Anker-palota

VI. kerület, Terézváros, Deák tér (Anker köz 1-3.)

Az Anker-palota az Orczy-ház mellett Budapest egyik első "bérkaszárnyája" volt, mely nagy tömegeknek adott otthont. Nevét építtetőjéről, az Anker Élet- és Járadékbiztosító Társaságtól kapta, amely a múlt század első évtizedében a Király utca és a Vilmos császár út (ma Bajcsy-Zsilinszki út) sarkán álló telken bérházat kívánt építtetni.


AJÁNLÓ

A tervek elkészítésére 1907-ben szűkebb (meghívásos) pályázatra szólították fel Lechner Ödön, Alpár Ignác budapesti és Sobotka bécsi építészeket. A döntés még ugyanebben az esztendőben megszületett. Az "Előljáróság" Alpár Ignácra bízta az épület terveinek elkészítését.

Responsive image
Újsághirdetés 1908-ban

Miután a társaság figyelemfelkeltő reklámhomlokzatot akart, a pályaterv két saroktoronnyal, sátortetővel, és annak szobordíszes lezárásával kívánt eleget tenni a kérésnek. A kivitelezésben sátortetőt egy hatalmas piramis helyettesíti, kiváltva ezzel a szakma és a városatyák bírálatát. Bizonysága annak, hogy mennyire nem tudtak megbékélni vele, egy meglehetősen furcsa terv volt.

1941-ben a Fővárosi Közmunkák Tanácsa határozatot hozott, melynek értelmében átépítteti a forgalmas helyen álló, környezetükből kirívó épületeket.

Az akkori építészek az Anker-palota "lefejezését" javasolták, azaz a két saroktorony és a piramis visszabontását. A terv viszont valamilyen okból nem valósult meg. Az impozáns épület egykori eleganciájából nem sok maradt. A külső homlokzatról szinte már teljesen eltávolították a veszélyesen meglazult vakolatot.

Responsive image
Az Anker-ház és a Deák tér 1951-ben (kép: Fortepan.hu)

Az Anker-ház a második világháború után Kelet-európai Általános Biztosító Rt-ként folytatta tevékenységét, ami akkor az Állami Biztosító Nemzeti Vállalat mellett az egyeden megtűrt biztosítóintézet maradt az 1953-as megszüntetéséig. Az 1960-as évektől két évtizeden keresztül falai között működött a MTESZ szervezete. Ezekben az években végeztek rajta utoljára jelentősebb felújítást, azóta a drasztikus veszélyelhárítási munkák súlyos épületszerkezeti hiányokat okoztak, elősegítve a homlokzat és a kerámia díszítő betételemek életveszélyes pusztulását.


AJÁNLÓ

Az eladósodott Anker

"Az 5 milliót érő Anker-paloián 4.5 millió a teher" - kezdi a Fővárosi Hírlap 1931. augusztus 28-án kelt cikkét. Alább eképp folytatja:

"Az európai pénzügyi események csak igen kevés biztosító társaságot érintettek közvetlenül. E kevesek közé tartozik az Anker Biztosító Társaság, amelynek oly figyelemreméltó balszerencséje van, hogy éppen annál a két osztrák pénzintézetnél van érdekelve, amelyeknek pozícióját a válság megrendítette: a Creditanstaltnál és a Mercurbanknál. Az Anker ugyanis díjtartalékainak jelentékeny részét tartotta letétben a Creditanstaltnál, illetve a Mercumál, úgyhogy ügyfelei méltán nyugtalankodhattak, amikor a két intézet válságának híre nyilvánosságra került.

Az Anker Biztosító vezetősége jól tudja, hogy a díjtartalékokkal nem lehet és nem szabad tréfálni, éppen azért legelemibb kötelessége lett volna ügyfeleit őszintén tájékoztatni a helyzetről. Ennek a tájékoztatásnak különösen Magyarországon lenne nagy jelentősége, ahol az ügyfeleknek a már fentebb is említett okokon kívül egyéb okuk is van a nyugtalanságra. A budapesti Anker legnagyobb és legkézzelfoghatóbb értéke hosszú időn át a hatalmas Anker-palota volt. Ennek a palotának nagy forgalmi értéke mindenkor meggyőzte a biztosított feleket arról, hogy a tulajdonos intézet soha sem jöhet zavarba szavatosságainak teljesítése tekintetében. Ez a megnyugtató érzés egészen addig indokolt és alátámasztott volt, míg a palotának tehermentessége nem szenvedett kétséget. Újabban azonban a helyzet lényegesen megváltozott. Mint ugyanis az Anker-ház telekkönyvi terhelési lapja tanúsítja, az Anker-palotát az utóbbi évek folyamán nem kevesebb, mint 4,500.000 pengő elsőhelyi bekebelezéssel terhelték meg. Az utolsó terhelési bejegyzés a múlt év végéről származik, amikor is a Schweizerische Bück javára kebeleztek be egy igen tekintélyes összeget.

Tekintettel arra, hogy az Anker-palota forgalmi értéke a jelenlegi nyomott ingatlanárak mellett aligha éri el az 5 millió pengőt, nem túlságosan merész az az állítás, hogy a palota ma már jóformán nem is tekinthető az intézet tulajdonának. Ez a tudat pedig a biztosított felekre nézve, annak ellenére, hogy az Anker-palota nem díjtartaléki érték, mindennek inkább mondható, mint megnyugtatónak.

Ha az Anker igazgatósága még ilyen körülmények mellett sem érzi sürgős szükségét a nyilvánosság őszinte tájékoztatásának, akkor csak csodálni tudjuk mindenekfelett álló hidegvérűségét. Más kérdés azonban, hogy üzleti etika szempontjából milyen beszámítás alá esik az a kísérteties nyugalom
".

 

A Nemzeti Áldozatkészség Szobra

A Mátyás-kori páncélos lovast ábrázoló, a Deák téri Anker-palota előtt felállított Nemzeti Áldozatkészség Szobra teljes szépségében Bäsch Árpád és Barta Ernő plakátjáról ismert, előbbi készítette a szoborhoz tartozó, a polgárok áldozatkészségét [nevét] megörökítő pergamenkötésű albumot is. A monumentális tölgyfaszobor Sidló Ferenc alkotása volt, a famegmunkálást Schmidt Miklós díszítőszobrász végezte.

Responsive image

A szobor és talapzata faanyagát Thék Endre udvari tanácsos, bútorgyáros a hadi jótékony akció javára ajánlotta fel. A szobor kettős célja a háborús jótékonysági adakozás és az előrevetített győzelem megörökítése volt: fémlapocskákat lehetett vásárolni, majd a szoborra szegez[tet]ni. A kisebb lemezek 2 koronába kerültek, a nagyobb, címeres lemezek ára 50 koronánál kezdődött. A lovasszobrot 1915. szeptember 12-én avatták fel Auguszta főhercegnő és Károly István főherceg fővédnökök, gróf Tisza István miniszterelnök, Bárczy István, Budapest polgármestere és más előkelőségek jelenlétében. Az Operaház énekkara a Himnuszt és a Szózatot énekelte.

Responsive image
A szobor avatása

"Ez a fából faragott szobor meglepő alkotása a magyar szobrászművészetnek. A postamentummal együtt 7 és fél méter magas, dimenzióiban csaknem akkora, mint Andrássy lovas szobra a parlament előtt. Művészi kivitelben is impozáns" - tudósított az eseményről Az Újság című napilap.

Responsive image
A szobor 1916-ban

Az avatási ünnepségen Károly István főherceg felolvasta a király üdvözletét, majd Csernoch ]ános hercegprímás áldása után a király, a védnökök és a szövetséges uralkodók arany pikkelyeit felszegezték a szoborra, ugyancsak arany kalapáccsal. Az első napon 10.000 bronzlemezt erősítettek az emlékműre, elsősorban a ló fejére. Az újsághirdetések még sokáig figyelmeztettek: "Váltsunk fémpikkelyeket a Nemzeti Áldozatkészség Szobrára!"

A szobor egyes megmaradt darabjait ma a Hadtörténeti Múzeum és a Budapesti Történeti Múzeum őrzi. A budapesti kezdeményezés nem volt egyedülálló, hasonló szobrot állítottak Bécsben, Székesfehérvárott, Nagyváradon és Szegeden.

 

A meg nem valósult toronyház

Responsive image
A régi Orczy-ház helyén építendő felhőkarcoló terve

Gregersen Hugó, számos két világhábotú között épített budapesti bérház tervezője feltehetően a rohamosan szaporodó amerikai felhőkarcolókat megirigyelve álmodta ezt az óriási épületet a Deák térre. Az 1927-ben készített terv szerencsére papíron maradt, de még így is ijesztő elképzelni a méreteit, ha a rajzon ennyire eltörpül mellette Alpár Ignác súlyos piramissal koronázott Anker-palotája.


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Adatok

  • Tervezője: Alpár Ignác
  • Építés ideje: 1909.
  • Felújítása: -

Megközelítése

  • Deák Ferenc tér
  • Deák Ferenc tér
  • Deák Ferenc tér