagyobb városszabályozásokat, ill. terveket is hozott magával. így jött létre Pesten az Egyetem térből nyíló Kaplony utca; a Városháza mai épülete, a hajdani invalidus kaszárnya környékének szabályozása, az itteni utcák szélesítésének tervével; így kezdik korrigálni, ill. szélesíteni a Dob utca vonalát és tervezni a mai József Attila utca kiszélesítését.

A régi Városháza még állt, amikor 1870 és 1875 között egy új városháza építésébe fogott a város vezetése a Lipót utcában (ma Váci utca 62-64.). Tervezője Steindl Imre volt, aki neogótikus stílusban készítette el tervét. Azonban ezt az irányzatot Pesten - ahol akkoriban az olasz neoreneszánsz dívott - a német egyházi építészettel azonosították, ezért a homlokzatot át kellett terveznie. Csak az épület ötkarú főlépcsőjének öntöttvas vázrendszerével sikerült a gótikát becsempésznie, ez a kiváló alkotás egyedülálló Magyarországon. Elérte, hogy nagyméretű közgyűlési terem épüljön, ez ma is a főváros egyik legreprezentatívabb díszterme (Lotz freskókkal).

Responsive image
A Steindl-féle Új Városháza tervrajza

A Steindl-féle átépítés előtt egy ősrégi, roskatag, zöldeskékre mázolt földszintes ház állt, amelynek helyébe Pest városa az 1860-as évek végén törvényszéki épületet kezdett emeltetni. Mikor azonban a bíróságok államosítása komolyan szóba került, a városatyák attól tartván, hogy az állam a bíróságokkal együtt majd az épületet is elviszi, a törvényszéki épületből városházat csináltak - mintegy 800 000 frt árán -, amiért szidták is őket sokáig, de végre is elérték azt, hogy a hivatalok egy jó nagy része elhelyezhetővé vált. Tekintettel arra, hogy az építkezés idején még állt a régi városháza (1900-ig), ezért a Lipót utcai épületet Újvárosházának nevezték el, amely ma is ezt a nevet viseli, noha 1894-től lett újabb Városháza is a volt Invalidusok-házából illetve Károly kaszárnyából).

Miután a Főváros megvásárolta a Károly-kaszárnya épületét a Kincstártól, a romos oldalszárnyakat lebontották és a hajdani Martinelli-féle emeletek helyére egy háromszintes, vasbeton szerkezetű neobarokk épületrészeket emeltek.

1902-ben Morzsányi Károly (aki egy személyben volt erzsébetvárosi országgyűlési képviselő, a Közmunkatanács és a fővárosi törvényhatóság tagja) tett elsőnek konkrét javaslatot új sugárút létesítésére a Király és a Dob utcák között. A főváros közgyűlése azonban nem ezt fogadta el, hanem inkább a Dob utca 12 ölnyire való kiszélesítését. Morzsányi azonban nem nyugodott bele s elérte, hogy 1908-ban a főváros - bár nem vetette el a Dob utca kiszélesítésének soha meg nem valósított tervét - határozatot hozzon új útvonal (Morzsányi elnevezése szerint: az Erzsébet sugárút) megnyitásáról, a városháza tengelyével szemben indulva a Rottenbiller utcáig, majd folytatva az addigra már megépült Damjanich utcán át a Városligetig.

Responsive image
Terv a Városháza tengelyébe épített új sugárútról

Megkezdődött a tervezés. A főváros mérnökei rövid idő alatt öt különböző, egymástól kevéssé eltérő tervet készítettek. A nagy kérdés az volt, milyen legyen a Károly körúti csatlakozás és főleg: mihez. Grandiózus elképzelések voltak ugyanis egyidejűleg forgalomban a városházának az Erzsébet térre való áthelyezéséről, a mai Bajcsy Zsilinszky út folytatásának áttöréséről a Ferenciek teréig, a városháza helyén park létesítéséről stb. A Közmunkatanács végül is azt a változatot fogadta el, amely egy a Károly körútra merőleges és a Rumbach Sebestyén utcáig terjedő térből, a Klauzál térig enyhe ívben forduló útból, ezt követően a Dob utca kiszélesítéséből álló szakaszokkal futott volna végül be a Damjanich utcába.

Az Elektromos Művek vezetősége a budapesti áramátalakító állomások tehermentesítése érdekében 1925-ben döntötte el, hogy a Központi Városháza Károly körút felé eső telkén fogja felépíteni a Belvárosi Áramátalakító Állomását. Az 1927-ben átadott kétemeletes trafóházat Bierbauer Virgil tervezte és Szűcs Jenő cége kivitelezte (az épület helyén korábban a Károly-kaszárnya északi épülettömbje állt, amelynek Rostély (ma Gerlóczy) utcára néző egyik félemeleti termében 1871-ben nyitották meg a Carlé-testvérek a Carlé Varieté nevű orfeum-zenés kávéházukat).

Responsive image
Az áramátalakító épülete 1928-ban

Komoly fejtörést okozott a tervezőknek, hogy miképpen sikerülhet egy ipari létesítményt úgy megépíteni, hogy belesimuljon a Belváros hangulatába. A vasbeton váz komor voltát úgy igyekeztek ellensúlyozni - egyébként sikerrel -, hogy az íves záródású hosszú ablakok felső részének félkör alakú megosztása olyan hatást keltsen, mintha a szecessziós stílust követné. Feljegyezték, hogy az áramátalakító tulajdonosai azzal is megelőzték korukat, hogy a létesítménybe havonta egyszer bárki szabadon beléphetett, s meghallgathatta a szakértő mérnökök előadását arról, hogyan is működik a főváros áramelosztása.

Responsive image
A Károly körút 1943 körül

1945 januárjában a német és nyilas parancsnokság költözött a házba, amelyet a szovjet tüzérség és légierő gyakran vett célpontba.

Responsive image
Az ostrom utáni állapotok – előtérben a Károly körúti szárny romjai

Budapest második világháborús ostroma idején a Székesfőváros Hivatalának Városház utcai (legrégebbi) traktusa az egykori templom tornyával együtt szinte sértetlen maradt, azonban a Károly kőrúti szárnyat – ahova 1945 januárjában a német és nyilas parancsnokság költözött – a szovjet nehéztüzérség és légierő a földszintig lerombolta. A háborús sérülések leginkább a Károly körúti, egykori kétemeletes kaszárnyaépületet érintették, amit 1948-ban ideiglenes üzletsorként állítottak helyre, valamint a középső, kétemeletes keresztszárnyat, amire 1949-1950-ben modern stílusban ráépítettek Pfannl Egon Ybl-díjas építész tervei alapján.

Responsive image
A bazársor 1960-ban, éjjeli kivilágításban

Responsive image
A bazársor 1969-ben

Responsive image
A bazársor és a Városháza hátsó traktusának épületei 1970-ben (kép: Fortepan)

1957-ben beszünteti üzemét a Belvárosi Áramátalakító Állomás, majd az épületet ezt követően a Fõvárosi Tanács klubjaként, házi kulturális és sportrendezvények lebonyolítására használták.

A Városháza épületének utolsó nagyszabású felújítását Gerő László vezette az 1960-as években. Ekkor állították helyre a homlokzatot ugyancsak Pfannl Egon tervei alapján. A hetvenes években zajlottak a folyosórekonstrukciók, 1981-ben a keresztszárny IV. emeleti tetőterasz beépítése, a megsérült szobrok egy részét 1986-ban restaurálták.

1991-ben a volt trafóház épületét a Merlin Színház veszi bérbe. Ők 1993-ban Torday Krisztina és Janesch Péter terve alapján egy plusz födémet húztak át a géptermen, hogy színházként lehessen használni az épületet. Szerepelt itt a Derevo, a The Royal Shakespeare Company és Susannah York filmszínésznő is. Számos koncert mellett kiállításokat is rendeztek.

1996-ban a Főváros tervbe vette a Városháza-projektet és az udvaron lévő épületek azonnali bontásáról rendelkezett. Elfogadta azt is, hogy saját forrást nem költ a projektre és nem vállal új adósságot sem ennek során. Az előzetes szakértői anyag szerint 100 szobás hotel, tízezer négyzetméter körüli üzlethelyiség és bérelhető iroda lenne egyebek közt a területen. Egy másik előterjesztés rögzíti azt is, hogy a főváros vezetése szeretne elkerülni "egy tisztán plaza" típusú beruházást. Ezért önfenntartó kulturális, szórakoztató jellegű részeket, zenei klubot, kiállítótermet, ipari és képzőművészeti galériát is terveznének a területre. A bazársori bérlőkkel csak többéves huzavona során tudott dűlőre jutni a főváros, ők ugyanis nem akartak elköltözni onnan.

Responsive image
A csúf bazársor 2005-ben, a bontás megkezdése előtt

2005. júliusában a Főváros lebontatta a Károly körúti csúf bazársort. Korábban bontható jellegűként nevesítette a Merlin Színház és a belvárosi tűzoltóság épületét is az az előzetes ingatlanszakértői tanulmány, amelyet egyhangúlag fogadott el a Fővárosi Önkormányzat kiemelt fejlesztések bizottsága, viszont a fővárosi közgyűlés nem fogadta el azt a "szakértői" anyagot, amely szerint lebontható lenne e két épület. Kocsis László, a Főkert Rt. vezérigazgatója korábban elmondta, hogy a Városháza udvarán jövő tavaszra elkészülhet az ideiglenesen, várhatóan két évig működő park.

2005. július 21-én a Károly körúti bazársor kihunyt neonreklámjainak leszerelésével megkezdődött az üresen álló épület jelképes bontása. A munkálatokba - egy darus kocsi emelőjébe szállva - maga a főpolgármester is besegített. Demszky Gábor újságíróknak nyilatkozva elmondta: szeptemberig eltüntetik Budapest szégyenfoltját, lebontják a 3800 négyzetméter alapterületű bazársort, a helyén - valamint a Főpolgármesteri Hivatal hátsó udvarán - átmenetileg négyezer négyzetméteres parkot alakítanak ki, a földdel letakart középkori városfalat kétszáz méter hosszú védőkerítéssel veszik körül.

2005. augusztus 24-én egy munkagép beleborult az egyik munkagödörbe. Személyi sérülés nem történt. A teljes bontás szeptember elejére fejeződött be. A bontás költségei kétszázmillió forintot tettek ki, amit már korábban elkülönítettek a városatyák. A létrejövő új park addig marad nyitva, amíg a főváros által kiírt hasznosítási pályázaton kiválasztott győztessel nem állapodik meg a városháza. A majdani nyertes feladata lesz, hogy javaslatot tegyen a hivatal hátsó udvarán működő Merlin Színház és a Gerlóczy utca sarkán lévő tűzoltóság elhelyezésére. Demszky elképzelhetőnek tartja, hogy ezeket az intézményeket más helyszínre költöztetik, de semmiképpen nem zárják be azokat. A főváros szeptemberben kiír egy nemzetközi pályázatot is "Budapest szívének" fejlesztésére, a jelentkezőknek az lesz a feladatuk, hogy elképzeléseket dolgozzanak ki a Városháza-tömb, az Erzsébet tér, a Madách tér és a belvárosi sétálóutcák összekapcsolására. A lebontott bazársor 3280 négyzetméternyi területet foglalt el, a helyén és mögötte mintegy 6 ezer négyzetméternyi parkosított tér épült.

Responsive image
A bazársor helyén létrejött park 2005. szeptemberében (kép: Hampage.hu)

A területnek többféle funkciót szánnak, hogy minél kötetlenebbül használhassák az emberek. A parkban a zöld dominál, s a terepből semmi nem emelkedik ki. Főképp természetes anyagot, kocka követ és zúzott követ építettek be, és kerülték a túlépítést. A Főkert Rt. munkatársai belülről kifelé haladva a park határát az utcafrontról 50 méterrel hátrább vitték. Az épülő 200 méteres kerítés védi a régi középkori városfal maradványait úgy, hogy a kerületi Tűzoltóság és a Merlin Színház a Városháza területén maradt. A területen elhelyeztek utcabútorokat és felszerelték közvilágítással, valamint egy ivókúttal.

2005. augusztus 24-én a Főváros kiírt egy "Budapest szíve" városépítészeti ötletpályázatot a Városháza ingatlanán megvalósítandó fejlesztésekre. Ennek eredményhirdetését 2006. január 20-ára tűzték ki.

(Érdekesség: 2006 őszén kiderültek a pontos adatok Budapest adósságával kapcsolatban. Budapest ekkor a második legmagasabb GDP-arányos költségvetési hiányt érte el Libanon után (de Libanon ekkor háborúban álló ország volt).

Responsive image
A Városháza és a létrejött park (kép: Google Maps)

2008-ban a Főváros pályázatot írt ki a Városháza bővítése kapcsán. A második fordulóba jutott 18 pályázónak az egykori Károly körúti bazársor helyén olyan modern városközpont tervét kell létrehozniuk, amely egyesíti a kulturális, közösségi és önkormányzati funkciókat is. A Városháza Fórum építészeti tervpályázat a Főpolgármesteri Hivatal jelenlegi épületét, a Városháza parkot, a Merlin Színházat, a Belvárosi Tűzőrséget és a Főpolgármesteri Hivatal parkolóit is magába foglaló területet érinti. A beruházás célja egyrészt a hivatal műemlék épületeinek felújítása, másrészt az összesen 40 ezer négyzetméteres Városháza tömb beépítetlen részére egy új épületegyüttes terveinek elkészítése. A történelmi városképhez illeszkedő, de a főváros modern arculatát is meghatározó karakteres épületegyüttes Budapest megújulásának egyik jelképévé, a Városháza park helyén létrehozott nyitott fórum a város új főterévé válhat.

A pályázat eredményhirdetésére 2008. október 30-án került sor. A terület megújítására az építészeti tervek kétfordulós tervpályázati eljárás során készültek. Az előminősítést követő második szakaszban 18 pályaművet nyújtottak be. A pályázat bíráló bizottsága 6 pályázót az eljárási szabályok (formai okok, anonimitás stb.) megsértése miatt kizárt, így 12 pályaműből választották ki a hét díjazottat.

A bíráló bizottság a tervek értékelésében kifejtette: "Budapestnek szüksége van szimbolikus, landmark szerű épületekre, amelyre az üzleti hasznosítású projektnél sokkal inkább ad alkalmat egy közfunkció, különösképpen egy ilyen egyedi közfunkció, mint a Városháza. A pályázatok a tér és az építészet, az anyagok és formák igényes kialakításával európai színvonalú megoldásokat hoztak. Budapest Szíve a Városháza Fórum köz- és üzleti funkcióival, azok nyitottságával tudja szervező erejét kifejteni. Egyértelmű megerősítést nyert, hogy a 'nyitott városháza' a hivatal új épületbe helyezésével és a régi épülettel való kapcsolatával biztosítható, ennek megvalósítása kívánatos".

Negyvenkét millió forint állt a bíráló bizottság rendelkezésére a pályázatok díjazásához: egy 15 millió forintos I. díjat és egy 12 millió forintos II. díjat osztottak ki, 4 millió forintos kiemelt megvételben három, 1,5 millió forintos megvételben két alkotás részesült. A szakmai zsűri döntését a Pénzügyi és Közbeszerzési Bizottság valamint a Kiemelt Fejlesztések Bizottsága e heti üléseiken hagyták jóvá.

Responsive image
A beérkezett pályaművek egy része

Responsive image
Erick von Egeraat győztes terve

Responsive image
E honlap szerkesztőjének elképzelése

2008. végén a Kiemelt Fejlesztések Bizottsága, valamint a Pénzügyi és Közbeszerzési Bizottság támogató döntését követően a Fővárosi Önkormányzat tervezői szerződést kötöttek Erick van Egeraattal, amelynek alapján a holland építész 2009 őszéig elkészíti a részletes építési engedélyezési terveket, amelyeknek köszönhetően a város belső körútja mentén olyan modern városközpont jöhet létre, amely egyesíti a kulturális, közösségi és önkormányzati funkciókat.

Az építkezés ennek ellenére nem kezdődhetett meg, ugyanis Egeraat tervezőirodája a 2009 tavaszán kirobban gazdasági válság hatására csődbe ment. Mivel az iroda több projekten is dolgozott, a vezetőség úgy döntött, hogy két részre bontják azt: lesz egy design- és egy mérnöki szekció. Erre nem csak Magyarországon volt szükség, hanem Németországban és oroszországban is, amely sokkal nagyobb flexibilitást tesz lehetővé. Egeraat erre létrehozta a European Management and Engineering nevű céget, viszont mikor a magyarországi munkáik elfogytak, a német és orosz megbízásokat a budapesti tervezőrészlegbe kellett hozni. Miután a válság kiéleződött, a budapesti irodát is kénytelen volt bezárni, majd a társaság csődbe ment.

2009. januárjában azonnali tájékoztatást kért Erick van Egeraat holland építésztől Beleznay Éva, Budapest főépítésze, miután a "Városháza Fórum" tendergyőztesének rotterdami központi irodája csődöt jelentett. A Főváros elmondta, hogy a holland építész ha nem képes határidőre elkészíteni a terveket, akkor - a pályázati kiírás értelmében - a második díjas magyar Archikon Kft-vel köt az Önkormányzat szerződést. A Fővárosi Közgyűlés 500 millió forintot szavazott meg a nyertes tervező díjazására és az építkezést az eredeti menetrend szerint 2011-ben akarták megkezdeni.

A világszerte kiterebélyesedő gazdasági válság végül végképp romba döntötte az új Városháza megépítését. A válság hatására a Gyurcsány-kormányt elsöpörte a soron lévő országgyűlési választás: 2010. május 29-én az Országgyűlés 261 igen és 107 nem szavazat mellett elfogadta a Fidesz–KDNP kormányprogramját és miniszterelnökké választotta Orbán Viktort, Tarlós István pedig 2010. október 3-án Budapest főpolgármestere lett.

(Gazdasági kitekintés: amíg a legtöbb kelet-közép-európai ország a saját maga által felhalmozott tartalékból finanszírozni tudta a kiadásait 2008-ban és 2009-ben is, amikor a tőkepiacok ezt nem tették lehetővé a kialakult bizonytalanság miatt, addig Magyarországnak nem állt rendelkezésre más forrás, csak a külső IMF-EU-WB 20 milliárd eurós segítsége. E nélkül és a fent megnevezett okok miatt Budapest államcsődöt jelenthetett volna, még akkor is, ha ez ún. puha államcsőd lett volna, azaz átmeneti fizetésképtelenség. Jól mutatja a hazai helyzet drámaiságát, hogy a Magyar Nemzeti Bank 300 bázispontos kamatemelésről döntött (2008. október 22.), azonban 2009. március elejéig nem sikerült magyar állampapírokat eladni)

2012-ben a Merlin Színház kiköltözött az épületből.

Responsive image
Az áramátalakító épülete a bezárást követően (kép: Jani Martin)

2018. februárjában pályázatot írtak ki a budapesti Városháza műemlékegyüttesének homlokzati felújítására. Eszerint restaurálják az utcai főépületszárnyak homlokzatait a Bárczy, Gerlóczy és Városház utcákban; a Madách tér felőli épületszárnyak térre néző felületeit, illetve az épület keresztszárnyának belső udvari homlokzatait is felújítják 2019-re. A pályázat során nemcsak a homlokzat újult volna meg, de a keresztszárnyon tetőmunkálatokat, valamint a Gerlóczy utcai szárny végén található tűzőrségi épületszakaszt is helyreállítták volna. Ez nem valósult meg a közelgő önkormányzati választás miatt.

A 2019. október 13-án tartott önkormányzati választás eredményeképpen Budapest főpolgármesterének Karácsony Gergelyt választották meg, miután a szavazatok 50,86%-t gyűjtötte be Tarlós István 44,10%-ával szemben.

2020. augusztus 14-én Karácsony Gergely főpolgármester kitűzte a szivárványos zászlót a Hivatal főhomlokzatára, majd elmondta, hogy "Bízom benne, hogy jövőre már együtt járhatjuk végig Budapesten a Pride útvonalát, és együtt ünnepelhetjük majd a szerelem szabadságát!".

Responsive image


2020. augusztus 16-án eltávolította a szivárványos zászlót a budapesti városházáról a Mi Hazánk Mozgalom alelnöke, Novák Előd, akit ezért a rendőrség előállított. Azt írták: szerintük ennek a „családellenes jelképnek” nincs helye az utcán, annál is kevésbé a fővárosi önkormányzat homlokzatán, ezért Nagy Attila fővárosi elnök és más aktivisták segítségével Novák Előd egy 15 méteres tűzoltólétrára állva leszedte az „oda nem illő textíliát”, és kukába dobta.

A zászlót a közleményben „szivárványos rongyként” is említette a Mi Hazánk Mozgalom.

A párt azt írta: a fővárosi közterület-felügyelet munkatársai először még visszaszerezték a lobogót egy közeli szemetesből, ám Novák Előd „kicselezve az időközben a helyszínre érkező rendőröket, az egyenruhások gyűrűjéből egy nagy futással ismét méltó helyére, egy, a városházától távol eső kukába dobta, majd visszasétált a tűzoltólétráért, s ekkor állították elő. A Mi Hazánk szerint szégyen, hogy éppen száz évvel azután, hogy Horthy Miklós kormányzó megszabadította vörös rongyaitól a fővárost, Karácsony Gergely (főpolgármester) nemcsak azt a szellemiséget hozza vissza, hanem a többségi, jóérzésű magyar embereket provokálja egy ilyen emberiségellenes zászlónak a megjelenítésével” – fogalmaztak a közleményben.

A Mi Hazánk az egyetlen párt a magyar közéletben, amely a homoszexuális propagandafelvonulás betiltását is követelte, de a rendőrség erre sem volt hajlandó” – tették hozzá.

A Mi Hazánk Mozgalom szerint „a garázdaság definícióját is kimeríti a homoszexuális propagandasorozat idei logója”. Ezzel a Szent Korona szivárványos ábrázolására utaltak.

2021. november 24-én a Főváros tervpályázatot hírdetett a Városháza Park megújítására. Ebben olyan tervezőcsapatok jelentkezését várják, amelyek a komplex tervezési feladat valamennyi szakterületi tudásával rendelkeznek. A koncepció Budapest új főterének létrehozása. A területen Budapest új főterét, egy parkosított agorát alakítanának itt ki, ami az elképzelések szerint az aktív közéleti részvétel helyszíne, a budapestiek és a Városháza találkozópontja lehet. A pályaművek beadásának határideje pedig 2022. március 21.

Responsive image
A megújítandó terület

A fő célok három alappillérben foglalhatóak össze:

- Budapest szívében 8000 m2 új zöldfelület jön létre, hogy cselekedjenek a klímaváltozás ellen. A parkot fásítják, kellemes hangulatú helyet alakítanak ki, egyszersmind enyhítsék a nyári kánikulák hatásait. A csapadékvizet helyben hasznosítanák a környezettudatosság jegyében.

- A "nyitott Városháza" koncepció jegyében közelebb hoznák az emberekhez a Városháza napi működését, Budapest új főterét a demokrácia és a társadalmi viták helyszínévé tennék, helyet adva megemlékezéseknek, társadalmi eseményeknek. A földszinti helyiségeket kulturális és ügyfélforgalmi célokra nyitják meg.

- A Városháza Park a kultúra és a találkozások helyszíne lesz, rendezvényeknek adva helyet. A Budapest Galéria, a Merlin felújított épülete és a Városháza megnyitott földszinti tereinek együttesével új kulturális és közösségi tér jöhet létre a város szívében.

(Mindezzel csak az a gond, hogy Budapestnek ettől még nem lesz Városházája, sem pedig főtere. A jelenlegi épület Városházának elavult és övön aluli, az eléje képzelt "főtér" pedig alkalmatlan főtérnek - a Szerk.)

2022. április 29-én győztest hirdettek a Városháza Park tervpályázatán. Az első helyezést a Lépték-terv munkája hozta el. A tervpályázat iránt nagy érdeklődés mutatkozott: összesen 19 pályamű érkezett, melyeket a tájépítész, építész és városépítész szakma elismert szakembereiből álló bírálóbizottság értékelt, és választotta ki a díjazott terveket, ami alapján egy valóban nyitott és zöld főtér tud épülni a város szívében. Ahogy a pályázat hivatalos honlapján írták: "A bírálóbizottsági ülések számos tanulsággal szolgáltak: megmutatták, hogy egy rendkívül komplex, egyszerre városépítészeti, építészeti, tájépítészeti és klímaügyi problémával állunk szemben, amire többféle válasz is adható. Egyszerre kell ugyanis viszonyulni a Madách tér és a Városháza tömb eltérő tengelyéhez, megoldani a Deák tér felőli megközelítést, és emellett a városi tér és a park arányaira is választ kellett adnia a tervezőknek".

Responsive image
A pályázat győztes terve

Az indoklás szerint az első helyezett pályamű "minden tekintetben alkalmas arra, hogy betöltse azt a szerepet, amit Budapest új főterének tudnia kell: ikonikus, szinte az űrből is felismerhető terv, amely a zöldfelületet állítja a tér középpontjába, és amelynek szimbolikája megegyezik a demokráciáról alkotott felfogásunkkal. Szervesen kapcsolódik a szomszédos terekhez, megőrzi a meglévő fákat, emellett tartalmazza a szivacsváros koncepció követelményeit a csapadékvizek felhasználásáról is."

Az elképzelések szerint az új Városháza Parkot 2024-ben vehetik birtokba a budapestiek, addigra a Városháza Károly körúti homlokzatának felújításaa és a Merlin épülete is elkészül.

(Véleményem szerint elhibázott döntés a park újbóli felújítása / kialakítása, hiszen még a Városháza maga sincs rendbe téve, amelynek priorítást kellene élveznie a parképítéssel szemben. Ha az épület átépítését megkezdik, akkor jól jönne a jelenlegi park területe, mint felvonulási tér, viszont a park újjáépítésével mindezt megakadályozzák - a Szerk.)


Folytatjuk!

Adatok

  • Tervezői:
    Fortunato de Prati (1716)
    Anton Erhard Martinelli (1724)
    Hegedűs Ármin (1894)
  • Építés ideje: 1716-1895.
  • Felújítása: -

Megközelítése

  • Opera
  • Opera
  • Opera