Újpesti Jézus Szíve-templom

IV. kerület, Újpest, Baross utca 70.

Schreiber Janka, az angolkisasszonyok apácarend budapesti intézetének főnöknője családi örökségből szőlőt és villaépületet vásárolt egykoron a Baross utcában. A villa déli szomszédságában 1886-ban kápolnát emeltetett, amelynek tervezője Bachmann Károly újpesti építész volt.


AJÁNLÓ

Az 1880-as évek elején az Angolkisasszonyok a Baross utcában 3 és fél hold szőlőt vásároltak és az 1886-ik évben azok budapesti főnöknője Schreiber Janka, magánva-gyonából, a használaton kívül helyezett kis kápolna közelében 16 000 Ft költségen a Baross utcában a ma is meglévő templomot építtette (160 m2), amire nézve akként rendelkezett, hogy ha az Angolkisasszonyok a Baross ucai szőlőingatlanukat bármikor eladnák, a templom az újpesti plébánia tulajdonába kerül. A templomot még ugyanabban az évben felszentelték.

Újpest városának terjeszkedése miatt megszűnt a falusias jelleg és 1912-ben az Angolkisasszonyok újpesti ingatlanukat eladták. A Baross utcai kis kápolnát lelketlenek gazsággal kifosztották s évek hosszú során teljesen üre­sen, lezárva állott. Az 1925-ik évben az új plébános azt az indítványt terjesztette az egyháztanács elé, hogy ezen templom mellett lévő 4700 négyszögöles ingatlant, amelyen 378 négyzetméter területen ház is áll, az egyház a fel­kínált 360 000 000 korona eladási áron szerezze meg, s abból hitoktatói otthont létesítsen, és így a most már tulajdonát is képező Baross utcai kis kápolnát újból berendezze és használatba helyezze.

Az indítványt elfogadták, s az ingatlant az egyház meg is szerezte. Azonban, mivel anyagi nehézségek merültek fel a templom jó karba helyezése, felszerelése, és az ingatlan 100 000 000 korona vételárhátralékának kifizetése körül, mindezen kötelezettségek átvállalása mellett, úgy a Baross utcai kistemplomot, mint a mellette megvett ingatlant az egyháztanács teljes tulajdonjoggal a szaléziánusok magyarországi rendjének 1927. február 7-én átadta, akik Jézus Szent Szívéről általuk elnevezett templom teljes használatba helyezésén kívül elvállalt kötelezettségükön túl, nagyobb építkezés után, Bali János igazgató vezetése mellett öt rendtaggal kezdték meg itteni nemes emberbaráti és hitéleti működésüket, a szegény gyerekekkel való foglalkozást.

Responsive image
A templom 1900 körül

Az eklektikus kápolna neoromán és neogót stílusjegyeket mutat. A torony, amely a főbejárat fölött a templom tengelyében áll, négyszög alaprajzzal indul, nyolcszögben folytatódik, tetejét gúla alakú sisak zárja le. Az alapító és az építtető nevét emléktábla őrzi a kápolna előterében. A kápolna freskóit Jakobey Károly festette. A templomot 1927-ben az új tulajdonos, a szalézi rend felújíttatta.


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: Bachmann Károly
  • Építés ideje: 1886.

Megközelítése

  • Mildenberger utca