Eiffel Műhelyház (volt Északi Járműjavító)

X. kerület, Kőbánya, Kőbányai út 30-36.

Az Eiffel-csarnok 1884-86 között épült, mint gépgyár és járműjavító üzem. 2008-as bezárását követően 2017-2020 között építették újjá, hogy falai között megnyíljon az Eiffel Műhelyház, a Magyar Állami Operaház logisztikai és művészeti központja. 2019. április 14-én adták át a nagyközönségnek.


AJÁNLÓ

A szomszédos Közlekedési Múzeum építkezésének folyamán az Orbán-kormány 2015 nyarán az Opera rendelkezésére bocsátotta a telek középső, 6,7 hektáros részét, rajta a 22000 m2-es alapterületű csarnokkal, két oldalépülettel és egy szabványos vasútállomással. Hosszas tervezés és munkálatok során, 2020 folyamán végül itt valósulhatott meg az Opera próba-, gyártó- és raktárközpontja, az Eiffel Műhelyház. Ebben foglal helyet a közel 500 személyes Bánffy-terem, az ugyancsak operaházi színpaddal méretazonos Hevesi Sándor háziszínpad és a hasonló alapterületű, Fricsay Ferencről elnevezett zenekari stúdió.

Feketeházy János, az Operaház vasszerkezetei és az Eiffel-csarnok tervezőjének emléktere mellett ide költözött az intézmény kilenc gyártóüzeme, összes díszlete, jelmeze és kelléke is.

A valaha egyszerre akár 96 db hatalmas gőzös javítására is alkalmas Eiffel-csarnok tereiben működik az étterem (műemlék teakfa vasúti kocsiban), megcsodálható a legendás 327, 141-es magyar mozdony egyetlen megmaradt példánya az aulában, a parkban pedig kiállították a "biatorbágyi" 301-es gőzös 006-os sorszámú darabját is.

Jelmezkölcsönző és látogatóközpont is helyet kapott, de itt alapították meg az Opera képzőhelyeit is: az Opera Stúdiót, az Opera Zeneiskolát és az Opera Szakképzőt. A gyártóműhelyek gyakorlati oktatóhelyekként is funkcionálnak, hisz magunk képezik a ritka színházi szakmák utánpótlását.

Ókovács Szilveszter, az Operaház főigazgatója elmondta, hogy a műemlékvédelmi előírások miatt át kellett gondolni, hogyan illeszthető be az egykori funkcionális téralakítás a látogatóközpont koncepciójába. Amit meg kellett tartaniuk, az öthajós csarnok, a két oldalcsarnok, a komplett vasútállomás és a kémény.

Az eredeti arculatot és funkciót nem akarták elfedni, s a vasutas hagyománytól sem távolodnak el, hiszen a főhajóba egy 327-es mozdonyt állítottak be szerkocsival és étkezőkocsival, és a kertben egy 301-es mozdonyt is elhelyeztek, amelyből mindössze két darab található az országban (a másik a vasúttörténeti parkban). Az építészeti koncepciót Marosi Miklós dolgozta ki, aki az eredeti architektúrát kívánta visszahozni a rárakódott rétegek megtisztításával.

Az Eiffel Műhelyház hiánypótló alkotás lett, hiszen az Operaháznak korábban nem volt próbaterme: a Bárkában, a Hungexpo területén, a Zeneakadémián, még a Kerepesi úti laktanyákban is próbáltak jobb híján. A festők, díszletezők évtizedek óta rossz fényviszonyok közt dolgoztak az opera sötét zugaiban. Az új komplexumban átjárhatóak lettek a részlegek: a raktárak közelébe kerültek a festőműhelyek, az asztalosok és a lakatosok, amely leegyszerűsíti a munkát.

Tíz funkciót lát el a műhelyház: játszóhely, gyártóműhely, próbacentrum, raktárközpont, képzési központ, továbbá sportpályával ellátott rekreációs központ, háromhektáros közpark. A látogatóközpontban az Opera tevékenységét kísérő műhelymunkát is megnézhetik az érdeklődők.

Az Operaház 2017-2018-as felújítása közben az Eiffel-csarnok felújítása és átépítése is megkezdődött.

A köznyelvben Eiffel-csarnoknak nevezett építmény az ország legnagyobb ipari műemléke, melynek alapterülete 22000 m2, s a MÁV gőzmozdony-szerelő csarnoka és fűtőháza volt. A terveit Feketeházy János hídépítő készítette, aminek alapján 1884-86 között épült fel a hatalmas szerelőüzem.


Feketeházy János
(1842-1927)
Acélszerkezeteket tervezett, többek közt olyan épületek tetőszerkezete fűződik a nevéhez, mint a Keleti Pályaudvar, a Műegyetem, vagy épp az Operaház. Látható mérnöki alkotásai például a hidak - a legismertebb a mai Szabadság híd - vagy épp a szóban forgó Eiffel-csarnok

Az Eiffel-csarnokot nevét nem a tornyáról híres Gustave Eiffelről kapta, hanem onnan, hogy hasonló technológiával épült, mint az Eiffel-torony: ez is szegecselt acélelemekből áll össze.

Monumentális épület, összesen 25 ezer négyzetméteren, vagyis nagyjából három és fél focipályányi felületen nyúlik el. Ez főleg azért lenyűgöző, mert eredetileg ennek a nagy része egyetlen "helyiség" volt, miközben az alapterületét hektárokban adhatjuk meg.

Az 5 hosszanti hajóra osztható, bazilikális szerkezetű csarnoképület 214 méter hosszú, 96 méter széles, rácsos acélszerkezetes. Üvegezett a középső tengelye felett, az oldalhajók pedig félnyeregtetősek. A műhely 123 évig működött itt, és mivel a korábbi átalakításokat az évtizedek során nem bontották le, újabb és újabb rétegek rakódtak az épületre.

Az Északi Járműjavító a gőzmozdonyok karbantartását szolgálta, de miután a járműjavítás kapacitás-kihasználtság csökkent, az Északi Járműjavító telephelyét a MÁV-Gépészet 2009-ben bezárta, ezzel pedig egy értékes állami tulajdonú telek szabadult fel. A terület hasznosításával kapcsolatban sokféle terv született: pláza, lakópark, levéltár is felmerült az elgondolásokban, míg végül az Orbán-kormány 2014-ben kihirdette, hogy itt jöhet létre a Magyar Állami Operaház és az Erkel Színház új műhelye és próbacentruma.

A bejelentést követően két évig nem szólt semmiféle híradás a tervekről, majd 2017 nyarán bejelentették, hogy a Strabag hamarosan megkezdi a 14 milliárdos beruházást. Még ezen év őszén felvonultak a munkagépek a csarnok területén: elkezdték a tető ideiglenes bontását, korrózióvédelemmel látták el a tartóoszlopokat, majd kivették a válaszfalakat. Ennek hatására az épület öt hajója most vált először egybefüggő térré.

Responsive image
Az egybefüggő csarnok

Az átépítést tervező Marosi Miklós elmondta, egyes acélelemek alapos átvizsgálása után kiderült, hogy annak több mint kilencven százaléka tökéletes állapotban van és nem kell cserélni. Ez még nem Siemens-acélból készült, vagyis nem hegeszthették, csak szegecselni lehetett. Ez elsőre kihívásnak tűnt a felújításnál, ám később kiderült, hogy óriási előnye van: sokkal egyszerűbben leválaszthatók a cserére szánt részek, mintha nem oldható kötéssel lennének rögzítve.

A csarnok eredeti funkcióját tekintve egy esernyő volt - mondta Marosi Miklós, vagyis a tető csak felülről és csak a víztől óvta az alátolt mozdonyokat. A rekonstrukció kezdetekor már ez sem működött százszázalékosan, számos helyen beázott. A felújítás során először is szigetelni kellett az épületet, amit a téglaburkolat miatt csak belülről lehetett megoldani. Emellett természetesen cserélték a rossz hőszigetelésű üvegeket. Összesen 25 ezer négyzetmétert építenek be, plusz erre jönnek a néhol bekerülő emeleti szintek (és a következő ütemekben három melléképület még négyezer négyzetméteren).

Responsive image
A leromlott homlokzat állapota 2017-ben
(220 méteres hosszal és 110 méteres szélességgel az ország legnagyobb állami kézben lévő ipari műemléképülete)

Responsive image
Az épülő csarnok 2018 augusztusában (kép: Máthé Zoltán, MTI)

A lépcsők és az új falak csiszolt felületű betonelemekből állnak össze, amelyek passzolnak a meghagyott téglafalakhoz. A csarnok főbejárata a másik oldalára került, ami logikus is, hiszen a vonatok a sínek felől érkeztek egykor, az emberek viszont a Kőbányai út felől fognak.

Responsive image
A fogadócsarnok látványterve
(A büfé pedig egy rekonstruált, régi étkezőkocsiban van, amivel együtt egy 1912-es évjáratú, 327-es szériájú gőzös is a helyszínen maradt. Ez alatt egy rövid szakaszon meghagyják az eredeti síneket. Megdöbbentő adalék, de a mozdonyt csak 1969-ben selejtezték le és 1988-ig fűtőgépként szolgált Füzesabonyban)

A közönség innen sétálhat fel a nézőtérhez, ahonnan az előadásokat tekintheti meg a Bánffy-teremben. Ebből az előcsarnokból indulnak majd a vezetett séták is. A raktár ugyanis látványraktár, a műhelyek pedig látványműhelyek. Van itt férfi és női varroda, kalapos, parókás, cipész, ötvös, díszletkárpitos. Ráadásul mindezt felülről nézhetjük majd végig. A hatalmas belmagasság lehetővé tette, hogy egy "sétaszintet" alakítsanak ki a tető alatt, ahonnan kényelmesen tekinthetik meg, hogyan készülnek a ruhák a következő bemutatóra. És akkor még a festőművészek, a szobrászok, lakatosok és asztalosok munkájáról nem is beszéltünk – ők az egyik oldalhajóban kaptak helyet. A középső részen, a raktár felett egy kis arborétumot alakítottak ki, de az irgalmatlan nagyságú belső térben még arra is jutott hely, hogy hátul egy rekreációs területet alakítsanak ki a több mint ezer dolgozónak, sportpályával.

Responsive image
A csarnok állapota 2018 nyarán

Az Operaházat irányító Ókovács Szilveszter elmondta, az Eiffel Műhelyház olyan típusú háttérbázis lesz, ami a világban minden komoly operaház mögött megvan, csak a budapesti Operaházban voltak méltatlanul kis helyre beszorítva ezek a funkciók. Emellett az Eiffel-csarnokon belül fogják kiépíteni a Bánffy Kisszínházat 340 ülőhellyel és nagyzenekari árokkal, megtervezett akusztikával.

Responsive image
A homlokzat 2018 nyarán

Responsive image
A Közlekedési Múzeum és az Eiffel Műhelyház elhelyezkedése az egykori Északi Járműjavító telephelyén, 2017-ben

 

Folytatjuk!


AJÁNLÓ

Képek

Hamarosan!


AJÁNLÓ

Északi Járműjavító

Az Északi Járműjavító nemcsak a MÁV, hanem egész Magyarország egyik legnagyobb legfontosabb vasúti műhelye, járműjavítója volt.

Magyarország első vasútvonalának építése 1844 második felében kezdődött meg. A kész vonalon Pest és Rákospalota, később Pest és Vác közt állítólag ekkor közlekedett hazánkban első ízben befűtött gőzmozdony. A vaspálya ünnepélyes megnyitására 1846. július 15-én került sor. A Kőbányai úti Gépgyár két elődcége az 1868-ban megalapított Magyar-belga Gép- és hajtóépítő társaság, valamint az Északi Járműjavító helyén létesült Magyar-svájci vasúti kocsigyár. Ez utóbbi cég készítette az Alföld–Fiumei Vasút vontatott járműveinek nagy részét. Azonban 1870-re mindkét cég csődbe jutott és felszámolás alá került.

A két üzemet a magyar állam megvásárolta és közös irányítás alá helyezve 1870. augusztus 1-jével megalapította a Magyar Királyi Államvasutak Gép- és Kocsigyárát és előbb MÁV igazgatóságának kezelésébe adta, majd saját igazgatóságot hozott létre. A gyár első igazgatója Zimmermann Frigyes volt. Az 1867. évi kiegyezés után elhárult az akadály a nemzeti ipar fejlődésének útjából, befejeződött az addigi mozdonyimport. Szaporodtak a társasági (magán) vasutak, amelyek MÁV-val együtt nagy mennyiségű mozdonyt és kocsit igényeltek. A gyár 1872-ben kezdte meg a járműgyártást, elsőként 50 db kokszszállító kocsit és a bécsújhelyi Sigl gyár tervei alapján az első hazai gyártású III. osztályú (később 335 sorozatú) tehervonati gőzös 1873-ban, melyet még abban az évben bemutattak a bécsi világkiállításon. A világgazdasági válság miatt a céget átmenetileg újra a MÁV kezelésébe helyezték. 1873. július 28-án leégett az egykori magyar-svájci kocsigyár épülete, melyet újjáépítettek, de ezután már nem a gyárhoz tartozott, hanem a MÁV saját főműhelye lett.

Az üzemben fedett helyen ekkor húsz mozdonyt és harmincegy kocsit, szabad ég alatt pedig további 259 db kocsit lehetett elhelyezni. Létszáma ekkor 417 fő, területe pedig a későbbinek alig a fele volt.

Az üzem neve 1875-től Budapesti Főműhely lett, melyet a századfordulóig folyamatosan bővítettek és ekkor már csak gőzmozdonyok, valamint személy- és teherkocsik javításával foglalkozott. 1885-re felépült a 20 000 m² alapterületű nagy gőzmozdonyjavító-csarnok (közismert nevén az Eiffel-csarnok), majd egymás után létrejött a mozdonykerék-eszterga és gyártási esztergaműhely, a tanoncműhely, az új lemezhajlító, a tűzcsőjavító és a rézművesműhely.

Az üzem neve 1890-től lett Északi Főműhely, mely elnevezés arra utalt, hogy elsősorban az ország északi területéről hozták ide javítani a járműveket. A műhely kétbetűs távirati hívójele, kódja Fm (=főműhely) lett, melyet megszűnéséig megtartott.

A nagy tengelytávolságú két- és négytengelyes személykocsik javítására 1897-ben új 85×30 m alapterületű alváz- és szekrényműhely épült.

A századfordulóra a főműhelyben már kilencven gőzmozdony és 455 személykocsi számára volt fedett hely, és további negyvennyolc mozdonyt és 280 kocsit tárolhattak a szabad ég alatt. A járművek mozgatását tizenhárom tolópad segítette. A főműhely ekkorra Budapest egyik legnagyobb üzemévé vált.

A közelben vasutas-lakótelep és négyosztályos elemi iskola is létesült.

1908-ban a járművek javításán kívül két kis mozdonyt is készítettek az Északi Főműhelyben a MÁV részére. Az MI osztályba sorolt mozdonyok terveit és a főműhely készítette.

Az első világháború alatt a Magyar Királyi Állami Vasgyárak kapacitásproblémái miatt tizenöt mozdony gyártásával az Északi Főműhelyt bízták meg. A MÁV-nál 375,861–875 pályaszámot kapott mozdonyok 1916-ban készültek el.

A MÁV mozdonyainak nagyjavítását műhelyei között 1918-tól nem területenként, hanem típusonként osztotta el. Az Északi Főműhelyt a

az összes (2 db) 202 sorozatú,
az összes (24 db) 203 sorozatú,
az összes (22 db) 301 sorozatú,
az összes (65 db) 323 sorozatú,
193 db 324 sorozatú,
az összes (140 db) 327 sorozatú,
az összes (18 db) 341 sorozatú és
132 db 375 sorozatú,
azaz összesen 390 db gőzmozdony javítására jelölték ki.

Bár az ország feldarabolása a mennyiségeket csökkentette, továbbra is a legtöbb fontos és nagy teljesítményű mozdony az Északinál maradt.

A világháború között folytatódott az Északi Főműhely fejlesztése. Mivel 1926-ban megalakult a MÁV Dunakeszi Főműhelye, a személykocsik javítását oda helyezték át. Innentől az alváz- és szekrényműhelyt benzin- és dízelmotorkocsik javítására rendezték be. 1930-tól a villamos mozdonyok és motorkocsik javítása is az Északi Főműhely feladata lett, melyhez a gőzmozdonyszerelde tizenkét vágányát jelölték ki. Az 1930-as években számos nagy értékű megmunkálógépet is üzembe helyeztek.

Az Északi Főműhelyt jelölték ki a 328 és a 442 sorozatú gőzmozdonyok javítására is.

A főműhely létszáma 1944-re 2467 fő fizikai és 189 fő igazgatási dolgozó volt.

A harci cselekmények, köztük a bombatámadások miatt az üzem épületeinek nagy része megsemmisült vagy megsérült. A motorkocsi-műhely teljesen megsemmisült. Ennek ellenére szinte azonnal újraindult a javítási tevékenység és megkezdődött az üzem újjáépítése is. Ekkoriban természetesen az üzem mindenféle típusú mozdony javítását elvégezte.

1949. július 1-jétől az üzemet önálló vállalattá alakították át, neve MÁV Északi Járóműjavító Nemzeti Vállalat lett. A megnevezés rövidesen MÁV Északi Járóműjavító Üzemi Vállalatra változott.

Az 1950-es évektől a dízelmozdonyok megjelenésével ezek javítására is az Északit jelölték ki. Ezzel párhuzamos 1958-ban az üzem beszüntette a teherkocsi-javítást.

Az Északi a keskenynyomközű vasutak dízelesítésében jelentős szerepet játszott a C-50 típusú dízelmozdonyok tervezésével és gyártásával.

1960-tól a gőzmozdonyok javítása is veszített jelentőségéből. Innentől a nagyobb darabszámú sorozatok közül már csak a 327, a 328 és a 411 sorozatú javítását végezték.

1962-ben átadták az üzem több, mint 22 000 m²-es új dízelmozdony és -motorkocsi javítócsarnokát és a hozzátartozó központi irodaépületet.

A villamos mozdonyok javításának felfutása miatt 1963-ban az utolsó itt javított gőzmozdony is elhagyta az üzem területét. Ekkor az addigi gőzmozdony-szereldét, az Eiffel-csarnokot felújították és villamosmozdony-javításra rendezték be.

1967–1970 között új forgóváz-javító üzemegységet építettek.

Az 1960-as évek végére az üzem létszáma megközelítette a 3400 főt.

Az M62 és a V43 sorozatú mozdonyok számának szaporodásával az üzem profilja tovább módosult: 1969-ben a kis teljesítményű dízelmozdonyok javítását a Szombathelyi Járműjavító, 1971-ben pedig a közepes teljesítményű dízelmozdonyokét a Szolnoki Járműjavító vette át.

A rendszerváltás után a MÁV Északi Járműjavító 1992 végén 100%-os MÁV-tulajdonú kft-vé alakult át.

A MÁV Zrt. járműjavítási és karbantartási tevékenységét 2008. január 1-jén a MÁV-GÉPÉSZET Vasútijármű Fenntartó és Javító Zrt. néven önálló társasággá szervezte. 2008. év középétől a társaság része lett a Szolnoki Járműjavító mellett az Északi Járműjavító is, melynek neve MÁV-GÉPÉSZET Vasúti jármű Fenntartó és Javító Zrt. Vasúti Járműjavítás Telephely Északi lett. 2008-ban és 2009-ben a járműjavító területén nagyszabású vasútmodell-kiállítást rendeztek, amin számos európai országból több mint 280 kiállító és több ezer látogató volt jelen. A magyar vasút és vasútmodellezés nagy rendezvényei voltak a Vasút és Vasútmodell fesztiválok.

A vasúti javítási tevékenység csökkenése miatt már hosszú évek óta a legtöbb járműjavító alacsony kapacitás-kihasználással működött. Ezért született meg a döntés a két járműjavítási telephely összevonásáról és az egyik telephely megszüntetéséről. A későbbi kedvezőbb fejlesztési lehetőségek miatt a szolnoki telephely megtartása és az Északi tevékenységének áthelyezése mellett döntöttek.

A döntés nyomán 2009 végével az Északi telephelyen végleg megszűnt a vasútijármű-javítás. Gépeinek és dolgozóinak legnagyobb részét Szolnokra helyezték át.

2011-ben az 53/2011. (VIII. 25.) Emberi Erőforrások Minisztériuma rendelete a telephely meghatározó épületeit műemlékké nyilvánította. Köztük van a kapuépület, a mozdonyjavító-műhely és fűtőház (az ún. Eiffel-csarnok), több irodai és raktárépület, továbbá a Törekvés Művelődési Központ. Az ingatlan egészét a miniszter műemléki környezetnek jelölte ki. A védettséget kinyilvánító rendelet az építészeti és iparművészeti, valamint technikatörténeti jelentőséget emeli ki.

Az üressé vált egykori üzem mintegy 150 éves ipari örökségi értékeit is figyelembe véve 2017 decemberében jelölte ki a Kormány a területet az Új Közlekedési Múzeum helyszínéül. Így a terület komplex, kulturális és közösségi célú hasznosításával, az Északi Járműjavító dízelmozdony-javító csarnokát felhasználva, annak átépítésével és bővítésével épül meg itt az ország egyik legkedveltebb múzeumának új otthona.

A projekt segítségével nemcsak Európa egyik legrégebbi, 1899-ben alapított közlekedési múzeuma talál végleges otthonra ezen a területen, hanem a teljes városrészt érintő komplex fejlesztés valósul meg, amelynek keretében egyszerre születik új közlekedési csomópont és közösségi tér, a korábban elhanyagolt terület revitalizációjával új városközpont jöhet létre. A beruházás Európa egyik legnagyobb barnamezős fejlesztésének számít, amely véglegesen és világszínvonalon biztosíthatja e páratlan ipari örökségi helyszín jövőjét.

Adatok

  • Tervezője: Feketeházy János
  • Építés ideje: 1884-1886.
  • Felújítása: 2017-2020.
  • Honlapja: opera.hu/../eiffel

Megközelítése

  • Népliget
  • Eiffel Műhelyház
  • Eiffel Műhelyház

    Kőbányai út