Törley-palota

VIII. kerület, Józsefváros, Bródy Sándor utca 16.

A palota Ray Rezső tervei szerint 1894-ben épült a híres pezsgőgyáros, Törley József részére.


AJÁNLÓ

Törley József és Gschwindt György építkezése a feltörekvő vagyonos gazdasági elit megjelenését jelentette a mágnásnegyed területén. Mindketten a századforduló időszakának sikeres fővárosi vállalkozói közé tartoztak, akik a siker és az elismertség részeként a társadalmi tekintély megszerzését is fontosnak tartották. Így kiemelkedő szerephez jutott náluk a vagyonhoz társuló reprezentáció. Földbirtokot, nemességet szereztek, kastélyt és palotát építtettek.

Törley József az 1880-as évek elején érkezett Magyarországra. Szőlőt, házhelyet és présházat vásárolt a mai Budafok területén, Promontoron, ahol vállalkozása 1882-ben kezdte meg a működését. Üzeme, amelyet a legmodernebb gépekkel szerelt fel, gyorsan fejlődött.

Törley a századforduló idejére a Monarchia legnagyobb pezsgőgyárosaként már közel egymillió palack pezsgőt állított elő. 1896-ban - csantavéri előnévvel - lépett a társadalom rangemelt tagjai közé,683 aki emellé elnyerte a Királyi Udvari Szállító címet is. Az előrelépést nemcsak az üzleti életben tartotta fontosnak, de társadalmi téren is. Az 1890-es évek Törley reprezentatív építkezéseinek az időszaka. Az évtized elején a mágnásnegyedben palotát, a vége felé gyárának székhelyén kastélyt építtetett. Mindkettőt a család házi építészének számító Ray Rezső tervezte: a palotát az apa, a kastélyt annak hirtelen bekövetkező halála folytán az apa nyomdokát követő fia, ifj. Ray Rezső.

Törley 1893. április 10-én vette meg a Degenfeld (ekkor már Odescalchi)-palota szomszédságában fekvő, zárt sorú ingatlant. A 320 négyszögölért 35600 forintot fizetett.

Mélyen benyúló, viszonylag kis utcafronttal rendelkező ingatlan volt, amelyen ekkor még a korábbi időkből visszamaradt és annak emlékét őrző földszintes ház feküdt. Ennek elbontása után került sor a palota felépítésére, amelyet Szabó János építőmester vezetett. Az engedélyt rá 1893. augusztus 2-án adták meg, egy év múlva pedig már azt a részleges használati engedélyt, amely az udvari szárnyépületek hasznosításáról szólt. Törley bútorokat akart elhelyezni itt, valamint irodát működetni. 686 Ekkor kért engedélyt további, a telken létesítendő egyemeletes istálló, széna- és zabraktár építésére is.

Idővel, 1896-ban, a pezsgőgyárosnak sikerült megvennie azt az ingatlant is, amelyik az Odescalchi-palota másik oldalán, az Esterházy utcában feküdt. Keskeny, kis kiterjedésű, 112 négyszögöl nagyságú terület volt, viszont előnyös azért, mert a telek a hátsó részén összeért Törley palotának helyt adó telkével. Így a két telek a Főherceg Sándor és Esterházy utca sarkán elhelyezkedő Odescalchi-palotát fogta közre. Az utóbb megvett ingatlanon - amely fekvésénél és nagyságánál fogva már eleve alkalmatlan volt palota építésére - Törley lakóépületet építtetett.


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image
A Törley-palota (kép: Kovács Dániel)


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: Ray Rezső
  • Építés ideje: 1894.
  • Felújítása: 2012.
  • Honlap: titnet.hu

Megközelítése

  • Kálvin tér
  • Kálvin tér
  • Kálvin tér