Szent Gellért tér

XI. kerület, Gellért-hegy / Lágymányos

A Szent Gellért tér Budapest XI. kerületében található, a Duna partján, a Gellért-hegy lábánál. A 2002-ben felújított tér névadója Gellért püspök. A felszín alól hőforrások törnek elő, amelyek a Gellért gyógyfürdőt látják el gyógyvízzel.


AJÁNLÓ

A tér Budapest legszebb panorámájú pontainak egyikén fekszik, ahonnan kilátás nyílik a Duna fölé magasodó Gellért-hegy szikláira, valamint a Dunára és annak hídjaira. A Dunára néző meredek sziklafala és a tetejéről nyíló pesti panoráma páratlan látvány. Budapest ékkövének is szokták nevezni. Az UNESCO a Gellért-hegy tetején fekvő Citadella erődjével, a budai Várheggyel és a Duna két partjának panorámájával együtt a Gellért-hegyet 1987-ben a Világörökség részévé nyilvánította.

Története

Régészeti leletek tanúbizonysága szerint már a kelták is oppidumot létesítettek a hegy magasabb részein és északi lejtőin. A régészek valószínűnek tartják, hogy ezt a sánccal megerősített várost és a környező területeket az eraviszkusz törzs lakta. Minden bizonnyal ők létesítették az első átkelési pontot a Dunán, amely azután évszázadokon keresztül biztosította a folyón való átkelést.

1901-ben a Gellérthegy lábánál, a Gellért tér 3. számú ház alapozásánál került elô egy jelentős éremlelet: az edényben elrejtett éremlelet majdnem teljes; 119 db római köztársaságkori és Augustus–kori denárt (Kr. e. 200–10.), valamint 365 db eraviszkusz ezüstérmét tartalmazott.

2002-ben a Gellért Szálló bejárata elôtt Beszédes J. végzett feltárásokat. Ennek során egy eraviszkusz telep két különbözô periódusához sorolható településmaradványai (kenyérsütô kemencék, árok) kerültek elô. A településrészlet korát az ásató a Claudius uralkodásától Traianus/Hadrianus uralkodásáig, sőt a Kr. u. 2. század közepéig terjedő időre határozta meg.

 

A pesti révet már a középkorban említik, Pest és Buda között a mai Rudas gyógyfürdő vonalában. Alacsony vízállás esetén a gázlón marhákat is áthajtottak Budára, és a Bécsbe terelt állatok a Gellért-hegy szélén haladtak tovább a Németvölgyben lévő gyűjtőhelyükre. A pesti révnél az átkelést később kormányozható evezős csónakokkal bonyolították, majd itt épült meg a repülőhíd és a hajóhíd.

A római hódítás következtében az itt élőket az I. században az esetleges felkeléseket megelőzendő letelepítették a jól védhető hegyről. Belőlük hozták létre a civitas Eraviscorum közigazgatási egységét. Később az aquincumi polgárváros területéhez tartoztak.

A legenda szerint 1046-ban a hegy sziklás dunai oldaláról lökték a mélybe a Vata-féle pogánylázadás résztvevői a hittérítő Gellért püspököt. Bár a legenda valóságtartalma megkérdőjelezhető, XV. századtól a hegyet Szent Gellért-hegynek is szokták nevezni.

A XVII. században a hegy gyakran szerepelt a hazai boszorkányperekben, mint boszorkánytáncok, boszorkánygyűlések helyszíne. A legenda szerint szombat éjszakánként az ország egész területéről itt gyülekeztek a boszorkányok, akik fekete bak, seprű vagy kandúr hátán jelentek meg. Még a más vidékeken tapasztalt boszorkányjárást is "szentgellértre való járásnak” nevezték. A török uralom alóli felszabadulás után betelepített németek kezdték Blocksbergnek nevezni a Gellért-hegyet, amire négy magyarázat is létezik, de valószínűleg az egykor a Gellért-hegyen állt, törökök építette palánkvár, őrház német Blockhaus elnevezéséből származó eredet a valós. A hegy magyar elnevezése a latin "Mons Pestiensis"-ből (Pest-hegy) származik

A tér mindig is fontos pontja volt a térségnek, ugyanis a Duna itt a legszűkebb, miáltal itt lehetett a leghamarabb átkelni rajta, valamint a Gellért-hegyet egyedül itt lehetett megkerülni a legegyszerűbben, ha az ember észak-déli irányban haladt. Emellett az is szerepet játszhatott a kialakulásában, hogy a tér felé tekintő barlangban már korán megjelentek a barlanglakó népek.

A Gellért-hegy délkeleti oldalában kb. 25 méterrel a Duna szintje felett, hévizek oldó hatására kialakult, hatalmas öblös bejárati teremhez két természetes eredetű fülke csatlakozik (a jelenlegi járatrendszert mesterségesen, a sziklakápolna kiépítésekor hozták létre). A monda szerint a barlangban egy jóságos remete, Iván élt, s a hozzá zarándokló betegeket a barlang előtt fakadó forrás vizével gyógyította, ezért gyakran Iván, vagy Szent Iván barlangként is említik. Bejárati termét és a barlang szájába épített kunyhót a XX. sz. fordulójáig szegény családok lakták.


Putri a Gellért-hegy barlangjában (kép: ismeretlen)

II. András magyar király a XIII. században ispotályt és fürdőt alapított itt. A török időben az Acsik ilidzse nevű fürdő állt a mai Gellért fürdő helyén, melyről Evlija Cselebi úti feljegyzéseiben így emlékezik meg:

"...kocsikon jönnek oda. A francia betegségre és más hétféle bajra hasznos. E fürdő használatának szabálya az, hogy mikor a test egészen vörös lesz benne, ki kell menni belőle s magát melegen kell tartania".

Buda visszafoglalása után a fürdő I. Lipót háziorvosának tulajdonába kerül. Az orvos fia, Wartenbergi Illmer Károly 1718-ban eladta Buda városának. A fürdőt magyarul Sárosfürdőnek nevezték a medencék fenekén leülepedett, a forrásvízzel feltörő finom forrásiszap miatt.


A Gellért-hegytől délre eső területek még beépítetlenek voltak az 1831-ben készült térkép tanúsága szerint


A Sáros fürdő 1860-ban

A hírhedt 1838-as árvíz március 13-án érte el Pestet. Ereje nagyobb volt a vártnál és aznap este már át is szakította a mai Lehel tér környékén álló váci gátat. Nem sokkal később a soroksári gát is megadta magát, így a víz lényegében akadály nélkül tört be az alacsonyan fekvő városba. A két nappal később tetőző árvíz lassan vonult le és hatalmas pusztítást hagyott maga után. Levonultával, immár tudatosan szabályozott keretek között kezdődött meg a város újjáépítése.


A Gellért-hegytől délre eső, művelés alatt álló földek kataszteri térképének egy részlete, 1861. (Varásdy Lipót)

A terület rendezésének előkészítése ekkor már jóideje terítéken volt. Varásdy Lipót budai főmérnök 1868-ban egy igen szigorú, mindössze egy körúttal feloldott szabályos négyzethálós utcarácsot vázolt fel szabályozási tervében, amelyek csúcsában a mai Szent Gellért tér és az abból délre vezető, gáttal lehatárolt Duna-öböl állna (a mérnök egy egész Budára kiterjedő tervet készített).


Varásdy Lipót 1686-os birtokrendezési terve az akkori és a tervezett utak jelölésével


Varásdy Lipót 1686-os színezett terve Kelenföld beépítéséhez

Varásdy Lipót terve végül nem érvényesült, viszont a Szépítő Bizottmány folyamatosan terítéken tartotta Kelenföld újjászervezését. Az ezt követő évek alatt számtalan tervrajz született a térség rendezésére, míg végül a tervezőbizottság 1876-ban az előbbieknél valamelyest lazább szabályozási tervet fogadott el, amely már az öböl vagy tó feltöltésével is számol. Az ebben megfogalmazott alapvetések már fellelhetőek a mai utcahálózatban is, igaz, közben részben organikusan, részben a félbemaradt nagyszabású tervezések folyamatosan formálták a környék arculatát.

A Szépészeti Bizottmány vezette munkálatok előírták többek között az alacsonyan fekvő udvarok feltöltését, az időtálló, vastagabb falazatok használatát, a vályogépítkezés megtiltását, az utcák szélesítését, a város szellősebb tervezését. A tervezett és ismét napirendre került folyószabályozás a komoly politikai csatározások miatt csak jó pár évtizeddel később, az 1870-es években kezdett megvalósulni. A folyómedret leszűkítették - így a folyást meggyorsították - a két rakparton kőpartok kiépítése kezdődött meg. Elzárták a soroksári Duna-ágat is, ahol korábban rendszeresen képződtek jégtorlaszok, illetve a Gellért-hegytől délre megkezdődött a szétterülő meder szabályozása és feltöltése, ezzel a mai Lágymányos megalapozása.

Első lépésként megépült az délre húzódó töltéspark, majd 1870-ben az úgynevezett Kopaszi párhuzammű, amely nagyjából a mai Duna-partot jelöli ki. A hosszanti gátként viselkedő töltés egyik oldalán folyt maga a Duna, a másikon egy mesterséges vízrendszer, a Kopaszi-tó alakult ki, ezt osztotta ketté az 1877-ben megépült Összekötő vasúti híd és az arról Kelenföld felé tartó pályák töltése. A megszelídített, a Dunától elzárt vízfelületeken nagyszabású kikötőépítésbe kezdtek, ezt keresztezte idővel a vasúti híd. A kikötő szélén kőolaj-finomító és téglagyár is üzemelt, az állam pedig a Gellért-hegy irányában közraktárak kiépítésében gondolkozott. Az árvízvédelem azonban nem volt elég erős és az állóvizes kikötőöblöt állandóan kotorni kellett, ami komoly veszteségeket okozott az üzemeltető cégnek. A kikötőt így az 1890-es évek első felére teljesen felszámolták, majd a természet elkezdte visszahódítani a területet.

A terület közlekedési ütőerét a régóta ott húzódó, a Budafok és Székesfehérvár irányába tartó két útvonal évtizedek óta megalapozta, ezek nyomvonala jelölte ki a mai Bartók Béla út belső szakaszát, valamint a Budafoki és a Fehérvári utakat. Itt jelent meg a kötöttpályás közlekedés is.


A Gellért tér 1894-ben (ekkor még tanyasi / falusias jellegű (és jellegtelen) városrész terült el a Gellért-hegytől délre - jobb szélen a Sárosfürdő és a Gellért-hegyi barlanglakás)

A Margit híd 1876. április 30-án történt átadása után a hídvámokból származó bevételek tovább növekedtek. Az 1885. évi XXI. törvénycikk alapján, amikor a hídvámokból befolyó éves bevétel meghaladja a 650 000 osztrák–magyar forintot, a többletet negyedik híd építésére kell fordítani (a harmadik fővárosi híd az Összekötő vasúti híd volt). Ez 1890-ben következett be, majd 1893-ban a XIV. törvénycikk végül további két híd, a Fővám téri (a mai Szabadság híd) és az Eskü téri (a régi Erzsébet híd) hidak építését rendelte el. A törvény végrehajtásával megbízott Kereskedelmi minisztérium a hidak terveinek elkészítésére nemzetközi tervpályázatot írt ki. A pályázatra összesen 89 pályamű érkezett be, melyek közül 53 az Eskü téri, 21 pedig a Fővám téri hídra vonatkozott. Építése 1894-ben kezdődött, az alapokat légtúlnyomásos (keszon) módszerrel rakták le (a pillérek és a hídfők 1895 decemberére készültek el, a szerkezet gyártását 1895 februárjában, a szerelést ugyanezen év júliusában kezdték el, és 1896 augusztusában fejezték be).

1894. szeptember 2-án így ír a Vasárnapi újság: "(...) Érezhetni e nagy város életében, hogy a Dunán keresztül nincs elég kényelmes közlekedése. A lánczhíd a Duna két partján hosszan elterjedő várost csak egy ponton köti össze, sok helytől távol esik; a Margit-híd, mely főképen teherszállításra épült, még távolabb van. Több híd építése elkerülhetetlen volt, s a kormány el is határozta, hogy a legnagyobb forgalmú helyekről még két hidat vezet át Budára, egyiket a Belvárosból az Eskü-térről, a másikat a belső körút torkolatától, a vámpalota mellett, hogy a pesti oldal életét átáraszsza a Gellért-hegy alatti nagy területre, egy jövendő városrész számára".

De 1894-ben elkezdték a Gellért-hegy Duna felé néző oldalának bontását is, amellyel hatalmas lendületet vett a városrész átalakulása. Erre azért volt szükség, hogy kiszélesítsék vele a hegy és a folyó közti keskeny utat, amelyen évszázadok óta emberek éltek különféle vályogviskókban - a Tabántól kezdve egészen a Fehérvári (ma Bartók Béla) útig. Viszont nem csak ezt a keskeny sávot egyengették ki, hanem lebontásra került a Sárosfürdő és annak környéke is, valamint az attól délre fekvő régies, falusias házakkat teleszőtt utcák, az akkori Fehérvári út mente. Az átalakulás óriási mértéket öltött, hiszen 3-4 év leforgása alatt egy falu helyére egy hatalmas és modern városrész került!

A Duna szabályozása kapcsán ezen időkben alakult ki a Gellért tértől délre fekvő Lágymányosi-öböl, amelyet egy nyúlgát építésével választottak el a Dunától. Az öböl vizét a József Nádor Műszaki Egyetem építésekor kezdték el fokozatosan feltölteni. A környék a század utolsó évtizedében óriásira duzzadt építési lázban égett, amely azt az eredményt szülte, hogy az újjonnan született városrészt rákapcsolták az összbudapesti vérkeringésre: mire befejeződtek a munkálatok, 1896. október 4-én átadták a Fővám téri hidat, amelyen maga az uralkodó, Ferenc József is jelen volt. Tiszteletére a hidat Ferenc József hídra keresztelték.


A Ferenc József híd avatása

A híd azért is volt jelentős, mert megszületett a kapcsolat Pesttel és az ekkor már élénk forgalmat bonyolító Fővámtérrel, ahol az 1874-ben átadott Fővámház, valamint a Pecz Samu tervei alapján a Központi Vásárcsarnok 1897-ben.

1896-ban jelent meg Kellner Lipót terve a lágymányosi terület vígalmi negyeddé való alakításáról, ami a közhiedelemmel ellentétben SOSEM ÉPÜLT MEG!


A Ferenc József híd két oldalán álltak a vámházak, ahol a hídpénzt szedték
(egy-egy ilyen házikó alapterülete 36 négyzetméter volt, az alsó részen több kisebb helyiséget alakítottak ki, míg az emeleten egy nagyobb szobát)

1898-ban a hídon megindult a villamosközlekedés, három évtizeddel később pedig az első menetrend szerinti autóbuszok is ezen az átkelőhelyen keresztül jutottak el Budára. Ezzel együtt a Gellért-hegy aljában is lefektették a sineket, ezzel összeköttetést teremtve a Tabánnal.

1899. február 26-án megkezdődtek a Citadella-erőd falának jelképes visszabontása. A dél felé néző déli bástyafalat hatvankét méter hosszúságban megbontották, majd a főkapuzat feletti falazaton egy kilenc méter széles rést ütöttek. Kibontották továbbá a főerődöt körűivevő úgynevezett gyémántsánc záró falait, s a főerőd Zugliget felé néző oldalának falát, három kazamatát is leromboltak. A bontási munkálatokkal mintegy 2000 köbméternyi kőanyagot szedtek ki a bástya falaiból falaiból, amellyel a Citadella erőd jellege meg is szűnt.

Budapest főváros tanácsa a Citadella lebontása alkalmából elkészíttette a környék szabályozási tervezetét is. Mivel az Erzsébet hídra villamosforgalmat is terveztek, ezért felmerült, hogy a Gellért tér felé vezető sínpárokat egy alagúton keresztül vezessék a rohamosan fejlődő dél-budai városrész felé. A villamosforgalom megtervezése azonban bonyodalmakba ütközött, ugyanis a hídfőtől délre nem volt elegendő hely a közúti és a vasúti forgalomnak. Épp ezért a híd átadása előtt, 1901-ben felmerült egy alagút építése, amelyről a Fővárosi Közlöny így számolt be: "A budapesti villamos városi vasút társaság tervbe vette, hogy a Dunaparton végződő vonalát az Eskü-hídon átvezetve, a Gellért-hegyi alagúton, Árok-utczán át Attila-körúton az ördögárok mellett való bekanyarodással a fogaskerekű vasútig vonalat épít és előmunkálati engedélyért folyamodott is a kereskedelmi miniszterhez".

A hídon áthaladó vonalért két társaság állt egymással versenyben, a fenti cikkben szereplő BVVV és a Budai Közúti Vaspálya Társaság (BKVT), ennek eredményeképpen a híd elkészülte után a sínpár sokáig sehová sem vezetett. Az alagútnak két lehetséges végpontot terveztek, az egyiket a Szent Gellért térre, a másikat a Tabán irányába. A tervezetből végül nem lett semmi, viszont a hegy szabályozási munkálatait az épülő Eskü téri híd budai oldalánál kezdték meg március folyamán, lerobbantván a hegy alányúló részéből annyit, amennyi a nagy forgalmú hely kiszélesítéséhez szükséges volt.

1899-ben indult meg a BBVV (Budapest-Budafok Helyi Érdekű Villamos Vasút) Szent Gellért tér - Háros közötti működő járata, amely a BKVT korábban lerakott vágányait használta. A működéshez szükséges áramot saját felsővezetékből vették, amelynek kábele nem közvetlenül a sínek fölött volt, hanem kicsit szélebbre, a sinek melletti oszlopokon, amit botszedővel érték el.

1904-ben állították fel a mesterséges vízesés fölött a Szent Gellért-szobrot, Jankovich György alkotását.


A Gellért-hegy durván megmunkált sziklái és a villamosok 1905-ben

1901-ben a fővárosi közgyűlés elhatározta, hogy kisajátítja az egykori Sáros fürdő telkét. A tervezett új fürdő és a szálloda felépítésnek terve Budapest fürdővárosi koncepciójának része volt. Az egyetemvárosban a Műegyetem központi épületegyüttese elsőként a Szent Gellért téri, utolsóként a Műegyetem rakparton álló épületekkel, 1904 és 1909 között épült ki Hauszmann Alajos, Pecz Samu és Czigler Győző tervei alapján.


A Fehérvári út (ma Bartók Béla út) az 1910-es években (a Gellért Szálloda ekkor még nem épült meg, viszont az egykori Sárosfürdő telke már üresen állt)

A Gellért-hegy oldalát 1905. szeptember végén kezdték el bontani, amelyről így számol be a Vasárnapi Újság: "(...) Az első dolog, a mihez Budapest főváros hatósága hozzáfogott, egy költséges sétáló építése a hegy tövében, a Sáros- és a Budas-fürdők közt, vagyis a két nagy hid közt levő épületnélküli heuyalj átalakítása korzónak. Ez keskeny part, s a villamos is ott jár. Kétszázhatvanezer korona rá a költség. A Gellért lábát vágják már, hogy a helyet szélesebbé tegyék. A hegy déli részénél, a Ferencz József-hid fejénél az eddig lebontott hegyoldalt még tovább fúrják, faragják, annak a fekete nyílású barlangnak a tövénél, melyben még nem régen két kunyhó is volt és tűzhelye füstölt, ha volt mit főzni. Az egész hegyoldalban az első munka, hogy a meglazult sziklákat legördítsék, nehogy maguktól zuhanjanak le s emberben, vagyonban kárt tegyenek. A dinamitos munka alatt az utat erős palánkok védik a felrob bántott sziklák omlásától".


Munkások pihennek a bontás helyszínén

"A Gellérthegy éjszaki lankás oldalán most megy végbe egy csöndes forradalom, mely viskóit kiszolgáltatja egy nyugodt, sőt esetleg vagyonos élet fundamentumává. Áz összevissza épített szegény környéket a hatóság szabályozni akarja. De itt domb és árok egymást váltogatja. Megveszik a viskót annyiért, a mennyit ért, aztán lebontják. Az ember, ha erre jár, nem is képzeli, hogy mért ez a sok tövig bontott ház. Az addig szűk helyeken ujjongva jelenik meg a gyermek sereg és vidám hódításával ellepi. Egy nagy város terjed immár itt is, a hol nemcsak házbért fizetnek, hanem egészséges levegőt is kapnak. Most még ez a dombos hely idilli és rusztikus része a fővárosnak, régi, százados része, apró kocsmáival, szemfüles jámbor embereivel, jó levegőjével, apró vityillóival. De már vannak ittott palafödeles nyaralói, tornyos úri lakásai és nagy testű iskolai palotái. Ezek már mérföldmutatói Budapest haladásának".


A fenti, 1896-ban készült térképen látni, hogy a rakpart milyen keskeny volt a Duna és a Gellért-hegy között. A beillesztett, 1876-ban készült kép bár homályos, mégis kivehető rajta, hogy a házikók szorosan a hegy falához tapadva húzódnak a hegy túloldala felé.


Útépítés a Gellért-hegy tövében, 1908. július első napjaiban


A fehérvári út eleje 1908. júliusában, a Sáros fürdő telkével (ennek helyén épül fel később a Gellért Szálloda)


A Gellért-hegy rendezett oldala 1909-ben, immáron kerttel és díszkerítéssel

Az 1909-1910-es tanévet a Műegyetem már Budán, Lágymányoson kezdte meg, ahol a Czigler Győző, Hauszmann Alajos és Pecz Samu tervezte épületekbe költözött. Ezzel lezárásra került a tér déli csücske is, s egyedül a volt Sáros fürdő telke maradt meg még üresen.


A Gellért-hegytől délre eső új városrész: egyetem, Fehérvári út, Lágymányosi-tó

1910. augusztusában így ír a Vasárnapi újság: "E helyett a Kelenföldön egy egész városrész emelkedett, úgyszólva egyik napról a másikra. Ez a hely, az ősrégi pesti rév mellett, ahol Szt. Gellért mártyrhalált szenvedett, s néhány év előtt még szántóföld volt. De ez volt ép előnye, valamint az is, hogy közel feküdt a város közepéhez. Az első építtetők mindjárt négy- és ötemeletes palotákkal kezdték. Azután idejöttek a műegyetem palotái s a vidék villamos vasutat kapott. Azóta rohamos lett az építkezés. Ereket, nádasokat temettek be, hogy helyökre díszes házakat építsenek, szántóföldeket parczelláztak fel, hogy házsoroktól szegélyezett utczák és terek keletkezhessenek. S miután semmi régi épület nem állta útját a fejlődésnek, s nem volt semmi régi, a mi eléktelenítse az újat, el lehet bátran mondani, hogy ez most a város legszebb, legvárosiasabb része".


A tér és környéke egy 1910-es térképen

1911-ben végül a Sáros fürdő telkén is megindult a mozgolódás, ugyanis elkezdték a Gellért Szálloda és Gyógyfürdő építését. A 176 szobás szállodát Hegedűs Ármin, Sebestyén Artúr és Sterk Izidor tervezte.


A Gellért Szálloda 1918-ban

Az építkezés az első világháború miatt lelassult és a szálloda 1918 szeptemberéig nem is nyílt meg. 1919-ben a Magyarországi Tanácsköztársaság bukása után a szálloda előbb a román megszálló csapatok tiszti karának lett az otthona, majd Horthy Miklós hatalomátvételekor a nemzeti kormány főhadiszállása lett. Horthy bevonulásakor mindenütt boldog izgalomban ünneplő tömeg kísérte az új magyar haderőt, s hangos ujjongásban törtek ki a vörös rémuralom alól felszabadult város polgárai, mikor a menet a Gellért térre ért. Amerre elhaladtak, mindenfelé virágokat szórtak az eljövendő kormányzó elé. Budapest főpolgármestere, Bódy Tivadar a téren köszöntötte Horthyt.


Bódy Tivadar főpolgármester köszönti Horthyt a Gellért Szálló előtt (archív filmfelvétel részlete)

Horthy elhíresült válaszában felrótta neki, hogy a vörös diktatúrát támogatva szolgálta ki az akkori rendszert, egyúttal azonban megbocsátásáról biztosította hallgatóságát:

Polgármester Úr! Szívből köszönöm szíves üdvözlő szavait. Mondhatom, nem vagyok abban a lelkiállapotban, hogy e percben megszokott frázisokat használjak, igazságérzetem azt parancsolja, hogy minden kertelés nélkül azt mondjam, amit e percben érzek. Mikor még távol voltunk innen, és csak a remény sugara pislogott lelkünkben, akkor - kimondom - gyűlöltük és átkoztuk Budapestet, mert nem azokat láttuk benne, akik szenvedtek, akik mártírok lettek, hanem az országnak itt összefolyt piszkát. Szerettük, becéztük ezt a várost, amely az elmúlt évben a nemzet megrontója lett. Tetemre hívom itt a Duna partján a magyar fővárost: ez a város megtagadta ezeréves múltját, ez a város sárba tiporta koronáját, nemzeti színeit és vörös rongyokba öltözött. Ez a város börtönre vetette, kiüldözte a hazából annak legjobbjait és egy év alatt elprédálta összes javainkat. De minél jobban közeledtünk, annál jobban leolvadt szívünkről a jég, és készek vagyunk megbocsátani. Megbocsátunk akkor, hogy ha ez a megtévelyedett város visszatér megint a hazájához, szívéből, lelkéből szeretni fogja a rögöt, amelyben őseink csontjai porladoznak, szeretni azt a rögöt, amelyet verítékes homlokkal munkálnak falusi testvéreink, szeretni a koronát, a dupla keresztet. Katonáim, miután földjeikről betakarították Isten áldását, fegyvert vettek a kezükbe, hogy rendet teremtsenek itt e hazában. Ezek a kezek nyitva állanak testvéri kézszorításra, de büntetni is tudnak, ha kell. Meg vagyok győződve róla, azaz úgy remélem, hogy erre nem fog sor kerülni, hanem ellenkezőleg, akik bűnösöknek érzik magukat, megtérnek, és hatványozott erővel segítenek a nemzeti reményekben tündöklő Budapest felépítésében. A mártírokat, az itt sokat szenvedett véreinket meleg szeretettel öleljük szívünkhöz


Horthy beszédet intéz a főpolgármester felé  (archív filmfelvétel részlete)

A Gellért téri beszédet követően Horthy a Ferenc József hídon és a Kiskörúton át az Országház elé vonult.

Az 1920-as években kezdték parkosítani a hegy lejtőit és sétányokat építettek.

A Gellért-hegyi sziklatemplom Budapesten található nemzeti szentély, építését Lux Kálmán tervei alapján 1931 tavaszára fejezte be Weichinger Károly. 1934-ben egy neoromán stílusú kolostor is hozzáépült a templomhoz, a Gellért-hegy Duna felőli oldalán.


A Pálos-kolostor a hegy tövében


A tér az 1930-as években


A Gellért Szélloda 1937-ben (kép: Fortepan)

Az évek folyamán a Gellért-hegyi barlang lőterét a Duna szabályozása és a Szabadság-híd építése során teljesen megváltoztatták. A barlangot a Lourdes-i barlang mintájára, Pfeiffert Gyula miniszteri biztos javaslatára, Lux Kálmán építész művészi tervei alapján 1925-1926-ban templommá alakították, robbantással új járatokat létesítve.


A Sziklakápolna 1937-ben (kép: Fortepan)

1941-ben a HÉV végállomását a Móricz Zsigmond körtérre helyezik át.


A Műszaki Egyetem Gellért téri épülete 1945 nyarán, futóverseny idején (a gödör helyére építik nemsokkal később a Szovjet-emlékművet) (kép: Fortepan)

1945–1948 között sorban készültek a monumentális politikai emlékművek, amelyeket a szovjet katonai vezetés rendelt, s amelyek a dicső Szovjetuniót hivatottak dicsőíteni, emlékeztetendő a megszállt és leigázott országokat arra, hogy ki az úr a fejük felett (a kommunista oktatás szerint a németek alóli felszabadulás emlékére emelték az emlékműveiket, de mivel az elvtársak véletlenül nálunk ragadtak mintegy fél évszázadnyi időre, ezért ez nem állja meg a helyét - felszabadítás helyett megszállták az országot, elnyomva annak lakóit). A haza kommunisták minden követelésüket teljesítették, azon versengve, hogy melyikük tudja minél hatékonyabban érvényre juttatni az uraik óhaját. A szovjet uralom megkezdésétől alig telt el három hónap, Budapesten a munka ünnepére már állt is a Gellért téri obeliszk.

1945. május 1-én három szovjet emlékművet avattak fel egyszerre Budapesten: egyet a Szent Gellért téren, egyet a Szabadság téren, egyet pedig a Vigadó téren. Mindhárom emlékművet sebtében építették meg, ami azzal magyarázható, hogy létrejöttükben aktív szerepet játszott a Szovjet Főparancsnokság vezetése alatt álló Szövetséges Ellenőrző Bizottság (SZEB).


A Szovjet-emlékmű 1945-ben, háttérben szétlőtt, romos épületekkel

A Gellért téri obeliszk Antall Károly műve. Helyének kijelölését és a kivitelezési munkálatokat is a szovjetek végezték, de minden költséget a fővárosnak kellett állnia, mintegy megalázandó vele a magyar megszállottakat. Az obeliszk öt méteres kőtalapzatán egy tíz méteres csonkagúla volt látható. Feliratai oroszul és magyarul: "Örök dicsőség a Szovjetunió szabadságáért, függetlenségéért és a magyar nép felszabadításáért vívott harcban elesett hősöknek”. A gúla két oldalán az elesettek nevei voltak látatóak.


A tér 1945-ben


A Szovjet-emlékmű 1945-ben (a Gellért Szálló még romokokban, míg a szovjetek dicsőítése előrébb való)

A helyreállított és szürkére festett átkelőt 1946. augusztus 20-án adták át másodszor a város polgárai számára, a híd pedig az új szín mellé új nevet is kapott: Szabadság híd.


A helyretett (megrongált) Szovjet-emlékmű 1956-ban


A tér és az obeliszk 1966-ban

A szovjet győzelmi emlékművek megtartásában a nemzetközi egyezmények mellett mindenütt fontos szerep jut a helyi történelmi emlékezet ápolásának, az ehhez kapcsolódó vitának és ezzel párhuzamosan a felejtésnek is. A Szabadság téri emlékművet ugyan megtartották, de minden mást, ami a kommunista elnyomókra emlékeztettek, a nagytétényi Szoborparkba száműzték - helyesen. A Gellért téri obeliszket 1989-ben takarítják el a térről.

A barlang berendezését 1951 húsvétján a Grősz-perhez kapcsolódva egyetlen éjszaka alatt elpusztították, s bejáratát biztonsági okokra hivatkozva befalazták. A barlangban Kessler Hubert javaslatára 1961-ben a Vizgazdálkodási Tudományos Kutató Intézet karsztmegfigyelő állomást alakított ki, majd annak megszűnése után a területet raktárként hasznosították. A rendszerváltást követően, az egyház már 1989-ben a barlangot hasznosítás céljára visszakapta. A sziklakápolna újbóli létrehozása után, felszentelésére 1992-ben került sor. A belső tér kialakítása mellett többek között a bejáratot lezáró és elcsúfító betonfalat míves kovácsoltvas kapu váltotta fel, látványossá téve a hegy Gellért tér felé eső oldalát.

Az M4-es metróvonal egyik állomása itt található. A megálló peronja szintén mélyen, 30 méteren van. Nyolc mozgólépcső, és négy lift visz a mélybe. Tervezők: Dékány Tibor, Finta Sándor, Hatvani Ádám, Vadász Orsolya Különleges mozaikborításának köszönhetően ez a megálló már a megnyitás előtt egy évvel híres lett. Komoróczky Tamás képzőművész színes spirálmintás mozaikkal rakta ki az alagutakat, különleges vizuális hatást produkálva. Az állomás két részből áll: egyik része a Fővám térire rímel felszínig emelkedő kútjával, benne a távtartó gerendákkal. Az állomás másik fele a Műegyetem tömbje alá nyúlik be, és hagyományos eljárással fúrták.


AJÁNLÓ

Képek

Hamarosan!


AJÁNLÓ

Megközelítése

  • Szent Gellért tér
  • Szent Gellért tér
  • Szent Gellért tér

Névadója



Szent Gellért püspök (977-1046)
bencés szerzetes, a velencei Morosini család sarja, a Csanádi egyházmegye első püspöke - emléknapját vértanúsága napján, szeptember 24-én tartják