Posta

XXII. kerület, Budafok, Városház tér 19.

Nem sokkal a Városháza felépítése után a főtér újabb épülettel gazdagodott. A postapalota 1929-1931-ben épült egy nagy fatelep helyén, Tichtl György tervei szerint. Tichtl postai alkalmazottként az ország területén több hasonló épületet tervezett. A földszintet és emeletet átfogó hatalmas ion oszloprend uralja az épületet.


AJÁNLÓ

A városatyák előírásai szerint a Városházához igazodó stílusban kellett gondolkodnia. A tér rendezési tervét Weichinger Károly készítette el a helybéli Szesztay Sándorral együtt. A terv szerinti, L-alakban széthúzott térforma megvalósult, a Duna felöli oldal lezárása azonban nem történt meg. A Fővárosi Közmunkák Tanácsa, melynek hatáskörét 1937 után a környező településekre is kiterjesztették, három térből álló együttest tervezett ide. Ez a terv nem valósult meg.

Budafok a szabad terjeszkedés jegyében rendezetlenül fejlődött. A külső területek szórványosan épültek be, míg sok helyen a belső városmaggal összefüggő területek szabadon maradtak. Az első polgármester, Záborszky Nándor időszakára (1926-1939) még sok egyéb városi intézmény létrehozása esik.

Az I. világháború halottainak emlékművet emeltek. 1926-ban a plébániatemplom előtt közadakozásból állították fel. Ez volt a várrossá válás után alig néhány nappal az első átadott műalkotás. A temetői ravatalozó, az Anna utcai elemi iskola bővítése az 1920-as évek végén Bathó Lajos tervei alapján valósultak meg. 1927-1929-ben épült a Felsővárosban a városi kislakásos telep.

Responsive image
A Posta épülete 2011-ben

Az elmúlt évtizedek viszontagságai meglehetősen megviselték az épületet. Szinte sehol sem volt nyoma a régi pompának.

Responsive image

Az épületet 2013-2014 között felújították. Az 1300 négyzetméternyi teljes homlokzat felújítását 2014 májusában fejezte be a munkálatokat végző Jánosik és Társai Kft. szakembergárdája. Földszintjén a Budafok 1. számú postahivatal működik, az emeleti részen pedig a Telekom távközlést szolgáltató berendezései üzemelnek. Az épület rekonstrukciója 40 millió forintba került. Az építőkkel szembeni elvárás volt, hogy a megszépülést hozó renoválás közben egy percre sem lehetett az épületet bezárni. A postahivatal és a telefonközpont is végig, folyamatosan működtek. A ma már látható korhű megújulás érdekében a rekonstrukció építész tervezője, az Att-Cad Kft. többször egyeztette a helyi védelem alatt álló épület megújítási lehetőségeit és előírásait a Nemzeti Örökségvédelmi Hivatallal. Az épület új, speciális külső vakolatot és színezést kapott, felújították az összes kovácsoltvas ráccsal díszített ablakot, valamint a külső bejárati ajtókat. Kijavították a tetőszerkezetet, új hófogó és ereszcsatorna rendszer épült, és a villámvédelem is megújult. Különleges figyelmet és szakértelmet igényelt a tardosi keménymészkőből készült lábazat és a külső lépcsősor csiszolása, fényezése. Ezeket a munkákat hétvégeken, illetve munkaszüneti napokon végezték, hogy ne akadályozzák az ügyfélforgalmat. A beruházó és kivitelező szakemberek gondos munkája eredményeként a Postapalota visszanyerte régi szépségét. A hatalmas jón oszlopfőkkel díszített impozáns épület ismét büszkesége lett Budafok megújuló belvárosának.

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Képek

Hamarosan!


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: Tichtl György
  • Építés ideje: 1929-1931.
  • Felújítása: 2013-2014.

Megközelítése

  • Városház tér
  • Városház tér