Párisi Udvar

V. kerület, Belváros, Ferenciek tere 11.

A Párisi Udvar egy eklektikus stílusú lakó- és irodaház a Ferenciek terén. Elődje, a Brudern-ház eredetileg a Belvárosi Takarékpénztár székháza volt. Ennek földszinti, belső része volt a Párisi Udvar, az egyetlen XX. század elejéről megmaradt budapesti bevásárló-udvar. A Petőfi Sándor utca sarkán álló, eklektikus-neogót stílusú épületet 1909-1913 között emelték Schmall Henrik tervei alapján. Nagyobbik udvara passzázsszerűen kiképezve köti össze a Kígyó utcát a Petőfi Sándor utcával és a Haris közzel, benne hangulatos kirakatok, üzletek csábítják a sétálókat. A ház üvegkupoláját a Haas és Somogyi cég készítette.


AJÁNLÓ

A Petőfi Sándor utca sarkán álló, eklektikus-neogót stílusú épületet 1909-1913 között emelték Schmall Henrik tervei alapján. Nagyobbik udvara passzázsszerűen kiképezve köti össze a Kígyó utcát a Petőfi Sándor utcával és a Haris közzel, benne hangulatos kirakatok, üzletek csábítják a sétálókat. A ház üvegkupoláját a Haas és Somogyi cég készítette.

Az egykori bankszékház neve a mai épület helyén állt korábbi ház után kapta a nevét, amelyet Pollack Mihály tervei alapján építtetett 1817-ben báró Brudern József. Ez az épület volt Magyarország egyik első, modern értelemben vett üzletháza. Pollack a hiedelem szerint az 1810 körül épült párizsi Passage des Panoramas mintájára alakította ki az üzletsori folyosót, ami miatt a pesti köznyelv hamar "Párisi-ház” néven kezdte emlegetni. Az eredeti Brudern-ház fénye az idővel megkopott, s a XIX. század végi nagy városrendezések során 1883-ban előbb részben, majd a XIX.-XX. század fordulóján majdnem teljesen elbontották, a telket pedig 1906-ban megvásárolta a Belvárosi Takarékpénztár, hogy ott építtesse fel új központját.

Responsive image
A Brudern-ház
A kétemeletes Brudern-ház az ország egyik első üzletháza volt, ötvösök, majd cipősök árultak benne a rajta keresztül vezető kis utcácska két oldalán sorakozó 32 üzletben. 1820-ban ez volt az egyetlen ház, amelyet kivilágítottak a királyi pár látogatása alkalmából

Responsive image
A Brudern-ház pár évvel később

A bank 1907-ben december 31-i határidővel hirdetett tervpályázatot, melyre összesen 43 pályamű érkezett. A tervek közül az igazgatóság 1908. március 27-i ülésén hármat, Korb Flóris és Giergl Kálmán, Hübner Jenő és Mészner Sebestyén, valamint Bálint Zoltán és Jámbor Lajos terveit 6000 koronával, további ötöt pedig 2000 koronával díjazott. Közülük a vezetőség a szomszédos Klotild-palota két épületét is tervező Korb és Griegl közös munkáját tartotta a legjobbnak, a megbízást végül mégis Schmahl Henriknek adták; igaz megtehették, mivel külön kikötötték, hogy a pályázat lezárása után is szabadon választhatnak a beérkezett pályaművek közül.

Responsive image
Korbl Flóris és Giergl Kálmán tervének távlati rajza

A munkálatok 1909. május 15-én kezdődtek meg, amikor minden engedély megérkezett. A régi Brudern-ház maradékát, illetve a telken álló többi épületet a nyár során elbontották, majd megkezdődött a tényleges építkezés.

A ház egy trapéz alakú saroktelekre épült, a négyből két oldalán a két szomszédos épülethez csatlakozik. A másik két oldala a Ferenciek tere, illetve a Petőfi Sándor utca felé néz. Schmahl e két közterület sarkánál alakította ki az épület egyik legegyedibb elemét, ugyanis a sarkát egyszerűen levágta és az így létrehozott „harmadik oldalon” alakította ki a fő homlokzatot és vele a főbejáratot. A főbejárat egyenesen a bank pénztárteremébe vezetett, ahonnét lehetett továbbmenni a magánszéfek termébe. Schmahl a tervezéskor figyelembe vette a hely történelmét is, vagyis azt, hogy ott több, mint 90 évig egy üzletház, a „Párisi-ház” állt. Ezt a szerepet a földszint vitte tovább „Párisi Udvar” néven, amely funkcióját tekintve ugyanolyan passzázs lett, mint elődje volt. Az emeletekre kerültek az irodák, a legfelső szinteken pedig lakásokat alakítottak ki.

1911-ben helyezték üzembe a lifteket, de teljesen csak Schmahl 1912-es halála után valamikor 1912-ben, vagy 1913-ban került átadásra.

Responsive image
A Párisi Udvar belső tere

A mór és gót stílust keverő historizáló eklektikus iroda- bér-, és üzletház a második világháború során nem sérült meg komolyabban, viszont a kiépülő szocialista rendszer 1949-ben a banki ingatlanvagyon részeként államosította és saját elképzelései szerint "felújította” belső tereit, átalakította lakásait. Az egykori pénztárterem eredeti pompáját szinte teljesen felszámolták, eltüntetve a Spiegel Frigyes tervei nyomán készült szecessziós enteriőrt, mielőtt 1960 tavaszán az IBUSZ birtokba nem vette. Ez után hosszú ideig IBUSZ-palota néven is emlegették az épületet. A földszintre beköltöző üzletek közül az 1952-ben megnyitott és a 2015-ig működő Jégbüfé tett szert komolyabb népszerűségre.

Responsive image
A Jégbüfé az 50-es években

A Jégbüfé története 1952 táján kezdődött, amikor a háború után az ifjonc kommunista országban a népélelmezés volt a legfőbb állami feladat, így sorra nyíltak a fővárosban az egyszerű ételeket, olcsón kínáló kocsmák, amelyeket egyöntetűen büféknek hívtak. Ezekben többnyire bablevest és valamilyen tésztát árusítottak 1.10-1.70 forintos áron, és óriási forgalmat bonyolítottak le. Viszont a nyári nagy melegben szükség lett volna fagylaltra és parféra is, itt jött képbe egy új fagyizó ötlete. Flaschner Sándor, az akkori Mátyás Pincét vezető Papp Bandi bácsi és Bori István vendéglátósok hozták létre végül az V. kerületi vendéglátóipari vállalat égisze alatt a Jégbüfét egy igen forgalmas helyen, a Felszabadulás téren. Úgy hírlik, hogy a nevet Papp Bandinak köszönhetjük, aki a korabeli népszerű büfék mintájára és a jeges kínálat nyomán egyszerűen elnevezte Jégbüfének az intézményt. Az ünnepélyes megnyitóra a Párizsi udvar sarkában 1952-ben került sor, ekkor a Jégbüfének még csupán egy üvegportálja és pár négyzetméteres eladótere volt (a később jól ismert Jégbüfé ötszörös területen működött a bezárásig) - írja a toretro.blog.hu.

Responsive image
A Párisi-udvar és a kibővített Jégbüfé 1964-ben

Az 1960-as években az új Erzsébet híd építéséhez kapcsolódóan tatarozták először, majd az 1980-as években másodszor. Mindkét alkalommal érthetetlen módon tovább rombolták a díszítéseket az időközben, 1976-ban műemlékké nyilvánított épületben. Az első alkalommal bontották el a bevásárlóudvart bevilágító, üvegkupolán kívülre rejtett lámpákat és helyette utat nyitottak felfelé a természetes fénynek. A második "felújítás” során bontották el egyebek mellett a lépcsőházi csillárok üvegezését, meszelték le a lépcsőházak díszítményeit és festették feketére a réz kapaszkodókat. A különböző munkálatok ellenére a ház állaga folyamatosan pusztult, a rosszul bevilágított, sötét Párizsi udvar pedig ezzel párhuzamosan ürült ki. A Cartographia térképboltja húzta a legtovább.

A különböző munkálatok ellenére a ház állaga folyamatosan pusztult, a rosszul bevilágított, sötét Párisi-udvar pedig ezzel párhuzamosan ürült ki. A rendszerváltás környékére a bevásárló-udvar gyakorlatilag már üresen állt, egészen a 2016-2019-es felújításáig.

2010-ben a tulajdonos V. kerületi önkormányzat pályázaton próbálta értékesíteni a déli Klotild-palotával és a Szent István tér 15. szám alatti épülettel egy csomagban, amit az SCD Group nyert meg. A cég végül az elhúzódó gazdasági válságra hivatkozva kitáncolt az üzletből.

Responsive image
A Párisi-udvar az aluljáróból 2015-ben (kép: Varga Máté)

2014 nyarán az önkormányzatnak sikerült értékesíteni a házat: a vevő 2,1 milliárd Ft-ért a Mellow Mood Group projektcége, a Párizs Property Kft. lett. A felújítás tervezésével az Archikon Kft.-t bízták meg 2015 februárjában, a kivitelező kiválasztására pedig 2015 nyarán került sor. 2016 tavaszán megkezdték az épület teljes körű renoválását, a Petőfi Sándor utca átmenő forgalomtól való lezárása mellett, a Jégbüfét az utca páratlan oldalára költöztetve.

Responsive image
A Párisi-udvar felújítása 2018-ban

Responsive image
Az elkészült Párisi-udvar 2019-ben

Responsive image

2019 nyarán befejeződött az épület felújítása. A projekt lefedte az építőipar egyik legnehezebb műfaját, hiszen a munkálatok az örökségvédelmi elvárásoknak megfelelő odafigyelést igényeltek a teljes megvalósítási folyamat során. Ünnepélyes megnyitójára – a külgazdasági és külügyminiszter jelenlétében – november 29-én került sor. A befektetők arab üzletemberek (Mellow Mood Group cégcsoport), a Párisi-udvar a Hyatt hotellánc szállodájaként működik.

Responsive image
A Párisi-udvar a felújítása után


AJÁNLÓ

Képek

Hamarosan!


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: Schmall Henrik
  • Építés ideje: 1909-1913.
  • Felújítása: 2019-2020.

Megközelítése

  • Ferenciek tere
  • Ferenciek tere
  • Március 15. tér