Magyar Zene Háza

XIV. kerület, Városliget

A Városligeti-tó mellett, a Vajdahunyad-vára és a Műjégpálya épülete közelében elhelyezkedő Magyar Zene Háza 2021-ben nyitotta meg kapuit. A ház a park folytatásaként olvad egybe a természettel: az üvegből tervezett oldalfalak és a lyukacsos tetőszerkezet által kialakított természetes fénycsatorna lehetővé teszi, hogy egy koncert során úgy érezzük magunkat, mintha a zenészek a parkban, a természetben muzsikálnának. Az épületben több modern, környezettudatos megoldás is helyet kapott.


AJÁNLÓ

A Magyar Zene Háza méltán pályázik Budapest új, ikonikus épületének címére. Sou Fujimoto, sztárépítész egy modern, extravagáns házat álmodott meg a zenének. Az épület tervezésekor a természetből és a zenéből egyaránt gyűjtött inspirációt. A két forrás a japán tervező által megálmodott ház részleteiben is jól észrevehető: az épület jellegzetes lebegő tetejét például a hang rezgésének vizuális képe, a hullám ihlette, de Fujimoto nagy hangsúlyt fektetett a természet és az épített környezet kapcsolatára is. A végeredmény pedig egy könnyed, légies, nyitott és átjárható, a legapróbb részletekig átgondolt, harmonikus épület lett.

A Magyar Zene Háza épületének fejlesztését Sou Fujimoto és hazai partnere, az M-Teampannon Kft. szoros együttműködésben valósította meg.

Magyar Zene Háza hármas szintfelosztása is támogatja az intézmény zenei kínálatát: a három tartalmi funkció - múzeum, előadóművészet és zenepedagógia - jól elkülönülve helyezkedik el az épületben, de a ház a programok közötti átjárhatóságot is segíti.

A MAGYAR ZENE HÁZA LÉTREHOZÁSÁT A MAGYAR ZENETÖRTÉNET, NÉPZENE ÉS ZENEPEDAGÓGIA GAZDAG HAGYOMÁNYA MELLETT A KORTÁRS ZENEKULTÚRA MEGISMERTETÉSÉNEK IGÉNYE IS INDOKOLJA. A MÚZEUM CÉLJA, HOGY A HAZAI ÉS A MAGYARORSZÁGRA LÁTOGATÓ KÜLFÖLDI KÖZÖNSÉG SZÁMÁRA ÉLMÉNYT ADÓ MÓDON INFORMÁCIÓT NYÚJTSON A MAGYAR ZENEMŰVÉSZET TÖRTÉNETÉRŐL ÉS JELLEGZETESSÉGEIRŐL. A MAGYAR ZENE HÁZA A MAGYAR ZENEI ÖRÖKSÉGET ÉS A ZENEI NEVELÉST BEMUTATÓ KÖZÖSSÉGI HELY LESZ, AHOL KÜLÖNFÉLE HAGYOMÁNYOS ÉS MODERN MÚZEUMI ÉS ZENEI ÉLMÉNYEK ÁTADÁSÁRA ALKALMAS ESZKÖZÖK NYÚJTANAK KIVÉTELES ÉLMÉNYT A LÁTOGATÓK SZÁMÁRA.

A Magyar Zene Háza nem egy „hagyományos” zenei intézmény, hanem a magyar zenei örökséget és a zenei nevelést, a zeneértés kreatív újraértelmezése segítségével, komplexen bemutató közösségi hely, ahol különféle hagyományos és modern múzeumi és zenei élmények átadására alkalmas eszközök nyújtanak kivételes élményt a látogatók számára.

A Magyar Zene Háza Budapest legújabb zenei centruma, a második érzék interaktív élményközpontja, amely a hangok világát mutatja be, fókuszában a magyar zenetörténet teljes ívének élményszerű, interaktív bemutatásával. Magyarországon egyedülállóan összetett funkcióival nem csupán kiállítóközpont, hanem sokoldalú élményt nyújtó, ismeretterjesztő intézmény lesz, a bécsi Haus der Musik vagy a párizsi Cité de la Musique mintájára.

A Magyar Zene Háza a magyar zenetörténetre fókuszáló állandó kiállítással, valamint a zene világának legkülönbözőbb szegmenseihez kapcsolódó időszaki kiállításokkal, továbbá alkalmi programok folyamatos kínálatával szolgálja a zene iránt érdeklődők legtágabb körét. Oktatási és ismeretterjesztési funkciójában élményszerűen, de reprezentatív igénnyel mutatja be Magyarország zenei múltját és jelenét, kiemelkedő egyéniségeit és munkásságukat. Egyfajta hangkiállítás, mely megajándékozza a látogatókat a hangkompozíciók létrehozásának élményével is: speciális installációkon és kiállítástechnikai megoldásokon keresztül személyesen átélhetővé teszi a zene születését, a hangok érzékelésének fiziológiáját is, s természetesen, bár nem elsősorban, koncerthelyszínként vagy éppen táncházként is funkcionál.

 

Története

A Magyar Zene Háza a Liget belső részén, a Városligeti-tó mellett, a Vajdahunyad-vára és a Műjégpálya épülete közelében kapott helyet, a volt Hungexpóhoz kapcsolódó, elhagyatott, bontásra ítélt irodaépületek helyén.
2019. áprilisában kezdődtek meg a Magyar Zene Háza magasépítési munkálatai, a világhírű japán sztárépítész, Fudzsimoto Szu tervei alapján.

A Magyar Zene Háza a Városliget egy korábban a közönség elől elzárt területén, az egykori Hungexpo-irodaházak helyén épült fel. A fejlesztésnek köszönhetően nem csupán különleges épülettel gazdagodik Budapest, de több ezer négyzetméternyi zöldterületet is visszakapnak a parkhasználók – mondta a beruházás keddi budapesti sajtótájékoztatóján az építtető Városliget Zrt. vezérigazgatója. Gyorgyevics Benedek azt is elmondta, hogy a befejeződtek a mélyépítési munkálatok és megkezdődött a ház magasépítése, így az épület egy éven belül szerkezetkész állapotban lesz. A sajtótájékoztatón kiderült, hogy a legfontosabb nemzetközi épületminősítési rendszer, a BREEAM környezettudatossági szempontból példaértékűnek minősítette a kivitelezési munkálatokat és a munkaterületet.

Responsive image
Az építkezés állapota 2019. áprilisában (kép: MTI)

Gyorgyevics Benedek elmondta, hogy a Liget Budapest projekt első parkfejlesztéseit már tavaly átadták. Tavasszal elkészül a Liget közelében lévő Szabolcs utcában az Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ (OMRRK), amely Európa egyik legkorszerűbb múzeumi háttérintézménye lesz raktárokkal, restaurátorműhelyekkel, kutatóintézettel, látogatóközponttal és egy új közparkkal.

2019. októberében Európa legjobb középületének járó díját nyerte el a Liget Budapest Projekt részeként megvalósuló Magyar Zene Háza, s a beruházás ezzel a világ legjobbjainak járó díj esélyesei közé is bekerült.

Az elismerést a világ egyik legrangosabb ingatlanszakmai nemzetközi versenye, az International Property Awards csütörtök éjszakába nyúló londoni díjátadó gáláján vehette át Sághi Attila, a Liget Budapest Projekt megvalósításáért felelős Városliget Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese.

A Hungexpo lerobbant épületeinek helyén épülő Magyar Zene Házával a Liget Budapest Projekt újabb nemzetközileg is egyedülálló fejlesztése került a világ legjobbjai közé.

Európa legjobb középülete díját nyerte el a Magyar Zene Háza épülete az ingatlanszakma egyik legnagyobb, legrangosabb, széles körben jegyzett elismerésén, a 26 éve megrendezésre kerülő International Property Awards-on. A neves szakmai díjat nyolcvan nemzetközi szakemberből álló zsűri ítélte oda tíz különböző kategóriában a Londonban megrendezett ceremónián.

A testület minden esetben vizsgálja a projekttervezést, a minőséget, az innovációt, az egyediséget és a fenntarthatóság iránti elkötelezettséget. A Magyar Zene Háza épülete a nemzeti szinten befutó győztes projektek között bizonyult Európa legjobb középületének. A kontinens legkiválóbbjaként pedig a világ 10 régiójának kategóriagyőzteseivel együtt jelölték a „World’s Best” díjra is, amelyről december 2-án dönt a zsűri. A Liget Budapest Projekt újabb nemzetközileg is egyedülálló fejlesztése került a világ legjobbjai közé.

"Az új zenei ismeretterjesztő központ, amely egyben Budapest egyik ikonikus épülete is lesz, 2021 végén nyitja meg kapuit a látogatók előtt. A világhírű japán sztárépítész, Sou Fujimoto által tervezett különleges épület, amely az egykori Hungexpo irodaházak helyén jön létre. Az épület háromnegyed éven belül szerkezetkész lesz” – hangsúlyozta Sághi Attila, a Liget Budapest Projekt megvalósításáért felelős Városliget Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese.

A Magyar Zene Háza a gazdag magyar zenei hagyományt viszi közelebb minden hazai és külföldi látogatójához a XXI. századi technikán alapuló interaktív kiállításokkal, zenepedagógiai műhelyekkel, zenei és a zenéhez kötődő eseményekkel és az egykori zenepavilonok hangulatát idéző szabadtéri koncertekkel.

Az épület a Városligeti-tó mellett, a Vajdahunyad vára és a Műjégpálya épülete közelében kap helyet, a hajdan volt, évekig használaton kívüli lerobbant Hungexpo irodaházak helyén. Az eddig a látogatók elől elzárt, 10.000 négyzetméter nagyságú területen épül fel a mintegy 3.000 négyzetméter alapterületű új intézmény, így többezer négyzetméternyi, megújított zöldfelületet kapnak vissza a parkhasználók.

A világhírű építész környezetbarát épülete kifejezetten törekszik arra, hogy a külső és belső tér között teremtett folytonossággal, harmonikus átmenetet alakítson ki a természetes és a mesterséges környezet között, és hogy egyben maximálisan szolgálja a ház egyedi funkciójából fakadó igényeket.

Sou Fujimoto, a Magyar Zene Háza tervezője hangsúlyozta: „A Liget Budapest Projekt kivételes fejlesztés, és példaként szolgálhat a jövő városfejlesztői számára, hiszen a zöld és az épített környezet kivételes összhangját valósítja meg.” Mint mondta, nagyon izgalmas feladat volt megtervezni az épületet, mivel itt nem csak egy épületet hozunk létre, hanem aktiváljuk a park élményt is a házban.

Stuart Shield, az International Property Awards elnöke kiemelte: "A Liget Budapest Projekt Európa legjelentősebb kulturális beruházása, amelynek során a nemzetközi mezőnyben is egyedülálló, világszínvonalú fejlesztést valósul meg. Nagy örömünkre szolgál, hogy a Néprajzi Múzeum tavalyi sikere után a projekt az idén ismét eredményesen szerepel az International Property Awards széleskörű nemzetközi megmérettetésen”.

A rangos elismerés nem az első nemzetközi siker, amely a Városliget megújítása kapcsán született. A nemzetközi figyelem tavaly is Európa legnagyobb kulturális beruházására irányult, mert az új Néprajzi Múzeum nemcsak Európa legjobbja, hanem a világ legjobb középülete lett az International Property Awards-on, sőt a World’s Best Architecture különdíjat is elnyerte.

2017-ben Cannes-ban, a MIPIM ingatlanszakmai kiállításon és vásáron a Liget Budapest Projekt a legnagyobb és legátfogóbb fejlesztéseket bemutató Best Futura Mega Project kategóriában Európa legjobb városfejlesztési nagyprojektjeként bizonyult a legjobbnak.

A Liget Budapest Projekt tervezése során az első pillanattól kezdve az volt a cél, hogy egy nemzetközileg is egyedülálló, világszínvonalú fejlesztést valósuljon meg, egy vonzóbb városi parkot vehessenek majd birtokba az idelátogatók, amellyel Budapest jelentősen megerősíti pozícióit az európai kulturális térképen. Nemzeti közgyűjteményeink számára a Liget Budapest Projekt száz év óta nem látott intézményfejlesztési lehetőséget biztosít.

Responsive image
Az építkezés 2020. május 28-án (kép: Liget Budapest)

2020. május 28-án elkezdték az egyedülállóan hatalmas üvegfal kialakítását: az egyes szakaszokon közel 12 méter magas, vízszintes, szerkezeti osztás nélküli, egybefüggő homlokzati üvegtáblákból álló üvegfal-felületet a maga nemében nemcsak Magyarországon, de egész Európában is a legnagyobb. Igazi építészeti bravúr, hogy üveggerendák támasztják meg a hatalmas, áttetsző üvegfalat, amely az épület nyitottságának érzetét megteremtve a városligeti parkot vizuálisan összeköti a Zene Háza belső tereivel.

A ház egyedi kinézete mögött különleges mérnöki megoldások sorozata húzódik meg, a homlokzati üvegfal 94 darab egyedileg gyártott, osztatlan és hőszigetelt panelből áll, amelyek az épület egyes szakaszain elérik a majdnem 12 méteres magasságot is. Ezeket a monumentális üvegelemeket speciális üvegbordák támasztják alá, amelyekből szintén 94 darabot szereltek az épület szerkezetébe. Mind az üvegpanelek, mind a tartógerendák behelyezését hosszas tervezés előzte meg, hiszen az épületben fontos statikai szerep hárul rájuk - ezért a hatalmas elemek rögzítése lézerpontosságú precizitást igényel, melyen tucatnyi szakember dolgozik.

Az egyedileg gyártott üvegbordák feladata az épületre ható vízszintes irányú erők felvétele, kivételes teherbírásukat 500 mm-es mélységük és 67,5 mm szélességük adja, az egyes elemek magassága pedig követi a tető szerkezetét, azaz azonos magasságúak lesznek a homlokzati üveggel. A ház tervezése során a japán tervezőiroda és magyar partnere megvizsgálta a nemzetközi madárvédelmi gyakorlatot, valamint a Magyar Madártani Egyesület ajánlásait is kikérte annak érdekében, hogy az épület áttetszősége ne veszélyeztesse a Ligetben élő madarak repülési útvonalát.

2020. szeptember 25-én adták hírül, hogy a Liget Budapest projekt keretében épülő Magyar Zene Háza A Világ legjobb zenei célú ingatlanfejlesztése díjat nyerte el a világ egyik legrangosabb zenei-szakmai találkozójának megmérettetésén, az amerikai Music Cities Awardson. Az épület ekkor már szerkezetkész állapotban van, az építkezés leglátványosabb fázisai a befejezésükhöz közelítenek. A Music Cities Awards nagyon erős mezőnyéből a nemzetközi zsűri két egyesült államokbeli épülettel együtt válogatta be a Magyar Zene Házát a Best Use Of Music In Property Development / Real Estate-kategória döntőjébe, amelyet meg is nyert a budapesti fejlesztés – jelentette be csütörtökön Budapesten a beruházó Városliget Zrt. vezérigazgatója.

A Music Cities a zeneipar legfontosabb nemzetközi szereplői által létrehozott rendezvénysorozat, amely immár több mint egy évtizedes múltra tekint vissza: a kezdeményezés célja a városok gazdasági, társadalmi és kulturális fejlődését elősegíteni a zene révén. A szervezet 2020-ban díjazta először kilenc kategóriában a legjobb zenei kezdeményezéseket. A tíztagú, rangos nemzetközi szakemberekből álló zsűri minden esetben vizsgálta a projekttervezést, a minőséget, az innovációt, az egyediséget és a fenntarthatóság iránti elkötelezettséget.

2021. május 12-én Sághi Attila műszaki vezérigazgató-helyettes elmondta, hogy "Rengeteg fantasztikus tervet láttunk már, sőt mi magunk is álmodtuk sokat, de hogy egy ilyen tervpályázati álom végül valósággá lett, az nagyon ritka, különösen azért, mert ennyire az álomnak megfelelően történik a kivitelezés". Hangsúlyozta, a futurisztikus épület már akkor elismerésben részesült, amikor még csak makettben létezett. Hozzátette, a kivitelezés felelős azért, hogy a tervezőasztalon megálmodott komplexum a valóságban is tökéletes képet mutasson.

Szikszai Zoltán, a Magyar Építő Zrt. elnök-vezérigazgatója úgy nyilatkozott: "Kollégáim nevében is elmondhatom, hogy életünk három legizgalmasabb kihívása közé sorolhatjuk a Magyar Zene Házát. Mi sem tudtuk elképzelni, de gyakorlatilag pontosan ugyanaz készül, amit a japán tervező megálmodott, és a magyar építész iroda kiviteli tervekbe öntött. Az utóbbi három évben nem telt el úgy nap, hogy ne állított volna kihívás elé a kivitelezés, és büszkék vagyunk, hogy a részesei lehetünk".

Az épület képét a tetőszerkezet erősen meghatározza. Ennek kialakításával kapcsolatos különleges feladatokról így nyilatkozott Derczó István a Weinberg 93’ Kft. ügyvezetője: "Eddigi legizgalmasabb és legszebb épületeink közé tartozik. A tetőszerkezet kivitelezése során szükségünk volt a bő 25 éves gyártási tapasztalatainkra. Úgy gondolom, hogy százévenként adódik a Liget Budapest Projekthez hasonló fejlesztési lehetőség − legutóbb a Millenium idején – így rendkívül büszkék vagyunk, hogy részt vehetünk benne”.

2022. január 22-én, a Magyar Kultúra Napján átadták a Magyar Zene Házát. A Liget Budapest Projekt keretén belül elkészült épület ünnepélyes megnyitóján Orbán Viktor miniszterelnök mondott beszédet. A kormányfő kiemelte: máshol az ilyen intézmények a járvány miatt inkább bezárni, leépülni és visszahúzódni szoktak, miközben nálunk itt áll teljes fényében ez a lenyűgöző új intézmény. Ráadásul a Magyar Zene Háza nem magában árválkodik, hanem része egy hatalmas kulturális beruházásnak. Elmondta: az elérhető legfrissebb adatok szerint a magyar kulturális kiadások arányaiban – igaz, holtversenyben – az első helyen állnak az Európai Unióban. 2010-ben ugyan a középmezőnyben voltunk, de jött a nemzeti alkotmányos fordulat, és sikerült visszakapaszkodni az élre. A magyarok önképének fontos része, hogy mi kultúrnemzet vagyunk. Minden új épület kockázat, csak a kész épületre vetett első pillantás hoz megnyugvást, de közmegegyezésnek tűnik, hogy Fudzsimoto Szú kiváló munkát végzett.

Orbán Viktor elmondta, hogy úgy látja, "a japán tervező alkotta térben mi, magyarok otthon érezzük magunkat, talán mert a két nép, a japán és a magyar géniusz közötti távolság mégsem olyan nagy, mint a földrajz alapján tűnik. De az is lehetséges magyarázat, hogy ez az épület nem akarja megerőszakolni a környezetét, inkább organikusan illeszkedik, idomul, harmonizál, és ez a magyar szemnek szép, ez a megközelítés nemcsak a japán, hanem a legkiválóbb magyar építészeti hagyományoknak is sajátja". A miniszterelnök elmondta: nem szabad elfelejteni, hogy "miként viselkedtek politikai ellenfeleink a Városliget megújításának ügyében”, és nem véletlen, hogy "a főpolgármester úrnak éppen máshol akadt ma dolga”. Látva ezt a gyönyörű épületet, a tömött sorokat, a számos nemzetközi elismerést "a Napnál is világosabb, nekünk volt igazunk”– hangsúlyozta.

2022. márciusában az épület elnyerte a fődíjat a franciaországi Cannes-ban rendezett ingatlanszakmai kiállításon. Az "ingatlanszakma Oscarjának” is nevezett MIPIM Awards harmincéves történetében először kapta magyar fejlesztés a fődíjat. A világ legjobb ingatlanfejlesztéseit felvonultató kiállításon a nemzetközi zsűri egyhangú szavazással a Magyar Zene Háza mellett tette le a voksát, mint a fődíjra érdemes fejlesztés. Az indoklásukból kiderült, hogy a látogatói élmény mellett figyelembe vették még a fenntarthatóságot és az esztétikai szempontokat is. A japán építész, Sou Fujimoto által tervezett épület számára nem ez az első rangos, nemzetközi elismerés, mivel korábban már számos más nemzetközi fórumon is kitüntették. Ez a fődíj viszont annyiban is kitűnik a többi közül, mivel nem osztják ki minden évben. A MIPIM Awards fődíját csak akkor ítéli oda a nemzetközi szakemberekből álló zsűri, ha egy épület magasan felülmúlja a mezőnyben szereplő többit.


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image
Magyar Zene Háza (képek: Városliget Zrt.)

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image
A Magyar Zene Háza mennyezete (kép: Balogh Zoltán / MTI)


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: Sou Fujimoto
  • Építés ideje: 2019-2021.
  • Honlap: zenehaza.com

Megközelítése

  • Hősök tere
  • Benczúr utca
  • Erzsébet királyné útja



A Magyar Zene Háza klímabarát épület, ezért már tervezési szakaszában különös hangsúlyt fektettek a megújuló energiaforrások, speciális hűtési és fűtési rendszerek alkalmazására. Az épület szomszédságában lévő Nagyrét egy kisebb területén 120 talajszondát helyeztek el 100 méter mélyen a föld alá, amelyek a ház környezettudatos, megújuló, geotermikus energiával történő ellátását szolgálják. Az épület hűtését távhűtéssel biztosítják, amelyet a szomszédos műjégpálya gépparkja szolgáltat.

"Fordítva kellett építkezni: a tetőszerkezet megelőzte a közbenső födém és a kitöltő falazat munkafolyamatát. Ez nem napi, hanem óránkénti kapcsolattartást igényelt a fővállalkozóval, ugyanis sok szakág dolgozott párhuzamosan" - Darczó István

"A szigetelés során már speciális eljárásokat kellett alkalmazniuk, hiszen a -2-es és -1-es szint vízben áll, ami miatt az építési területre történő belépést illetően szigorú szabályokat is be kellett vezetni. A szerkezet különleges acél és monolit vasbeton kombinációja, így lépésről lépésre kellett építeni, és napról napra kitalálni, hogy mi lesz a következő munkafolyamat. A 12 méter magas térelhatároló üvegfalakhoz hasonló Magyarországon eddig nem készült, de Európában is ritka, a 103 fénykúttal áttört, kráterszerű képződmények pedig szigetelési szempontból jelentettek kihívást" - Szikszai Zoltán

A Magyar Zene Háza hármas funkciót tölt be: otthont ad koncerteknek, táncházaknak és közösségi zenéléseknek, hangsúlyos tevékenység lesz benne az oktatás és a zenepedagógia, miközben interaktív állandó és időszaki kiállítások, hangdóm és kreatív hangtér is várja majd a látogatókat.