Derra-ház

V. kerület, Belváros, József Attila utca 16. (Erzsébet tér)

Az Erzsébet tér északnyugati sarkánál álló, eredetileg kétemeletes házat Derra Naum görög származású kereskedő építette 1830 körül. Jelenlegi formáját az 1838-as árvizet követően, Hild József tervei alapján nyerte. A ház homlokzatát három emeletet átfogó falpillérek tagolják, a főbejárat felett erkély húzódik. A faballusztrádos lépcsőház, a függőfolyosók rácsozata és a vörös mészkőből készült udvari kút is klasszicista stílusú.


AJÁNLÓ

Az üres saroktelket 1789-ben adta el Pest város tanácsa Leszár Mátyás kereskedőnek, aki 1790-ben kezdte el felépíteni rá kétemeletes házikóját. A munka lassan haladt, végül a pénz is elfogyott, ezért az évtized végére le is állították a munkát. A féligkész épület évekig állt elhagyatottan, míg 1807-ben a görög származású Derra Naum vételi ajánlatott tett rá. Az adásvétel után hamarosan befejezték a ház építését, amit feleségével, Mocsonyi ilonával 1810-ben avattak fel.

Közel 30 év múltán, az 1838-as árvíz idején viszont a házikó nyugati oldala összedölt, amit még abban az évben kijavítottak, majd Hild József tervei alapján egy harmadik emeletet is ráépítettek. A megújult épületet 1839-ben avatták fel.

Responsive image
A korábbi Derra-ház az 1838-as árvíz után
(Pesten csak kisebb kiemelkedések maradtak vízmentesek az árvíz idején, mint például a mai Erzsébet tér és környéke, ezért sokkolta az itt élőket a szárazon álló kétszintes Derra-ház összeomlása)

Medgyesy Adalbert, Csongrád megye helytartó-főispánjának, Károlyi Lajos grófnak a számvevője a Waltherr Lászlóhoz írt levelének végén megemlíti a Derra-házat ért katasztrófát:

"(...) Ezt a levelet azért közöljük, hogy megérthető legyen, milyen kép alakult ki az árvíztől megkímélt vidékeken a főváros tragédiájáról. Látható: a pusztulás első hírei erősen eltúlzottak, mind az összedőlt kőépületek, mind pedig a vízbefultak számában. A levélben felsoroltak közül egyedül a Derra-ház omlott be, a halálos áldozatok száma pedig 151, más források szerint 122 volt".

Éppen ezért okozott a Derra-ház beomlása a belvárosi háztulajdonosok körében nagy riadalmat (az épület ráadásul az Ujpiac egyik háza lévén, az árvíz során mindvégig szárazon állt. Vesztét bizonnyal a helytelen alapozás, vagy hasonló építési hiba okozta).

Egy másik levél - amit egy bizonyos Károly írt testvérének, Attilának - arról számol be, hogy "(...) az új-piaczon egy 2 emeletes ház ámbár itt csak a pincze volt a Canalisok által megtöltve, egészen ledült - itt emberek nem vesztek el, mert látván előre a hasadásokat, siettek kiköltözni - ezen ház bedűlése millyen zavart okozott - képzelheted".

Idővel a Derra-család örökösei eladták az épületet, amit Hoffmann Frigyes kereskedő és műgyűjtő vásárolt meg. Ő 1873-ban átalakíttatta; ennek terveit Weber Antal készítette. Az ingatlan három év múltán, 1876-ban került Strelisky Lipót fényképész tulajdonába, akitől fél évvel később Aebly Adolf kereskedő, a Nemzeti Múzeum ornitológusa vásárolt meg. A gyors tulajdonváltások valószínűleg ingatlanspekuláció következtében történtek, hiszen Budapest ekkor egy rohamléptékben fejlődő világváros volt, ahol érdemes volt befektetni, de ebben szerepet játszott az 1873-as gazdasági válság is, amely az elszegényedő vállalkozókat ingatlanjaik eladására kényszerítette.

Az ingatlanban lakott ekkor Fábry Gyula törvényszéki bíró és Wagner László építész, műegyetemi tanár, amely utóbbi - többek között - arról volt híres, hogy 1877-ben pisztolypárbajban megölte a 27 éves Perczel Aurél ügyvédet, aki elcsábította a feleségét. A fiatal kalandor egyébként a Kúria elnökének, a volt igazságügyminiszternek, Perczel Bélának volt a fia. Wágnert utóbb - több heti bujkálás után - egy éves fogságra ítélték emiatt, amit letöltött, majd ismét elfoglalta az egyetemi katedrát.

A Derra-házban lakott még Kern Gusztáv vasúti mérnök és Schiller Zsigmond botanikus, valamint a Pester Lloyd és a Pressburger Zeitunk főszerkesztője. 1905-től pár évig itt élt Eötvös József vallás-és közoktatásügyi miniszter és felesége, Rosty Ágnes, a nagybirtokos Rosty család leszármazottja.

Responsive image
A Derra-ház 1890-ben (szemben vele az Erzsébet tér)

A Derra-házban székelt a Budapesti Bankegyesület Rt., amely az Országos Magyar Malomegyesület (Lujza-, Gizella-, Pannónia, Erzsébet-malom) képviseletét látta el, de itt volt székhelye a Konyakgyár Rt.-nek, a Magyar Általános Kőszénbánya Rt.-nek, a Generali Biztosító Rt.-nek és a Borsodi Szénbányák Rt.-nek is - tehát elmondható, hogy a Derra ház nem csak lakóház, de irodaházként is funkcionált.

A Derra-ház az idők folyamán többször is felújításon esett át.

Responsive image
A Derra-ház 1940-ben


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

A Derra-ház napjainkban (kép: Google Maps)

Responsive image

Responsive image

Responsive image
A Derra-ház és környezete (kép: Google Maps)


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: Hild József
  • Építés ideje: 1810. / 1838-1839.
  • Átépítése: 1873.
  • Tervezője: Weber Antal

Megközelítése

  • Deák Ferenc tér
  • Erzsébet tér
  • Eötvös tér