Szent János Kórház

XII. kerület, Kútvölgy, Diós árok 1-3.

A Szent János Kórház és Észak-budai Egyesített Kórházak Budapest XII. kerülete Kútvölgy városrészében található nagy múltú gyógyító intézménye, amely a Szent János Kórház és a Budai Gyermekkórház egyesítésével jött létre 1898-ban.


AJÁNLÓ

A járvány miatt gyorsan kellett felépíteni a „veszteglő-házat” a várfalon kívül, a mai Széna téren. A lövöldéből kis részt kihasítva 1710-ben tizenkét fekvő beteg ellátására hozták létre a járványos betegek ápoldáját, az 1898. augusztus 3-án megnyitott János kórház elődjét (lásd: régi Szent János Kórház).

1887. június 28-án Budapest, fő- és székváros törvényhatósági közgyűlése 534. határozatában 300 ágyas új kórház építését rendelte el, amely későbbiekben az új Szent János Kórház nevet kapta.

A régi Szent János-kórházról, – amely a mai Margit körút és Hattyú utca által bezárt szögleten feküdt – csak az egykori Széna tér autóbusz-állomás által körülhatárolt kis téren emléktábla és némi falmaradéka látható a közel 300 éves múltból. Az idő szerint a kórházak inkább szegényházak voltak, amelyeket jómódú polgárok adományaiból tartottak fenn, elsősorban fertőző betegek számára. Később, az orvostudomány szakosodásának megfelelően születtek egyes gyógyító egységek. A kórház a 18. században főként szegény betegeket ápolt, mintegy 12 ággyal.

1777-ben a Nagyszombati Egyetemet Mária Terézia magyar királynő rendeletére Budára helyezték. A Budai Várnegyedben zajló elméleti oktatás mellett – mint Hőgyes Endre írja: „Budán e tekintetben valamivel jobban ment a dolog, mert a tanítást a szegények kórházának betegein végezhették”. A 19. század első felében saját orvosa nem lévén Phisterer András, Buda tisztifőorvosa, Christen Xavér Ferenc, valamint Beér János budai orvosok a kórház betegeit is kezelték, emellett a pesti egyetemen oktattak.

1820-ban polgári városi kórháznak nevezték el. Az egyemeletes épület a mai Margit körút felőli homlokzata barokk stílusban készült, új nepomuki Szent János-szoborral. Dr. Schlesinger Ignác 1840-es könyvében Szent János Kórházként említi.

Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc idején az emelet egyik végében már műtőt is létrehoztak.

Az 1873-as városegyesítés után külön igazgató vezette a kórházat. Az ágylétszám 100-ról 234-re emelkedett, 20 kórteremben 6 orvos látta el a betegeket, évente 4–5000-es betegforgalom mellett. A szabadságharc előtt a feljegyzéseket gótbetűvel német nyelven, 1849 után már magyarul írták.

Responsive image
Az 1894-ben készült térképen látható, hogy szinte érintetlen természet honolt a környéken
(a leendő kórház telkével szemben egy téglagyár működött)

A századvégi Buda lakosságának jelentős növekedése új kórház szükségességét hozta magával. Helyszíne a szőlőskerteket elpusztító filoxérajárvány által sújtott Diósárok dűlő lett. 1898. augusztus 3-án ünnepélyes külsőségek között megnyitották a Darányi Ignác javaslata alapján pavilonrendszerben – Barcza Elek tervei szerint – felépült Budapest Székesfőváros Új Szent János Kórházát, amely 420 ággyal várta a betegeket. A pavilonok k. u. k., német-osztrák stílusban, három emelettel, alagsorral készültek (a Diós árok utcai részleget Kauser József tervezte).

Responsive image
A kórház látványa 1900 körül

A Margit körúti régi kórház szegényházként a második világháború közepéig működött, amíg a Budai Várnegyed ostroma alatt a szovjet csapatok rommá nem lőtték. Maradványait 1949-ben a városrendezés keretében felszámolták.

Az új kórházban 1898-ban öt osztállyal indult meg a gyógyítás: sebészet, belosztály, gyermek-, bőr- és nemibetegek osztálya, és szembeteg osztály, de ugyanakkor fiókosztályként szülő és nőgyógyászati, gyermekfertőző és vegyes osztályt is kialakítottak. 1903-ban Wodiáner Albert gazdag vállalkozó adományából egy lábadozó betegek részére készült pavilon is épült.

Responsive image
A Szent János Kórház látványa a Fogaskerekű Orgonás megállója mellől
(a szemközti hegyen a Magyar Királyi Központi Szőlészeti Kísérleti Állomás épületei)

1910-ben már röntgen-laboratórium, 1917-ben pedig központi laboratórium létesült. 1918-ban megalakult az ország első ortopédsebészeti osztálya.

Responsive image
1928-ra már jelentősen beépült a környék

A bőr- és nemibetegosztályt 1934-ben urológiai osztállyá alakították, majd 1935-ben új, modern szülészeti osztály épült. Később száj- és fogbeteg, fül-orr-gégészeti osztályok alakultak, szinte minden orvosi szakterület jelen volt, a kardiológiát kivéve, a közelében fekvő Szív- és Érsebészeti klinikára alapozva. Az elme-idegosztály kb. 150 ággyal indult. A háború után a Várhegy alatti Sziklakórház is a János Kórházhoz került.

Az előző századfordulótól a kórház nemcsak technikailag fejlődött, hanem tudományos eredményeket is értek el olyan nagynevű munkatársai, mint a belgyógyász Gyurmán Emil (1898–1923), Fodor Imre (1945–56), Baráth Jenő (1952–67), a gyermekorvos Lénárt György (1949–71), a sebész Kuzmik Pál (1912–14), Manninger Vilmos (1914–35), Bugyi István (az 1920-as években), Sebestyén Gyula (1940–47), az urológus Rihmer Béla (1913–36), Noszkay Aurél (1943–74), a szülész Árvay Sándor (1944–46), a szemész Grósz Emil (1901–02) és ifj. Csapody István (1929–59), és a gégész Török Béla (1913–25).

Budapest ostroma alatt bombatalálat nem érte a kórházat, mégis sok kár keletkezett benne. 1952-ben szovjet mintára ideiglenesen poliklinikákat alakítottak ki az amúgy is szűkös körülmények között, amelyek eleinte az I-II-XII. kerületek rendelőintézeteiként is működtek, ahol mára a XII. kerület járóbetegellátása zajlik.

Az 1956-os forradalomban az intézmény sebesülteket is ápolt, saját mentőszolgálattal Horváth professzor közreműködésével, aki a Nemzetközi Vöröskereszt vezetőségi tagja volt, így a szükséges gyógyszerekkel rendelkezett.

1970-ben az Ortopédiai osztály műtőblokkját, az 1980-as években a fül-orr-gégészeti osztály új épületét adták át. Korszerű konyha létesült, és több osztályt átépítettek. A műszerpark is megújult; CT, ultrahanglabor létesült. A fővárosi fenntartású kórházak közül csak itt volt Száj- és Idegsebészeti osztály.

Responsive image
A Szent János Kórház látványa a magasból (kép: Google)

Responsive image
Bory Jenő 1937-es szobrán az újszülött a gólyát meglovagolva, annak hátán érkezik
(szobor a szülészeti klinika előtt; kép: Varga Máté)

Responsive image
Kossuth Zsuzsanna (Kossuth Lajos húga) mellszobra a Szent János Kórház kápolnája előtti kis téren (kép: Varga Máté)
A szobor körüli kövezett teraszon az alábbi felírat olvasható:
SÁTORALJAÚJHELY 1822 - NEW YORK 1854
KOSSUTH ZSUZSANNA ORSZÁGOS FŐÁPOLÓNŐ EMLÉKÉRE

Kossuth Zsuzsanna az 1848−49-es szabadságharc idején a tábori kórházak kinevezett főápolója volt. Munkájának eredményeként rövid időtartam alatt több mint hetven tábori kórház létesült. 1849 áprilisában felhívást tett közzé, amelyben felszólította a magyar nőket, hogy önkéntesként vegyenek részt a sebesültek ápolásában. A szabadságharc végéig fáradhatatlanul tevékenykedett. 1850 után előbb Pesten, majd Bécsben raboskodott. Az Amerikai Egyesült Államok nagykövetének közbenjárására engedték szabadon, azzal a feltétellel, hogy külföldre távozik. Kossuth Zsuzsanna előbb Brüsszelben telepedett le, majd az USA-ba költözött, ahol 1854-ben hunyt el.


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

A Szent János Kórház felújítása

A kórház állapota a kétezerhuszas évekre katasztrófális helyzetbe került: nőgyógyászati műtéteket kellett törölni, mert a plafonról csöpögött a víz, majd a pszichiátrián lett használhatatlan az orvosi szoba, a betegek is omladozó falak között feküdtek, és az épület annyira megsüllyedt, hogy kívülről, gerendával kellett megtámasztani azt (2020. augusztusában beázott a szülészet-nőgyógyászat épülete, a padló és a bútorok is vízben álltak, ráadásul a plafonból és a lámpákból is folyt a víz, majd egy hétre rá denevérek lepték el a sebészet egyik folyosóját).

2018 őszén Gulyás Gergely (aki a választókerület országgyűlési képviselője is), Pokorni Zoltán (a XII. kerület polgármestere) és Varga Mihály (pénzügyminiszter) közösen jelentették be, hogy a rehabilitációs tervek elkészítésére közel fél milliárd forintot különítettek el, a projekt keretében pedig megújul a kívülről szintén siralmas állapotú Kútvölgyi Klinikai Tömb, amellyel együtt létrejön Észak-Buda centrumkórháza.

2019. tavaszán liberális újságok aggodalmukat fejezték ki a felújítással kapcsolatban, ugyanis szerontük a kórházban dolgozók bizonytalansággal és információhiánnyal küzdenek, a helyzetet ismerők pedig kétlik, hogy a tervezett 9 milliárd forint elég lesz az átalakításokra. Kiemelték, hogy félnek a Gulyás Gergely kancelláriaminiszter által belengetett hatalmas átszervezésektől, valamint a szokásos titokzatos "kórházi források" által tudni vélik, hogy attól is tartanak, a változások szétbomlasztják a jól összeszokott orvosi csapatokat.

A felújításhoz több egységnek is ki kell majd költöznie, ami természetes velejárója egy-egy épület felújításának.

2020. februárjában az Állami Egészségügyi Ellátó Központ kihirdette a Szent János Kórházra vonatkozó tervezői közbeszerzését. A hirdetmény szerint az észak-budai centrumkórház az Szent János Kórház és Szakrendelő és a Kútvölgyi Klinikai Tömb telephelyének fejlesztésével jön létre. Ennek során felújítási munkákat is elvégeznek rajtuk, illetve új részek is épülnek. Mindkét kórház épületegyüttese műemlékvédelem alatt áll.

Júniusban Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, hogy a beruházás lassan halad és az évtizedek óta elképesztően lepusztult épületegyüttes rehabilitációjának a tervezésére még nem írták ki a közbeszerzést. Közölte, hogy részeredmények ugyan már vannak, hiszen a Kútvölgyi járóbeteg-ellátási részlegét szinte teljes egészében sikerült felújítani és a napokban adták át a megújult meddőségi centrumot is, ám a kórház rekonstrukciójának tervezésével csúszásban vannak

2021. január elején már többet lehetett megtudni a projekt állapotáról. A tervek szerint a pavilonos elrendezésű kórházat úgy alakítják át, hogy az építészeti örökséget ötvözni lehessen a modern orvostudomány méltó körülményeivel. A tervezési feladatokat az a TSPC és konzorcium társa a CÉH+ nyerte el. A közel 50 épületből álló kórház fejlesztése kiemelt kormányzati projekt – írja a TSPC közleménye.

A teljes felújítás elgondolása 2020. februárjában indult útjára, de ekkor még nem voltak konkrét elképzelések.

A 14 hektáros területen teljes egészében, komplex rendszerként újul meg a közműhálózat; a közlekedési, parkolási és betegszállítási rend kialakítása is komoly feladat lesz. A kórház a felújítás alatt is biztosítja a betegellátást. A Szent János kórház évi közel egymillió orvos-beteg találkozás helyszíne, Észak- és Közép-Buda lakossága mellett 125 környező település lakóinak ellátását is biztosítja.


Folytatjuk!

Adatok

  • Tervezője: Barcza Elek
  • Építés ideje: 1898.
  • Honlap: janoskorhaz.hu
  • Felújítása: tervezés alatt

Megközelítése

  • Széll Kálmán tér
  • Szent János Kórház

  • Szent János Kórház