Művészetek Palotája (MűPa)

IX. kerület, Ferencváros, Komor Marcell utca 1.

A Művészetek Palotája Budapest legfiatalabb, többfunkciós kulturális létesítménye. Jellemzője, hogy egyszerre három különböző művészeti ág: a zene-, a vizuális- és a színházművészet művelőinek és kedvelőinek ad állandó otthont a legmagasabb színvonalon. Kiállítóhelyei, hangversenyterme, színházterme egymástól függetlenül működnek, önállóan alakíthatják programjaikat.


AJÁNLÓ

Budapest és Magyarország régen várt új kulturális intézménye, a Művészetek Palotája megnyitásakor 2005-ben hazánk elmúlt százéves kultúrtörténetének egyik legkiemelkedőbb eseményét ünnepeltük, hiszen ilyen összetett kulturális rendeltetésű épületegyüttes előkép nélküli a 20. századi magyar építészetben. A beruházás úgynevezett „Public Private Partnership” formában, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma és a beruházó, a Trigránit Fejlesztési Részvénytársaság együttműködésében valósult meg. A generálkivitelező, az Arcadom Építőipari Zrt. és a tervező Zoboki, Demeter és Társaik Építésziroda számos társtervezővel, szakági konzulenssel dolgozta ki az épület programját és részletes terveit.

A Közép-Európában is egyedülálló létesítmény megteremtőit az a gondolat vezette, hogy a magyar fővárosban, az UNESCO Világörökség-listáján is szereplő Duna-part részeként megszülető Millenniumi Városközpontban álljon Európa új kulturális fellegvára. A cél ambiciózus, ám eléréséhez a Művészetek Palotájában minden meg is található: grandiózus terek, a legkorszerűbb színházi, akusztikai és múzeumi technológia, és mindenekelőtt az az egyedülálló összetettség, amely a legkülönfélébb művészeti ágakat együtt, egy helyen vonultatja fel.

A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma által az intézmény programjainak összehangolására, szakmai üzemeltetésére alapított Művészetek Palotája Kft. – jó házigazdaként – azt is feladatának tekinti, hogy a magyar művészeti élet jeles tagjai mellett a világ minden részéről vendégül lásson művészeket, együtteseket, Magyarországra immár visszatérő, vagy hazánkban éppen először bemutatkozni kívánó előadókat, produkciókat.

A Művészetek Palotája elnyerte az építészeti, illetve ingatlanfejlesztési Oscar-díjként számon tartott „FIABCI Prix d'Excellence 2006” kitüntetést az úgynevezett „specialized” kategóriában, amelyben a nagyközönségnek termékeket és szolgáltatásokat kínáló épületeket – oktatási és közművelődési intézményeket, könyvtárakat, repülőtereket stb. – díjazzák. Az 1951-ben alakult, 56 országot átfogó FIABCI (Nemzetközi Ingatlanszakmai Szövetség) minden évben megrendezi a Nemzetközi Ingatlanfejlesztési Nívódíj-pályázatot (Prix d'Excellence), amelynek célja a legsikeresebb ingatlanfejlesztések kiválasztása és jutalmazása.

Az elbírálás fő szempontja az, hogy „milyen mértékben szolgálja az adott ingatlanfejlesztés a társadalmi érdekek érvényesülését”, mennyiben javítja a megvalósult létesítmény az adott település lakosainak életkörülményeit, s miként elégíti ki a felhasználó igényeit. A Millenniumi Városközpont fejlesztésében fontos szerepet játszó kulturális együttesért megítélt elismerést a beruházó, a kivitelező, a tervező és az üzemeltető cégek vezető képviselői 2006. május 29-én Bangkokban, nagyszabású ünnepség keretében vehették át.

Responsive image
A Nemzeti Színház és a Művészetek Palotája madártávlatból (kép: Google)

Responsive image

Európában csak kevés kulturális intézmény büszkélkedhet minőségbiztosítási tanúsítvánnyal. (A több mint húszéves párizsi Pompidou Központ például 2004-ben indította el az eljárást, és szerezte meg végül az ISO 9001:2000-es verziót). A Művészetek Palotája még megnyitásának évében, 2005-ben kezdeményezte a részletes vizsgálatot, s a folyamatos ellenőrzéseket követően, már 2006-ban – a Pompidou Központot megelőzően – jogosult lett a tanúsítvány legújabb változata, az ISO 9001:2000 minősítés viselésére.


AJÁNLÓ

Képek

Hamarosan!


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: Zoboki Gábor
  • Építés ideje: 2004-2005.
  • Honlap: mupa.hu

Megközelítése

  • Müpa
  • Müpa
  • Közvágóhíd

    Müpa