Árkád Bazár

VII. kerület, Erzsébetváros, Dohány utca 22.

A Vágó László és Vágó József által tervezett, 1908-ban épült szecessziós lakóházban a Rákóczi út, Dohány és Síp utcák keresztezésénél, a Késmárky és Illés cég Árkád Bazár elnevezésű játékáruháza 1909-ben nyílt meg a földszinten. A különös hangulatú épület márványburkolatán gyermekjátékok és állatfigurák sorakoztak a pécsi Zsolnay-gyár eozinos kerámiájából formálva. Idejében Európa egyik legnagyobb játékáruháza volt.


AJÁNLÓ

Késmárkyék 1870 óta voltak jelen játékboltjaikkal, de egyéb díszmű árukkal, valamint utazási cikkekkel is kereskedtek. Üzletük volt például a Kossuth Lajos utcában, a Rákóczi úton, de már harminc éve voltak jelen az akkori Európa leglátogatottabb fürdőhelyén, Karlsbadban is, mielőtt megnyílt nagyáruházuk a Síp utca és a Dohány utca kereszteződésében.

Responsive image
Az Árkád Bazár az 1910-es években

A korabeli sajtó így tudósított a nyitásról:

"A legnagyobb csendben, minden feltünést és vásári zajt kerülve, a főváros gyermekserege a napokban uj és csodálatos látnivalót kapott. A Rákóczi-ut, Dohány- és Sip-utczák keresztezésénél a gyermekmesék világa öltött testet. Minden izében nagyszabásu és európai szinvonalon álló gyermekjáték-áruházat épittetett a régi és jóhirnevű Késmárky és Illés-czég. Igen szép látnivaló a hatalmas ötemeletes palota, melynek árkádjai alatt járva-kelve, csodálattal látjuk a változatos játékok tömegét. A belső csarnokokban látunk babákat számlálhatatlan mennyiségben, páratlan mügonddal összeállitva a föld minden emberfajának viselete szerint. A téli sport, a modern ródlizás minden változatu szánjai, a villamos vasutak, tengeri hajók és torpedók olyan választéka, a milyenre eddig példa nem volt. A mi pedig a kis gyermek legkedvesebb játékát, a hintalovat illeti, azt ezerszámra találjuk a legegyszerübbtől a legdiszesebbig. A Késmárky és Illés-czég „Árkád bazár”-ja páratlanul áll a maga nemében, mert a szegény munkás embertől a milliomosig, a demokrata apától az automobilon érkező mágnás asszonyig mindenki megtalálhatja azt a játékot, a mit vagyoni viszonyaihoz mérten megvehet gyermekének. A filléres játékszertől a legmagasabb igényekig sok ezer variáczióban van ott felhalmozva minden, a miben gyermek gyönyört talál. (…) És most, mikor esténkint a villamos fényárban csillogó fayence-diszitéssel kirakott áruház előtt a fővárosi közönség gyönyörködik, azt képzeli, hogy a mesék országában tündérpalota előtt áll, melynek ablakaiból ezer aranyhaju baba mosolyog le reája".

Responsive image
Az Árkád Bazár csarnoka

Az áruház a trianoni békediktátum véghezvitele után, 1924-ben zárta be kapuit, méghozzá azért, mert a Magyarországtól elcsatolt Hegybánya-Szélakna gyermekjátékkészítő tanműhely termékeit árulta, akik viszont az újonnan létrehozott gúnyhatár miatt már nem tudták leszállítani termékeiket. Helyén a tulajdonos fia autókereskedést nyitott.

A második világháborúban megsemmisült az épület legfelső szintje terasszal és díszítésekkel együtt.

Responsive image
Az Árkád Bazár épülete 2013-ban, a Rákóczi út felől (kép: Varga Máté)

Az államosítás után főleg művelődési célokra használták a helyet, 1960 és 1969 között itt működött a magyar beat zene egyik fellegvárává lett Metró Klub (mely egyébként a 2-es metró építői számára létesült, innen a név is). Azután lett rendezvényterem, kulturális központ, a rendszerváltást követően butikok nyíltak benne, mígnem 2001-ben a VII. kerületi önkormányzat eladta a Norska Kft.-nek, amely Dávid Center néven zsidó kulturális központot szeretett volna itt kialakítani.

El is kezdte a munkálatokat, ám a cégnek anyagi nehézségei támadtak, felszámolás alá került, így 2007-ben továbbadta a klubhelyiséget az Adel Kft.-nek. A hajdani Árkád Bazár földszintjén kávéházat, az emeletén üzleteket és irodákat kívántak kialakítani.

2009 ősszén hozzá is fogtak ennek kialakításához, és 2010 nyarára szerették volna megnyitni az új kávéházat. Az álhomlokzat ősszel került le a bejáratról, s akkor tűntek elő ötven év után újra az eredeti portálfeliratok.

A homlokzat elegáns, fehér kerámiaburkolata, népi motívumokra emlékeztető, játékos rajzolatai egészen egyedivé tették az épületet, s ebből még ma is majdnem mindent ­láthatunk.


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: Vágó László és
    Vágó József
  • Építés ideje: 1908.
  • Felújítása: -

Megközelítése

  • Astoria
  • Astoria
  • Astoria