Hajós Alfréd Uszoda (Nemzeti Sportuszoda)

XIII. kerület, Margitsziget

A Hajós Alfréd Uszoda 1930-ra épült fel, amelyet az 1896-os athéni olimpia magyar úszóbajnoka, Hajós Alfréd tervezett. Az uszodát 1937-ben Csonka Ferenc tervei alapján két nyitott medencével bővítették. Többszöri felújítás, átalakítás és bővítés után 2006-ra nyerte el mai alakját.


AJÁNLÓ

A fedett uszodát 1930-ban építették meg a Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium, a Székesfőváros elöljárósága, valamint a Szent-Margit Gyógyfürdő Rt összefogásaként. Átadásakor Európa legnagyobb fedett úszócsarnokának számított, a maga 33 m hosszúságú és 18 m széles úszómedencéjével. Vizét kezdetben a margitszigeti hőforrás, valamint a Dunából szivattyúzott hidegvíz keveréke biztosította. A medence körül 2500 néző befogadására alkalmas tribünt létesítettek, s az épület körül 800 fürdőzőre elegendő öltözőhelyiséget.

Az épületet egészében Hajós Alfréd műépítész, hazánk 1896. évi első úszó olimpiai bajnoka tervezte. A sportág kívánalmait jól ismerő építész kezében valóban értő módon, hosszútávú célokat is kiszolgálni képes épület született. Az akkoriban újdonságnak számító vasbeton-szerkezeteket Gergely Jenő mérnök, míg a speciális vízvezetéki és gépészeti berendezéseket Lázár Lajos mérnök tervezte. Maga az építkezés hét hónap alatt zajlott, s összességében közel 800 munkáskéz vett részt a munkálatokban. A létesítményt 1930. december 7.-én adták át Horthy Miklós kormányzó jelenlétében.

Responsive image
Az uszoda 1931-ben

Responsive image
A kismedencében gyakorló gyermek 1935-ben

Responsive image
A nagymedence 1936-ban

Responsive image
A főépület 1937-ben

Az uszodát 1937-ben Csonka Ferenc tervei alapján két nyitott medencével bővítették.

"Hajós Alfréd a legelső a magyar olimpiai bajnokok hosszú sorában. 63 évvel ezelőtt, 1896. április 11-én az első újkori, az athéni olimpián, a 100 méteres és az 1200 méteres úszásban szerzett győzelmével ő aratta a magyar sport első jelentős nemzetközi sikerét. De Hajós Alfréd nemcsak az úszósport terén ért el kiemelkedő eredményeket. Ott találjuk a magyar atlétika úttörői között is. Tagja volt Magyarország első labdarúgó-csapatának, a Budapesti Torna Clubnak, sőt két ízben a magyar válogatott csapatban is játszott. Ezenkívül ő az egyedüli a világon az olimpiai bajnokok sorában, aki nemcsak sportversenyben, hanem a szellemi olimpián is díjat nyert. 1924-ben a párizsi ezüstéremmel tüntették ki a stadion-tervét.

Hajós Alfréd fiatalon, 1904-ben visszavonult az aktív sportolástól. Ettől kezdve mint sportvezető, sportújságíró és tervezőmérnök folytatott szélmalom harcot a magyar sport fejlesztéséért. Uj, korszerű sportpályákról, uszodákról ábrándozott a rajzasztal mellett. Már 1913-ban elkészítette első stadion-tervét, a régi Lóverseny térre, oda, ahol ma a Népstadion áll.

1919-ben, a Tanácsköztársaság idején úgy látszott, hogy a sok szép terv végre megvalósulhat. A Testnevelési Ügyek Direktóriuma a tömegsport fejlesztését elsődleges célul tűzte ki és ennek értelmében országos méretű pálya- építési programot dolgoztak ki. A Tanácsköztársaság megdöntése után a nagyszerű tervek ismét lekerültek a napirendről. Hajós Alfrédnak a párizsi olimpián ezüstéremmel díjazott stadionterve is évtizedeken keresztül az asztalfiókban porosodott. Hosszú harcok után, 1930-ban Hajós Alfréd tervei alapján épült fel végre a margitszigeti sportuszoda, amely ma is Európa egyik legkorszerűbb sportlétesítménye
" - írja a Tolna Megyei Hírlap 1949. november 21-én, majd folytatja:

"A felszabadulás után magas kora ellenére is fiatalos lelkesedéssel vett részt Hajós Alfréd a főváros újjáépítési munkájában. És 1948-ban végre megvalósult Hajós Alfréd régi álma. Megkezdődött a Népstadion építkezése, amelynek irányításában Hajós Alfréd mint tanácsadó és szakértő kezdettől fogva részt vett. Hetvenötödik születésnapját szeretettel üdvözölte az egész magyar sporttársadalom. A Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa a Sportérdemérem arany fokozatával tüntette ki, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság pedig díszoklevéllel jutalmazta. Kiváló mérnöki munkájával sztahanovista oklevelet és jelvényt szerzett.

Mérnöki működése ötvenéves jubileumán aranydiplomával tüntették ki. Tevékenysége a sport területén sem lankadt. Mint a Testnevelési Tudományos Tanács tagja, a sportmúzeum megvalósításán tevékenykedett. Mint az Olimpiai Bizottság tagja, sportolóink sikeres olimpiai szereplését igyekezett elősegíteni. Cikkeket írt, előadásokat tartott, visszaemlékezésein dolgozott. A magyar sport hőskorának, az első olimpiai emlékeinek felelevenítésével akarta megünnepelni olimpiai győzelmeinek hatvanadik évfordulóját. Ezt az évfordulót azonban Hajós Alfréd már nem érhette meg. 1955. novemberében meghalt
".

Responsive image
A külső medence 1949-ben

A háborúban ért bombatámadások és belövések miatt sérült épületet 1950-re sikerült csak újjáépíteni, majd a hazai úszósport fejlődésének kielégítésére 1958-ban egy sátorral beborítható medencét építettek.

Az uszoda 1975 óta viseli tervezője nevét.

1983-ban a fedett 33 méteres úszómedencébe építettek be kiegészítő jelleggel lesüllyeszthető, műanyag borítású válaszfalat, hogy a medencében 25 méteres versenyeket is lebonyolíthassanak, majd 1984-ben a fedett medenceteret fel kellett újítani, mert a magas páratartalom miatt az épület állaga folyamatosan romlott. A felújítás során a fedett uszoda egyetlen bauxitból készült részét - a nagymedencét teljesen elbontották. Helyére feszített víztükrös medence került.

1999-2002 között három ütemben végrehajtott rekonstrukciós munkák keretében a Hajós Alfréd Uszoda átfogó felújítása valósult meg.

2006-ban az úszó-Európa-bajnokság kapcsán újabb 50 méteres külső medencével, műugró fallal és 25x25 méteres medencével bővült, az új medencékhez öltözők és 1000 főt befogadó lelátók épültek (az új részeknek – bár nem képeznek önálló intézményt – az avatáskor a "Széchy Tamás uszoda" nevet adták).

Az uszoda 79.242 m2-en terül el. Az épület 4 szintes, 8 medencével, amelyből 4 tanmedence, üzemel. Ma ez az ország legnagyobb vízi sport centruma, ahol a nemzeti sportolóink edzenek sporteseményeikre.

Responsive image
Az előcsarnok falon lévő táblái közül: balra az első újkori olimpia úszóbajnokának és az uszoda névadójának neve (Hajós Alfréd - 1896), középen a melbourni olimpia vízilabda válogatottjának névsora (1956), jobbra pedig az atlantai és sydneyi olimpia klasszisainak nevei (Egerszegi Krisztina, Czene Attila, kovács Ágnes - 1996, 2000)


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Filmek

Szabadság, szerelem

A Szabadság, szerelem (Children of Glory) Vajna András (Andy Vajna) és Joe Eszterhas nevével fémjelzett, 2006-ban készült magyar film az 1956-os forradalom eseményeiről, amit a Hajós Alfréd uszodában forgattak.

A stáb március 5-én látott munkához és a forgatás 50 napja alatt 23 budapesti helyszínen dolgozott. A 9 hetes forgatás május 11-én ért véget.

1956 október-novemberének eseményeit egyebek között a Bem téren, a Magyar Rádió épülete előtt, a Kossuth téren és a Műegyetemen elevenítették fel. Az utcai jelenetek során teherautós üldözést, tank-ostromot és robbanásokat rögzítettek: a hazai filmiparban ritka technikai követelményeket és megoldásokat kívánó forgatás stábja 120 főt számlált, a végefőcímen összesen 48 színész neve szerepel, és volt olyan nap, amikor majdnem 700 statiszta vett részt a jelenetekben.

A munka egyik - itthon szokatlan - specialitását az adta, hogy párhuzamosan két csapat dolgozott. Míg a rendező a színészek közreműködésével készülő részek felvételeit vezette, Vic Armstrong, az Oscar-díjas kaszkadőrszakértő és akciójelenet-rendező a robbanások, utcai harcok megkoreografálásán valamint az ehhez szükséges technika irányításán dolgozott. Ő vezette többek között a 4 legnagyobb akciójelenet (a Magyar Rádió ostroma, a Kossuth téri sortűz reprodukálása) filmezését is.

A Fenyő Iván, Dobó Kata és Csányi Sándor főszereplésével készülő Szabadság, Szerelem története a valóságon alapul, ám a történelem a fantáziával keveredik benne: a forgatókönyv két szála fiktív figurák és epizódok segítségével bomlik ki. Az 1956-os forradalom eseményei így kapcsolódnak össze az olimpiára készülő vízilabda-válogatott tagjainak kalandjaival.

Responsive image
Jelentek a filmből

A film az eseményeket az ugyanebben az időben zajló melbourne-i olimpián versenyző magyar vízilabda-válogatott sorsán keresztül mutatja be: 1956-ban Magyarország csupán egy kis csatlósállam a szovjet blokkban, de nagyhatalom is: vízilabda válogatottja verhetetlen. A pólós srácok a vasfüggöny mögött is az élet császárainak érzik magukat: élvezik a sikert, a lányok rajongását, magabiztosak és összetartók. Eddig egyetlenegyszer veszítettek: 1955-ben, amikor egy moszkvai mérkőzésen a bíró nem engedte őket győzni. Mindannyian visszavágásra, az 1956. novemberi melbourne-i nyári olimpiára készülnek. De a történelem alaposan összekavarja a terveiket. Budapesten kitör a forradalom. A csapat fiatal sztárja, Karcsi és barátja, Tibi belekeveredik az utcai eseményekbe. Eleinte csak a kalandot keresik. Karcsinak megakad a szeme egy harcias műegyetemista lányon, Falk Viktórián, és a nyomában járva eljut a forradalom legfontosabb színtereire: ott van a Kossuth téren, majd a Rádió ostrománál is. Ez már nem játék. A forradalom magával sodorja őt. Az edzésnél, a sportsikernél már fontosabbnak tartja, hogy az igazság oldalán harcolhasson. Kénytelen elárulni csapatát, de új, hű társakat talál: a pesti utca hőseit; és ami a legfontosabb számára, Vikit.

Október végén a forradalmárok azt hiszik, harcuk és áldozataik nem voltak hiábavalók, ezért a lány rábeszéli Karcsit, hogy utazzon mégis a többiekkel, képviselje az olimpián az új Magyarországot. Mire rájön, hogy a forradalom kudarcra van ítélve, már nem tud visszafordulni. Kénytelen sorsára hagyni szerelmét, és ha már nem harcolhat, teszi, amihez a legjobban ért: a medencében szerez dicsőséget a hazájának. Így kerül sor 1956. december 6-án az elődöntőre. Otthon T–34-esek rombolják le a barikádokat, itt a magyar vízilabdások néznek szembe a szovjetekkel. Karcsi és csapattársai most megmutathatják a világnak, hogy ez a kicsiny nép nem hagyja magát legyőzni. Ugyanakkor zajlott az olimpia, mint amikor itthon kitört, majd elbukott a forradalom.

Responsive image
A magyar válogatott 1956-ban
(Bolvári Antal, Boros Ottó, Gyarmati Dezső, Hevesi István, Jeney László, Kanizsa Tivadar, Kárpáti György, Markovits Kálmán, Mayer Mihály, Szivós István, Zádor Ervin, Martin Miklós)

Olimpiai vérfürdő néven híresült el a Magyarország - Szovjetunió vízilabdamérkőzés, ahol a verekedésbe torkolló összecsapást 4:0-ra nyerte meg a magyar csapat. Ez az esemény megjelent a Szabadság, szerelem című mozifilmben is, amelynek kerettörténetét, az 1956-os forradalom eseményei mellett, a magyar férfi vízilabda válogatott olimpiai felkészülése adta.

A torna döntő csoportkörébe hat csapat jutott. Az azokban vívott egymás elleni mérkőzések eredményeit beszámították, így mindegyik csapatnak a maradék néggyel kellett játszania egy-egy mérkőzést. A magyarok a szovjetekkel két forduló után játszottak, mindkét csapat megnyerte a hatos döntő első két meccsét, de a szovjeteknek volt egy vereségük még a csoportkörben (Jugoszlávia–Szovjetunió 3–2). 1956. december 6-án ez a meccs mind a helyszíni közönség, mind a magyarországi szurkolók számára történelmi jelentőségűvé nőtte ki magát Magyarország és a Szovjetunió csapata között. A hatezres nézőtérre nyolcezren zsúfolódtak be, miután a kétfontos jegyekért 30-40 fontot is odaadtak. A tömeg kezdettől tüntetően a magyar csapatot biztatta, és a szovjetek minden labdaérintését hatalmas füttyszó kísérte.

Responsive image
A Melbourne-i összecsapás helyszíne

A közhangulattól is támogatott magyar játékosokkal szemben a szovjetek tehetetlenek voltak. Miközben az állandóan támadó magyarok már négy gólt lőttek, a szovjeteknek folyamatosan meghiúsult a magyar védelem feltörésére tett minden egyes kísérlete. Próbálták eltalálni a felső sarkot legalább messziről, de rendre fölélőttek, a kevés kapura menő labdát pedig Boros leszedte. A magyar és szovjet játékosok között egyébként eredetileg nem volt rossz viszony, hiszen az előző években éppen a magyarok tanították meg őket vízilabdázni. A magyarok most sem játszottak durván, de a tempójuk elsöprő volt. Ezen a meccsen alkalmazta a világon először a magyar válogatott a zónavédekezést.

A nézőtér ünnepelt, néhány perccel a mérkőzés vége előtt a magyarok 4:0-ra vezettek, így már biztos volt a győzelem. Ekkor történt az az emlékezetes esemény, amelyről az elődöntő a "vérfürdő” nevet kapta: Valentyin Prokopov, a szovjet center elvesztette a fejét. A szovjet csapat egyik legjobb játékosát kezdettől Bolvári felügyelte, minden akcióját megakadályozva. Prokopov könyökkel teljes erejű víz alatti ütést mért ellenfelére, de az épp mögé érkező Zádor Ervin arcát találta el, akinek a bőre felrepedt a szeme alatt. Vére nemsokára vörösre festette a medence vizét. "Vérzel” – mondta Zádornak Gyarmati a vízben, mire Zádor hűvösen felelt: "Tudom”.

Responsive image
A sérült Zádor Ervin

Amikor a vérző játékost lecserélték, nem a kispadnál az öltöző bejárata felé szállt ki a vízből, hanem a medence túlsó oldalán. Ezáltal végig kellett mennie a tribün előtt. Bár a sebe nem volt túl nagy, de a lecsorgó vér a vizes testen lassan kezdett szétterjedni. A 21 éves Zádor Ervin egy kicsit a magyar forradalom hősévé is vált, ahogy vértől vöröslő felsőtesttel a tribün előtt végigvonult. Ervin még kente is a vért.

Responsive image

Az extázisban lévő szurkolók között ekkor pillanatok alatt elszabadultak a Szovjetunió elleni indulatok. Százak vetették át magukat a korláton, akadt, aki a magyaroknak osztott tanácsot, mások a szovjeteknek akartak nekitámadni. A találkozót nem lehetett befejezni, ezért a mérkőzést nem egészen egy perccel a hivatalos befejezés előtt magyar győzelemmel lefújta a bíró. A szovjet játékosokat a rendőrök kimenekítették az uszodából, a tömeg pedig a magyarokat ünnepelte. A nézők és a média szimpátiáját élvező magyarok "revansot” vettek a szovjetektől, 4:0-ra győztek. Az esemény híre a véres testű Zádor fényképével nemsokára bejárta a világsajtót.

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Bár az emberek emlékezete ezt a találkozót őrzi az olimpia döntőjeként, a valódi elsőség kérdése nem itt, hanem a következő napon dőlt el. A magyar csapat a jugoszlávokat 2-1-re verte meg december 7-én az utolsó mérkőzésen. A magyar csapat 20:3-as gólaránnyal, valamennyi mérkőzését megnyerve állt fel a dobogó legfelső fokára. Az aranyérem átvétele után Zádor, Gyarmati, Jeney és Kárpáti úgy döntött, hogy nem tér haza Magyarországra.

Responsive image

A melbourne-i olimpián a magyar sportolók kilenc aranyérmet nyertek, és ezzel az éremtáblázat negyedik helyét foglalták el. Az éremtáblázaton az első helyet a Szovjetunió szerezte meg.

Az olimpiát a magyar forradalom és a szuezi válság utáni feszült világpolitikai helyzetben rendezték. Ezzel a háttérrel fogadták el a szervezők egy 17 éves kínai származású fiatalember, John Ian Wing javaslatát, és az addigi szokásoktól eltérően záróünnepséget tartottak, amelyen nem csapatonként elkülönülve, hanem egymással összekeveredve vonultak fel a sportolók.

2006. szeptember 23-án politikusok, Szili Katalin az Országgyűlés elnöke, ill. Mandur László és Lezsák Sándor alelnökök fogadták az egykori csapatot, és emlékeztek vissza közösen az egykori eseményekre.

Az akkori események ihlették a 2006-ban bemutatott Szabadság, szerelem című filmet. A vízilabdázók nevét a filmben megváltoztatták, a híressé vált ütés elszenvedője (a film főszereplője, Fenyő Iván alakításában) a Szabó Károly nevet kapta.

Responsive image
Érdekesség: Carlo Pedersoli (azaz Bud Spencer) részt vett az 1956-os Melbourne-i olimpián, mint úszó
(utolsó vízilabda-meccsét éppen a magyar válogatott ellen vívta Budapesten, 1955-ben)

 

Freedom's Fury

2006-ban Colin Keith Gray és Megan Raney Aarons Freedom's Fury (A Szabadság haragja) címen dokumentumfilmet készítettek az 1956-os ausztráliai Melbourne-i nyári olimpia elődöntőjének vízilabda- mérkőzéséről. Producerei voltak Quentin tarantino, Andy Vajna és Lucy Liu. A film a Tribeca Filmfesztiválon debütált 2006-ban, a mérkőzés 50. évfordulójának évében. Quentin Tarantino a filmet "az eddigi legjobb elmondhatatlan történetnek" minősítette. A film pozitív kritikákat kapott és dicsérték, mert érdekes, fontos, ugyanakkor alulreprezentált történetet mesél el. A film megjelenésének évében Gray és Aarons megkapta Magyarország legmagasabb polgári kitüntetését, a Magyar Köztársaság Lovagkereszt Érdemrendjét.

Responsive image

Adatok

  • Tervezője: Hajós Alfréd
  • Építés ideje: 1930.
  • Felújítása: 1983., 2006.
  • Honlapja: mnsk.hu

Megközelítése

  • Margitsziget / Margit híd

    Margitsziget / Árpád híd
  • Margitsziget


Névadója


Hajós Alfréd (1878-1955)
Építészmérnök, gyorsúszó, labdarúgó, labdarúgó-játékvezető, újságíró, a magyar labdarúgó-válogatott volt szövetségi kapitánya, az első magyar olimpiai bajnok.

Hajós Alfréd egy budapesti zsidó családból származott, eredeti neve Guttman Arnold. Miután a Műegyetemen oklevelet szerzett, Alpár Ignáccal, majd Lechner Ödönnel dolgozott. 1907-ben nyitott önálló irodát. Sikerrel vett részt pályázatokon. Kezdetben szecessziós, majd eklektikus, később konstruktív, modern stílusban alkotott.

A Magyar Úszó Egyesület (MÚE) tagjaként (1894-1896) volt egyesületi sportember. Az 1896. évi nyári olimpiai játékok-on Athénban, az első újkori olimpiai játékokon 11 fokos tengeri körülmények között megrendezett versenyen megnyerte mind a 100 m-es (1:22.2) - vízből indulva -, mind pedig az 1200 m-es (18:22) - hajóról a partra úszva - gyorsúszószámot, ezzel ő szerezte a magyar sport első és második olimpiai aranyérmét. (Valójában ezüstöket, hisz az első olimpián a győztes kapott ezüst érmet, a második pedig bronzot.) Nem hivatalos Európa-bajnok, 1895-ben 100 méter gyorson, örökös magyar bajnok.


Első olimpiai bajnokunk, aki 100 és 1200 méteres gyorsúszásban is első lett. A görög lapok "magyar delfin"-ként dicsőítették.


Hajós Alfréd és Kellner Gyula, aki a marathoni futás 3. helyét szerezte meg.