Czuba-Durozier-kastély

XXII. kerület, Budafok, Plébánia utca 11-13.

A Czuba-Durozier és Társa konyakgyárat - teljes nevén Czuba Durozier és Társa cs. és kir. udvari szállítók cognac-gyára - 1884-ben alapította Czuba Durozier W. H. és Ulbrich Gyula budafoki bornagykereskedő.


AJÁNLÓ

Helyén egy 1800-as évek elején épült kastély állt, amely Térei Pál tulajdonában állt. Az 1848-49-es szabadságharc idején hadikórházként használták, majd a kastélyt a francia Czuba-Durozier vette meg, amelynek pincehelyiségében az Osztrák-Magyar Monarchia egyik meghatározó konyakgyára működött. Czuba az eredeti épületet lebontatta, majd pompás kastélyt emeltetett a helyére romantikus stílusban.

Az üzem a századfordulótól a Péter Pál utcában álló kastélyszerű épületben működött, melynek építése az 1900 körüli évekre tehető. Az épület három oldalával szabadon álló telken áll. Az épület keleti homlokzata egyemeletes, délkeleti sarkán háromemeletes toronnyal, északkeleti sarkán kétemeletes, oromzatos sarokrizalittal. A főhomlokzat változatos kialakítású neoreneszánsz vakolatdíszes keretelésű ablakokkal, szoborfülkékkel, címerdíszes frízekkel és oromzatokkal, valamint kovácsoltvas korlátú erkélyekkel díszes. Az épület tervezője és kivitelezője ismeretlen.

Responsive image
A kastély korabeli képeslapon (kép: Profila.hu)

A főszárny udvari oldalán fűrészelt falemezekből készült párkánydíszű oromzattal zárt épületrész emelkedik. Az épület udvari homlokzata elé, feltehetően a lakóházzá történő alakításkor, keskeny toldalékot emeletek. A kastély előtti szűkös udvarba az oroszlánokkal és a címerekkel keretezett kapun keresztül lehet bejutni. A település, illetve a Duna felé reprezentatív egysaroktornyos oldalhomlokzatot alakítottak ki, mely jelenleg uralja a plébánia mellett kialakult kis teret.

Idővel Czubához csatlakozott tulajdonostársként Ulbrich Gyula, aki fokozatosan átvette az üzem irányítását. A fénykorában lévő gyár sorsát azonban egy tragédia írta át alapjaiban: Ulbrich fia ugyanis, aki továbbvitte volna a konyakgyár irányítását, szerelmi bánatában kiugrott a kastély tornyából, hogy önkezével vessen véget életének. Ulbrich ettől összeroppant. Czuba-Durozier 1920-as években bekövetkezett halála után a gyár is hamar megszűnt, az épületet pedig a család eladta.

Az ezt követő többszöri tulajdonosváltások végén Bathó Kálmán budafoki közjegyzőé lett, s a kommunisták tőle vették el és államosították 1950-ben, amikor Budafokot Budapesthez csatolták. Előbb 8, majd 16 lakásos társasházzá alakították. A kastélyt átépítik és 16 lakásos társasházat alakítanak ki belőle. Évek múltán a társasházként funkcionáló Czuba-Durozier-kastély állapota folyamatosan romlik, sorra költöznek ki a lakók a lakhatatlanná váló ingatlanból, a kétezres évek első évtizedére pedig már egy teremtett lélek sem lakik a közel 150 éves falak között.

Responsive image
Házikó a kastély alatt

Responsive image
A kastély képe a dombtetőről

2016-ban az Önkormányzat meghirdette a kastélyt eladásra. Ebből kiderül, hogy az ekkor üres épület teljes felújítást igényel, s az 1065 négyzetméteres ingatlanhoz egy 1186 négyzetméteres telek tartozik. A kastély 32 szobás.

2017-ben a kastélyt végül sikerült eladni, amelynek új tulajdonosa vállalta a kastély teljes körű felújítását: a kerületi önkormányzat számos kötelezettséget írt elő a vevő számára. Ezeket az új tulajdonos szerződésekben vállalta. Így többek közt a műemléki szempontok figyelembevételével az épület teljes felújítását, a felújítási tervek előzetes egyeztetését az önkormányzattal, pihenőpark kialakítását, valamint a támfalak megerősítését is. A tulajdonos vállalta az épületben lakó- vagy szállás funkció, a földszinten pedig kereskedelmi, vendéglátó vagy szolgáltató egységek kialakítását.

Mivel az új tulajdonos semmit nem kezdett el a várt felújítási munkálatokból, ezért az Önkormányzat több alkalommal is írásos megkeresésben és szóbeli tárgyalások keretében hívta fel a tulajdonos figyelmét a vállalt kötelezettségeinek teljesítésére.

2021-ben a települési önkormányzat jegyzőjétől az építéshatósági feladatok teljes egésze átkerült Budapest Főváros Kormányhivatala Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztályhoz, így ezen kötelezettségek kikényszerítésére, életveszélyes állapot megszűntetésére 2020. március 1-től kizárólag Budapest Főváros Kormányhivatala Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztály rendelkezik hatáskörrel.

Folytatjuk!


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: -
  • Építés ideje: 1884-1887.
  • Felújítása: -

Megközelítése

  • Savoyai Jenő tér (Plébánia utca)

    Savoyai Jenő tér
  • Savoyai Jenő tér