Krayer-ház

XIII. kerület, Angyalföld, Váci út 34.

A Csanády utca és Váci út sarkán magasodó épületet a festék-nagykereskedő Krayer-család építtetett 1909-1910-ben. Tervezője Ágoston (Adler) Emil, neves bérház tervező. A Krayer-ház különös ékessége a magyaros-erdélyi szecessziós motívumokkal díszített tornyos rész.


AJÁNLÓ

A Váci út 34-es ház a Csanády utca sarkán igazán impozáns épület a magyaros - erdélyi szecessziós hangulatú elemeivel, a hatalmas félköríves saroklezárási megoldásával. Szemben a Ferdinánd híd, de innen indul a Lehel út is.

A Temesvárról származó Krayer (Krausz) Emil ragaszkodott az erdélyi motívumokhoz a tervezésnél, melyek a mai napig láthatóak a – kivételesen – jól karbantartott és felújított házon. A Krayer gyár – a későbbi Budalakk festékgyár elődje - már a kezdetben, de a későbbiekben is, főként az állami nagy cégeknek gyártott ipari lakkokat és festékeket. Erről tanúskodik a Magyar Királyi Állami Hidak Igazgatóságának bizonyítványa, mely szerint a Margit, a Ferenc József és a Lánchíd Krayer festék bevonata a szokásosnál sokkal tovább, 10-11 évig tartott. Biztosan a minőségnek is köszönhető, hogy alig volt olyan gyár a 10-20-as években Magyarországon, amely ne használta volna fel a termékeiket, miközben nagyon sokat exportáltak külföldre is.

Responsive image
"Krayer E. és társa czég Budapesten, belajstromoztatta a budapesti keresk. és iparkamaránál 1913. évi április hó 28-án az itt 26202. szám alatt ábrázolt védjegyét"

Responsive image
A Krayer-ház egy 1914-es hirdetésen

"Ma már mind kevesebben vannak, akiket meg kell győzni arról mennyire fontos, hogy Magyarország saját iparával rendelkezzék. Az ipar nemcsak a mezőgazdaságból kiszoruló véreinknek ad kenyeret, de biztosítja a legnehezebb körülmények között is az agrár lakosság elsőrendű szükségleteinek gyors kielégítését.

Az 1931-es bankzárlat után a külföld egyszerre megszüntette az áru kínálatot és ha akkor nincs kifejlődött hazai iparunk, bizony sok cikknél áruhiány lépett volna fel.

Emlékezzünk a háború utolsó évében és az 1920-as években, hogy ép egy szakmát említsünk, a festék és lakk árukban milyen rettentő pótanyagok voltak a piacon. Egy kerítést nem lehetett rendesen befesteni, ajtó, ablak lakkozásról nem is beszélve.

Újra a hazai ipar és közte az ország legrégibb és legnagyobb tisztán magyar tőkével és tudással dolgozó gyár, a Krayer lakk és festékgyár volt az, amely pótolta a hiányokat, feleslegessé tette a békében idegravitáló külföldi gyárak importját. Sőt ha már ép a Krayer lakk és festékgyárat említjük, azt is érdemes felhozni, hogy a szívós magyar akarat nemcsak itthonról űzte ki külföldi versenyt, hanem kedvezően vette fel a harcot a nagy angol, német és francia gyárakkal a görög, török piacon is.

Mint halljuk egyébként, a Krayer-Inkk és festékgyár érdekközösségi tárgyalásokat folytatott az itteni piacokon évtizedek) óta előnyösen ismert Bőhm Jenő festékkereskedővel és Jvárosunk fejlődése, sőt egész keletmagyarország áruellátása szempontjából nagyon is előnyös, hogy ez a tárgyalás sikerrel járt s a nagy Krayer gyár a Bőhm Jenő festék cégnél (Kossuth-utca sarok) megcsinálta a lerakatát, amelyet már a helyi cég kékszinü, művészi falfestése szembetűnő módon hirdetett
" - írja 1934. június 5-én a Szabolcsi Hírlap.

Responsive image
Újsághírdetés 1936-ból

Responsive image
A saroképület a magasból (kép: Google)


AJÁNLÓ

Képek

Hamarosan!


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: Ágoston Emil
  • Építés ideje: 1909-1910.
  • Felújítása: -

Megközelítése

  • Lehel tér
  • Lehel tér
  • Lehel tér