Török Bankház

V. kerület, Belváros, Szervita tér 3.

A vasvázas szerkezetű, csupa üveg homlokzatú, szecessziós épületet Böhm Henrik és Hegedűs Ármin tervei alapján, 1906-ban emelték. Homlokzatának formája a francia szecesszióra (art nouveau) utal. Legfelül Róth Miksa mozaikképe látható. Hullámvonalú pártázattal lezárt oromfalának feltűnő hatású üvegmozaikja Hungária megdicsőülését ábrázolja. Az üzletház tetejét hajdan világító földgömböt tartó Atlasz-szobor koronázta meg, mely a II. világháborúban semmisült meg.


AJÁNLÓ

Az épület külsejét a korabeli modern technikával készített, vasbeton szerkezetre helyezett üveghomlokzat határozza meg. Az ablakosztás felett, az oromfalon Róth Miksa gyönyörű mozaikképe, a Hungária dicsősége látható, amely a magyarok hódolását ábrázolja Szűz Mária előtt. A hódolók között láthatók angyalok, pásztorok, valamint magyar államférfiak: II. Rákóczi Ferenc, Széchenyi István és Kossuth Lajos.

Responsive image
A Szervita tér 196 körül

A Dob utcai iskolával egy időben épült fel a Szervita téren a Török Bankház épülete, amelyre Hegedűs és Böhm irodája pályázaton nyerte el a megbízást. A pályázaton valamennyi díjazott pályamű az akkor legdivatosabb és legkorszerűbb felfogásban hártyaszerű acélüveg homlokzatot javasolt a belvárosi üzletházra. A pályázók abból indultak ki hogy az épület egész homlokzata reklámfelület, amely különlegességével, újszerűségével és látványosságával szolgálhatja a figyelem felkeltését, így a kor legmodernebb épületeinek egyike született meg Budapesten. Igaz, a tőle nem messze álló Váci utcai Thonet-ház földszinti üzleteit Lechner majdnem húsz évvel előtte öntöttvas vázas, két szintet átfogó üvegfelülettel tervezte és építette meg.

Responsive image
A Török Bankház 1908-ban

A banképület szerkezeti újításai, korszerű anyagkezelése gazdag ornamentikával párosul. A három sor íves alaprajzú, üveggel borított, díszítetlen zárt erkély felett a kereskedelem istenének, Merkúrnak a szecesszióra jellemző formagazdagságú kettős képmása látható. Az oromzatot lezáró hatalmas mozaikkép (műfajában a legnagyobb Budapesten), amely felett háborús elpusztulásáig üveg földgömböt tartó Atlasz-figura is díszelgett - az idegenforgalmi kiadványokban a magyar századfordulós művészet emblémájává vált. A tervet és magát a mozaikképet is Róth Miksa, a legjelesebb magyar üvegfestő és mozaikműves készítette.

Korábbi vázlatain még bankházhoz jobban illő jelenet volt látható: a középen álló arkangyal és az őt körülvevő puttók aranyat szórtak a nép közé. A következő változaton az arkangyal helyét a magyarok védelmezője, Patrona Hungáriáé, azaz Szűz Mária vette át, és a tömeg az egész nemzetet jelképező alakok együttesévé alakult. A megvalósult, közel ötven négyzetméteres mozaikkép a magyarok nemzeti apoteózisának ábrázolása lett, a történelem dicsőséges korszakainak vezető személyiségeivel, Rákóczi Ferenccel és Kossuth Lajossal.

Az épület a város üzleti életének központjában áll, szomszédságában a legelőkelőbb cégek boltjai voltak, néhányuk portálja ma is árulkodik arról, hogy egykor a legválasztékosabb ízlést szolgálták ki. Az üzleti élet pezsgése, a bankok prosperálása a század első évtizedében még töretlen bizalmat sugárzott, a történelmi jóslatok, növekvő társadalmi feszültségek ellenére sem volt érezhető, hogy milyen súlyos következményekkel fenyeget a közelgő világháború. A bank mozaikképe az örök nemzeti dicsőségbe vetett hitet tükrözi.


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: Böhm Henrik
    és Hegedűs Ármin
  • Építés ideje: 1906.

Megközelítése

  • Szervita tér