Schulek Frigyes Építőipari Szakközépiskola

VIII. kerület, Józsefváros, Mosonyi utca 6.

A középfokú építőipari oktatás több mint 120 évre visszanyúló története nagyrészt megegyezik az iskola múltjával. Az 1879-ben létrejött Állami Közép Ipartanodától kezdve számos kiváló tanintézet tekinthető az intézmény szakmai elődjének, amely ipariskolák közül először a magasépítési tagozat önállósította magát Állami Felsőépítő Ipariskola névvel a Thököly úton.


AJÁNLÓ

Az iskola három épületszárnyból áll:

1: Mosonyi utca 6. - épült: 1902 (átalakítás: 1993, Hayde Tibor, Petik és Társai tervei alapján)
2: Mosonyi utca 8. - épült: 1908 (Gyalus László tervei alapján), átalakítás: 1988-89 (Lukács Zsuzsa tervei alapján)
3: Festetics utca 3. - épült: 1912 (Gyalus László és Mód Lajos tervei alapján)

Az épület első tömbje kezdetben kétemeletes volt, csak az 1912-es építkezések során alakították át a tetőszerkezetet, még egy emeletet nyerve. Az orvosi szobák és az iroda ma is ugyanazokon a helyeken működnek, mint száz éve, az akkori épülethatárt a mai tűzzáró ajtó és a hozzá vezető lépcső jelzi. Az internátus szárnyában a mai helyén épült a tornaterem, felette a fiúk, majd később a lányok hálótermei kaptak helyet. A csigalépcső melletti helyiségek a szolgálati lakások voltak, és a főépület díszterme alatti szuterént is erre a célra alakították át 1912-ben.

Az egész épületegyüttes az építésznek kedves neoromán stílusban épült, ennek oka valószínűleg az, hogy Gyalus mestere Schulek Frigyes volt, többek között a jáki templom restaurálási munkáiban is együtt dolgoztak. Érdekes megfigyelni, hogy a tornateremről készült korabeli felvételen, melyen a belső díszítés is látszik, a már az ezekben az években beérő Fiatalok és Lajta leegyszerűsített, népies formavilágát fedezhetjük fel, viszont ez más termekre nem jellemző.

Az 1950-es években az I. kerületi Szabó Ilonka utcában kezdett működni az iskola tulajdonképpeni jogelődje, egyre szélesítve az építőipari képzés szakterületeit. 1968-tól Építőipari, Épületgépészeti és Építőanyagipari Szakközépiskolaként működött, majd tíz év múlva Vági István Építőipari Szakközépiskola néven vált a főváros egyik legnevesebb középfokú oktatási intézményévé.

1995-től az iskola névadója a magyar építészettörténet kiemelkedő alakja, Schulek Frigyes, majd a szakmai struktúraváltás jellegére utalva 1997-től az intézmény Schulek Frigyes Kéttannyelvű Építőipari Műszaki Szakközépiskola néven folytatja szakmai és jogelődjei színvonalas tevékenységét.

2000. augusztus 1-jétől az iskola hagyományaihoz és szelleméhez méltó, mind a szakmai, mind az általános középfokú képzést kiemelkedő szinten biztosító körülmények között folytatja tevékenységét. A főváros egyik legjobban megközelíthető helyszínén, a Keleti pályaudvar szomszédságában lévő felújított, a legmodernebb oktatási követelményeknek megfelelő iskolaépületben elismerten magas színvonalú általános képzést és szakmai oktatást.

Responsive image
Az iskola látványa a magasból (kép: Google)


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: Hayde Tibor
    és Petik és Társai,
    Gyalus László és Mód Lajos
  • Építés ideje: 1902, 1908, 1912.
  • Honlap: schulek.hu

Megközelítése

  • Baross tér
  • Baross tér



  • Baross tér