New York-palota

VII. kerület, Erzsébetváros, Erzsébet körút 9-11.

A négyemeletes, késő eklektikus stílusú palotát Hauszmann Alajos, Korb Flóris és Giergl Kálmán közreműködésével 1891-1895 között építette a New York Életbiztosítási Társaság számára. Szobordíszeit Senyei Károly készítette.


AJÁNLÓ

A New York-palota Budapest VII. kerületében, az Erzsébet körút 9-11. szám alatt álló volt biztosítótársasági székház, ma New York Palace Hotel néven luxusszálloda. A Nagykörút egyik legjellegzetesebb, legimpozánsabb épülete. Egyúttal művelődéstörténeti jelentőségű épület: a földszintjén berendezett New York kávéház az 1900-as években itt alakult irodalmi és művészi asztaltársaságok, kávéházi szerkesztőségek révén vonult be a magyar kultúrhistóriába.

A palota felépítésére egy amerikai biztosítótársaság, a New York Life Insurance Company adott megbízást Hauszmann Alajosnak, aki Korb Flóris és Giergl Kálmán közreműködésével tervezte meg az 1894. október 23-án megnyitott négyemeletes, eklektikus stílusú palotát és a földszintjén helyet foglaló kávéházat. A külső szobrok és szobordíszek, a kávéházi portált koronázó tizennégy faunalak Senyey Károly műve.

Responsive image
A palota 1896 körül

Responsive image

A rendszerváltást megelőzően hosszú ideig a Pallas Lap- és Könyvkiadó központja volt az épületben. Az állami tulajdonban lévő épületet az 1990-es rendszerváltást követően egy évtizeden keresztül nem tudta értékesíteni az állam. Végül 2001 februárjában az olaszországi Boscolo csoport vette meg, amely az épület teljes felújítása után, 2006. május 5-én nyitotta meg 107 szobás luxusszállodáját, illetve a földszinten az egykori pompát idéző New York kávéházat. Az épület felújítását 2007-ben Europa Nostra medállal tüntették ki.

A városképi jelentőségű épület főhomlokzatát két emeletet átfogó oszlopok és konzolokkal kiugratott balusztrádos erkélyek hangsúlyozzák. Középrizalitja felett szecessziós rajzú, kősisakos torony magasodik. Főpárkányán egész alakos szobrok állnak.

Időközben a Boscolo-csoport hatalmas adósságot halmozott fel, ezért a szálloda eladása mellett döntöttek. A milánói központú, családi tulajdonban levő Boscolo Hotels-t 2017 áprilisában vásárolta meg 150 millió euróért a Värde Partners amerikai befektetési cég, a felvásárlást szinte napra pontosan egy évvel követte a névváltás.

2018-ban a szálloda nevet is váltott: a New York-palotában található luxushotel nem Boscolo, hanem The Dedica Anthology névre hallgat. A névváltás a lánc mind az öt szállodáját érinti, amelyekkel a tulajdonos egy új luxusmárkát akar kialakítani Európa-szerte.

2020 nyarán újabb tulajdonosváltás történt: a Värde Partners amerikai befektetési cég egyezségre jutott a Covivo francia ingatlantársasággal, hogy eladja a portfóliójába tartozó nyolc európai luxushotelt. Az értékesített csomagban két budapesti szálloda is van, név szerint a New York-palota és a New York Residence, amelyek 573 millió euróért cserélnek gazdát.

Responsive image

1903. február 4-én tűzvész pusztított Budapest közepén. Kigyulladt a főváros impozáns, négyemeletes bérháza, a Hauszmann Alajos által tervezett New York-palota. A padlástérben keletkezett tűz megsemmisítette a tetőzetet. A monumentális palota óriási fáklyaként világította be a környéket az esti szürkületben. A díszes épület kilenc évvel korábban, 1894-ben épült fel az amerikai New York Életbiztosító Társaság megbízásából. Ez a bérház volt az életbiztosító magyarországi székhelye is, ezért nevezték el New York-palotának.

A korabeli lapok részletesen beszámoltak a tűzesetről: "Az este alig borult a fővárosra, amikor egyszerre bíborpirosság öntötte el az eget, hatalmas lángnyelvek nyúltak az ég felé, és pár perc alatt riadtan beszélték az emberek, hogy a New York-palota lángokban áll. Csakhamar a tűzoltó kocsik robogása, a riasztó kürtölés, rémült emberek futkozása teljesen kiforgatták a főváros utcáit köznapi képéből” – írta másnap a Kis Újság.

Délután fél hatkor egy arra sétáló egyetemi hallgató vette észre a tető alól felcsapó első lángnyelveket és a felszálló vastag füstgomolyagot, a fiatalember azonnal szólt a közelben álló rendőrnek, majd együtt siettek be a palota portájára, ahonnan a rendőr értesítette a központi tűzőrséget. Közben a ház lakói is értesültek a veszedelemről, egyesek pánikszerűen menekültek lakásukból, néhányan lerohantak a földszinti New York kávéházba azzal a felkiáltással, hogy „Ég a palota!”, erre az addig nyugodtan uzsonnázó vendégek többsége megrémült, és fizetés nélkül rohant ki az utcára. Később a harmadik és a negyedik emelet lakói a kávéházban találtak menedéket. A hölgyek és a gyerekek a szeparékban pihenhették ki az izgalmakat. A kávéházat irányító Harsányi testvérek megnyugtatták az ijedt lakókat, kávéval és képes újságokkal kedveskedtek nekik. Sajátos botrány is kitört. Néhány bent rekedt fiatal úr kártyázni szeretett volna, de nem kaptak kártyát a Harsányi testvérektől, ezért szóváltásra került sor. Csak a rendőri közeg közbelépése csillapította le az indulatokat.

A tűzoltók megérkezésekor már elborították a lángok az egész tetőzetet. A palota párkányzatának részei, a vasrácsos erkélyek darabjai és a homlokzat díszítőelemei egymásután potyogtak le a járdára. Lezuhant a földszinti kávéház bejárata fölötti szoboralak is, a New York-i Szabadság-szobor kicsinyített mása. A kiérkező középponti tűzoltóság és VI., a VII., a VIII., valamint a IX. kerület tűzőrsége Szcserbovszky Szaniszló főparancsnok vezetésével hozzáfogott a tűz megfékezéséhez. Lezárták a palota gázfőcsapját, majd felszerelték a szerkocsikon magukkal hozott kézi szivattyúkat, és az épület falának támasztva felállították tolólétráikat. Rövidesen üzembe helyezték a Budapest nevű gőzfecskendőt is.

Összesen tizenkét fecskendővel oltották a tüzet, elsősorban lokalizálására törekedtek. Ezzel egy időben nagy számú gyalogos és lovas rendőr zárta le a palota előtti úttestet. Még javában tombolt a tűz a tetőn, amikor elfogtak egy lakásfosztogatót, aki kihasználva az alkalmat, hogy üres a legfelsőbb emelet, elemelt néhány dolgot Beöthy Zsolt lakásából.

Az Erzsébet körúton és a környező utcákban nagy tömeg verődött össze, sokan akarták látni a lángoló palotát. A rendőrök csak nehezen tudták fenntartani a rendet, ezért kivezényelték a 31-es számú háziezred készenlétét és a 69-es gyalogezred egy századát. A rendőrség a katonaság segítségével kordont vont az égő palota köré, nem lehetett az épületből kijönni és oda bemenni, nehogy a lehulló faldarabok, izzó gerendák sérüléseket okozzanak. A Körúton összegyűlt emberek – köztük a lakók aggódó hozzátartozói – többször megpróbálták áttörni a kordont, de a katonák visszaszorították őket, a nagy tülekedésben szuronnyal megsebesítettek két embert.

Responsive image
A New York-palota égése (Pataky László rajza)

A tűzoltók hősiesen küzdöttek a lángokkal, de a tetőzet már menthetetlen volt. A Körút felé terjedő tűz már azzal a veszéllyel fenyegetett, hogy ledől a palota tizenöt méteres óratornya, de végül sikerült megmenteni. A hőség miatt levált a Dohány utcai homlokzatot díszítő óriási sasszobor bal szárnya. A több mázsás, lezuhanó kőszárny nagy robajjal tört darabokra az utca kövezetén, majdnem maga alá temetve egy tűzoltót. Közben a szomszédos épületek tetőzetét is vízzel locsolták, nehogy lángra lobbanjanak. A mentési munkálatokat figyelemmel kísérte a helyszínre érkező Márkus József főpolgármester, Halmos János polgármester és Rudnay Béla rendőrfőkapitány. Elővigyázatosságból elrendelték a negyedik és a harmadik emelet teljes kiürítését, végül is erre nem került sor, mert a tűzoltók elmagyarázták, hogy a ház vasgerendázata meggátolja a tűz továbbterjedését. Hét órára elégett a háztető faanyaga, a lángok elpusztították a padlást, a Miksa utca felőli ércpárkány félig leszakadva függött, ugyanakkor két emelet magasan füstölgő romok, pernye és izzó zsarátnok borította az udvart. Nyolc órakor sikerült a tüzet elfojtani, a mentés során két tűzoltó sebesült meg, a súlyosabb sérültet, akinek a palota tetején egy gerenda esett a lábára, mentővel szállították a Rókus kórházba. A tűzőrség egy része elvonult, a többiek fáklyákkal világítva, még egy óráig folytatták kézi fecskendőkkel az izzó zsarátnok oltását.

A tűzveszedelem másnapján, február 5-én reggel megtartották a hivatalos tűzvizsgálatot, megállapították, hogy a tűz Beöthy Zsolt és Alexander Bernát negyedik emeleti lakása között, a padláson, a kémény mellett keletkezett. Érdekes módon az egyik tűzoltó az üszkös gerendák között nagy kulcsot talált, amely a szárító padlásának vasajtaját nyitotta. Az eredeti kulcs a helyén volt, ezért valószínűnek vélték, hogy ezzel a másolattal esténként valaki feljárt a padlásra. Rögtön felvetődött a gyanú, hogy ez a titokzatos illető lehet a tűzeset okozója.

Végül a bizottság csak egy negyedik emeleti lakást nyilvánított lakhatatlanná, ahol a vakolat hullott, majd kimondta, le kell bontani a megrongálódott kéményeket és a homlokzat néhány díszítőelemét. A kár meghaladta a kétszázezer koronát, de a palota biztosítva volt. A tűzvész után rövidesen elkezdték a javítási munkálatokat, 1903 nyarán fejezték be a tetőzet újjáépítését.

Responsive image
A palota tetőszerkezete (rajz Erdélyi Mór fényképe után)

1918-ban a New York Életbiztosító Társaság a székházat eladta az Est Lapok cégnek. Az épület az 1950-ben végrehajtott államosításig több alkalommal is tulajdonost váltott.

A kávéházat 1921-tól 1936-ig Tarján Vilmos (1881-1947) újságíró vezette, aki az arisztokrata vendégkör igényeinek is meg akart felelni, ezért - az éttermi szolgáltatás mellett - zenés műsorokkal nyújtott szórakozási lehetőséget.

A II. világháború éveiben a kávéházi vendégkör megcsappant, a front közeledtével a kávéházat bezárták. Az épület a főváros ostroma során megsérült, nagyméretű ablakai betörtek, a berendezését kifosztották.

Responsive image
Az Erzsébet körút és a New York-palota 1948-ban

Új korszakot jelentett a vendéglátóhely életében, hogy 1954-re az épületet felújították és az egykori New York Kávéház Hungária néven nyílt újra.

Responsive image
A palota látványa 1957-ben

A
 

A New York-palota égése

Vasárnapi Újság, 1903. február 8.

"A főváros egyik legnagyobb és legdíszesebb bérháza, a New-York nevű amerikai biztosító-társaság hatalmas palotája február 4-ikén az esti órákban kigyúlt és tetejének legnagyobb része le is égett. A négyemeletes bérház a főváros kellő közepén, az Erzsébet-kőrútnak a kerepesi-útra eső torkolatában emelkedik s még két utczára, a Dohány- és Miksautczára tekint. Kőtornya, melyet órával láttak el, magasan kiemelkedik a nagy város háztengeréből.

Az épület 1894-ben készült el Haussmann Alajos tanár, az új királyi palota építőjének tervei szerint. A fővárost látogató vidékiek is rendesen fölkeresik, hogy meglássák nagy pompával berendezett kávéházát.

A tűz a padláson tört ki, s mikor észrevették, csakhamar nagy lánggal kezdett égni a tető. A palota magasságánál fogva az égés messzire bevilágított a város utczáiba, s a népes utczákból, a nagy körútakról a vesz helyére özönlött az ezernyi ezer sokaság. A legnagyobb tüzek egyike volt, de a tűzoltók megérkeztével veszedelmessége mindjárt csökkent. A nagy kőházak közt a tűz nem okoz oly rémületet, mint vidéken. A New-York palotának sok száz lakója közül legjobban a negyedik emeleten lakók ijedtek meg, kiknek közvetlen fejők fölött pusztítottak a lángok; a többi emeleten az ablakokból ép oly kíváncsin néztek le az alant összesereglett tömegre és a gőz szivattyúkkal dolgozó tűzoltókra, mint innen az égő palotára, A tűz híre a Kisfaludy-Társaság tagválasztó gyűlésén is riadalmat okozott, mert a kigyúlt palotában lakik Beöthy Zsolt elnök, Berzeviczy Albert alelnök, és Alexander Bernát. A lakókkal nem történt semmi szerencsétlenség. A tüzet a tűzoltók másfél óra alatt elnyomták. Másnap csak egy negyedik emeleti lakásból kellett kiköltözni, mert a mennyezet átázott. A többi lakók nyugodtan folytatták napi dolgukat. A szilárd kőépület falai nem igen szenvedtek.

A sarkot legfelül diszítő szabadság kő-géniusa azonban elvesztette bal szárnyát. A torony lépcsőzete felső részében belül kiégett, de a torony maga épen maradt. A fedelet borító horgany-lemezek szikrázó fehér fénynyel lángoltak. A tetőzetből magasan merednek föl a csupasz kémények, a párkányzat obeliszkjei. Az utcza felé sértetlenek a kőből faragott párkányok, egyetlen ablak sem tört be, s a nyúlánk tolony óralapján a mutatók is megmaradtak. De az udvarban ott a pusztítás képe. Égett gerendák omlottak alá, fekete, vizes törmelék halmozódott össze, a falakon alácsurgott a kormos víz, s az esőt levezető bádog-csatornák leszakadtak, elgörbültek; a kopasz kéményekből sokkal több látszik, mint az utczáról. Az oltás munkája még másnap is foglalkoztatta a tűzoltókat. A kár kétszázezer korona lehet, de a palota ötödfél millió koronára van biztosítva
".


AJÁNLÓ

Képek

Senyei Károly és Köllő Miklós készítette a palota figurális szobrait, míg az ornamentális díszítés Szabó Antal munkája. Ezen szobrok nagy része 1956-ban elpusztult. 1957-ben Boldogfai F. Sándor, Metky Ödön és Sóváry János újrafaragták Amerika és Hungária allegorikus szobrait, de a négy különböző kort ábrázoló Atlasz-szobrok közül is csak kettő Senyei Károly munkája, a másik kettőt újrafaragták.

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

A New York Kávéház

Az épület átadásával egy időben nyílt meg a földszinten a historizáló berendezésű New York kávéház. Pazar belső tere szintekre és több, egymástól csavart oszlopokkal elkülönített térre tagozódik. A bejáratnál szökőkút várta a vendégeket, a termekben velencei csillárok függtek. A karzatra vezető lépcsőt bronzszobrok díszítették, a mennyezetfreskók pedig Mannheimer Gusztáv és Eisenhut Ferenc munkáját dicsérték. Volt külön női Hölgyterem, ezenkívül egy-egy játék- és biliárdterem is.

"A pazar New York Kávéházban kitisztították a cipődet, kivasalták a ruhádat, késő este is megborotváltak, lenyírták a hajadat, megigazították a körmödet (...) a kávéház műhely és íróasztal volt, balsorsban lakás és éjjeli szállás is, hiszen hajnaltól hajnalig nem kellett belőle kimozdulni. Mindig akadt benne egy-egy megüresedett játékszoba, amelyben két újságpapirossal letakart nádszéken egy-két órát alhatott az ember” - írja Heltai.

Responsive image
A kávéház egy terme (kép: Klösz György, 1895. - Szabó Ervin Könyvtár)

Steuer Sándor tulajdonos elvileg az előkelő, tehetős vendégek számára nyitotta a vendéglőt, de csakhamar a főváros egyik legnépszerűbb találkozóhelyévé vált. Irodalmi kávéházi rangját azonban csak azután nyerte el, amikor 1900-ban Harsányi Adolf és fivére vette át a New York vezetését. Reisz Gyula főpincér a kávé mellé hosszúkás jegyzetpapírt (kutyanyelvet) és itatót is felszolgált a betérő irodalmároknak, a tulajdonosok pedig lexikonokat, alapkönyveket hozattak a kávéházba, előfizettek a legfontosabb hazai és külföldi lapokra, ezenfelül pedig a pincében hordószámra állt az antracéntinta.

Hamarosan kialakultak az irodalmi és művészeti asztaltársaságok, ahol bizonyos érdek- vagy baráti csoportosulások beszélhették meg a napi politikát és egyéb történéseket. A Pesti Napló asztalánál ült Bródy Sándor, Nagy Endre és Kemény Simon, a karzatnál foglaltak helyet a nyugatosok, Osvát Ernő, Heltai Jenő, Herczeg Ferenc, Ignotus és Ady Endre vezetésével, akik 1908-tól néhány évig itt szerkeszthették a folyóiratot is. Molnár Ferenc, Krúdy Gyula, Móricz Zsigmond, Kosztolányi Dezső és Karinthy Frigyes itt írták meg első zsengéiket. A képzőművészek által „Nyehó”-nak hívott kávéházban járt össze 1907 után a Magyar Impresszionisták és Naturalisták Köre (MIÉNK) Szinyei Merse Pál vezetésével, sőt, Herman Lipót vagy Szigethy István a New Yorkban is állították ki műveiket.

Krúdy Gyula úgy látta, hogy „a legtöbb pesti kávéháznak megvolt a maga írója, aki éjfélkor a kapuciner mellé tintát és tollat rendelt és hajnalig gyilkos szemmel nézegette azokat is, akik a szomszédos asztal mellé merészeltek letelepedni”.

Heltai Jenő így írt: „Rettenetesen sokat tanultam a kávéháztól, amíg ültem, nézelődtem és hallgattam benne, régi jó barátokkal vagy új ellenségekkel találkoztam, beszélgettem vagy sakkoztam, kártyáztam, vártam, hogy az eső elálljon, a vonat induljon vagy érkezzen. Vártam a dicsőséget, a pénzt, a nőt, a jószerencsét, a boldogító sorsfordulást, nem egyszer a halált is. És mindenekelőtt az ihletet, a késlekedő Múzsa csókját, azt leginkább...”.

Alig volt a napnak olyan időszaka, amikor ne lehetett volna ott találni a híres írókat és látni, mondjuk, a fiatal Krúdy impozánsan férfias alakját a hű cimborával, az újságírás „tiszteletbeli lovagjá”-vá avatott Báttaszéky Lajossal együtt. A New York leggyakoribb íróvendége azonban az ifjú Molnár Ferenc volt, aki A doktor úr és a Józsi feltűnő sikerei után ott, a kávéházban írta meg az Ördög és a Liliom jó részét is.

A Pesti Napló asztala körül sok, még névtelen ifjú sorakozott, várva a jó szerencsét. Egy vidéki újságíró, ha akkoriban feljött Budapestre állást keresni, egyenesen a New York kávéházba ment. Jól tudták ezt a vidéki kiadók és főszerkesztők is, ezért még a vidéki szerződések nagy része is a New Yorkban köttetett, sőt, itt fizették ki az előlegeket is.

A félelmetes hírű kritikusok viszont az Erzsébet körúti fronton lévő, ellipszis alakú, óriási, ún. „veseasztal” körül tanyáztak. Minden művészeti és irodalmi eseményt megtárgyaltak. Jelszavuk „Az élőkről vagy rosszat, vagy semmit!” volt.

A New Yorkba járt Korda Sándor és Kertész Mihály is, akik később világhírre tettek szert a filmes szakmán belül. Itt komponált Kacsóh Pongrác és Huszka Jenő is, és innen indította el Korda Sándor az első mozis témájú újságot, a Pesti Mozit, amelynek lapjain Karinthy, Kosztolányi, Gábor Andor és Somlyó Zoltán is jelentetett meg cikkeket. A közeli színházak olykor olykor itt tartották meg bankettjeiket, de itt volt a Színész-asztaltársaság is Újházi Ede és Beöthy László elnökletével.

Az egykori artista főpincér a vendégek minden szokását és kívánságát elleste, és kérés nélkül is teljesítette: Krúdy úr söre ne legyen hideg, Bródy Sándornak sötét tejeskávé, zsemlye és parádi víz. Langyos kávé sok habbal Karinthynak, Szini úrnak két négyperces tojás pohárban, Molnár Ferencnek francia konyak.

A Harsányi fivérek 1913-ban megváltak a kávéháztól, amit a Bánó és Szabó cég vett át, törzsasztalaival, a publikumával, szokásaival együtt, de az új bérlők is hamar túladtak rajta.

Ahogy kitört az első világháború, a New York élete is gyökeresen átalakult: nemcsak a kávé, de a hangulat is keserédes lett. A fiatalok bevonultak katonának, a törzsasztalok mellett megritkultak a vendégek, és egy újfajta közönség kezdett beszivárogni a kávéházba: a hadiszállítók. Az étlap jóval szegényebb lett, a dús tálakat és az ínyenc falatokat a cikória és a korpakenyér váltotta fel. Ráadásul bevezették a jegyrendszert, s még a kenyeres lány is ollóval járkált az asztalok között. Azért persze a rengeteg sajtótermék be-be csalogatta a vendégeket, abban a reményben, hogy némi tájékozódást nyújtanak ebben a politikailag zűrzavaros időszakban.

A háború alaposan szétszórta a baráti társaságokat is. A kávéház régi reklámmondatát: "Színház után találkozunk a Newyorkban!” sajátos humorral és a túlélés reményében így alakították át: "Háború után találkozunk a Newyorkban!”.

1918-ban ismét gazdát cserélt a kávéház, mert a bérleti jogot Bánó eladta Aczélnak, aki rögvest áttervezte a helyiségeket. A szuterénből éttermet szeretett volna csinálni, sőt, még bár és cukrászda is szerepelt a tervekben. A sajtó azonban rosszallta a dolgot. A tervek nagy része csak terv maradt, nem a sajtóvisszhang, hanem elsősorban a körülmények miatt. 1918-ban kitört a spanyoljárvány. Áldozata lett sokak között Kaffka Margit egész családjával és Karinthy felesége, Judik Etel is. A vesztes háború után különben sem volt kedve senkinek kávéházba járni.

Az írók szétszóródtak, a Nyugat is visszaköltözött a Centrál Kávéházba. A művészkávéház-jelleg megmaradt ugyan, néhány íróvendég is megfordult olykor, de a régi hangulat örökre a múlté lett. A kávéház egyszerű szórakozóhellyé vált, még a hamutartókon is ez volt olvasható: "Ne politizálj, szórakozz!”. A klasszikus értelemben vett kávéházak virágkora mindenütt leáldozott.

A háború utáni kommunista terror, a gazdasági válság, a munkanélküliség és az éhezés rányomta bélyegét a kávéházi szokásokra is. Lassanként szinte minden üzletnek melegkonyhája lett, mert elsősorban a jó ételek vonzották a vendéget, később az előkelő társaság, majd végül a jó műsor.

A román megszállás után, 1920-ban Tarján Vilmos vette át az üzemeltetést, akinek vezetése alatt a játéktermek helyén az arisztokráciát vonzó étterem-bárt alakítottak ki, és a kávéház a fővárosi éjszakai élet egyik központjává vált. Tarján széles ismeretségi körrel, ügyes szervezőkészséggel rendelkezett, bátran bele mert vágni az újításokba és persze némi tőkéje is volt.

Tarján korábban rendőrségi fotóriporter volt, majd állástalan csavargóvá lett, aki kártyázásból véletlenül félmilliós vagyonra tett szert. Pont akkor, mikor a Haas család kezelésében lévő New York Kávéház eladásra lett ajánlva. Tarján társakat szerzett maga mellé: a dúsgazdag Magyar Miklóst, illetve Zoltán Bélát, a csepeli Weiss Manfréd művek volt főpénztárosát és Rónai (Herskovits) Olgát, egy zombori vendéglős-dinasztia sarját. Ők négyen vették meg a kávézó bérleti jogát három és félmillió koronáért. Olga később Tarján felesége lett.

Másfél hónapos takarítás és rendezkedés után, melegkonyhával kibővülve újranyitott a New York, de a melegkonyhás bárba csak estélyiben volt szabad belépni. A régi kapcsolatok révén a Nemzeti Kaszinó legelőkelőbb vendégei lassacskán elkezdtek átszivárogni a New Yorkba, s a Mélyvíz - ahogy ekkor a szuterénban kialakított éttermet nevezték - a legelőkelőbb körök találkozóhelyévé vált.

Néhány év múlva a kávéház felújításon és bővítésen esett át. Drága szőnyegek és plüssel bevont székek, mahagóni bútorok érkeztek, és egy bár is kialakításra került, amelynek pultja egy alulról megvilágított, vékonyra csiszolt márványlap volt. A műsort ekkor Brodszky Miklós zeneszerző zongorajátéka nyújtotta. Brodszky a Szökik az asszony című operettjével hangos sikereket ért el, a források szerint amúgy roppan szerénynek jellemzett komponista volt. Az 1930-as évek vége felé Londonban él, itt több filmhez is szerzett zenét, majd Amerikában telepedett le.

Egy-egy nagyobb színházi esemény után a kávézóban megjelentek a direkt erre célra felöltözött hölgyek és a divatszalonok tulajdonosai is, ahol amolyan divatbemutatós hangulat kelt életre.

Tarján különleges reklámfogásokat is bevetett: egy ideig a korszak egyik híres mulatóhelyét, a Royal Orfeumot is kibérelték, s az ott fellépő artisták szerződésében különféle pontokat is szerepeltettek. Például azt, hogy a fókaidomár köteles a reggelijét a New Yorkban elkölteni, mégpedig idomított fókája társaságában!

A magamutogató arisztokrácia feltűnési vágyát ekkoriban többnyire a pazar vendéglátók pörgős élete elégítette ki. Reggel 6-tól délig a mozis szakma, újságírók és színészek fogyasztották el reggelijeiket, s este 8-kor kezdődött a vacsora időszaka. Mozi vagy színház után megjelent az estélyis nagyvilági közönség, majd késő éjszakától hajnalig a lump elemek, artistanők, zenészek és egyéb figurák birodalma lett a kávéház.

Mózer István, az akkori konyhafőnök itt készítette a kedvelt korhely- és bableveseket, a kitűnő színész, Pethes Imre emlékére a Pethes-levest, a báró úrnak a Csekonics-salátát, a híres ügyvéd (Bedő Móric) kedvencét, a Bedő-imbiszt, no meg a többi finomságot. Egy szilveszteri buli a New Yorkban mindig rekordbevételeket produkált: egy éjszaka volt, hogy 24ezer pengős árbevételt értek el, s csak levesből háromezer adag fogyott. Csortos Gyula, aki mindig a Mélyvíz valamelyik asztalánál ült - közel a bejárati lépcsőhöz - itt fogyasztotta el legendásan gazdag menüit. Páger Antal főként römizni járt ide, Uray Tivadar pedig biliárdozni.

A kávézó márványtermében Berkes Béla zenekara szolgáltatta ekkor a zenét, de 1928-ban egy hónapra az afro-amerikai Eddie South jazz-zeneka is szerződést kapott, aki épp európai turnéján vett részt. A soha nem látott néger ember olyan érdeklődést keltett a pestiek körében, hogy a rendőrséget kellett kivezényelni a bejáratokhoz a rend fenntartása érdekében. A New York népszerű énekesnői - Sólyom Janka, Fellegi Teri, Mezey Mária - mellett külföldi dizőzök is felléptek a bárban, köztük Annia Suly, Miss Dolly és Anita Best.

Herman Lipót és Pólya Tibor mellett olyan művészvendégekkel dicsekedhetett ekkor a kávéház, mint például Fényes Adolf vagy Pátzay Pál. A híres mester, Molnár C. Pál pedig még egy étlap-sorozatot is készített a New York számára.

Tarján tudatosan építette ki vendégkörét. A gazdaság visszaesése, Trianon traumája még sokáig éreztette hatását az országban, ezért leginkább a nagypolgári rétegre számított, és a pénzügyi, gazdasági, sőt az intellektuális előkelőségek közös intézményévé akarta kifejleszteni üzletét. Az alig 30 éves filmes-mozis szakma képviselői vagyonban, eleganciában és modorban ugyan még kispolgári volt, de tekintélyes részük már ekkor is a New Yorkba járt. A karzat asztalainál most a nagypénzű, előkelő vendégek ültek, mert onnan lehetett jó rálátással bírni a legkiváltságosabb réteg, az ismert notabilitások asztalait lenn, a Mélyvízben. A régi nagy nevű vendégek ekkorra már nem jelentettek különösebb reklámot az üzletnek, így a tulajdonos általában hűvös fölényességgel tekintett rájuk. E mellőzöttséget érezték a filmes szakma tagjai is, akik legfeljebb csak éjfél tájban foglalhatták el régi helyüket, amikor az ügyvédi, orvosi, nagykereskedői, gyár- és bankigazgatói társaságok már visszavonultak rózsadombi és Stefánia úti villáikba. Tekintélyük csak akkor emelkedett meg, amikor a bankárvilág minél több pénzt fektetett bele a mozis szakmába, egyre több sikerfilm született, amely által egyre több színész vagy rendező emelkedett ki az előkelőségek csoportjába.

1935-re már számos olcsó és népszerű söröző nyílik a városban, amely egyre több vendéget csábít el a New Yorkból. A Nagykörút sokat veszít vonzerejéből, s az éjszakai élet központja lassan az Andrássy útra és a Belvárosba tolódott át. Itt sok kabaré és mozi is működött, s Tarján hiába próbálkozott színes műsorokkal, egyéb szenzációval és olcsó menüvel, a New York Kávéház süllyedését már nem tudta megmenteni. 1936-ra a kávézó 15ezer pengős bérleti díj tartozást halmozott fel az Adria Biztosító Társaságnál, aki felmondással fenyegetett. Tarján hiába ajánlotta, hogy a bérleti díjon felül havi 100 pengővel törleszti az adósságát, a bankot ez sehogyan sem hatotta meg. Végül a konkurencia, a Japán Kávézó tulajdonosa, Kraszner Menyhért vette át a New York Kávézó feletti jogot.

Valószínűleg az történt, hogy mivel Tarján nem tartozott egyik gazdasági érdekcsoporthoz sem, a konkurencia megpróbálta őt kifúrni a piacról, ezzel lehetetlenítve el egyik fő vetélytársukat. Tarján egy szerencsejátékon véletlenül gazdaggá lett és felkapaszkodott ember volt, akinek se gazdasági háttere, se politikai kapcsolatai nem voltak, s mellesleg a főváros egyik legnagyobb hírű és legszínvonalasabb vendéglátóhelyét működtette, amelyet a pénzügyi elit szeretett volna visszaszerezni. Először csak bérleti díjat emeltek, majd egyre több olcsó lebujt nyitottak a környezetében, hogy a megnövekedett terhek mellé egyre kevesebb bevétele legyen. Erre jött még a gazdaság bukdácsolása, az egyre több munkanélküli és a generációváltás is.

Alig egy év múlva Kraszner is megvált a kávézótól, amit Patai Lajosné vett át. Ő a lillafüredi Palota Szálló és a Nemzeti Kaszinó étteremvezetője volt. 1943-ra ismét gazdát cserélt a hely.

"A New-York jelenlegi tulajdonosa, nemes Spolarich Károly kormányfőtanácsos, a kávéházat minden részében restauráltatta, úgy, hogy az ma ismét alapítási évének nemes ízlésével és páratlan művészi kiképzésével gyönyörködteti látogatóit. Jelenlegi tulajdonosa a New-York palota udvari helyiségét is hozzácsatolta a kávéházhoz és díszes kerthelyiséggé képeztette ki, úgy, hogy a New-York ma kávéházat, téli éttermet, nyári éttermet, és bárt foglal magában...” - szól a tudósítás.

Ennek ellenére a gyönyörű nagytermek üresen kongtak, betérő vendég alig akadt. A háborús hírek, a közelgő ellenség réme rányomta bélyegét a kávézó hangulatára is. Budapest ostroma idején a kávéházat már bezárták, tornyába lövedék csapódott. 1938 óta - amikor még 167 kávéháza volt a fővárosnak - olyannyira megcsappantak a kávéházak, hogy 1947-re csupán 90 üzemelt. Egy éven belül további 20 szűnt meg. A New York ablakai az ostrom alatt mind betörtek, a falakat golyónyomok borították, a berendezést elhordták, elvittek, elpusztítottak szinte mindent, még az evőeszközöket is. A háború után helyiségeiben cipőt és krumplit árultak, majd 1947-ben felújítás miatt az épületet lezárták.

Az építészek lapjában, a Tér és forma 1947-es évfolyamában olvashatunk az újjáépített kávéházról. A ruhatárból „modern” eszpresszó, egy másik helyiségből pedig büfé-söröző létesült, mindez óriási költséggel. A durva átalakítást és stílusrombolást így próbálta mentegetni a lap tudósítója: „A nagyközönségnek a vendéglátó iparral szemben támasztott igényeiben és ízlésében beállott változás, mely annyi nagymultú pesti kávéház megszűnését okozta, nem kímélte a New-Yorkot se, mely egy ideig küzdött az árral, azután rátért a kitaposott útra...” - vagyis az akkor még nem vagy alig létező eszpresszók vegyék át a kávézók korábbi szerepét.

Mivel az átalakítás okán született rideg és csupasz termek látványa nem hozott sikert, így a forgalom tulajdonképp a nullára csökkent. Ekkor a Gazdasági Főtanács a kávéházi részt a Sportszerkereskedelmi Nemzeti Vállalatnak ajánlotta fel, az eszpresszót pedig a házban amúgy is irodát bérlő, de terjeszkedni akaró utazási irodának, az IBUSZ-nak utalta ki.

Responsive image
A New York Kávéház ablakai, mint ruházati és sportszer bolt kirakata (kép: Fortepan.hu)

1954-re megnyílt a Hungária Étterem, amely valamelyest az eredeti pompájában elevenítette fel a New Yorkot. Többek között Heltai Jenő is örömmel vegyes nosztalgiával üdvözölte a megnyitást: „A régi New York meghalt, elmúlt. Helyén ma szép, új kávéház nyílik meg: a Hungária. Élni és virulni akar új világunkban. Sok szerencsét kívánok hozzá. Itt-ott megőrzött valamit a régi New York díszeiből, ezeket talán kiegészíthetnénk a múltra emlékeztető egy-két képpel vagy szobrocskával is a magamfajta elaggott törzsvendégek számára”.

Az éttermet kulturáltan terített asztalaival, előzékeny pincéreivel hamarosan újra megkedvelte és birtokba vette a közönség. Délben menüt szolgáltak fel, este a'la carte étkezés folyt. Az IBUSZ is ide hozta külföldi csoportjait. Bár a Hungária nem lett irodalmi kávéházzá a régi értelemben, falai között érződött az irodalmi atmoszféra. Ez jórészt az írók és szerkesztők egy újabb nemzedéke jelenlétének volt köszönhető, akik a megmaradt régiekkel együtt kedvvel és kitartóan ragaszkodtak a helyhez.

Responsive image
A New York-palota 1957-ben, a szabadságharc alatti sérülésekkel tarkítva (kép: Fortepan.hu)

Az 1980-as évekre a házban működő lapkiadók lassacskán megszűntek, de az étteremnek még jó ideig megmaradt a vonzereje. 1989-re a Hungária Étterem is bezárt, majd az épület üresen állt hosszú évekig. Az omladozó homlokzat kísérteties látványt nyújtott a Nagykörút mentén, s egyre több vita keletkezett az épület hasznosításáról. Az állami tulajdon elkótyavetyélése során az Állam ezt is eladta egy befektetői csoportnak, aki felújítva a New York-palotát, szállodát nyitottak meg benne.

Az Épülettár.hu cikke szerint "2001. februárjában az olasz Boscolo-csoport vállalta fel a legendás épület újjáépítését, így elkezdődhetett a műemlék épület felmérése, majd tervezése. A műemléki terveket az Állami Műemlékhelyreállítási és Restaurálási Központ szakemberei készítették a Boscolo-csoport saját project menedzsment cége, a Hotels Engineering irányítása alatt. A tervezést kísérő restaurátori kutatás során korábban nem ismert műemléki értékek kerültek elő. Ennek következtében, valamint az üzemeltetés nyugalma érdekében a tulajdonosok úgy döntöttek, hogy a Kávéházat a megújuló palotával együtt nyitják meg. A New York kávéház 2006. tavaszától régi pompájával várja vendégeit, megidézve a XX. század eleji miliőt mai design elemekkel.

A szálloda 107 szobával nyitja meg kapuit a luxusra és nagyvilági miliőre vágyó nagyközönség előtt. 24 Classic szoba, 34 Superior szoba, 22 Deluxe szoba, 21 Junior Suite, 4 Suite és 2 Royal Suite fogadja a látogatókat. A vendégek rendelkezésére áll: 24 órás szoba szerviz, limuzin-szolgálat sofőrrel, baby-sitter szolgálat, autóbérlés, internet hozzáférés, titkári szolgálat, business center".

Responsive image
Homlokzati díszek a Nagykörút felőli oldalon

Responsive image

Responsive image
A "Szabadság Géniusza" című szobor az épület tetején

Adatok

  • Tervezője: Hauszmann Alajos,
    Korb Flóris és
    Giergl Kálmán
  • Építés ideje: 1891-1895.
  • Felújítása: 2002-2006.

Megközelítése

  • Blaha Lujza tér
  • Blaha Lujza tér


    Wesselényi utca
  • Wesselényi utca

 

Alakok



Steuer Sándor, a kávézó tulajdonosa
Egy régi anekdota szerint a kávéház megnyitóján Molnár Ferenc író a Dunába dobta a kávéház kulcsát, hogy az éjjel-nappal nyitva maradhasson.


Eddie South
1928 és 1931 között Európába látogatott. Beiratkozott a párizsi konzervatóriumba, majd Magyarországra jött, hogy az akkor a világ egyik legjobbjának tartott budapesti Zeneakadémián tökéletesítse hegedűjátékát. Tanára, Hubay Jenő* Liszt Ferenc köréhez tartozott. Liszt elsőként tanulmányozta a cigányok zenéjét, motívumait beépítette saját kompozícióiba. A mester és a cigányzene Hubayra is hatással voltak, műveiben megszólaltak cigány melódiák, de maga South is ismerte és szerette e nép játékát, Párizsban gyakran látogatott varietéket. A prímások kedvéért nemritkán cigány dallamokkal indította improvizációit.

* Elbeszélésekre hagyatkozik az utókor, sajnos írásos emlék nem örökíti meg ezt a kapcsolatot. Persze nincs semmi okunk South szavában kételkedni.