Rákoscsabai református templom

XVII. kerület, Rákoscsaba, Rákoscsabai út 2.

E templom helyén egy római-kori kápolna (Szilvánusz-szentély), majd egy gótikus keresztény templom állt, amely 1631-től református templomként szolgálta az Egyház céljait.


AJÁNLÓ

E középkori templomban 1904. május 19-én tartották az utolsó istentiszteletet, majd május 20-24. között lebontották. Az új templom alapozási munkálatai 1904. június 1-én kezdődtek. Október 16-án felkerült a toronygomba, majd 1905. január 10-én megszólaltak a harangok is (köztük egy 300 kilós darab, amit Antos István öntetett 1000 koronáért a soproni Seltenhofer Frigyes gyárában. A templom belső munkálatait február 15-re végezték el, majd rá egy hónapra elkészültek a padok is, amely Sallay István ácsmester munkája jóvoltából. Az orgona Rieger Ottó budapesti gyárából került ki 2200 koronáért.

A templom körüli kerítés március 30-ra készült el, amellyel az építés összköltsége elérte a 49.330 koronát.

A templom felszentelését 1905. április 9-én tartották.

Responsive image
A templom 1910 körül - hátulról nézve

Responsive image
A templom 1916 körül - elölről nézve

A templom egy egyhajós, neogót stílusú épület. Belső kialakítása a klasszicista stílusban épült református templomok elrendezését idézi. A templom és a parókia külső falán emléktáblák örökítik meg az épület és az egyházközség történetének jeles eseményeit. A munkálatait Gere János gödöllői vállalkozó végezte, Strasser Albert építész tervei alapján.

A templom első lelkésze az a Szánthó Géza volt, aki 1912-ben megírta a Rákoscsaba község leírása - régi és újkori ismertetése című könyvet.

1705. július 4-6-án itt tartózkodott II. Rákóczi Ferenc, az ezt idéző emléktábla 1993-ban készült. Marossi Jánost, az egyházközség lelkipásztorát 1674-ben a pozsonyi törvényszék elé idézték, gályarabságra ítélték, ahonnan nem tért vissza. Emlékére és a többi gályarab lelkipásztor emlékére Oláh Szilveszter kerületi szobrászművész készített bronz domborműves emléktáblát a lépcsőtorony falára.


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Régészeti feltárás

A Csabarákosa nevű középkori falu temploma ma már nem látható, a helyén viszont a XX. század elején új református templom épült. Ám a több mint nyolcszáz éves temető újabb részlete került elő a csatornázási munkálatokat megelőző feltáráson.

Csabarákosa egyike a pesti síkság Árpád-kori településeinek, amelyek még a középkor folyamán elpusztultak. A Rákos-pataktól néhány száz méterre, egy kisebb magaslaton létesült település feltehetően már a XIII. században elnéptelenedhetett – legalábbis többé nem szól róla írásos forrás és az eddig talált régészeti leletek is ezt támasztják alá. A falu középpontjában feltehetően a temploma állhatott, amely romjaiban megélte a XIX. századot is – nem véletlen tehát, hogy 1904-ben a helyén építettek református templomot, feltehetően elpusztítva a középkori épület maradványainak többségét. Az 1960-as évek végén Írásné Melis Katalin azonosította elnyújtott, félköríves szentélyének egy részét, majd évtizedekkel később Kovács Eszter végzett feltárásokat a területen. A szentély csekély maradványai azért voltak hozzáférhetőek, mert arra nem épült rá a XX. századi templom: a Rákoscsaba utcára „kinyúlva” egy kábelfektetés során bukkantak rá.

Responsive image
Az út alá benyúlva találták meg a régi templom szentélyét, a háttérben az új épület

A templom kutatása tehát erősen korlátozott – s kérdés, volna-e mit kutatni –, azonban a középkori épületet körülvevő temető temetkezései szerencsésebben vészelték át az elmúlt nyolc évszázadot. Teljes feltárásra természetesen most sem került sor, azonban a csatornázást megelőző, Dudás Péter és Terei György vezette feltárás során az egykori szentélytől néhány méternyire eddig tizenkét temetkezést sikerült feltárni. A többségük melléklet nélküli volt, ám egynél négy S-végű hajkarikát és egy gyűrűt, egy másiknál ékszerek, egyszerűbb karikák és szintén S-végű hajkarikák láttak napvilágot. Ezek a leletek is a XII-XIII. századra keltezhetőek.

Teljes képet a temetőről most sem lehetett kapni, azonban a legalább két rétegben feltárt temetkezések arról tanúskodnak, hogy viszonylag hosszabb időn át lehetett lakott a település. Az általános tapasztalatok szerint a hajdani templomot 20-30 méter sugarú körben ölelhette körbe a temetője, s ezt keretezte a falu – néhány évvel ezelőtt, a közeli óvoda építése során már gödörházak maradványait tárták fel a Budapesti Történeti Múzeum szakemberei.

A XIII. század második felétől csökkent a mai Budapest területén egykor lévő települések száma. Nyilván szerepet játszhatott az elnéptelenedésben a tatárjárás, de például a budai oldalon a szőlőtermesztés miatti parcellázás űzte el a korábbi lakókat. Ezen kívül számolhatunk Pest és az éppen ebben a században alapított Buda népességelszívó erejével is. Hogy Csabarákosán is ekkor szűnt volna meg az élet, még nem kezelhetjük tényként, ám a régészeti leletek egyelőre ezt támasztják alá.

Forrás: Budapest Történeti Múzeum
Fotó: Kovács Olivér

Adatok


Megközelítése

  • Csaba vezér tér