Képviselőház

VIII. kerület, Józsefváros, Bródy Sándor utca 8.

Budapest VIII. kerületében, a Bródy Sándor utca 8. szám alatt található az az épület, amely 1865-től 1902-ig a Magyar Országgyűlés Képviselőházának székhelye volt, és jelenleg a budapesti Olasz Kultúrintézetnek ad otthont.


AJÁNLÓ

Az épületet – mely Budapest legjelentősebb XIX. századi műemlékei közé tartozik – Ybl Miklós, az egyik legnagyobb magyar építész tervezte. Az ő nevéhez fűződik többek között az Operaház, a Szent István Bazilika és a Közgazdaságtudományi Egyetem épülete is.

Responsive image
A Képviselőház 1865-ben (Slowikowski Adam litográfiája)

Az intézet épülete a korai eklektika neoreneszánsz irányzatának talán legjellegzetesebb példája, és az első Magyar Országgyűlés Képviselőházának székhelyeként a magyar politika történetének egyik legfontosabb műemléke. 1902-ben a Képviselőház ideiglenes épületéből átköltözött Duna-parti, végleges székhelyére. 1920-ig a Bródy Sándor utcai épület vásárok és kiállítások helyszíne volt. 1920 novemberében az első emeleten vetítőszobát alakítottak ki filmvetítésekhez. Egy 1935-ben, Rómában aláírt szerződés értelmében az épület 1942-ben az olasz állam tulajdonába került. Számos homlokzati és a belső teret egyaránt érintő felújítási munka után a Magyarországi Olasz Kultúrintézet 1943. június 21-én nyitotta meg kapuit, neves olasz és magyar személyiségek jelenlétében. Az intézet rendelkezik egy 140 fős moziteremmel, valamint egy kb. 500 férőhelyes, kiállítások, konferenciák, színielőadások és koncertek megrendezésére alkalmas nagyteremmel.

Responsive image

A budapesti Olasz Kulturintézet eseményekben gazdag története szorosan kapcsolódik az elmúlt hatvan év magyarországi történelméhez. A két ország közötti kulturális kapcsolatok fejlesztése érdekében 1937-ben kötött olasz-magyar kormánymegállapodás értelmében az Intézet 1943-ban nyitotta meg kapuit az első Magyar Országgyűlés Képviselőházának épületében. A megnyitón jelen volt az intézet akkori igazgatója, Giuliano szenátor, valamint a két ország hivatalos képviselői. Az intézet feladata a két ország közötti kulturális cserekapcsolatok elősegítése volt, továbbá számos szolgáltatás biztosítása az érdeklődők számára: könyvtár, folyóirattár, kulturális és olasz nyelvtanfolyamok, melyek kezdetben kellő számú tanterem hiányában az intézeten kívül, a város iskoláiban kaptak helyet.

A történelmi események az intézetet sem kímélték: a második világháború alatt az épület súlyos károkat szenvedett. Az igazgatót, Bizzarri professzort letartóztatták, és koncentrációs táborba hurcolták. A háború befejeztével az intézmény ismét megnyitotta kapuit. A Magyarországon életbe lépett totalitárius rendszer számos megszorítást vezetett be a kulturális programok szervezésében is, ennek ellenére sokak számára az intézet nyitott ablakot más távlatok felé, és az akkori nyomasztó politikai hangulattól való menekülési lehetőséget jelentette.

Az 1956-os forradalom harci eseményei újabb károkat okoztak az épületben, így az intézet tevékenységét egy kis időre szüneteltetni kellett. Mindezek ellenére – a helyzet konszolidálódása után – folytatta működését, egyre szélesítve a két ország közötti kapcsolatok skáláját: elsősorban ösztöndíjakat alapított, hogy ezzel is hozzájáruljon az olasz és a magyar kutatók, tudósok közötti cserekapcsolatok kialakulásához. A rendezvények a kultúra számos területét felölelték: a közönség találkozhatott az olasz filmművészettel, neves olasz színtársulatok – a genovai Teatro Stabile vagy a torinói színház – előadásai valósultak meg, kiállításokat rendeztek számos budapesti kiállító teremben és az intézet immár felújított nagytermében. Az intézet támogatta olasz művek magyarra és magyar művek olaszra fordítását is.

1989 fordulópontot jelentett Magyarország és az Olasz Kultúrintézet történetében is, főként a programok tekintetében. 2003-ban az intézet a közép-európai térség egy részének koordinációs központja lett, s ez még nagyobb lendületet adott kulturális tevékenységének. A kulturális programok kialakításánál figyelembe vették a „Sistema Paese” program ajánlásait, mind szorosabban együttműködve a Magyarországon működő más olasz intézményekkel. A közönség számára kínált szolgáltatások jelentős mértékben fejlődtek: a könyvtár gyűjteménye gyarapodott, a számítógépes hálózat is javult, létrejött a sajtóiroda és az Olasz Intézet Baráti Köre. Nagyobb hangsúlyt fektettek olasz nyelv- és kultúra tanfolyamokra, továbbá megerősödtek az Olasz Tanszékeket fenntartó egyetemekkel, olasz nyelvet tanító kétnyelvű gimnáziumokkal és általános iskolákkal való kapcsolatok is.

Az intézet tevékenységének részét képezi két kulturális folyóirat kiadása is: a kéthavonta megjelenő, háromnyelvű (olasz, magyar, angol) Italia & Italy, az olasz kultúra közép-európai magazinja, valamint a félévente kiadott Nuova Corvina italianisztikai folyóirat, melyet 1992-ben alapítottunk magyar és közép-európai egyetemek olasz tanszékeivel együttműködésben.

Forrás: Budapesti Olasz Kultúrintézet


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image


AJÁNLÓ

A magyar képviselőház új épülete

"Minden háznak megvan a maga története. Ezredéves alkotmányunk változó viszontagságai alatt egyik helyről a másikra vándorolt ország gyűlésünk, s még legállandóbb tanyája volt Budán, a Rákosmezőn s az ujabb időkben Pozsony ban, itt is csak ideiglenes hajlékokban. Az 1843. I. évi pozsonyi országgyülés fejezte ki végre azon óhajtását, hogy a haza fővárosában, Pesten állandó országháza épittessék. Ennek folytán jutalomdijak is tüzettek ki, s mintegy 32 épitészeti terv be is küldetett az e czélra kinevezett bizottsághoz. Ezen tervek közül - ugy emlékezünk Feszl épitész terve találtatott legalkalmasabbnak s e szerint a diszes országháza a terjedelmes ujtér (most Erzsébettéri park) közepén, hol ma az ideiglenes német szinház disztelenkedik, lett volna felépítendő. Ezen épitési ügy egyik leghatalmasabb pártfogója gr. Széchenyi István volt, mindamellett az idök akkor nem voltak kedvezők e szép terv teljes megérlelésére s keresztülvitelére. A dolog jobb időkre halasztatott.

Az 1847-i országgyülés ismét a pozsonyi kaszárnya alaku ország házban gyült össze. 1848-ban Pestre költözött ugyan át, de akkor is csak a városi régi redoute termekben ütötte fel sátorát. Midőn 1861-ben ujra össze voltak hivandók a nemzet képviselői, ezek számára egyszerre két helyiség rendeztetett be, előbb a budai un. országház nagy tereme, s később, miután a közvélemény a „zárt várban" tartandó országgyülés ellen hangosan nyilatkozott, Pesten a nemzeti muzeum dísztereme, mely vendégszerető ajtait folyvást nyitva tartá a nemzet képviselői előtt, az országgyülés teljes feloszlatásáig.

Midőn ez év tavaszán ismét a magyar országgyülés összehívásának szüksége merült fel, habár ideiglenes országháza építésének kérdése is ujra szőnyegre került. A „Pesti Napló" egy tárgyavatott czikkben fejteget ez épités elhalaszthatlanságának szükségét. E felszólalás az egész haza közkívánatát fejezte ki s ez csakhamar illető helyen kell méltánylatra is talált, mert már aug. 5-én ki lőn adva azon legfelsőbb királyi rendelet, melynél fogva egy ideiglenes országos képviselőház épitése haladék nélkül, azonnal foganatba volt veendő. B. Sennyey Pál tárnok nagy buzgósággal sietteté ez ügy valósítását. Egy két hét alatt a hely kijelölése, a Pest várossal elintézend jogi kérdések, tervrajzok kiírása s más efféle elő munkálatok be valának fejezve. A benyujtott pályatervek közül a kormányilag kinevezett bizottság Ybl Miklós ismert derék építészünk tervét fogadta el.

Végre szept. 11-én az épitési munka is elkezdődött s azóta ernyedetlen szorgalommal, csaknem lázas sietséggel folyton folyik. A köteles szerződés szerint ez épületnek szombaton, decz. 9-én teljesen készen kell állania. E sietség daczára is az uj képviselőház tömör, erős, u. n. nyers téglaépület (Eohziegelbau) lesz, s szolid anyagokból, a technikai szakismeretek teljes fel használásával fog készülni. Nagy kezességül szolgál, hogy az épités anyagi részét a tevékeny és erélyes Diescher építőmester vállalta el, ki az uj vigadói épület, az akadémia palotája s több más ujabb emlékszerü épület felállítása körül fényes jelét adta már ugy épitészeti képességeinek, mint különösen ügyvezetése erélyének. S szinte lehet lennek látszik, a mit óhajtunk, hogy az uj képviselőház, a mint Ybl tervezte, (a mint homlokzatát mellékelt képünk mutatja) mától (okt. 1) fogva, 70 nap alatt teljesen elkészülve, keblébe fogadhassa a nemzet akkorára összehivott képviselőit - de bízunk a határozott ígéretekben s az ég segit jó kedvében, mely a rosz idő s az elemek alkalmatlan dulásait ez idén talán későbbre fogja ha lasztani.

Responsive image
A Képviselőház épülete a múzeumkertből nézve

A mi ez épület belső szervezetét illeti, az a megállapitott terv szerint következőleg lesz berendezve: A herczeg Sándor-utczában, egy 728 ölnyi területen, a nemzeti muzeummal átellenben, hol még nehány hét előtt egy hadiszekerészeti laktanya állt, három hónap alatt felépül az ideiglenes országház, s megnyílnak termei a tanácskozó honatyák számára. Az épület szilárd anyagokból, téglákból fog alkottatni; a födélzet érczlemezekből álland. Habár az épület ideiglenes lesz is, külseje mégis szép és diszes lesz. Az épület homlokzatán fog Magyarország czimere s a nemzeti lobogó díszelegni. Az ülésterembe a feljárat a képviselők számára üvegfedéllel födetik. Ezen feljárat alatt lesz a bemenet a főkapun át az előcsarnokba, hol a kapus lakik. Ezen előcsarnokon át tiz széles lépcsőn föl felé haladva egy másik kisebb előterem nyilik, melynek balfelén a képviselők ruhatára s jobbra az els emeleten a bizottmányi termek lesznek. Ezen kisebb előteremből a társalgó-teremmel összeköttetésben álló 8 a nagy terem hosszában vonuló folyosóra juthatni. A nagy gyülésterem épület közepét foglalja el, s talaja az utcza helyszínétől számitva kissé magasabb lesz, valamint a Vígadó nagy terménél kevéssel tágasabb.

A bejárattal szemben, a terem fenékhosszában álland az elnök, két alelnök, 4 jegyző, végre a 6 gyorsíró emelvénye; az elnöké legmagasabbra emeltetik. A követek a gyülési, bizottmányi s társalgási termekbe oly bejáratok s helyiségeken át jutnak, melyek a közönség számára fönhagyott helyisé gektől teljesen elkülönitvék. A nagy gyülésteremből az elnöki szék mögött a már emlitett nagy társalgási terembe juthatni. Ettől jobbra van az étterem s csemegetár; balra a hivatalos helyiségek a registratura s az iroda igazgató számára, végre ezekkel összeköttetésben egy társalgási terem. A kisebb előcsarnoktól jobbra van egy szoba előszobával a quaestor, balra egy terem szintén előszobával a ház elnöke száimára.

A közönség az országházba két bejáraton át juthat, mely a két kis előterem két végén lesz. Innen a terem karzataira lépcsők vezetnek. A terem végén szintén két lépcsőzet, melyek két külön páholyba vezetnek. A folyosó két oldalán lesznek az árnyékszékek stb. a követek, s a kis előcsarnok két felén a közönség kényelmére. Mig mindezen nevezett helyiségek az épület fenék-színén lesznek, addig az elsö emelet utcza felőli része 5 nagy bizottmány; s egy gyorsíró-termet foglal magában. A terem mindkét felöli hosszában s félmagasságában lesznek a karzatok. Ezek legnagyobb része a hallgatóság számára hagyatík fönn, mindaz által mindkét felén ezeknek egy külön páholy marad a felsőházi tagok, a hölgyek, ujságirók haszná latára.

A társalgóteremmel egy szabad lépcsőzet által a könyvtár s két nagyobb bizottmányi terem lesz összeköttetésben. Miután a felsőház üléseit a mumban tartja, ott a szükséges átalakítások megtétetnek, s a rácsozatnak az országház felőli részén kapu nyittatik a közlekedés megkönnyebbítése végett
" - Vasárnapi Újság, 1865. október 1.

Responsive image
A Képviselőház nagyterme

Adatok

  • Tervezője: Ybl Miklós
  • Építés ideje: 1865.
  • Felújítása: -

Megközelítése

  • Astoria

    Kálvin tér
  • Astoria
  • Astoria / Kálvin tér