Műszaki- és Gazdaságtudományi Egyetem

XI. kerület, Lágymányos, Műegyetem rakpart 3.

Magyarország legnagyobb egyeteme. A Dunára néző díszes, központi palotát Hauszmann Alajos tervei szerint 1904-1909 között építették, neogótikus stílusú könyvtárát Pecz Samu tervezte. Az Institutum Geometricum 1782-ben jött létre, s ez volt az első polgári mérnökképző intézet Európában, amelyben egyetemi szervezetben oktatták a műszaki tudományokat.


AJÁNLÓ

A hazai technikai szakoktatás, s egyszersmind a Műegyetem története a XVIII. századba nyúlik vissza. A Műegyetem első, közvetlen elődintézménye az 1782-ben – a budai tudományegyetem bölcsészeti karának kebelében – alapított, Institutum Geometricum néven ismertté vált mérnökképző intézet volt. Az önálló mérnökképzés irányába tett újabb lépés a Mária Terézia által 1777-ben kiadott Ratio Educationis volt. E törvény a korábbiaknál jóval nagyobb hangsúlyt helyezett – különösen a felsőoktatás területén – a reáliák oktatására. Egy leendő mérnökképző intézet létrehozását az alapos mérnöki ismeretekkel rendelkező szakemberek iránti egyre nagyobb igény indokolta.

 

Institutum Geometricum

Az Institutum Geometricum hivatalos megalapítására 1782. augusztus 30-án került sor, ezen a napon írta alá II. József az alapító rendeletet. Az intézetet az uralkodó a tudományegyetem bölcsészeti karához kapcsolta, ezzel a mérnökképzést egyetemi szintre emelte. Az Institutum Geometricum volt az első polgári mérnökképző intézet Európában, amelyben egyetemi szervezetben oktatták a műszaki tudományokat, 12 évvel korábban, mint az 1794-ben főiskolai rangra emelt francia École Polytechnique-ben.

A rendeletben az alapítás indoklásán kívül még egy fontos határozat található, amely Magyarországon először mondta ki, hogy nyilvános mérnöki állásra csak olyan személy alkalmazható, aki az előírt matematikai tanulmányok elméletéből és gyakorlatából az egyetemen nyilvános vizsgát tett, s erről bizonyítványt szerzett. Az Intézetben oktatott főtárgy maga az alkalmazott matematika volt, amelynek keretében a földmérő és vízépítő ismereteket tanították, Buda és Pest környékén tartandó terepgyakorlatokkal kiegészítve. Melléktárgyként a mechanika és a mezőgazdaságtan szerepelt, amelyek hallgatása ugyan kötelező volt, de csak járulékosan, kisebb óraszámban. A tanulmányokat külön elméleti és külön gyakorlati részből álló szigorlattal kellett lezárni.

A XIX. század elején az ipari fejlődés Magyarországon is fellendült. A különböző iparágak, a kereskedelem, a közlekedés fejlesztése olyan szakemberigényt támasztott, amelyet a kizárólag földmérő és vízépítő mérnököket képző Institutum nem tudott kielégíteni. A törekvések középpontjában azonban már nem az Institutum Geometricum megreformálása, hanem az önálló magyar műegyetem felállításának terve állt.

 

 

József Ipartanoda (1846-1850)

V. Ferdinánd király írta alá az Ipartanoda megalapításáról szóló rendeletet, amely 1846. november 1-jén nyitotta meg kapuit. Ugyanebben az évben vette fel az intézet József nádor tiszteletére a József Ipartanoda nevet. Az intézetben a tanulmányi idő három év volt. Az első, előkészítő év után a képzés három osztályra vált szét, úgymint technikaira, kereskedelmire és gazdászatira. Az előkészítő évben aritmetikát, algebrát, természetrajzot, magyar és német nyelvet, valamint rajzot, a további két évben matematikát, ábrázoló geometriát, polgári építészetet, fizikát, kereskedelmi számvitelt, műszaki rajzot, kémiát és technológiát tanultak a hallgatók.

Az Ipartanoda oktatási nyelve a magyar volt. Az 1848/49-es forradalmat követően a Mérnöki Intézetet 1850. szeptember 29-én császári rendelettel megszüntették, és hozzácsatolták az 1846-ban felállított Ipartanodához. Ez az intézkedés azonban nem csak az Institutumot számolta fel, hanem két évtizedre a magyarországi, egyetemi szintű, polgári mérnökképzést is.

Az ipartanoda, a Műegyetem elődintézménye, 1847 végén már rendelkezett könyvekkel. Könyvtárnak még nem nevezhetjük azt a pár tucat könyvet meg folyóiratot, amely az igazgatói irodában, illetve az egyes tanároknál volt. Hogy kevés az állomány és nem igényel külön helyiséget, sőt még szekrényt sem, tanusíthatja az is, hogy az intézet igazgatói irodája részére rendelt és elkészített asztalosmunkák között nyomát sem találjuk könyvespolcnak vagy könyvszekrénynek. A könyvtár nagyságára a legrégibb számszerű adatot erre az időre találtunk, eszerint az 1859/60-as évben 890 munka, az 1860-61. évben pedig már 1247 mű a könyvtár állománya. Ez a mennyiség már külön helyiséget igényel. A szemtanú Wartha Vince erről így ír: "A hatvanas évek elején, mikor én hallgatója voltam a már műegyetemnek nevezett intézetnek, az egész könyvtár egy egyablakos szobában volt elhelyezve és a hallgatók hozzá nem férhettek, kik filléreiből, még pedig akkoráig kizárólagosan abból tartották fenn a könyvtárt".

Ebből a visszaemlékezésből vitán kívül megállapíthatjuk: a könyvtár akkor még zárt prézens könyvtár, melyet csak a tanárok használhattak. Az egyablakos helyiség azt is tanusítja, hogy a helybenolvasás céljaira is alig lehetett alkalmas.

Az 1869. november 1-én a hallgatók számára megnyitott könyvtár két helyiségből állhatott, és az olvasótermen kívül a raktározás feladatát is betöltő könyvszekrényekkel berendezett könyvtári szoba tartozott hozzá. 1867-ben a műegyetem céljaira az egyetemi nyomda épületében eddig bérelt főhelyiségeken kívül kibérelték az Országház utca 18. számú házat, 1870-ben pedig a Bécsikapu utca 149-150. számú és 1871-ben az Úri utca 39. szám alatti házakat is. Hogy az újonnan bérbevett házakba került át a könyvtár, vagy pedig maradt a főépületben az egyetemi nyomda házában - erre vonatkozólag adat nem áll rendelkezésre.

 

Joseph Industriechule (1850-től)

Az Institutum és az Ipartanoda összevonásából létrejött új tanintézet 1850. szeptember 19-én alakult meg, Joseph Industrieschule néven. Az intézet oktatási nyelve a német volt. 1850-ben az előkészítő osztályt előbb két évfolyamosra bővítették, majd a következő évben megszüntették, s helyette háromosztályos főreáliskolát állítottak fel. Felszámolták a gazdasági és kereskedelmi osztályokat is, csak a technikai osztályban folyt tovább a képzés.

 

Joseph Polytechnicum (1871-től)

1856. szeptember 30-án írta alá Ferenc József azt az előterjesztést, amely az Industrieschulét Joseph Polytechnicum néven felsőfokú tanintézetté emelte. Az új szervezeti szabályzat szerint a Polytechnicum tanulmányi ideje négy év volt, s az oktatás két – előkészítő és technikai – osztályban folyt.

A hároméves technikai osztályban a tanszabadság alapján a hallgatók maguk választhatták az érdeklődési körüknek megfelelő műszaki és gazdasági tárgyakat. A politikai helyzet változása most is éreztette hatását az intézményben. 1860-ban visszaállították a magyar nyelvű oktatást. Sztoczek József lett az iskola igazgatója, amely ettől kezdve a politechnikum helyett a Királyi József Műegyetem elnevezést használta, ugyan továbbra sem adhatott ki mérnöki oklevelet. A kiegyezés (1867) után a technikai osztályon belül elkülönítették a gépészek, az általános mérnökök és a vegyészek képzését. Az előbbi kettőnél már öt, míg az utóbbinál három év volt a tanulmányi idő.

Eötvös 1870. április 7-én terjesztette a képviselőház elé törvényjavaslatát a József Műegyetem újjászervezéséről. A törvényjavaslat tárgyalásában Eötvös váratlan halála kisebb késedelmet okozott ugyan, de az országgyűlés végül is elfogadta azt, s 1871. július 10-én Ferenc József is jóváhagyta a József Műegyetem új szervezeti szabályzatát.

Responsive image
A Nágel-ház, amely az egyetem otthona volt 1872-től

Nágel Ármin terménykereskedő vagyonának egy részét bérházak építésébe fektette. 1870-ben telket vásárolt az akkori Két Nyúl (Lónyay) utca és Csillag (Gönczy Pál) utca sarkán. Frey Lajos és Kauser Lipót építészeket bízta meg egy kétemeletes ház megtervezésével, amely amikor ekészült, a Budáról elköltöző Politechnikum (a későbbi Műszaki Egyetem) számára engedte át. Még ebben az évben kiegészítteti a házat: a feladatot 1872-ben Hauszmann Alajos és ifjabb Kauser János kapta, az ő közös tervük alapján nyerte el végső alakját és elrendezését az épület. A Műegyetemet a Nágel-házban nyitották meg ünnepélyes keretek közt 1872. november 6-án.

 

Királyi József Műegyetem (1871-1934)

Az 1872/73-as tanévvel kezdte meg működését a Királyi József Műegyetem, amely a világon az első műszaki felsőoktatási intézmény volt, amely a nevében az egyetem szót viselte. Az 1871-ben felállított három szakosztály az egyetemes, a mérnöki és a gépészmérnöki volt. Az építészi és vegyész szakosztály hely- és tanerőhiány miatt csak az 1873/74-es tanévben kezdte meg működését a mérnöki, illetve az egyetemes szakosztály keretén belül. Az egyetemes szakosztály első dékánja id. Szily Kálmán, a mérnökié Kruspér István, a gépészmérnökié Bielek Miksa volt.

A szabályzat által előírt tanulmányi rend értelmében, a középiskolai érettségivel belépett hallgatók az egyetemes szakosztályban kezdték meg tanulmányaikat, ahol két éven át természettudományi és más általános tárgyakat hallgattak, s ezután léphettek át a választott hároméves technikai szakosztályba. A tanulmányokat szigorlatokkal kellett befejezni, ezek eredményes letétele után a hallgatók mérnöki, gépészmérnöki, építészi, illetve vegyészi (1907-től vegyészmérnöki) oklevelet kaptak. Ezek szövege a tudományegyetemétől eltérően magyar nyelvű volt.

A Műegyetem 1901-ben jutott az egyetemi jogok teljességének birtokába, amikor megkapta a doktori cím adományozásának jogát, amellyel először 1902-ben élt. A Műegyetemen felavatott első műszaki doktor Zielinski Szilárd volt, aki később az út- és vasútépítéstan professzora lett.

Responsive image
1910. május 25-én a Műegyetem ünnepélyes zárókő letételén az uralkodó, Ferenc József is részt vett

Responsive image
Az uralkodó távozik a könyvtár épületéből, ahol az általa finanszírozott és a királyi párt ábrázoló szoborcsoportot adott át

 

Magyar Királyi József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (1934-1949)

Az 1909/10-es tanévet a Műegyetem már Buda akkori legrégibb részén, Lágymányoson kezdte meg, ahol Czigler Győző, Hauszmann Alajos és Petz Samu tervezte épületekbe költözött.

Responsive image
Az egyetem új épülete Budán

1934-ben az egyetem ismét jelentős szervezeti változáson ment keresztül. Költségvetési csökkentésre hivatkozva megalapították a M. kir. József nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemet. Az új intézmény a József Műegyetemet, a soproni Bánya- és Erdőmérnöki Főiskolát, az Állatorvosi Főiskolát és a Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kart egyesítette magában. Az új egyetemen öt kart (mérnök és építészmérnöki; gépész- és vegyészmérnöki; bánya-, kohó- és erdőmérnöki; mezőgazdasági és állatorvosi; közgazdaságtudományi) szerveztek. Az 1934/35-ös tanévet már az új szervezeti formában kezdte meg a Műegyetem, amely a maga 98 tanszékével az ország legnagyobb felsőoktatási intézményévé vált. A második világháború végén az egyetem területén is harcok dúltak, aminek következtében az épületekben és főleg a berendezési tárgyakban, felszerelésekben hatalmas kár keletkezett.

 

Budapesti Műszaki Egyetem (1949-2000)

A negyvenes évek második felében az egyetemből sorra kiváltak a korábban karként integrálódott egyetemek, ezt követően az Elnöki Tanács 1949-ben megalapította a Budapesti Műszaki Egyetemet. A régi egyetem mérnöki és építészmérnöki karának, valamint gépész és vegyészmérnöki karának négy osztálya önállósult, s Mérnöki (Építőmérnöki), Építészmérnöki, Gépészmérnöki és Vegyészmérnöki Karrá szerveződött. A Gépészmérnöki Kar elektrotechnikai tagozatából – Európában meglehetősen későn – létrehozták a Villamosmérnöki Kart. 1950 és 1957 között Hadmérnöki Kar működött az egyetemen, amelybe a harmadik évtől jelentkezhettek a többi kar hallgatói. Az 1940–50-es évek fordulóján nagy, elsősorban mennyiségi fejlődésen ment át az egyetem. 1952-re a hallgatók létszáma 1285-re, az oktatóké 979-re nőtt. 1949 és 1951 között 23 új tanszék létesült.

Az 1950-es évek első felében ismét többször átszervezték az egyetemet. 1952-ben a Mérnöki és az Építészmérnöki Kar önállósult, Építőipari Műszaki Egyetem néven. Időközben 1951-ben önálló Közlekedési Műszaki Egyetemet létesítettek Szegeden, amely 1952-ben Szolnokra költözött. Ezt 1955-ben Budapestre helyezték át, s Közlekedési Üzemmérnöki Karként beleolvasztották az Építőipari Műszaki Egyetembe, létrehozva ily módon az Építőipari és Közlekedési Műszaki Egyetemet. Az a furcsa szituáció állt elő, hogy egy helyen, sokszor közös épületeket és laboratóriumokat használva működött két önálló, saját apparátussal rendelkező egyetem. Ez az állapot 1967-ben szűnt meg, amikor az Építőipari és Közlekedési Műszaki Egyetemet beolvasztották a Budapesti Műszaki Egyetembe. Az ekkor létrejött hat karú egyetem húsz éven keresztül működött ebben a formában.

A nagyarányú fejlesztés ismét helyhiányt eredményezett. Ennek feloldása a múlt század végi szerencsés helykiválasztás folytán már nem költözködésben, hanem csak bővítésben nyilvánult meg. 1949-től az 1980-as évek elejéig 11 tanulmányi épület készült el az egyetemváros területén.

Az elmúlt ötven évben nemcsak folyamatos átszervezések történtek, de kisebb-nagyobb tanrendi változások is. A képzési idő 1956-ban állapodott meg a ma is általános tíz félévben. Az ötvenes évek oktatását a nagyfokú szakosodás jellemezte. Ezen változtatott az 1960-ban megindult, úgynevezett III. felsőoktatási reform, amely csökkentette a karokon a szakok számát. Lényeges eleme volt a reformnak a tíz hónapos üzemi gyakorlat tantervbe iktatása. Az oktatás minőségének a javítását célozta a kreditrendszer 1993 szeptemberében megkezdett folyamatos, évfolyamonkénti bevezetése. 1984-től egyetemünkön angol nyelvű oktatás is folyik, amely 1988-ban orosz nyelvű robottechnikai képzéssel, 1991-ben francia, 1992-ben német nyelvű képzéssel egészült ki. Az utóbbi kettőt a magyar hallgatók részére szervezték. 1997-ben – az ország többi egyeteméhez hasonlóan – a Műgyetemen is beindult a költségtérítéses képzés.

A doktori cím adományozásában is történtek változások. Az 1901-ben elnyert jogot az új, szovjet rendszerű tudományos fokozatok bevezetése miatt – a többi egyetemhez hasonlóan – a Műegyetem is elvesztette, s csak 1957-ben kapta vissza. Az 1991 őszén beindult doktoranduszképzés már szervezett formában, három éves nappali, valamint levelező oktatás keretében teszi lehetővé a doktori cím (PhD) elnyerését 19 műszaki, természettudományi, gazdaságtudományi és művészeti területen.

Az oktatás átalakulása szervezeti változásokat is szükségessé tett. Ezek elsősorban az intézetek megszüntetésében, illetve tanszékek átalakításában nyilvánultak meg, de néhány változás az egyetem kari szervezetét is érintette. 1987. július l-jén megalakult a Természet- és Társadalomtudományi Kar. Az alig több, mint egy évtizede létrehozott fakultás 1998-ban Természettudományi, illetve Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar néven kettévált. A két új karral jelenleg egyetemünkön nyolc fakultás működik. A kari struktúrában bekövetkezett változás az intézmény elnevezésében is megmutatkozott; 2000. január 1-jétől egyetemünk új neve: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem.

 

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (2000-től)

-


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Műegyetemi Könyvtár

A József Műegyetem Múzeum körúti új épületét Steindl Imre tervezte. Az építkezés 1881-ben kezdődött meg a Kunewalder-ház lebontása után, s 1882-re el is készült a négy épület. A főépület négy emeletből állt, itt a magasföldszinten kapott helyet az első műegyetemi könyvtár.

A könyvtár a főépület földszintjén a következő helyiségeket foglalja magában:
1./ nagy könyvtárterem (raktár),
2./ olvasóterem a hallgatóknak,
3./ olvasóterem a tanároknak,
4./ könyvtárnoki szoba,
5./ előtér és ruhatár.

A Műegyetemi Könyvtár új elhelyezéséről és magáról a könyvtár működéséről 1885-ben az ország első könyvtári statisztikai felvételében a következőket olvashatjuk: Modern jellegű szakkönyvtár, hazai könyvtáraink között kiváló helyet foglal el. Elhelyezése a díszes műegyetemi épület földszintjén csinos helyiségben van. Maga az olvasóterem 28 méter hosszú, két oldalról 18 ablakkal, légfűtéssel ellátva és célszerűen felszerelve.

Responsive image
A Műegyetem 1885 körül (kép: Dörre Tivadar)

A kormánytól évenként 2000 forint, a beiratási díjakból 3000 forint szolgál a könyvgyűjtemény gyarapításra. A nagy könyvtár mellett csaknem minden tanárnak külön kézi könyvtára is van, részben igen drága könyvekből és folyóiratokból. A könyvtár még nem nyilvános jellegű, de 10 ft biztosíték letétele mellett a műegyetemi hallgatók is vihetnek haza könyveket. A gyarapodás évi átlaga 2351 kötet. A kir. József-műegyetem Múzeum-körúti telepe. A Múzeum körúti főépület.Az állomány egészséges növekedése azonban ismét felveti a tároláshoz szükséges hely hiányának kérdését. Nemcsak a műegyetem, hanem a könyvár is alig várja, hogy a lágymányosi végleges elhelyezés elkészüljön.

1909-ben elkészül a lágymányosi egyetemi épület, ahol - külön épületben - helyet kap a könyvtár is. A Műegyetem új hajlékának történt megnyitásán az egyetem rektora, dr. Wartha Vince örömmel jelentette: "A művészkezek alkotta nagy mű, mely belátható időkig végleges és a helyszínen továbbfejlődhető otthont nyújt a műszaki tudományoknak, hála az ország áldozatkészségének immár készen áll".

Responsive image
A könyvtár új épülete

A minden tekintetben kiváló épület Pecz Samu műegyetemi tanár tervei szerint épült, aki elveihez híven mindenütt belülről kifelé építő rendszert vezetett keresztül. Pecz alaposan tanulmányozta a könyvtárak és levéltárak üzemét s a könyvtárüzem számtalan igényeit kielégítve oldotta meg feladatát. A könyvtár épületének tervezésekor nagy előnyére szolgált, hogy már 1898-ban megbízták az Országos Levéltár új épületének tervezésével. Ennek érdekében 1898-1905. évek között több tanulmányutat is tett.

A szerzett tapasztalatok alapján arra a meggyőződésre jutott, hogy a könyvtárakat és levéltárakat a kellő áttekinthetőség, világítás és tűzbiztosság elérése céljából legcélszerűbb szabadon állóan építeni, a raktárakat pedig leghelyesebb alacsony, legfeljebb 2.5 m. magas emeletsorokkal tervezni, hogy a könyveket, illetőleg iratcsomókat létra nélkül lehessen elérni, de ügyelni kell arra, hogy a tér két-két emeletsort összefoglalva minél jobban kihasználtassék.A 1909 őszén elkészült könyvtár épülete a nagyolvasó irányából.

A műegyetemi könyvtárnál ennek megfelelően a raktárban minden második emelet teljesen tűzbiztos födémmel van befödve, a közbeeső födémek pedig sodronyhálós üvegből készítve. A födémek vasbetonpillérekre támaszkodnak. Ez a rendszer a legnagyobb áttekinthetőség mellett a legjobb világítást és teljes tűzbiztosságot nyújt.

Responsive image

Responsive image

1910. május 25-én a Műegyetem ünnepélyes zárókő letételén az uralkodó, Ferenc József is részt vett. Látogatása emlékére gróf Khuen-Héderváry Károly miniszterelnök a Műegyetemnek ajándékozta a királyi párt ábrázoló carrarai márványból készült szobrot. A szoborcsoportot a könyvtár előcsarnokában helyezték el. 1911 és 1913 között készült el a Nagyolvasó bejárati oldalán a 12 méter széles és 8 méter magas szekkó.

Responsive image

A műalkotást az Országház kupolacsarnokában akarták felállítani

A szoborcsoportot a Műegyetemi Könyvtár előcsarnokában, a mai kölcsönzési tér helyén helyezték el. A szobrokat a 2. világháborús károk helyreállításával egyidejűleg, 1947. július 27-én eltávolították, anyagát oktatási célokra a Képzőművészeti Főiskolának átadva.

Responsive image

Responsive image

1913-ban Raksányi Dezső festőművész - a képzőművészeti főiskola jeles tanárának jóvoltából - a műegyetemi könyvtár nagy olvasóterme monumentális falfestmény birtokába jut: "Az ókortól kezdve a mai korig a mathematikai, természeti és technikai tudományok legkiválóbb képviselői ízlésesen megtervezett, római stílű épület lépcsőzetein és erkélyein vonulnak föl előttünk. A lépcsőzet két orsófalát római triposok ékesítik".

Responsive image

Responsive image
A BME Központi Könyvtára (kép: Leéb Ádám)

1944 decemberében megkezdődött Budapest ostroma, amely nem kímélte a főváros épületeit, így a műegyetemi épületeket sem. A Központi Könyvtár díszes épülete is megszenvedte az ostromot. Az idézett terjedelmes jelentés így számol be a pusztulásról: "Az ostrom alatt a Műegyetem a németek támaszpontja volt, ami a Műegyetemre nézve katasztrofális következménnyel járt. A könyvtárépület nagy olvasóterme több légibomba és tüzérségi találat következtében súlyosan megsérült, belső berendezése teljesen tönkrement. A raktárépület teteje több találat következtében kilyukadt és az eső és hólé végigfolyt az alsó emeleteken. A lépcsőház és az átjáró folyosó súlyosan megrongálódott, úgyszólván egy ablak nem maradt épen. A raktárépület üveg nélküli hatalmas ablakain az eső akadálytalanul verte még az ablakoktól messze elrakott könyveket is".

1949-re sikerült az épület helyreállítása. Ezzel egyidejűleg eltávolították a királyi házaspárt ábrázoló márvány szoborcsoportot, anyagát oktatási célokra a Képzőművészeti Főiskolának átadva. Helyére kölcsönző pultot állítottak be. Az olvasóterembe ferde bevágású asztalokat állítottak, amelyek a kolozsvári Egyetemi Könyvtárban használt mintájára készültek. Ez 40 férőhellyel növelte a Nagyolvasó befogadóképességét. Az olvasóterem melletti szobából a központi épületbe vezető két lépcsősor alatti holttérbe helyezték át a ruhatárat. Az így felszabadult helyiségbe kerültek a katalógusszekrények és ott folyt az olvasók tájékoztatása.

A nagyolvasó belsőépítészetileg legjelentősebb eleme a bejárati ajtó falát díszítő freskó volt, amely a II. világháborúban megsérült. A sérülés mértékéről egymásnak ellentmondó információink vannak, de tény, hogy a háború utáni helyreállítás során a teljes falat lefestették.

Az 50-es évek közepén a Petőfi-híd budai hídfőjénél biztosított nagy területen épülő új egyetemi épületek tervezésére kiírt pályázatot Weichinger Károly egyetemi tanár nyerte el. A tervező külön épületet biztosított a Központi Könyvtár számára. A terv megvalósítására azonban nem került sor. A Petőfi híd budai hídfőjétől délre akkor még nem épült meg egyetlen épület sem.

1961-ben az akkori igazgatónak, Ladányi Antalnak annyit sikerült elérnie, hogy a könyvtárépület alagsorának átépítésével az emeleti helyiségekből leköltöztették a könyvkötészetet, a fotólaboratóriumot és az adrémaüzemet. Így lehetőség nyílt a könyvtári munkafolyamat célszerű átszervezésére.

A nagyolvasó az 1970-es években1969-ben felmerült az ostrom alatt megsemmisült nagyolvasóbeli szekkó helyreállításának kérdése. A Könyvtári Tanács 1969. évi második ülésén megvitatta javaslatunkat és azzal egyetértett. A Képző- és Iparművészeti Lektorátus 1970. június 3-án tartott értekezletén engedélyezte a könyvtár olvasóterme számára a freskót.

A 70-es évek második felében sor került a raktár négy szintjén a polcok sűrítésére, amelynek eredményeképpen 1965 polcfolyóméterrel növekedett a raktári kapacitás, majd megtörtént a könyvtár keretein belül működő egyetemi levéltár elhelyezése a Duna-parton elkészült új tanulmányi épületben.Szökőkút az 1970-es években a könyvtár mellett

A 90-es évek elejéig kellett várni a könyvtár alapterületének bővítésére. 1991 vasóterme. Az 1987. január 19-i rektori határozat a felszabaduló 432 m2-es területet a Központi Könyvtárnak ítélte. A kiviteli terv 1988 tavaszára készült el, s nyáron már el is kezdődtek az építési munkák. Ezeket számos, az átalakításoknál megszokott váratlan probléma nehezítette, de végül egy napfényes csütörtöki napon, 1990. május 31-én átadta a kivitelező az új részleg kulcsait.

1993-ban A kölcsönzés az 1970-es évekbenmegkezdődött a könyvtárépület részleges rekonstrukciója. Ennek keretében első ütemben megtörtént a kölcsönzőtér belsőépítészeti átalakítása, a Nagyolvasóból elérhető mellékhelyiségek átépítése, melynek eredményeként közvetlen kapcsolat létesült az olvasóterem és a raktárak között. A második ütemre tervezték a Nagyolvasó rekonstrukcióját. Ekkor újból felmerült a szekkó kérdése.

A nagyolvasó eredeti bejárata a háború alatt megsérült, a 2001-es helyreállításáig így nézett kiKönyvtárunk kérésére az Országos Műemlékvédelmi Hivatal freskórestauráló szakemberei felülvizsgálatot végeztek, de sajnos a freskónak még a nyomát sem találták. Szerencsére azonban birtokunkban vannak a Pecz Samu féle tervrajzok, így a bejárati ajtó eredeti formában való visszaállításának, valamint az eredeti építési terven látható párkány rekonstruálásának nincs akadálya. 1993 tavaszán megkezdődött, 1995-re elkészült a központi épület déli szárnya melletti területen a könyvtár raktározási gondjain alapvetően segítő 837 m2 alapterületű mélyraktár építése, melynek a KÉV-METRÓ Kft. volt a kivitelezője.

(forrás: BME OMIKK, Emmertné Szerőczei Dóra)

Adatok


Megközelítése

  • Szent Gellért tér
  • Szent Gellért tér
  • Szent Gellért tér