Tüskecsarnok

XI. kerület, Lágymányos, Magyar tudósok körútja 7.

A Tüskecsarnok az 1995-ös osztrák–magyar világkiállításra tervezett, 1998-ban félbehagyott, végül 2014-re elkészült sportcsarnok.


AJÁNLÓ

Bécs és Budapest 1980-ban elhatározta, hogy 1995-ben közös világkiállítást tart. Ezt a bécsiek 1991-ben népszavazáson megvétózták, ezért Bécs kilépett a világkiállítás megrendezéséből. Budapest azonban eltökélte, hogy egyedül is véghezviszi a rendezvényt, immáron Millecentenáriumi Ünnepségek néven. Ennek keretében a Lágymányosi híd (ma Rákóczi Ferenc híd) két végpontja körül építkezések kezdődtek (a hidat 1992-ben kezdték el építeni és 1995-ben adták át).

A Tüskecsarnok tervezésére 1993-ban pályázatot írtak ki, a győztes a Lázár Antal és Magyar Péter vezette tervezőcsapat (A&D Stúdió) terve lett. Különlegességnek ígérkezett, hogy a talajszintet kicsit megemelték, a sportcsarnokot és a szomszédos uszodát részben lesüllyesztve helyezték el; így a természet a földborítással felkúszott az épületek oldalára.

A kilencvenes évek első felének boldog illúziót viszont hamarosan anyagi problémák törték össze, ezért Budapest végül kénytelen volt néhány építkezést leállítani: a Tüskecsarnok uszodájának építése egy gödör kiásásáig jutott, a csarnok mögött pedig edzőtermek, melléjük futópálya és teniszpályák épültek volna az engedélyezési terv szerint. Az edzőterem és az alá építendő mélygarázs építése a csarnokéval együtt végül 1996-ban leállt.

Az építési terület részben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) sporttelepeinek átengedésével jött létre, ezért a kiállítás után az egyetemek hasznosították volna. A meghiúsult építés miatt a két egyetem kártérítést követelt az Államtól.

Az ideiglenesen félbemaradt építést többször tervezték folytatni. 2002-ben a tornász világbajnokságot tervezték itt megrendezni (végül az Debrecenben lett megrendezve), majd a 2006-os úszó-Európa-bajnokságot, 2008-ban pedig konferenciaközponttá alakították volna. Több film – München, Hellboy 2, Boszorkányvadászat – stúdiómunkáihoz is felhasználták az épületet.

Sorsát a második Orbán-kormány is megpróbálta rendezni, a kormányzati elhatározásokat jogszabályokban kötötték ki: a budapesti Tüskecsarnok beruházási programmal összefüggő közigazgatási hatósági ügyek kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánításáról és az eljáró hatóságok kijelöléséről szóló 32/2012. (III. 7.) Kormányrendelet, valamint a Tüskecsarnok projekt befejezéséről szóló 1108/2012. (IV. 11.) Kormányhatározat igyekezett rendezni.

2012 elején a csarnokot részleges használhatóvá tették. Április végétől állandó szabványméretű jégkorongpálya üzemelt benne 2013 augusztusáig. Ezt követően a még hiányzó építési munkákat pótolták. A csarnokot 2014 novemberében adták át. A Tüskecsarnokban működik a Magyar Jégkorong Szövetség metodikai központja.

Responsive image

Az épület jellegét, tömegét az acél térrácsszerkezetű tetőszerkezet közepére beépített 84 darab üvegburkolatú, gúla alakú "tüske” felülvilágítók sora jellemzi, 42×18 méter területtel. A tetőszerkezet héjalása hosszkorcolt fémlemez fedés. 2028 fix ülőhely lett betervezve, amely további 1000 mobil ülőhellyel bővíthető ki szükség esetén.

Responsive image

A létesítmény 2015-től a MAC Budapest jégkorong csapat hazai pályája.

Eseti jelleggel a jégkorong mellett más kulturális eseményeknek is helyet ad. 2014 decemberében a Tüskecsarnokban mutatták be először A játékkészítő című zenés akciómesét.

A Tüskecsarnok mellett épülő sportuszodában versenyek megrendezésére alkalmas 50 méteres medence, a hozzá kapcsolódó mintegy ezerfős lelátó, állítható mélységű tanmedence, valamint wellnessrészleg és kiszolgáló funkciókat biztosító helyiségek kapott helyet. 2016-ban készült el.

Az előzetes ígéretek szerint a 2017-es úszó-világbajnokság lebonyolítása után a lakosság számára nyitva lesz az intézmény. Erre azonban hónapokkal később sem került sor. Ennek okáról viszont a fenntartó nem adott tájékoztatást.

A küzdőtér alapterülete: 2500 négyzetméter
Belmagasság: 10 méter
Világítás: 800, 1000, 1400 lux
Sportöltözők: 2 darab 25 fős és 3 darab 18 fős
Egyéb: edzői szoba, orvosi szoba és doppinghelyiség
Pénztárhelyiségek: 8 darab
Ruhatár: 4 darab
Különterem: 40 fő befogadására alkalmas
Közvetítőhíd és stúdió
Parkolás: kétszintes mélygarázs 435 személygépkocsi férőhellyel
VIP-parkoló és közvetítőkocsi-állás: 50 személygépkocsi férőhellyel


AJÁNLÓ

Képek

Hamarosan!


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: Lázár Antal
    és Magyar Péter
  • Építés ideje: 1993-1998.
  • Felújítása: 2012-2014.
  • Honlapja: tuskecsarnok.hu

Megközelítése

  • Budafoki út /
    Dombóvári út

    Budafoki út /
    Szermémi sor