Szent Mihály plébániatemplom

XIII. kerület, Angyalföld, Babér utca 17b

Angyalföldön, a Váci út külső részén, a Tripolisznak nevezett területen 1917-ben alakul meg a Hóvirág Kisegítő Kápolna Egyesület. Egyházközséget szerveznek 1923-ban. Foerk Ernő tervei szerint 1929-ben kezdik el a templom (900 m2) építését. 1930. november 21-én szenteli fel Serédi Jusztinián hercegprímás.


AJÁNLÓ

Angyalföldön, a régi Váci út külső részén, a Tripolisznak nevezett városrészben (a Terézvárosi plébánia területén) 1917-ben alakult meg a Hóvirág Kisegítő Kápolna Egyesület, és az itt élő hívek számára a karmelita atyák a Tomori úti iskola két tornatermében végezték a vasárnapi és ünnepnapi szentmiséket. Az egyházközösség 1923-ra a szervezték meg, s még ugyanebben az évben a fővárosi tanügyi hatóság véglegesen átengedte a tornatermeket kápolnai célra. 1923. december 1-jén az Érseki Főhatóság Mester Jenőt helyi lelkésznek nevezte ki.

Foerk Ernő – aki a szegedi dóm építésze is – tervei szerint 1929-ben megkezdődött a templom (900 m2) építése, a Budapest-Székesfőváros által nyújtott támogatásból és a hívek adományaiból. A kivitelező a Paulheim és Weninger cég volt. A neoromán stílusú, kéttornyú, latinkereszt alaprajzú, bazilikás elrendezésű templomot 1930. szeptember 21-én szentelte fel Serédi Jusztinián bíboros, hercegprímás. Három évvel később plébániai rangra emelték a lelkészséget. 1940 elején elkészült az egyházközség kultúrháza, ugyanezen év szeptemberében pedig, a plébánia épülete is, Dr. Fábián Gáspár terve alapján.

Responsive image
A templom 1930-ban (kép: Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Budapest-képarchívum)

A templom üvegablakain a legnagyobb magyar szenteket láthatóak, két mellékoltárát Jézus Szíve és Szűz Mária tiszteletére készültek. A szentély freskóján a dicsőségesen uralkodó Jézus Krisztus, a szembemiséző oltár felett a kazettás mennyezeten a Bárány látható. Az orgonakarzat színes üvegablakain történelmi címereink veszik körül a fővárosi címert.

Responsive image
A templom 1930-ban

A második világháborús károk főhatósági segélyekből és a hívek adományaiból fokozatosan eltűntek. 1955-ben a templom megkapta az esztergomi tanítóképző orgonáját, melyet 1967-ben korszerűsítettek. 1972-ben Rácz Gábor kialakította a templomban az új – süttői márványborítású – liturgikus teret. Ő készítette 1975-ben a szembemiséző oltár, az ambó és a kereszt tűzzománc lemezeit is. A vízszintes kompozíció a központra, a lángok felfelé törése, az áldozat bemutatására irányítja a tekintetet. Az ambó burkolata a fény és a víz átszüremlését ábrázolja. A felül lévő fényforrás egybefonódó hármas köre a Szentháromságot szimbolizálja. A fényforrásból lefelé ömlő fényzuhatag, mely fokozatosan átvált csillogó vízfelületbe, a keresztség szentségére utal. A kereszt kompozíció a hagyományos körmeneti lándzsás kereszt új értelemben való felelevenítése.

1980-ban a korábbi Szent Mihály főoltárképet, egy sokak által bírált – mert a templom összképétől elüt – tűzzománc képre cserélték, mely a három főangyalt ábrázolja. A sekrestyében áll az eredeti faoltár, melyet annak idején a Kisegítő Kápolna Egyesület használt.

1995. augusztus 15-én szentelték fel a templom alatt létesített urnatemetőt. A ’90-es évek folyamán a templom külső, belső felújításra került, többek között megtörtént az ólomüveg-ablakok restaurálása. Az urnatemető második szárnya 2004-re készült el, a plébánia teljes felújítása 2005-ben fejeződött be.

2007-ben a templom tornyait restaurálták, 2008-ban pedig a templom teljes elektromos vezetékhálózatának cseréje történt meg.

2022. szeptember 13-án befejeződött a Szent Mihály-templom külső felújítása. A neoromán stílusú, vöröses téglából és fehér kőből épült templom 1930-ban épült Foerk Ernő tervei szerint. Visszakapta régi fényét az angyalföldi Szent Mihály-templom, a Babér u. 17/b alatti épület külső felújítása nemrég készült el. Szeptember 11-én szentmise keretében került sor a templom megáldására, a szentmisét Erdő Péter bíboros celebrálta. A felújításban az anyagi fedezetet legnagyobb részben az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye, kisebb részben a Köztársasági Elnöki Hivatal és a XIII. kerületi önkormányzat, illetve a hívek adományai tették ki.

Responsive image
A homlokzat megtisztítása 2022-ben (kép: Szent Mihály plébánia)

Az egyházközségben két énekkar – egy klasszikus és egy gitáros – teljesít szolgálatot. A plébánia többek között a fiatal házasok körének, óvodás hittannak, felnőtt bibliaóráknak és vasárnaponként agapénak ad helyet. A környék három iskolájában rendszeres hitoktatást folyik. A kerületben, az utóbbi évtizedben, folyamatosan zajlanak építkezések, ennek következtében új lakók – köztük fiatal családok is – nagy számban költöznek a plébánia területére. A templom búcsúnapját szeptember 29.-én tartják, vagy a hozzá közelebb eső vasárnapon. A plébánia területén körülbelül 15.000 ember él, ebből katolikus 9.000 fő.


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: Foerk Ernő
  • Építés ideje: 1929.
  • Felújítása: 2005., 2007.
  • Honlap: szentmihaly.hu

Megközelítése

  • Gyöngyösi utca
  • Cziffra György park

    Fiastyúk utca