Nemzeti Atlétikai Központ

IX. kerület, Ferencváros

A Nemzeti Atlétikai Központ egy sportrendezvények lebonyolítására alkalmas létesítmény, amely Budapest IX. kerületében és a Csepel-sziget északi részén, a Ráckevei-Soroksári Dunaág és a Duna-part mellett épült. Az építkezést 2020 decemberében kezdték el és 2023 márciusában fejezték be.


AJÁNLÓ

2017 szeptemberében a Magyar Atlétikai Szövetség az újonnan felépülő stadionnal megpályázta a 2023-as atlétikai világbajnokság megrendezését, amelyet 2018. december 4-én az IAAF bejelentése alapján meg is nyert. A létesítmény kapacitása 40 000 fő befogadására alkalmas a világbajnokság ideje alatt, amit a sportesemény után lecsökkentenek 15 000 férőhelyesre.

Azon túl, hogy a létesítmény a magyar atlétika kiemelt versenyhelyszíne és edzőközpontja lett, a projekt további eredményeképpen létrejött Budapest legújabb zöld sport- és szabadidőközpontja, ahol nemcsak a versenysportolók, hanem a nagyközönség is szabadidős sportolási- és kikapcsolódási lehetőségekhez jut.

A stadiont körülölelő park mintegy 50 ezer négyzetméteres, több száz fával és közel 18 ezer cserjével beültetett zöld területet foglal magában, ezáltal idővel ugyanolyan népszerű helyszínné válhat majd, mint a főváros egyéb hasonló célt szolgáló területe, akárcsak a Normafa vagy a Margitsziget.

A 204 milliárd forintos beruházás keretében nemcsak stadion épült, hanem szabadtéri atlétikai edzőpályák, klubház, dobófészer és lelátó is, valamint készült a stadion mellett egy kisebb park és egy gyalogos/kerékpáros híd is. 2022 nyarán a kormány majdnem 8 milliárd forinttal, majd ősszel még 27 milliárd forinttal növelte a beruházás költségvetését, igy az meghaladta a 238 milliárd forintot. 2022. december 1-én az 1598/2022. (XII. 1.) Korm. határozat tovább emelte a beruházás összegét, amely végül 246 milliárd forintra nőtt.

 

Az építkezés

A 2020. november 5-ei munkaterület átvételt követően 2020. december 10-én, az első feladatok között robbantásos technikával bontották el a közel 60 méter magas dél-pesti Vituki-toronyházat.

Responsive image
A toronyház felrobbantása 2020. december 10-én

A sikeres, 3000 töltetes robbantást követően megkezdődhettek, majd 2021. júniusában már be is fejeződtek a monolit szerkezetépítési munkálatok. Ennek érdekében a stadionépület alapozásig közel 100.000 köbméter földet termeltek ki a cölöpözési munkákig. Ez a mennyiség azért is számottevő, mert egy Puskás Aréna méretű focipálya alapterületén nagyjából 20 méter magas földhalmot képezne.

A további számadatokat tekintve: a cölöpalapozáshoz 1.200 tonna betonacélt és körülbelül 13.000 köbméter betont, míg a felszerezethez 4.300 tonna betonacélt, valamint körülbelül 40 000 köbméter betont használtak fel a gerendarácsokkal és fejtömbökkel együtt. 48 darab, egyenként 100 tonnás tetőszerkezeti elem adja az épület „koronáját”.

A következő jelentős eseményre 2021. július 12-én került sor, amikor beemelték az úgynevezett „gyémántelemet”, amely az első, előszerelt acél tetőszerkezeti elemet jelentette. Az összesen 48 darab, egyenként közel 100 tonnás és 28 méter magas gyémántelem elhelyezése 2021. december 1-jén, az utolsó elem illesztésével fejeződött be.

Responsive image
A stadion 2021. augusztusában

A világszínvonalú stadion egyik leglátványosabb eleme "a korona a koronán”, azaz maga a tető. A 2021. május - 2022. szeptember között zajlott megvalósítással kapcsolatban korábban a projekt kulcsszereplői is nyilatkoztak: ennek során bemutatták a páratlan megoldásokkal lezajlott tetőfedés érdekességeit, mint például a lelátó felett 37 métert átfeszítő kötélszerkezetet, amely segíti a 13 dilatációs egységre tagolt stadiont membránnal lefedni. Látványos számadat továbbá, hogy a tető közel 27 000 négyzetméternyi membránfedést kapott.

Responsive image
A stadion építése 2022. november 24-én

Az aréna épületének kivitelezésével párhuzamosan mindeközben a 168 méter hosszú, egypilonos, ferdekábeles hídszerkezettel bíró, osztószigeti gyalogoshíd - másnéven Robinson híd - munkálatai is zajlottak 2021. február és 2022. októbere között.

A tetőszerkezeti munkálatok befejeztével következett az egyik legjelentősebb esemény is a projekt életében: 2022. október 28-án az épület elérte a legmagasabb pontját, így megtartották az építők hagyományos ünnepét, a bokrétaünnepséget is. A kettős ünnepség érdekessége, hogy a NAK hídavatással kötötte egybe ezt a jeles eseményt.

A stadion új megközelítése érdekében egy szakaszon átépítették a H7-es (csepeli) HÉV pályáját is, a létesítmény mellett azonban számos más projektelem is elkészült a közel 50 fős mérnöki gárdával rendelkező generálkivitelezők irányításával.

Ezek között megvalósultak:

- Árvízvédelmi munkák: az épületet változó, 11-13 méteres mélységű résfalakkal határolták. A 7,5 kilométer hosszú Pest-Középső árvízvédelmi vonal körülbelül 1 kilométeres részét képezi a stadion árvízvédelmi szakasza, valamint helyet kapott három új hajókikötő is.

- Új külső és belső közműhálózat készült. Az ehhez tartozó szennyvíz és csapadékvíz vezetékek körülbelül 5500 folyóméter hosszon készültek el.

- Az épület fűtés-hűtés biztosításához 3 talajszonda mező létesült, melyekhez összeségében 400 fúrást készítettek, egyenként 130 méter mélységben.

- A projekt egyik további jelentős részeként épült egy 40 méter fesztávú új vasúti híd, amely egyben a Stadion új gyalogos főbejárataként fog funkcionálni, illetve egy 14,5 méter fesztávú vasúti híd is (Kvassay aluljáró), amely biztosítani fogja a gépjárműforgalmat a stadion területére. Ehhez szükség volt a HÉV pálya átépítésére, amely 2021. szeptember 1-jétől már újra szabadon használhatóvá vált. Mint kiemelték, a hídfők és a pályalemez építéséhez C55/67-F3 öntömörödő betont használtak, melyet ilyen mennyiségben és minőségben még nem építettek be korábban Magyarországon. Ehhez hozzátartozik a 40 méteres fesztáv is, amely ugyancsak egyedülállónak számít a vasúti hidak tekintetében.

- A térkő, illetve tájépítészet során pedig összességében 105 000 négyzetméter térköves burkolat készült el, melyhez nagyságrendileg 1000 kamionnyi fuvarszállítás volt szükséges.

Az építési terület jellegéből adódóan rengeteg egymásra épülő folyamatot kellett megszerveznie a generálkivitelezőnek. Mint azt a tájékoztatásban hangsúlyozták, ennek részeként süllyeszteniük is kellett tereket, hogy az extra hosszúságú, túlméretes szállítmányokat fogadni tudják.

Az összetett feladatot mindemellett az is jól mutatja, hogy a szakemberek ezen túl a membránfeszítési, zárófödémbetonozási, építményszigetelési, valamint a rétegrend-építési és egyéb folyamatokat is mind egyidőben végezték a folyamatos koordinációk mellett.

Responsive image
A stadion és környezete 2023. március 28-án

Responsive image
A terület állapota az építkezés megkezdése előtt (a toronyház a VITUKI néven ismert épület)

Kivitelezők

A komplexum az Építési és Közlekedési Minisztérium beruházásában valósul meg, generálkivitelezését a ZÁÉV Zrt. és a Magyar Építő Zrt. végzi, a projekt lebonyolító-műszaki ellenőre pedig a Főber Zrt. és Óbuda-Újlak Zrt. alkotta konzorcium. Kiemelt alvállalkozók a projektről: a WHB Elektro Kft., a Zala Elektro Kft., a CLH Hűtés- és Klímatechnikai Kft., a Kanizsai Magasépítéstő Kft., a Graboplan Kft., az Épszerk-Pannónia Invest Építőipari Kft., a Bayer Construct Zrt., a Gedi Építő Kft, valamint a PBM Mélyépítő Kft. A felsorolt cégek sorát hosszan lehetne folytatni, akiknek rugalmas hozzáállásáért és munkájáért köszönetet mond a generálkivitelező csapat.

A generáltervezési munkálatokat a NAPUR Architect Kft. végezte.

A létesítmény leglátványosabb és egyben kiemelt precizitást igénylő elemeiért a KÉSZ Csoport tagvállalatai, ezen belül a KÉSZ Metaltech Kft. és a KÉSZ Ipari Gyártó Kft. feleltek. Az acél és a kábeltető szerkezet megvalósításáért a gyártmánytervezéstől a technológiai tervezésen át, egészen a gyártásig és a kivitelezésig pedig a cégcsoport stratégiai partnere, a bim.GROUP felelt.

A NAK-hoz kapcsolódó gyalogos és kerékpáros híd tervezését a Speciálterv Kft. végezte, a kivitelezését pedig a konzorcium alvállalkozójaként a Hídépítő Zrt. végezte el. Az acélszerkezetek gyártásáért és szereléséért az ACÉLHIDAK Kft. felelt.

A 2023-as atlétikai világbajnokság Magyarország történetének legnagyobb sporteseménye lesz, amit 2023. augusztus 19. és 27. között Budapesten, a Nemzeti Atlétikai Központban, illetve az utcai futó- és gyaloglóversenyek miatt Budapest belvárosában rendeznek meg.


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: NAPUR Architect Kft.
  • Építés ideje: 2020-2023.
  • Honlap: -

Megközelítése

  • MÜPA - Nemzeti Színház
  • Közvágóhíd
  • Közvágóhíd