MÁV-telepi református templom

XV. kerület, Rákospalota, Széchenyi út 18.

Az idetervezett épület-komplexum egy templomból, s hozzácsatlakoztatva lelkészlakásból, illetve gyülekezeti házból állt volna eredetileg. Azonban mire Csaba Rezső építészmérnök-tervező által javasolt tervek elkészültek volna, s a kivitelezéshez is hozzá lehetett volna fogni, az országban a II. világháborúba való belépés következtében számos nehézséggel kellett szembenéznie az építtető gyülekezetnek. Maga a templom 1939. május 18-án, az alapkőletételt követően kezdett el épülni.


AJÁNLÓ

Az ősrákosi református gyülekezetrész egyháztagjai példásan adakoztak, s az építésben is segítettek, hogy legalább a templom felépülhessen. Az építkezést az akkori Kultuszminisztérium és a MÁV is támogatta.

Responsive image
Alapkőletétel 1939-ben

Az épület kétszintes, s egy kis harangtoronnyal épült meg. Nagytornya 26 méter magas. Az alsó szinten gyülekezeti terem, illetve színpadterem épült, míg a templomszintet két szimmetrikusan épített lépcsősorral lehet elérni. Maga a templomtér 100 négyzetméteres. A templomépület 1944-re készült el, s Dr. Ravasz László püspök valamint Benkő István esperes részvételével illetve szolgálatával 1944. április 16-án került felszentelésre.

Az 1950-es években a világháborús időket követően az épület állaga annyira megromlott, valamint a közművesítés elmaradt, így hosszú időn keresztül csak a vasárnap 9 órakor kezdődő istentiszteletet tudták a földszinti teremben megtartani, a felső szint évtizedekig üresen állt. A sok-sok gyűjtést, adományszerzést követően végül csak 1994. október 31-én ünnepi istentisztelet keretében vehette birtokába a gyülekezet a templomteret.

Itt található két nagyméretű márványtábla, melynek tanúsága szerint az elmúlt 60 év alatt is megőrizte Isten az ő gyülekezetét a kezdetektől máig. A templombelső szószék feletti falán Dr. Kertész Kálmán presbiter 1997-ben készített fafaragása látható: a Magyarországi Református Egyház címere. A kistoronyban egy 80kg súlyú harang hívogatja a híveket vasárnaponként az istentiszteletre. 1998-ban készült el a templom főfalán látható márványtábla, mely az épület rendeltetését hirdeti.

Az istentiszteletek alkalmával egy Hollandiából kapott elektromos orgona szolgáltatja a kíséretet a gyülekezeti énekléshez, de a gyülekezet felújíttatta kicsiny harmóniumát is, amely évtizedekig szolgált.

Említésre méltó a tárgyi emlékek közül a Dr. Nagy József presbiter által adományozott egyetlen tölgyfából készült úrasztal, melyet 1956-ban, a forradalomban lelőtt fia emlékére készíttetett, s adományozott a gyülekezetnek az 1970-es években.

A MÁV-telep területén belül a kommunizmus alatt egyes részeket leromboltak, helyükre a Rákos út mentén a hét darab csúszózsalus pontház 1974–1979 között, beljebb a szegedi házgyár elemeiből a 4 és 10 emeletes panelházak 1982–1987 között épültek (Rákos úti lakótelep). A telep egységét leginkább az azt kettészelő M3 autópálya bevezető szakasza töri meg, amely 1980-1982 között épült. A Széchenyi úti felüljáró 1984-ben készült el. Jellemző, hogy míg az autópályától délkelet felé szinte minden ház megmaradt, attól északkeletre 3 kivételével az összes régi lakóépületet lebontották. A lebontott részeken a kisebb, egyszintes, kétlakásos épületek álltak.


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: Csaba Rezső
  • Építés ideje: 1939-1944.
  • Honlap: -

Megközelítése

  • Opál utca

    Széchenyi út

    Vasutastelep utca