Pázmány Péter Katolikus Egyetem (Jog- és Államtudományi Kar)

VIII. kerület, Józsefváros, Szentkirályi utca 28-30.

Az 1635-ben Pázmány Péter által alapított nagyszombati egyházi egyetem az 1770-es évek folyamán állami (királyi) kezelésbe került, így azt nem lehetett a maga egészében katolikus szellemben működtetni. Ezért újra meg újra felmerült annak gondolata, hogy a Hittudományi Kar leválasztásával, vagy attól függetlenül új alapítású katolikus egyetemet hozzanak létre. A Szentkirályi utcai épületeket Ámon József és Hofhauser Antal tervei szerint építették 1898-ban.


AJÁNLÓ

Responsive image
Az Egyetem Szentkirályi utcai egysége három épületből áll: a 26., 28. és 30-as számú épületekből

Szent István Társulat

A Szentkirályi utca 30. számú, koraeklektikus stílusú ház 1871-ben épült, Ámon József tervei alapján. Az épületben Rózsa Kálmán nyomdája működött, majd 1911-ben a Szent István Társulat vásárolta meg nyomdája, a Stephaneum Nyomda számára.

A Stephaneum Nyomda a 28-as számú épületben működött. Monotype és linotype szedőgépekkel, betű- és tömöntödével, könyvkötészettel fölszerelt nyomda, mely az egyházi hivatalos nyomtatványokon kívül vallásos lapokat, valamint orvosi és jogi szakfolyóiratokat nyomtatott. Üzletköre az egész országra kiterjedt.

A Szent István Társulat egy 1848-ban alapított, katolikus szellemű nyomdatermékeket előállító és terjesztő, a püspöki kar erkölcsi támogatását élvező, tagdíjat fizető s ezért illetménykötetben részesülő társulati tagsággal rendelkező üzleti vállalat; a legrégibb - alapításától kezdve napjainkig folyamatosan létező - magyarországi könyvkiadó.

Alapítója Fogarasy Mihály volt, a budai tankerület iskoláinak főigazgatója. Alapszabályába foglalt célja volt, hogy "Jó és olcsó könyvek kiadásával s terjesztésével fejtegetni a keresztény katolikus religio hit- és erkölcstanát, annak boldogító s fönntartó elveit megismertetni, az ellenirányú iratok benyomása ellen védeni s általában egyéb tudományos, közhasznú s népszerű könyveket is akkép szerkeszteni, hogy a katolikus szent hitvallásnak áldásos szelleme hassa át azokat, s terjesztésök által a vallásos meggyőződés, mely minden erkölcsiségnek s anyagi kifejlődésnek legtisztább s kiapadhatatlan forrása, mindinkább erősödjék és szilárduljon".

Megjelenő hetilapjában, a Katholikus Néplapban 1849. januárjáig ismertették a szabadságharc eseményeit. Emiatt a szabadságharc bukása után betiltották őket, s majd csak 1852. szeptember 22-én kaphatott engedélyt a rendőrhatóságtól közgyűlés tartására. Ekkor határoztak arról, hogy felveszik Szent István nevét. Ezt a hatóság 1854-ben hagyta jóvá.

Az új név felvétele indította meg a tevékenységének újabb irányát: a tudományos művek kiadását a Hartvik-féle Szent István-életrajz kritikai kiadásával. De felmerült egy további feladat is: megindították a Kárpát-medencében ekkor megtalálható imakönyvek, egyházi énekek gyűjtését, műemléképületek, régi egyházi műtárgyak regisztrálását, valamint a búcsújáróhelyek történetének, szokásrendjének összeírását, tervbe véve ezek tudatos feldolgozását.

1857-ben a vezetősége átalakult: a jobbára protokolláris feladatokat ellátó elnök mellett az alelnök köztiszteletben álló, tudományokban jártas pap lett, ezután ő határozta meg a Társulat működésének irányát, tartalmát, programját. A vezetőség elsőnek figyelt fel a határokon kívül élő moldvai és bukovinai csángók magyar nyelvű iskolázásának fontosságára, tankönyvküldeményeivel ezek iskoláit is ellátva. E kezdeményezésből jött létre 1861-ben a Szent László Társulat.

A Társulat az 1868. évi népiskolai törvény után új, korszerű népiskolai tankönyvsorozatokkal jelentkezett, amire azért is szükség volt, mert a papi kar rendelkezése szerint a népiskolákban minden tantárgyból kizárólag a Társulat által kiadott tankönyvek használhatók, más kiadóké nem. A Társulat pénzgazdálkodása - időszakos hullámzások után - ekkorra már megszilárdult, ezért 1871-ben saját székházat vásárolt a pesti belvárosban, a mai Királyi Pál utca 13. szám alatt.

Mintegy 26 évvel később a Társulatnak lehetősége nyílt rá, hogy egy funkcióit és tekintélyét jól reprezentáló székházat építtessen magának, amelyben helyet kap a saját nyomda is. Az elnökség Hofhauser Antal (1853-1923) műépítészt, műegyetemi tanárt kérte fel a tervek elkészítésére. 1898. decemberében adták át a háromemeletes neogót palotát a Szentkirályi utca 28. szám alatt, amely 1948 tavaszáig adott otthont a Társulatnak.

Az építészről nem sokat tudunk: német eredetű budai polgárcsaládban született. Édesapja, Hofhauser Lajos kőfaragómesterként működött, édesanyja Heichele Hermin. 1875-től tanult a bécsi Képzőművészeti Akaédmián, ahol Pecz Samu évfolyamtársa volt. Tanulmányait követően visszatért Budapestre, majd 1880-ban megbízást kapott a Tömösi szorosban felállítandó Honvéd emlékmű megtervezésére, amelyet az édesapja kivitelezett. Az 1880-as évektől több megbízást is kapott és számos templomot neogótikus stílusban tervezett Budapesten, illetve több vidéki városban. 1909. május 29-én Budapesten, a Józsefvárosban feleségül vette a nála 22 évvel fiatalabb Deutsch Klára Máriát, akitől később elvált. Nyelvrákban hunyt el a budapesti János kórházban, halála után hamar elfeledték.

Responsive image
A Hofhauser Antal által tervezett épület

1922-ben a Társulat minden vállalkozását egyesítette a Stephaneum Nyomda és Könyvkiadó név alatt. Ezt 1948. március 25-én minden vagyonával, épületeivel, nyomdájával, raktáraival, könyvesboltjaival és pénzkészletével államosították. Fennállásuk századik évfordulóját május elsején ünnepelték meg, teljes titoktartás mellett. A kommunista rezsim az államosítás ellenére rövidesen megbízta őket azzal a feladattal, hogy gondozza az addig megjelent katolikus kiadványokat, ugyanis az állami nyomdák nem vállalták el a feladatot. A nyomtatványokat emellett át kellett adniuk a Ecclesia Szövetkezetnek, amely azokat terjesztette. A Társulat vezetősége a Ferenciek terén, a Kárpátia Étterem fölötti bérelt helyiségben működött tovább. 1951-től 1989-ig szigorú cenzúra alá estek a kiadványaik. A rendszerváltásra a tagok létszáma a kommunisták erőteljes egyházellenessége miatt alaposan lecsökkent, hiszen a nagy erőkkel folyó vallásellenes propaganda hatására jelentősen megcsappant a vallásos könyvek iránt érdeklődők száma.

1989 után a kiszolgáltatottsága, diszkrimináltsága megszűnt; bármit kiadhatott, de most már erős versenyhelyzetben. 1992-ben létrejött a Stephanus Alapítvány a katolikus szellemű tudományosság és művészetek ösztönzésére.

 

Az Egyetem beköltözése

A hazai katolikus egyetemalapítási kísérletek egészen az 1990-es évekig sikertelenek maradtak. Ennek végső oka egyrészt az volt, hogy a Magyar Királyság és a Katolikus Egyház teljes jogi elválasztása mindvégig nem történt meg, így legalább a hittudományi oktatás katolikus azonossága állami intézményen belül konkordátum nélkül is védhetőnek látszott. Másrészt 1948. és 1989. között a kommunista ideológia nem tette lehetővé az új katolikus felsőoktatás kibontakozását.

1989. folyamán állami részről javaslatok hangzottak el a Pázmány Péter Római Katolikus Hittudományi Akadémia visszacsatolására az Eötvös Loránd Tudományegyetemhez. Mivel azonban a budapesti Hittudományi Kar 1989-ben tisztán egyházi intézmény volt, az állam egyoldalú intézkedéssel nem egyesíthette azt állami egyetemmel. A Magyar Köztársaság és az Apostoli Szentszék közötti diplomáciai kapcsolatok helyreállítására csak 1990. elején (II. 9-én) került sor. Francesco Colasuonno érsek (a későbbi bíboros) felvetése volt, hogy a meglévő egyházi hittudományi fakultást újabb karok alapításával katolikus egyetemmé kellene alakítani. Ezzel ugyanis a hittudomány és az Egyház kiléphetne a szellemi elszigeteltségből, katolikus szellemben lehetne oktatni világi tudományokat, de az intézmény megőrizné önállóságát és egyházi jellegét.

Az 1989. október 23-án módosított Alkotmány (1989. évi XXXI. törvény) 60.§ (3) bekezdése hangsúlyozottan kimondta az állam és az egyház elválasztott működését. 1990. augusztus 15-én kiadásra került az Ex corde Ecclesiae kezdetű apostoli rendelkezés a katolikus egyetemekről. Ez lehetővé teszi, hogy az Apostoli Szentszéken kívül más hivatalos egyházi jogi személyek, pl. püspöki karok vagy szerzetesrendek is katolikus egyetemet alapíthassanak.

2019. januárban megjelent a Pázmány Péter Katolikus Egyetem fejlesztésének tervezési közbeszerzése. A "Bródy projekt” elnevezésű beruházás két épület megvalósítását foglalja magába a budapesti VIII. kerületben. A fejlesztés fő eleme a Szentkirályi utca 26. alatt létesítendő új campus épület, mely az oktatás számára létesül több mint 2500 négyzetméteren. Vele párhuzamosan építik át a Bródy Sándor utca 15. alatt lévő műemléki épületet, mely az egyetem irodáinak ad majd otthont.

A tervezési feladat elsődleges célja, hogy az egyetem számára egy olyan új épületet hozzanak létre, amely kielégíti a funkcionális igényeket azáltal, hogy növeli az oktatási területet. Az intézmény céljai közt szerepel az is, hogy kialakítsa az egyetem nagyobb jelenléttel bíró belvárosi campusát. A tervezés során a történelmi értékek megőrzése is szempont a modern és korszerű kialakítás mellett.

 

Királyok Terme

Előkészületben


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: Ámon József
    és Hofhauser Antal
  • Építés ideje: 1871. / 1898.
  • Felújítása: 1998.
  • Honlap: ppke.hu

Megközelítése

  • Kálvin tér
  • Szentkirályi utca
  • Kálvin tér