Állatorvostudományi Egyetem (Magyar Királyi Állatorvosi Akadémia)

VII. kerület, Erzsébetváros, István utca 2.

Az Állatorvostudományi Egyetem (ÁTE) 1851 és 1934, majd 1952 és 2000 között, végül 2016. július 1-jétől ismét önálló, nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő színvonalú állatorvos- és biológusképzést nyújtó felsőoktatási intézmény Budapesten.


AJÁNLÓ

II. József 1786. december 12-én kiadott legmagasabb elhatározásával a Pesti Egyetemen állatgyógyászati tanszék szervezését rendeli el. A vezetésére Tolnay Sándor orvosjelölt állatorvost nevezi ki évi 600 forint fizetéssel. Az uralkodói dekrétum alapján a m. kir. helytartótanács 1787. február 6-án a tanszék megszervezésére vonatkozólag utasításokat ad. E rendelet kibocsátásának időpontját tekinthetjük a magyar állatorvosi szakoktatás megindulásának. Bár ezt megelőzőleg az 1770-es évek derekán Kolozsvárott, a Báthory alapította tanintézet csonka orvosi karán volt már állatgyógyászati tanszék, de ennek sorsáról a későbbiekben keveset tudunk.

Az állatorvosi képzésre azért volt égetően szükség, mert Európában nagy kereslet volt a magyar haszonállatokra, elsősorban lóra és szarvasmarhára, ráadásul Magyarországról látták el hússal és lovakkal a Habsburg Birodalom hadseregét is.

A tanszék 1790-től Állatgyógyászati Intézet néven működött. A tanszék feladata ebben a korszakban a kiegészítő képzés volt, az önálló állatorvosképzés – eleinte nyolc hónapos, majd egyéves tanulmányi idővel – csak 1799-ben indult meg. A szorgalmi idő rövidsége mindazonáltal csupán gyógykovácsi képzést tett lehetővé, illetve a leendő vidéki orvosok szerezték meg az állatorvosi oklevelet praxisuk kiegészítésére. A tanintézet telephelyei eleinte az akkori pesti külvárosi majorokban voltak. Központi épülete 1795-től 1828-ig a mai józsefvárosi Rökk Szilárd (akkor Sár, majd Baromorvos) utcában, 1828-tól 1858-ig a mai Baross utca 4–6. szám alatt állt.

Az állatorvosi közigazgatás XIX. századi kiépülése, a vármegyei és járási állatorvosi hivatalok felállítása magával hozta a korszerű állatorvosképzés iránti igényt. A tanintézet 1851-ben, a Pesti Császári és Királyi Állatgyógyintézet megalapításával önállósodott, s az alapvetően a humánorvoslás területéről érkező öt-hat tanár 1857 után már hat féléves tanulmányi időben képezte a leendő állatorvosokat. A képzési idő meghosszabbítása az elmélyültebb oktatást lehetővé tette ugyan, de a jelentkezők száma megcsappant, többen ugyanis inkább az azonos tanulmányi idejű orvos- és sebészképzést részesítették előnyben, így 1859-ben a tanulmányi időt leszállították négy félévesre.

Az intézmény 1861 után Pesti Magyar Királyi Állatgyógyintézet, 1875 után pedig ismét hároméves képzést nyújtó Magyar Királyi Állatorvosi Tanintézet néven működött. A ma ismert, a Rottenbiller és a Bethlen utca között elhelyezkedő erzsébetvárosi épületegyüttes első hét épületét 1881-ben adták át.

Responsive image
Steindl Imre tervei

Responsive image

1890-ben lett négy évfolyamos felsőoktatási tanintézménnyé, amikor felvette a Magyar Királyi Állatorvosi Akadémia nevet.

Responsive image
A Magyar Királyi Állatorvosi Tanintézet épületei 1895 körül (Rottenbiller utca jobbra, balra a Dembinszky utca) (kép: Fortepan)

1899-ben Magyar Királyi Állatorvosi Főiskola néven a földművelésügyi minisztérium felügyelete alá került, s az intézetet vezető nemzetközi hírű tudósok – Hutÿra Ferenc, Marek József és mások – oktatás- és klinikaszervező tevékenységének köszönhetően európai színvonalú képzést nyújtó iskola lett.

1934-ben az intézetet önállóságától megfosztották, s a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem mezőgazdasági karának állatorvosi osztályaként működött tovább.

Responsive image
Az Állatorvosi Főiskola 1934-ben (kép: Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár, Schwott rajza)

Responsive image
Központi épület az egyetem Rottenbiller utcai főbejáratánál 1941-ben

1945-ben az akkor szervezett Magyar Agrártudományi Egyetem állatorvosi kara lett, majd 1952-től ismét önálló, ötéves képzést nyújtó felsőoktatási intézményként működött. Neve ekkortól Állatorvostudományi Főiskola, 1962-től Állatorvostudományi Egyetem lett.

1967 és 1976 között modern, háromemeletes épületkomplexummal bővült a kampusz. Az 1980-as évek végén hallgatóinak száma meghaladta az ötszázat.

2016. július 1-től kivált a Szent István Egyetemből és ismét Állatorvostudományi Egyetem lett.

Könyvtára az állatorvos-tudomány legnagyobb magyarországi, országos gyűjtőkörű szakkönyvtára. A könyvtár alapjait szintén 1787-ben rakták le, 1874-ben önálló szervezeti egység lett, és 1882 óta működhet saját, Steindl Imre által tervezett épületében. A könyvtáron belüli állatorvos-történeti gyűjteményt Daday András alapította 1937-ben, amelynek folyamatosan bővülő anyagát az 1984-ben alapított múzeum tárja a látogatók elé. Az egykori egyetem szaklevéltára, az állatgyógyászati tanszék 1787-es alapítása óta szinte hiánytalan iratállománya a hazai állatorvoslás-történet felbecsülhetetlen értékű gyűjteménye.

A Kormány 2018-ban az intézmény fejlesztéséről döntött. A 2022. február közepén megjelenő Közbeszerzési Értesítő szerint kiírták a pályázatot az Állatorvosi Egyetem épületegyüttesének felújítására. A nyertes kivitelező feladata lesz a ház energetikai és műemlékvédelmi előírásoknak megfelelő felújítása.

Ennek részeként a történelmi épületeket felújítják, az utólagos toldalékokat elbontják, majd új épületeket emelnek a campuson. Az épület összes lépcsőjét felújítják és korlátot építenek hozzá. Felújítják vagy cserélik a meglévő fa tokszerkezetű nyílászárókat a hő- és hangszigetelési előírásoknak megfelelő nyílászárókra. A külső szárnyakat a kor hangulatát megidéző módon kell majd javítania a nyertes pályázónak. A XX. században beépített, nem értékes elemeket a kor hangulatát megidéző hőszigetelő ablakokra cserélik.

A tervek szerint megtartják a meglévő magastetők szerkezetét, miközben a tető héjazatának, bádogozásának, vízelvezetésének, szigetelésének cseréjét tervezik. A lépcsőházban és a lépcsőházból nyíló közlekedőkben az egyetem több épületénél is használt, tardosi mészkövet fektetnek le, a többi közlekedőben, vizesblokkokban greslap, az irodákban, előadókban PVC- vagy parkettaburkolat lesz.

A tervek szerint 2025. március 17-re kell elkészülniük a munkálatokkal.


AJÁNLÓ

Épületek és szobrok

A Steindl Imre által tervezett, 1881-ben, neoreneszánsz stílusban épült pavilonrendszerű épületegyüttest Zsolnay kerámiákkal és Róth Miksa üvegablakokkal díszítették. Az építő Medek Vince volt. A különböző korszakokban beépített nyílászárók kissé eltérő szerkezetűek, de az ablakok jellemzően kapcsolt gerébtokosak, az ajtók gerébtokosak.

Az István út – Bethlen Gábor utca – Dembinszky utca – Rottenbiller utca által határolta területet vaskerítés veszi körül, melynek oszlopai is illesz- kednek az épületek stílusához. Az oszlopok közül 37 öntvény állatfejjel (szarvasmarha, kutya, ló) van díszítve, bár akad egy-egy, mely mára már hiányos.

Az István utcai főbejárattal szemben áll Domonkos Béla Magyar szilaj című bronzszobra, amely egy őshonos magyar szürkemarhát ábrázol. Az élettani és biokémiai előadóterem bejárata felett két kerámia arcmás tekint le ránk, Claude Bernard (1813–1878) francia fiziológus és orvosé, valamint Hermann Ludwig Ferdinand von Helmholtz (1821–1894) német orvos és fizikusé. Itt, az előadóteremmel szemben áll egy zöld üvegplasztika, melyen napszaktól függően játszik a fény, az alkotás egy ló méhét és benne a magzatot ábrázolja, alkotója Bogus Zoltán.

A D épülettel szemben áll Madarassy Walter alkotása, Zlamál Vilmos (1803–1886) állatorvos bronz mellszobra, melyet 1971-ben állítottak fel az egyetem kertjében. Szintén a D épülettel szemben található Tolnay Sándor (1747–1818) kő emlékkútja. A kút felirata: "Dr. Tolnay Sándor egyetemi tanár, a magyar állatorvos képzés megszervezőjének emlékére emelte hálás kegyelettel 1937-ben a Magyar Állatorvosi Kar”.

A D épület falával szemben látható Tormay Béla (1839–1906) állatorvos bronz mellszobra, amely Grantner Jenő 1966-ban készült alkotása. Az anatómia tanszék falán olvasható Thanhoffer Lajos anatómus (1843–1909) fejdomborműves emléktáblája, Garami László műve, melyet 1968-ban helyeztek itt el.

Az anatómia tanszék épülete mellett Zimmermann Ágoston állatorvos (1875–1963) és Nádaskay Béla orvos (1848–1933) bronz mellszobrai fogadják a hallgatókat. A Zimmermann-szobor Madarassy Walter, Nádaskay szobra pedig Telcs Ede alkotása.

A gyógyszertani és méregtani tanszék épülete előtt található Kovács Jenőnek, az Állatorvostudományi Egyetem volt rektorának (1910–1990) és Magyary-Kossa Gyula farmakológusnak (1865–1944) mellszobra.

Az egyetem hangulatos belső parkjának körútján egymást érik a különféle mellszobrok. Itt áll a Kossuth-díjas Sályi Gyula állatorvosnak (1903–1982), Jármai Károlynak, a Mezőgazdasági és Állatorvosi Kar dékánjának (1887–1941), a kétszeres Kossuth
díjas Manninger Rezső állatorvosnak (1890–1970), az Országos Állategészségügyi Intézet első igazgatójának, a Kossuth-díjas Marek József állatorvos, akadémikusnak (1868–1952), a Belgyógyászati Tanszék és Klinika megalapítójának, valamint Hutyra Ferencnek (1860–1934), a Magyar Királyi Állatorvosi Akadémia igazgatójának, később a Magyar Királyi Állatorvosi Főiskola rektorának mellszobra.

Responsive image
Hutyra Ferenc szobra

Responsive image
Marek József szobra

Ahogyan továbbsétálunk, a magyar állatorvosképzés újabb nagyjainak szobrai tűnnek elő a fák közül. Itt van a Kossuth-díjas Kotlán Sándornak (1887–1967), az általános állattani és parazitológiai tanszék szervezőjének és első vezetőjének fejszobra, Aujeszky Aladárnak (1869–1933), a Magyar Királyi Állatorvosi Főiskola Bakteriológiai Intézetének vezetőjének mellszobra, aki egy betegség névadója is lett. De megtalálhatóak a Kossuth-díjas Mócsy János állatorvosnak (1895–1976), Wellmann Oszkár állatorvos, rektornak (1876–1943) és Azary Ákos (1850–1888), a Magyar Királyi Állatorvosi Tanintézet belgyógyászati tanszéke vezető tanárának mellszobrai is.

Responsive image
Magyar szürkemarha szobra

Az összes épület vörös téglából épült, amely akkoriban jellemző volt az oktatási intézményekre. Valamennyi épület reneszánsz stílusú Zsolnay kerámiacsíkokkal van díszítve az ereszek alatt. A régi központi épület eredetileg a nagyteremnek és a rektor magánlakosztályának adott helyet, az épületet az anatómiai és kórbonctani, valamint az élettani és kémiai blokk fogja közre. A négyszöget, amely a park legszebb része, a belgyógyászati épület határolja a negyedik oldalon.

Az épületeket idővel új szárnyakkal vagy emeletekkel bővítették. Minden átalakítás a Műemlékvédelmi Felügyelet ellenőrzésével történt, hogy az egységes stílus megőrződjék. A könyvtár és a belgyógyászat épületei eredeti formájukban látható.


Képek

Responsive image
Képek: Tamás Gabarits

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Tudósok

Tormay Károly

1839. október 10-én Szekszárdon született, apja Tormay Károly dr., Tolna vármegye tiszti főorvosa és a Ferencz Kórház igazgató főorvosa volt 1848-ig. Iskoláit Szekszárdon kezdte, majd Pesten szerezte meg állatorvosi oklevelét. Munkásságának állomásai Pest, Keszthely, Debrecen. Debrecenben a gazdasági felsőbb tanintézet igazgatója, emellett állattenyésztéstant, anatómiát és élettant tanít, gyakorlatias, szemléltető módon. Egymás után jelennek meg az állattenyésztéstan tárgykörébe tartozó kisebb-nagyobb munkái.

Majd újból Pest következik. Mint a Magyar Királyi Állatorvosi Tanintézet igazgatója. előmozdította, hogy 1880 végén a Rottenbiller utcában elkészült, az új, modem tanintézet, amely már akkor megvalósította azt az azóta általánosan helyesnek ítélt elvet, hogy az egyes tanszékek helyiségeit külön pavilonban kell elhelyezni. Ekkor indult fejlődésnek ez az iskola, amely 1889-ben akadémia majd 1899-ben főiskola lett.

Tormay szorgalmazta az akkori hazai állattenyésztés fellendítése érdekében a mi éghajlatunkhoz aránylag jól alkalmazkodó berni, szimentáli és pinzgaui szarvasmarha-fajták meghonosítását. Egy negyedszázadra terjed ez a folytonos és következetes munkássága, melyet az állattenyésztés szervezése és javítása érdekében kifejtett. Nemcsak tanári, hanem közigazgatási szolgálata közben is mindent megtett ennek az ágazatnak fejlesztése és a helyes tenyésztési elveknek a gyakorlati életbe történő átvitele érdekében.

Responsive image
Tormay Károly

Legjelentősebb irodalmi munkája "A szarvasmarha és tenyésztése”, amelynek első kiadása 1877-ben jelent meg. Népszerű munkáival is hasznos szolgálatot tett. Ezek igen széles körben elterjedtek, műveivel annak idején senki nem tudott olyan jól a földműveléssel foglalkozó nép nyelvén, mezőgazdasági kérdésekről írni, mint ő. Az életnek írt, az életből verte példáit, melyekkel tanításait magyarázta. A "Nádudvari uram vasárnapi beszélgetései” címen ismert munkái közül egyesek négy kiadást is megértek.

Hazánkban Tormay volt az első és sokáig az egyetlen szakember, aki a biológiai kutatások eredményeit, főképpen az örökléstan tételeit az állattenyésztés terén is hasznosítani igyekezett, azokban az időkben, amikor annak jelentőségét - legalábbis nálunk - még egyáltalában nem ismerték fel.

Munkássága számunkra, mai emberek számára is példamutató. 1908. december 30-án halt meg Budapesten. Szobra, melyet 1965-ben lepleztek le a Budapesti Állatorvostudományi Egyetem parkjában áll.

Az építészetben is jártas volt, Szekszárd több, jelentős épülete az ő munkája. Fontosabb művei: a Városháza tervezése, a kórház bővítése, a Tormay-ház tervezése.

Fia, Tormay Béla (1839–1906) állatorvos professzor, számos állatgyógyászati alapmű szerzője.

Adatok

  • Alapítva: 1787.
  • Építés ideje: 1879-1881.
  • Tervezője: Steindl Imre
  • Nevei:
    1790-től Állatgyógyászati Intézet
    1851-től Pesti Császári és Királyi Állatgyógyintézet
    1861-től Pesti Magyar Királyi Állatgyógyintézet
    1875-től Magyar Királyi Állatorvosi Tanintézet
    1890-től Magyar Királyi Állatorvosi Akadémia
    1899-től Magyar Királyi Állatorvosi Főiskola
    1945-től Magyar Agrártudományi Egyetem állatorvosi kara
    1952-től Állatorvostudományi Főiskola
    1962-től Állatorvostudományi Egyetem
  • Felújítása: 2022-2023.
  • Honlap: univet.hu

Megközelítése

  • Keleti pályaudvar
  • Rottenbiller utca

    István utca

    Keleti pályaudvar