Magyar Állami Operaház

VI. kerület, Terézváros, Andrássy út 22.

A magyar operajátszás régen várt pillanata érkezett el 1884. szeptember 27-én, amikor fényes külsőségek között, I. Ferenc József jelenlétében megnyitotta kapuit a budapesti Operaház.


AJÁNLÓ

1869-ben határozat született a dráma és az opera szétválasztásáról, majd amikor 1870-ben Andrássy Gyula miniszterelnöknek sikerült az uralkodó anyagi támogatását kieszközölni és Pest városa is nagyobb pénzösszeget ajánlott fel a létesítendő operaház javára, a terv egyre kézzelfoghatóbb formát öltött.


Az Operaház 1879. körül

Az önálló dalszínház megteremtésének első átfogóbb tervezetét Orczy Bódog, a Nemzeti Színház igazgatója dolgozta ki (1872), ebben több javaslatot is tett az új színház elhelyezésére. Elképzelése egybevágott a korszerű nagyvárosi fejlődést szorgalmazó Fővárosi Közmunkatanács 1871-es városrendezési tervpályázatával, amit elsősorban a főforgalmi utak és a középületek (köztük az operaház) elhelyezésére írtak ki. A Közmunkatanács a szóba jöhető telkek közül a kiépülőfélben lévő Sugár út mentén elterülő Hermina teret javasolta. Ez ugyan nem volt túlságosan előkelő hely (az ócskapiac működött itt) és a városközponttól is kicsit messze esett, de megközelítése könnyű volt, mellette szólt olcsó ára és főleg az, hogy beépítetlen lévén, azonnal meg lehetett kezdeni az építkezést.

A vázlatterv és az előzetes költségvetés elkészítésével Ybl Miklóst bízták meg, aki a Sugár úti épülettömbök előzetes tervvázlatait is készítette. Ybl tervezete alapján 1873-ban meghívásos tervpályázatot írtak ki neves magyar (Ybl Miklós, Steindl Imre, Skalnitzky Antal, Linczbauer István) és külföldi építészek (Ferdinand Felmer és Ludwig Bohnstedt) felkérésével, egy mintegy 2000 személyes operaház megtervezésére, kikötve, hogy az építkezés költségei a 2 millió forintot nem haladhatják meg. A pályázatot csaknem egyhangúlag Ybl Miklós terve nyerte meg.

Ybl ekkor már jónevű építész volt, híres középületekkel (Bakáts téri templom, Vámház, Várkert bazár stb.), palotákkal és több meg nem valósult színháztervvel a háta mögött. Díjnyertes pályaműve azonban az előirányzott építési összeget messze túllépte, ezért többször is át kellett dolgoznia. E változtatások főleg az épület pompáját mérsékelték (lemondott a nézőtéri negyedik emeletről, csökkentette az előcsarnok méreteit), de a terv külső-belső szépségén, célszerű megoldásain nem változtattak, sőt összefogottabbá, harmonikusabbá tették az épületet.


Az Operaház főlépcsője


Az Operaház nézőtere

1875 októberében kezdődtek meg a földmunkák, 1878 decemberében megtartották a bokrétaünnepséget. A kezdetben nagy lendülettel folyó építkezés azonban az évtized végére anyagi gondok miatt jelentősen lelassult, így az eredetileg tervezettnél csak jóval később (és így is csak Tisza Kálmán miniszterelnök erőteljes beavatkozására) fejeződhetett be 1884 nyarán.


Az Andrássy út Operaház melletti szakasza, 1890-es évek (kép: Fortepan)

Az Operaház építésén a Podmaniczky Frigyes, a későbbi intendáns vezette építőbizottság intenciói szerint csak magyar művészek, mesterek és cégek működhettek közre. Kivételt mindössze a Mainzban csináltatott nagy nézőtéri bronzcsillár és a bécsi Asphaleia társaság által készített színpadi gépezet esetében tettek. Ez utóbbi szabadalmát Ybl az 1881-ben a Ringtheaterben pusztító, több mint 400 halálos áldozatot követelő tűzvész után vásárolta meg és alkalmazta elsőként a világon. A szigorúbb biztonsági előírásokat követve, változtatásokat hajtott végre az épületen is: hármas osztásúvá tette a nézőteret, növelte a vészkijáratok számát és új, emeletenként függetlenül induló lépcsőházakat építtetett. Az Asphaleia (=általános biztonság) rendszer a színpadi gépezeten túl kiterjedt a tűzbiztonság és színpadtechnika egyéb vonatkozásaira is: záporszerkezet, vasfüggöny, hidraulikusan működtetett körhorizont, kulisszák helyett felülről mozgatott díszletelemek alkalmazásával korának legmodernebb technikai berendezése volt.

A kilencévi munkával elkészült Operaház végül az előirányzottnál mintegy 50%-kal többe, 3 millió 300 ezer forintba került, ám megnyitásakor Európa legmodernebb operaháza volt, egy olyan épület, ami a legmagasabb fokon valósította meg a művészi megjelenés és a célszerűség összhangját. 1895 nyarán bevezették a villanyvilágítást.

Az Operaház megnyitóját kisebb felháborodás követte az előadásra kiválasztott színdarabok miatt, ugyanis mellőzték azon műveket, amelyek sérthették volna a királyt, így elmaradt Erkel Ferenc "Szent István" című darabja és egy másik, erre az estére írt mű, a "Király-dal". A visszautasított szerző így írt Podmaniczky bárónak, a program felelősének, amely levelet a Petőfi Társaság lapja, a Koszorú 1884. évi 40. száma közölte:

A Hajh! Rákóczy, Bercsényi-féle dal nem volt előttem ismeretlen: igazolja Magyar királydalom-nak Táborszky és Parsch kiadásában megjelent zongorakivonata, melynek címlapján e szavak olvashatók; egy régi magyar dallam után. E dallal legelőször Bartalus István antológiájában ismerkedtem meg s meghatott határozott, kifejező s mesterkéletlen jellegével; azonnal elláttam egy győzelmi végzet-részszel s mit sem törődve tovább egykori forradalmi szövegének jellemével, fölkértem ifj. Ábrányi Kornélt egy uj, kiválóan loyalis szöveg írására, Éljen a király végsorral, hogy aztán magyar király-dalom úgy szövegileg, mint zeneileg teljes kifejezést nyerjen.
Erkel Ferenc

E visszautasított művész maga Liszt Ferenc volt. A rossz ízű kezdés ellenére az Operaház hamarosan Gustav Mahler vezetésével kivívta és azóta is tartja előkelő helyét a világ művészeti életében, míg maga az épület, ez a fényűző, kőbe faragott, modern (hiszen felavatásakor színház-technikailag az egyik legmodernebb volt a világon) csoda ma is áll és lenyűgözi az operakedvelőket, a város lakóit és a turistákat.


Az Operaház 1900 körül (kép: Fortepan)


AJÁNLÓ

1912-ben, Medgyaszay István elgondolásai szerint nagyobb belső átalakítást végeztek: a férőhelyek számának növelésére a rivaldát keskenyebbé tették, a zenekari árkot süllyesztették, kicserélték a széksorokat, egy új alsó ruhatárat alakítottak ki a hozzá vezető lépcsőkkel, új szellőző- és fűtőberendezéseket szereltek fel, kettéosztották a felső emeletet festőteremre és házi színpadra.

A második világháború során az épületet szerencsére csak jelentéktelen károk érték, ezeket gyorsan sikerült kijavítani. 1950-ben Kaufmann Oszkár és Oláh Gusztáv irányításával kisebb felújításra került sor, ekkor újra festették a nézőteret és növelték a helyek számát. Az 1960-as évektől a közönségforgalmi részen folyamatos felújítás folyt, az üzemi részeken azonban a helyzet tarthatatlanná vált. 1951-ben ugyanis az Erkel Színház közös üzemeltetés alá került az Operaházzal, felduzzasztva ezzel az együttes és az adminisztráció létszámát. Az Erkel Színház épületében viszont sem műhelyek, sem raktárak, sem próbatermek nem állnak rendelkezésre, így minden produkció előkészítése az Operaházban folyik. E problémák enyhítésére épült fel 1981-ben a Hajós utcai üzemház. Ide költözött át az adminisztráció és a próbatermek, műhelyek egy része. A teljes rekonstrukció azonban egyre elodázhatatlanabbá vált. 1976-ban a színpadgépezet egyik hengere megrepedt, a hidraulikát le kellett állítani. Átmenetileg álló díszleteket használtak, majd 1980 júniusában megkezdődött az épület külső-belső felújítása. A rekonstrukció során elsősorban a színpadgépezet újult meg: az új elektromechanikus szerkezetet egy drezdai cég szállította. A nézőtéren restaurálták a freskókat, felújították a burkolatokat és az aranyozásokat, megnagyobbították a zenekari árkot, kicserélték a széksorokat, a férőhelyek számát 1289-re csökkentették, a III. emeleten visszaállították a régi cukrászdát.

Az aprólékos munka nyomán megújult Operaház 1984. szeptember 27-én, a 100 éves évfordulón ismét régi fényében fogadhatta a közönséget. Az Operaház a Nemzeti Múzeum és a Vigadó mellett Budapest legjelentősebb XIX. századi műemléke. Alaprajzánál Ybl Miklós - nyilván a telek adottságait is figyelembe véve - nem az általánosan példaképnek tekintett Gottfried Semper-féle négyzetes formát (a nézőteret körülölelő előcsarnok), hanem a párizsi operánál is alkalmazott megoldást (a nézőtér tengelyében elhelyezett díszlépcső) választotta. Az egyszerű, világos tagolású épület négy, egymástól élesen elkülöníthető részre osztható: a fogadótérre (előcsarnok, társalgók, feljáratok), nézőtérre, színpadtérre és üzemi részre (hátsó színpad és műhelyek). Míg az utóbbi kettőnél a praktikum, a belső tér lehető leggazdaságosabb kihasználása volt a fő szempont, s ez érvényesül az alagsori műhelyektől a IV. emeleten elhelyezett festőteremig, a közönségforgalmi részeknél Ybl elsősorban a kényelmet és a harmonikus művészi hatást tartotta szem előtt.


Az Operaház előcsarnokának mennyezete (kép: Fred Romero)


AJÁNLÓ

A neoreneszánsz épületen harmonikus egységben olvadnak össze reneszánsz és barokkos stíluselemek, architektúra és plasztika, ornamentika, fa- és fémmunkák, Ybl mindenre kiterjedő figyelmének köszönhetően. Még a legapróbb részletek (csillárok, falikarok, kilincsek) is őrzik keze nyomát. Gazdag díszítés hangsúlyozza az épület reprezentatív funkcióját: a márványból készült előcsarnok és lépcsőház, a márványlapokkal burkolt falak, a szalonok intarziás padlója, a selyemtapéták, a nézőtér aranyvörös ragyogása, a mennyezeteket és oldalfalakat díszítő művészi falfestések és freskók. Az Operaház falfestményeinek zömét a magyar historizmus három nagy mestere, Lotz Károly, Székely Bertalan és Than Mór készítette, párizsi és bécsi mintára, egy egységes vezérgondolatra - a Zene hatalmának egyetemessége, a Zene apoteózisa - fűzve fel a freskóciklus képeit. A dekoráció tervezésében Ybl Schickedanz Albert, a későbbi nagynevű építész segítségével tevékenyen részt vett.
 

Az Operaház felújítása

2012 augusztus 31-től általános kormányzati átszervezés miatt megszüntették Ókovács Szilveszter kormánybiztosi pozícióját, amely 2012 szeptember 1-től "megbízott", majd 2013. január 28-tól "rendes" főigazgatói kinevezésbe fordult át. Az Operaház megnyitójának 130. évfordulóját 2014. szeptember 27-én rendhagyó gálaesttel, filmbemutatóval és az Operaház történetét bemutató könyv megjelentetésével ünnepelték. Az évad végén bejelentették az Operaház halaszthatatlan felújítását, amit 2017-ben kezdenek meg.

2018 decemberben a felújítási munkálatokat a kormány kiszervezte az Operaház hatásköre alól és a Liget Projekt-et kezelő Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt.-hez került. A tervezett felújítás azért csúszik, mert előre nem látható munkálatok indokoltak: az eddigi rekonstrukció során ugyanis előkerültek olyan, a szocializmus időszakában lefestett, elhanyagolt épületelemek, freskók, amelyeket mindenképpen helyre akarnak állítani.

2019 februárjának első hetében megkezdődött a Dalszínház utcai karzatlépcsőház lépcsőmagjának bontása, ahová az akadálymentesítés jegyében új felvonót építettek be a közönségforgalom céljaira. Emellett a 4. emeleti egykori festőműteremben, az új balett-próbaterem és a fölötte létrejövő házi színpad közötti födém megerősítésének előkészítő munkái folytak. A 3. emeleti kis balett-terem növelése miatti új bejáratot nyitottak a folyosón, míg a színpadtechnika már a negyedik utcát építi be. Ezzel együtt folytatódott a zenekari árok süllyedőjének kivitelezése is.

2019 májusában kiderült, hogy a felújításra szánt 21 milliárd forint nem lesz elegendő a projekt befejezéséhez, s további állami támogatásokra lesz szükség. Az operaházi "számháború" közel három évvel ezelőtt kezdődött, amikor is a rekonstrukcióra vállalkozó W-É-L Opera konzorcium 32 milliárd forintos ajánlatot tett. Ezt "nyomta le" az Opera vezetése bruttó 14,2 milliárdra, de már 2018 tavaszán is nyilvánvalóvá vált, hogy ennyiből nem jön ki az építkezés. A Kormány ezért 2018 nyarán 7 milliárddal toldotta meg a költségvetést - így kerekedett ki az a 21 milliárd forintos, provizórikus végszámla, amely viszont nem tartalmazta az Operaház színpadtechnikájának költségét - ami bruttó 8 milliárd forint lett. Ezzel jött ki a teljes operaház/műhelyházi beruházás 30 milliárd forintos végszámlája, ami a teljes műemléki rekonstrukció megvalósításával tovább emelkedhet.


Restaurátorok az Operaház homlokzatán

Az ekkor másfél éve folyó rekonstrukciós munkák egyébként jól haladtak: a műemlék épület homlokzata már majdnem elkészült és az állványzatok így elméletileg ősszel lekerülhetnek. A tetőszerkezet palával burkolása is ekkor folyt, ami szintúgy hamarosan befejeződött. A színpadtechnika felújításával szinte teljes egészében végzett a Bosch Rexroth cég. Az igazán munka- és költségigényes munkálatok az épület belsejében kezdődnek illetve folytatódtak tovább.

A freskók restaurálása, a díszek aranyozása, a nézőtér és a kiszolgáló helységek korszerűsítése igazi "pepecsmunka", ráadásul erre sincs szakképzett munkaerő, hiszen a 2019-es általános munkaerőhiány ide is elért.


A nézőtér felújítása 2019 május 20-án (kép: magyarepitok.hu)

A projektben nagy szerepet kap a teljeskörű gépészeti és elektromos felújítás– ezen a területen a teljes bontás után korszerű technológiákkal történik az újjáépítés. Építészeti munkák tekintetben a teljes üzemi terület, részleges műemlékfelújítási feladatok – amelyek közül a homlokzati munkák vannak folyamatban, pl. a homlokzati elemek restaurálása- a közönségforgalmi mosdók felújítása, a tetőhéjazat komplett cseréje képezik a munkák részét.

Az Operaházban a Dalszínház és a Hajós utca felőli karzatlépcsőház is felújításra kerül, az előbbi orsóterébe liftet helyeznek, ezáltal részben akadálymentessé válik az épület. Az 5. emeleti jelmeztár helyén létrejön egy multifunkciós terem, amely különböző előadásoknak, rendezvényeknek, kiállításoknak adhat helyet. Átalakítják a zenekari árkot is akusztikai és ergonómiai okokból: a nézőtér első két sorának visszabontásával egyszerre bővült az árok mérete, másrészt visszaálltak a tér eredeti, Ybl által megtervezett arányai.

Ókovács Szilveszter főigazgató 2019 őszén elmondta, hogy nehéz helyzetben van a Magyar Állami Operaház, ugyanis az Operaház bezárásakor kilenc hónapra tervezték a felújítást, most azonban már a 27-28. hónapnál tart a beruházás és lehet, hogy még ugyanennyi hátravan. Hozzátette, hogy a beruházások elhúzódása miatt nagyon sok előadást törölniük kellett, az Eiffel Műhelyház elkészültével azonban várhatóan javulni fog a társulat helyzete. A művészek érdekében minden lehetséges módon próbálják szinten tartani az előadásszámokat, 2020 januártól pedig mindenképpen béremelésbe kezdenek. Ókovács Szilveszter úgy vélte, ha ebben a törékeny helyzetben az Operaház alkalmazottjainak "megbicsaklik a hite" és sztrájkba kezdenek, akkor "nagyon sok minden elveszhet".

2019 decemberében kiderült, hogy az épület felújítása oly mértékben csúszik, hogy az átadás csupán 2021 szeptemberében lesz lehetséges.

A Kormány részéről egyelőre "passzivitás" tapasztalható kívülről nézve: egyelőre annyi bizonyos, hogy az Andrássy úti épület felújításának befejezéséhez egyelőre nem rendeltek hozzá új forrást, az Eiffel-épület befejezésére viszont átcsoportosításokkal teremtettek pénzt. Az eredeti tervek szerint ugyan mindkettőnek már működnie kellene.

A már befejeződött bontások során rengeteg váratlan problémára derült fény. Ezek közül csak egy a híres Lotz-freskó kritikus állapota, amellyel csak a közelmúltban szembesültek a szakemberek. Ennek restaurálása újabb sok százmilliós netán milliárdos pluszköltséget is jelenthet. A Királyi lépcsőház helyreállításának ügye is egyelőre kétesélyes: vagy elvégzik a 2021 őszi átadásig, vagy későbbre halasztják ezt.

"A kormány a Magyar Állami Operaház felújításához szükséges valamennyi döntését már korábban meghozta. A munkálatok mind az Andrássy úti főépületben, mind a Műhelyházban ütemezetten haladnak. Az opera rajongók és a szakma számára is izgalmas lesz 2020 tavasza, amikor az egykori vasúti járműjavító egyik legszebb épülete, az Eiffel Csarnok a nagyközönség számára is megnyitja a kapuit, hogy az Erkel Színház mellett itt is nagyszerű premierekkel és előadásokkal szórakoztassa a nagyközönséget, az Ybl palota történetének legnagyobb és legátfogóbb megújítása alatt is" - nyilatkozta Bárfai-Máger Andrea, a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter sajtófelelőse.

2020. január 7-én Almási Tóth András, a Magyar Állami Operaház művészeti igazgatója elmondta, hogy a hivatalos ígéret szerint az Operaházat 2021 őszén vagy telén nyitják meg, így a tervek szerint a 2021-22-es évadban már használhatják az Andrássy úti épületet, Magyarország egyik legfontosabb színházi és zenés intézményét. A felújítás ideje alatt az Operaház az Erkel Színházban működik, nemsokára pedig megnyílik az Operaház új létesítménye, az Eiffel Műhelyház is.

2022. február 15-én jelentették be, hogy az Operaház öt évadnyi szünet után március 12-én nyitja meg újra kapuit. "A régi fényében tündöklő, de a legkorszerűbb technikával felszerelt Operaházban régen látott és nélkülözni kényszerült produkciók mellett az elmúlt évek sikeres előadásai is elfoglalják méltó helyüket az Ybl-palota repertoárján" – írja közleményében az Operaház.

Az állami beruházás része volt a homlokzat helyreállítása, a színpadtechnika korszerűsítése, az akusztika és a nézők kényelmi szintjének javítása, a zenekari árok átalakítása, a műemléki díszítések restaurálása, továbbá az Operaház közműhálózatának cseréje, gyengeáramú rendszereinek telepítése, az épületen belül szükséges funkcióváltások lebonyolítása, valamint az üzemház és a műhelyek felújítása. A beruházás legfontosabb eleme a színpadgépezet cseréje volt, ugyanis az 1984-ben beépített rendszer már nem tett eleget a kor elvárásainak, vagyis a gyorsabb mozgathatóságnak, az alacsony zajszintnek, a variabilitásnak és a pontos illeszthetőségnek. Ugyancsak nagyon lényeges elem a zenekari árok átalakítása és mozgathatóvá tétele, ami a nézőtéri akusztika javítását szolgálja.

Az Operaház ünnepi hangversennyel indítja hivatalos működését Plácido Domingo, Medveczky Ádám, Kesselyák Gergely és Kocsár Balázs főigazgató vezényletével. Március 14-én a Magyar Nemzeti Balett is visszatér a dalszínházba Sir Kenneth MacMillan pazar kiállítású Mayerling című darabjában. Az évad további részében a Wagner-rajongók naptára is két új bemutatóval gazdagodik: Almási-Tóth András színre viszi a Parsifalt, és Az istenek alkonyával végre M. Tóth Géza 2015-ben útjára indított Rıng-produkciójára is felkerül a pont.

A repertoárprodukciók: Az árnyék nélküli asszony, Mefistofele, a Simon Boccanegra, a Porgy és Bess, a Don Carlos, a Figaro lakodalma, az Andrea Chénier, A Nyugat lánya, Az álarcosbál, A varázsfuvola mellett 2022 márciusa és júniusa között a Rómeó és Júlia, valamint az Anyegin című balettprodukciók láthatók az Operaház színpadán.

"Az épületben már az 1884-es megnyitásakor falazott kürtők és légaknák alkotta szellőzőrendszer működött, mely a mostani felújítás során 21 darab légkezelővel egészült ki. A vasfüggönyök és színpadi locsoló hálózat alkotta tűzivíz rendszer korszerűsítése során az épületben sprinkler – rendszert építettek ki, valamint a két kupolába bekerült két nagyfordulatú ventilátor, amivel tűz esetén ki lehet szívni a füstöt az auditórium és a színpad területéről. 1884-ben már volt a színpad előtt két vasfüggöny, ami egy tűzszakasz határt is jelentett. Egyes feltételezések szerint ennek szükségességére a bécsi Ringtheaterben 1881-ben kitört tűz esete hívta fel az építész Ybl figyelmét, pedig az eredeti tervekben nem szerepelt. A vasfüggönyt és a színpadot tűz esetén négy esővíztartály hivatott hűteni, ezek mellé bekerült még a pincébe két darab 200 literes tározó" - Sutka Péter, főépítésvezető


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: Steindl Imre
  • Építés ideje: 1867-1901.
  • Felújítása: 2019.
  • Honlap: While

Megközelítése

  • Opera
  • Opera