Pasaréti Páduai Szent Antal plébánia

II. kerület, Pasarét, Pasaréti út 137.

Buda város tanácsa 1847. június 11-i ülésén határozza el Döbrentey Gábor királyi tanácsos javaslatára kb. 100 dűlő nevének megváltoztatását. 1847. június 16-án a Tündér-hegyen ünnepélyesen dűlő keresztelőt rendeztek. Ekkor kapta az egykori Disznó-rét és a Zsír-domb a Pasarét nevet. A Pasaréti téri templom, hivatalos nevén Páduai Szt. Antal plébániatemplom, a modern magyar építészet egyik jelentős alkotása, Budapest II. kerületében, a Pasaréti téren található.


AJÁNLÓ

Az 1870-ben megalakult Fővárosi Közmunkák Tanácsa már 1880 körül felvetette a mai Pasaréti út kiépítésének szükségességét, és javaslatot tett annak nyomvonalára. Pasarétnek nevezték az akkor teljes hosszában nyílt vízfolyású Ördög-árok menti, a Lipótmező és a Városmajor között húzódó zsombékos területet, valamint a Törökvészig terjedő hegyoldali lejtőt.

A korabeli Trombitás útnak a mai Vasas pálya területén hajdan áthaladó szakasza - a „Kőszénbánya és Téglagyár Pesten” cég itteni agyagbányája művelésének során - megcsúszott és beszakadt. A helyreállítás a társulatot kötelezte. 1889-ben jött létre a megegyezés a főváros és a cég között. Az ebben foglaltak szerint a hat öl széles utat a cég építi és tíz évig karbantartja. így alakult ki a Pasaréti út.

Már 1896-ban egy bankhivatalnokokból álló társulás családiházas telep létesítése céljából kérte, hogy a korábban 1000 öles minimális területet tovább csökkentve csak nyaralószerű legyen az építkezés. Ezt követően többnyire téli-nyári lakásra szánt villák sora épült föl, kialakítva a Pasaréti útra merőleges mellékutcák rendszerét.

Responsive image
Az Ördög-árok és környéke egy 1902-es térképen
(a téglagyár fel van ugyan tüntetve, de a Pasarét elnevezést a térkép még nem jelöli)

A Budai hegyek által közrefogott völgyhajlat erősödő vonzása, a kertes házak igénye tágította a beépíthető területek határát. A település fölhúzódott a mai Kapy és Gábor Áron út közötti Törökvész dűlő lejtőjére is.

A felduzzadt lélekszámú főváros egyre inkább túlnőtte a kialakult kereteket, így a budai oldalon Óbuda, Országút, Újlak, Tabán, Víziváros plébániái mellett újabbak kezdtek szerveződni, többek között a városmajori plébánia is. Érthető, hogy a budai ferencesek 1925-ben megindított pasaréti megtelepedését nemcsak a rend, hanem az új városrész lakóinak igénye is szorgalmazta.

P. Schrotty Pál budai ferences házfőnök indította el a rend letelepedését, s csakhamar egy 1400 öles telket vásárolt a Pasarét és a Szilfa utca sarkán. A telken lévő villa szobáinak egybenyitásából kápolnát alakítottak ki, amelyet 1925. december 24-én éjfélkor szenteltek föl.

A régi és az „új építészet”, a történeti formákat alkalmazó historizmus és a konstrukciót, a formát egyaránt befolyásoló új anyag, a vasbeton alkalmazása megosztotta az építészeket és a megrendelőket egyaránt. Kiterjedt ez az építészet minden ágára, de különösen a templomépítészetre. Annak ellenére, hogy XI. Pius pápa az egyházművészetre vonatkozó 1925-ös enciklikájában megerősítette, hogy a modern egyházművészet befogadása az egyház hagyománya, mégis, az új szellemben alkotó fiatal építészek nehezen jutottak jelentős munkákhoz. Ebben az időszakban nem csak külföldön, hanem a magyar egyházi építészetben is figyelemre méltó modern templomok épültek. Később kiderült, a vasbeton szerkezet nem tűri a klasszikus elemeket, az új konstrukció új formák alkalmazását hozza magával. Ez ugyancsak Árkay Aladár és Bertalan művében, a Budapest-városmajori Jézus Szíve templomnál teljesedett ki.

Rimanóczy Gyula fölkérése a pasaréti templom tervezésére korábbi pályázati munkái ismeretében történt. A megbízó felismerte a ferences szegénység és a modern architektúra egyszerűségében rejlő gondolati azonosságot, és - nem utolsósorban - a modern forma olcsóbb voltát is.

Responsive image
Rimanóczy Gyula első elképzelése a pasaréti templomra

Rimanóczy első két tervváltozatában a tornyot és a rendházat a templom jobb oldalához kapcsolja. A hagyományokhoz jobban igazodó változat főhomlokzatán egyetlen nagy íves faltagolás dominált, felső részén - a bejárat fölötti teljes felületet kitöltő - szoborral. A templomot a domboldal felőli részre helyezett kolostorral öt, széles ívű árkádsor kötötte volna össze. A másik, modernebb felfogású változatnál a főhomlokzat tengelyében és a torony hasábját koronázó hengeres harangemeleten üvegpikkelyes felület jelenik meg, mely a holland Jacobus J. P. Oud által alkalmazott geometrikus kompozíció, illetve az építész korábbi tanulmány útjának hatását tükrözi. Szembetűnő a kolostor „Bauhaus-stílusban” formált homlokzatán a megnövekedett üvegfelületek aránya és osztásrendje.

Responsive image
Az építész második elképzelése

Ennek programja már reálisabb épületméreteket mutat, figyelembe veszi a telek adottságait. A szentély még egyenes záródású, de a torony tudatos tervezői megfontolás alapján - a ferences hagyományokat követve - a főbejárat mellől hátrább, csaknem a szentély mellé, átkerült a templom másik oldalára. Négyzetes hasábjának középvonala így a Pasaréti út tengelyének egyenes meghosszabbításába esik. Dr. Szőnyi Ottó bírálata szerint az oltár helyére vonatkozott, amellyel az építész megelőzte korát. Rimanóczy ezt - köralaprajzú lépcsőzetre állítva - a félköríves szentély centrumába helyezte, amely Szőnyi véleménye szerint az egyházi előírásokkal ellentétes (a II. Vatikáni zsinat liturgikus reformja csak 30 év múlva következett be).

Szőnyi a korrigálást követően a tervet megvalósításra alkalmasnak találta. Minősítése szerint a mértani tömegek arányos felépítésűek „...hogy mondanivalóját a kor őszinte nyelvén és ferences egyszerűséggel mondja el, csak értékéül tudom be a tervnek” - írta összegzésül.

A Rend képviselőinek 1933. április 16-i véleményezése kellő alapot adott ahhoz, hogy Rimanóczy Gyula elkészítse a végleges megoldást, melyben messze elkerülte az építészettörténeti formavilág kelléktárából válogató építészeti felfogást, s a szegénységet és engedelmességet őrző szerzetesek igényeit követte. Az újabb tervváltozatra 1933. július 21-én adtak építési engedélyt.

A templom ellenzőinek képviseletében Petrovácz Gyula építész, országgyűlési képviselő és törvényhatósági tanácstag intrikája miután a székesfővárosnál kudarcot vallott, megkísérelte az építkezés leállítását. A pasaréti Historia Domus 1933. október 6-i bejegyzése szerint: „…építkezésünkre rossz és irigy szemmel néző egyén befolyására letiltja az építkezést. A már sajtó és rádió útján hirdetett alapkőszentelés bizonytalan időre el lett halasztva.” Erre csak a tiltás megszüntetése után, november 5-én került sor. Hat nappal később a már teljes magasságban álló falakra kitűzhették a bokrétát. Az építés zavartalanul haladt. 1934. október 14-én sor került a templom fölszentelésére.

Responsive image
A pasaréti templom 1938-ban

Responsive image

2019. december 10-én, a 10 órai szentmise végén Varga Mihály pénzügyminiszter bejelentette, hogy a Pasaréti Ferences Plébánia kormányzati támogatásban részesül a rendház felújítására, új közösségi ház építésére és a meglévő óvoda bővítésére, felújítására.

Buda modern stílusban felépített műemlékét restaurálják egy vasárnap nyilvánosságra hozott döntés szerint: a pasaréti Pasaréti Páduai Szent Antal Ferences Templom, a hozzá tartozó rendház és a könyvtár is méltó állapotba kerül. A számos szociális célt ellátó komplexumban több fejlesztést is végre fognak hajtani. A beruházásra 1,6 milliárd forintot különítettek el állami forrásból, amiről a Pénzügyminisztérium adott ki közleményt.

A tervek szerint a templomot és a rendházat is felújítják, korszerűsítik, továbbá méltó környezetbe kerülhet a ferences rend történetét is magába foglaló könyvtár. A templomhoz tartozó közösségi házban egy olyan 180 főt befogadó nagytermet alakítanak ki, amely a környék teljes lakosságát kiszolgálhatja majd – a minisztérium jelezte közleményében, hogy nem csupán a katolikusok vehetik majd igénybe a helyszínt.

A fejlesztés során a szintén ebben az épületben működő óvoda férőhelyei számát megkétszerezik, illetve az ugyanitt üzemelő idősek otthonának is jobb lehetőségeket teremtenek.


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Adatok


Megközelítése

  • Opera
  • Opera