Sacelláry-kastély

XXII. kerület, Budafok, Anna utca 1-3.

A Savoyai-kastélytól északra vásárolt telket 1879-ben Irén leánya számára Sacellári György neves bankár. Az igen gazdag Sacellári Irén - aki 1884-ben férjhez ment a nálánál fiatalabb, nagyra törő Törley Józsefhez - 1898 körül historikus stílusban kastélyt emeltetett.


AJÁNLÓ

A kétszintes épület tervezőjét nem ismerjük. A belső feltehetően később készült, mint a külső. E kastély körül angolparkot alakítottak ki, melyet a tulajdonosnő kedves gesztenyefáival és egyéb díszfákkal ültetett be. A parkot magas kőkerítéssel vették körül.

Sacellári Irén férjével, Törley Józseffel a szomszédos Törley-kastélyban lakott, ezt a kastélyt csak nyáron használták. Törley 1907-es hirtelen halála után a két család között keletkezett viszályok miatt a két kastély közé magas kőfalat húztak. Az épületet 1926-ban -a legenda szerint- a tulajdonosa elkártyázta. A kártyaparti győztese a kastélyt eladta a postának. Így a két világháború között postás szanatóriumként működött. Az államosítás után a Tétényi úti Kórház tüdőgondozó részlegéhez került.

Az épület jó állapotban és különösebb pusztítások nélkül átvészelte a negyven esztendőt. 1987-ben a Magyar Hitel Bank-é lett, amely hozzáértően, az értékek megőrzésével újíttatta fel. Az újonnan épült fogadóépülettől a kastélyig tervezett üvegezett összekötő folyosó szerencsére nem valósult meg. Az épület évekig a Nemzetközi Menedzserképző Központnak adott otthont, napjainkban a Közép-Európai Egyetem működik itt.

Responsive image
A Sacellary-kastély régi képeslapon

Az épület központját a két szint magasságú, nagy légterű, faburkolattal ellátott hall alkotja, innen vezet az emeletre a tölgyfalépcső. A hall köré csoportosulnak a kisebb helyiségek: az ebédlő, a szalon, a télikert, a könyvtár és a biliárdszoba. Az emeleti helyiségek a galériáról érhetők el. Az igénytelenebb, historikus-romantikus külső igényesebb kialakított finom belsőt rejt.

A faburkolatok és a berendezés az egyéb kiegészítőkkel, valamint a fonom megoldású festett színes üvegablakok a szecesszió gyöngyszemei. Az ólmozott és savmaratott üvegek anyagukban színezettek. Az amerikai Tiffany által kikísérletezett opalizáló üveg egyik legkorábbi hazai alkalmazása ez. Feltehető, hogy Róth Miksa munkái, az Osztrák-Magyar Monarchiában 1898-tól elsőként alkalmazta ezt a márványosan mintázott, opálos fényű üveganyagot. Az üvegablakok és a belső nagy része a szerencsének, a gondos kezelésnek és a példaértékű helyreállításnak köszönhetően maradtak fenn.


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: -
  • Építés ideje: 1898.
  • Felújítása: 2007., 2019.
  • Honlap: sacellary.hu

Megközelítése

  • Városház tér
  • Városház tér