Hunyadi téri vásárcsarnok

VI. kerület, Terézváros, Hunyadi tér 4.

A Hunyadi téri vásárcsarnok 1897-ben épült az akkori köztisztasági előírásoknak nem megfelelő piacok egyikének helyére Cziegler Győző tervei alapján. Stílusát tekintve hasonlít a vele szinte egy időben épült másik négy vásárcsarnokhoz, a Fővám térihez, a Rákóczi térihez, a Klauzál térihez és a Hold utcaihoz. A Hunyadi téri piac, a legkisebb fővárosi piacok közé tartozik.


AJÁNLÓ

A Főváros 1892. február 24-én a Hunyadi tér 5. és a Kemnitzer utca 18. számú telken határozta meg az építkezés helyét. A tervezett fővárosi csarnokrendszer tervezésével eredetileg Lechner Lajos mérnököt bízták meg, de az eredeti 1895-ös átadás túl közel volt, így a IV. számú Hunyadi téri és Hold utcai-csarnok kialakítását Czigler Győző kapta. Stílusát tekintve hasonlít a vele szinte egy időben épült másik négy vásárcsarnokhoz (1. Fővám tér, 2., Rákóczi tér, 3., Klauzál tér, 4. Hunyadi tér és 5. Hold utca). A Közmunkák Tanácsa erőteljes késztetésére ezeket a főváros építtette. Czigler 1894. május 16-án adta közre a terveket.

A homlokzat az Eötvös utca, Hunyadi tér és a Kemnitzer (ma Szófia) utca felé nézett, a negyedik oldalon egy már meglévő épület volt, amelyhez harmónikusan illeszkedett a csarnok. 3350 négyzetméteres telekterületen 2140 négyzetméteres, háromhajós csarnokteret alkotott, bazilikálisan kiemelt főhajóval. A kész épületre a használatbavételi engedélyt ugyan már 1896. július 29-én kiadták, de hivatalosan december 22-én volt az átadó.

Responsive image
A csarnok 1897-ben

A csarnok megnyitásával egyidejűleg felszámolták a kerületben működő szabadtéri piacot, betiltották a járva-kelve árusítást és a házalást egyaránt. A hatóság minden rendelkezésére álló eszközt megpróbált felhasználni, hogy Budapest vásárlóerejét bekényszerítse a csarnokokba.

Az ütött-kopott, romos vásárcsarnokot a második világháború után sokáig nem újították fel, s többször felmerült a bontása is. Szerencsére nem került kalapács alá. Maga a piac két részből áll: az épület előtti őstermelői piacból és a fedett helyen lévő csarnokból. A megújult Hunyadi téren a környék klasszicista stílusára és a vásárcsarnok homlokzatára reagáló sárga térkő burkolatot alkalmaztak, és a gyepesítés mellett új bokrokat és virágos növénysorokat telepítettek. Kisebb koncertek, rendezvények befogadására épült egy elegáns zenepavilon, az új padokról pedig egy fény- és vízjátékkal ellátott szökőkútban gyönyörködhetnek az itt megpihenők.

A csarnok csatornáinak felújítására a Főváros 1911-ben 15.000 koronát irányzott elő, amit ezen felül 7000 koronával emeltek, mert a halárusítóhely keramit burkolatát is fel kellett újítani (a Klauzál téri csarnokéval együtt).

Responsive image
A vásárcsarnok 2013-ban, jóval a felújítása előtt

A külső homlokzat díszei a falpilléreken lévő ökör- és sertésfej gipszstukkó elemek. A félköríves ablakok záróköveit szatírfejek, az ereszszegélyeket palmettadíszek és oroszlánfők díszítik. A csarnoktér háromhajós, bazilikális elrendezésű. A szocializmus idején a belső térben sok otromba rongálás történt, az oldalhajókban azonban máig megmaradtak az eredeti kofastandok öntöttvas díszítéseikkel és rácsaikkal. A csarnokbelső is viszonylag ép. A tetőszerkezet acéltartói ellipszis ívűek, szegecseltek.

Responsive image
A vásárcsarnokra és közvetlen környezetére ráférne a felújítás

Responsive image
A vásárcsarnok belső tere

A csarnok belső tere a '70-80-as évek szocializmusát idézi: szürke és kopott minden, amelyet csak a zöldségek és gyümölcsök színei dobnak fel valamelyest. Régi hullámlemez-bódék, vörösre festett klinger-tégla, porosodó vas-elemek és össze-vissza festett cégtáblák uralják a látványt.

Responsive image
A '80-as éveket idéző árusítóhelyek

Az üzlethelyiségek közti folyosón mintha megállt volna az idő. A csarnok hivatását ugyan ellátja, de az egészre ráférne egy alapos technikai és stílusbéli felújítás. Hiányzik a tisztaság érzése, valamint a kor designelemei is idejétmúltak. Ami hiányzik még az épületből az nem is stílusbéli, hanem inkább funkcionális: a Központi Vásárcsarnokkal ellentétben itt nem épültek emeleti folyosók a földszinti árusítóhelyek fölé. Nagy kár érte, mert nélküle csupán fele akkora a hely kihasználtsága.

Responsive image
Savanyúságot árusító hely

Hétköznap korántsem olyan gazdag a kínálat, mint pénteken és szombaton, mert hétfőtől csütörtökig főleg a nagybaniról származó árut lehet kapni.

Responsive image
A vásárcsarnok egy részlete

Responsive image
2013-as büfé-árak

Responsive image
Zöldséges stand

2013. június 20-án ivatalosan is átadták a közel negyvenmillió forintból felújított Hunyadi téri őstermelői piacot. Az önkormányzat 2012 nyarán döntött a Hunyadi tér teljes körű felújításáról, amelyben az őstermelői piac megújítása is szerepelt. Azért, hogy a piac a felújítás alatt is zavartalanul működhessen, a tér átépítését szakaszosan hajtották végre, elsőként a park rekonstrukciójára került sor, majd 2012 végén kezdtek hozzá az őstermelői piac munkálataihoz. Ennek idejére a standokat a tér egy másik részére költöztették.

Responsive image

A 37 millió forint költségű fejlesztés keretében esztétikus, a park hangulatához illő árusítóasztalokat alakítottak ki. Mind a bútorok, mind az újonnan beszerzett, a napot és az esőt egyaránt jól tűrő, ollókaros árnyékolók összecsukhatóak, így azok a piaci időn kívül nem zavarják az utcaképet. Az új kőburkolatot a gyengén látókat segítő jelekkel látták el. Az asztalok száma 82, ám az árusok összetétele és a kínálat jellege jelentősen módosult.

Responsive image
A felújított Hunyadi tér

Responsive image
A Hunyadi téri vásárcsarnok a magasból (kép: Google Maps)


AJÁNLÓ

A vásárcsarnok felújítása

A VI. kerületi Önkormányzat képviselő-testülete 2015 decemberében döntött a Hunyadi téri vásárcsarnok felújításáról. Az első két ütem munkálatai (fejépületek belső terének eredeti alaprajz szerinti helyreállítása, zárófödém megerősítése, cseréje, szigetelése, valamint a fejépületek tetőhéjazatának műemléki igényességű újjáépítése) 2019 január végén befejeződtek.

A beruházás során a homlokzaton restaurálták, többek közt a díszes homlokzati felületeket, a domborműves szobrászati díszeket, a fém nyílászárókat és kovácsoltvas elemeket, a mészkő anyagú elemeket, illetve a 8 darab oroszlánfejes díszítéses díszburkolatot. A felújítás részeként továbbá 95 darab lámpatestet és 6 darab LED-szalagot szereltek be, ezen kívül új homlokzati díszvilágítást építettek ki.

Az Épkar közlése szerint általános restaurálási munkákat, dísztéglatisztítást és fugázást végeztek, valamint a nyílászárók cseréje zajlott le. Emellett még az épület lábazatát is javították a hiányzó köveket pótolva.

2019 szeptemberében a harmadik ütem megvalósítása mellett elkezdődtek a felújítás negyedik ütemének, a pinceszint és a belső tér rekonstrukciójának előkészítését is.


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image
A csarnok 2013-ban

Responsive image

A felújítás utáni képek később...

Adatok

  • Tervezője: Czigler Győző
  • Építés ideje: 1897.
  • Felújítása: 2019-2020.

Megközelítése

  • Vörösmarty utca
  • Izabella utca
  • Oktogon