Szent József plébániatemplom

XIX. kerület, Wekerle-telep, Kós Károly tér 16.

Wekerle-telep a főváros XIX. kerületének, Kispestnek része; és mégsem... Ugyanis a "Wekerle állami munkástelep" már fogantatása, építése idején, és napjainkban is külön életet él, város a városban. Jellegzetes, széles utcái, levegős, ősfás parkjai, egységes stílusú épületei, varászos hangulata rabul ejtik az erre sétáló idegent.


AJÁNLÓ

Az egész Európában egyedülálló, páratlan értéket képviselő építészeti együttes hangsúlyos középpontja a főtér, mai nevén Kós Károly tér. A négyszögletű tér két oldalát, az északi és déli házakat 1926-ban fejezték be. Csak ezután épült a Munkás Szent József katolikus templom, a munkálatok 1930-ig tartottak. Eredetileg a templom helyét nem ezen a telken határozták meg, de a főtéren való elhelyezése szerencsés választásnak bizonyult. Hangsúlyos, jellegzetes tornyaival a telep minden részéből jól látható, remekül útbaigazítja a sétálókat. A templom tömegével, megformálásával jól illeszkedik a főtér épületeinek stílusához.

A wekerletelepi Munkás Szent József templom Heid Imre plébános és hívei elhatározására, mint a béke temploma épült. Heintz Béla építész tervei nyomán 1926-ban kezdődtek meg az építkezési munkálatok. 1930. December 8-án az épület megáldatott és 1932-ben Dr. Hanaszer István püspök felszentelte a neoromán stílusú új templomot. Hossza 50 m, szélessége 30 m, magassága pedig 19 m. A főoltár siklósi és carrarai márványból készült. A szobrok nagy részét Raáb Ferenc szobrászművész, a freskókat pedig Szegedi Molnár Géza festő készítették.

Responsive image
A templom 2012-ben

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: Heintz Béla
  • Építés ideje: 1926-1930.
  • Felújítása: 2003.
  • Honlap: wplebania.hu

Megközelítése

  • Kós Károly tér
  • Corvin körút