Széchenyi-kilátó

XII. kerület, Széchenyi-hegy, Evetke út

A fenyőcsoport sötétzöld hátterében álló "gloriett" Ybl Miklós alkotása. Eredetileg a Hősök terén állt, 1898-ban került mai helyére, a millenniumi építkezések megindulása miatt.


AJÁNLÓ

Eredetileg díszkút volt a Városligetben. Zsigmondy Vilmos majdnem tíz év munka után, 1877-ben hévizet talált 970 méter mélyen a mai Andrássy út Liget felőli végénél. Az akkoriban "fúrháznak" nevezett épület biztosan nagyon funkcionális volt, de egy ilyen ipari létesítménynek nem nagyon volt semmi keresnivalója az akkor már formálódó Sugárút végén. A Millenniumi Emlékmű építése miatt 1898-ban áttelepítették a XII. kerületi Széchenyi-hegyre, ahol napjainkban emlékműként és kilátóként szolgál.

Responsive image
Az egykori kút tervei

A mellette álló kis emlékoszlop Széchenyi halála után, 1860-ban készült, a hegyet is ekkor nevezték el a nagy államférfiról. A közeli fenyőligetben áll a Svábhegyi Egyesület megrendelésére 1891-ben Stróbl Alajossal készíttetett Széchenyi mellszobor.

A kilátó alatti pihenő támfalának kőfülkéjében látható mellszobrot sajnos többször is ellopták: először 1900-ban, de akkor még előkerült: 1901-ben Bécsben találták meg. Másodszor 1995-ben tűnt el, sajnos azóta sem akadtak a nyomára. A jelenleg is látható mellszobor Kampf József szobrászművész 1991-es művének másolata. Azért rendelték ezt a szobrot a művésztől, mert hasonlít az eredeti Stróbl-alkotásra.

Responsive image
Az "Artézi kút" körül még nem volt se múzeum, se csarnok (egy 1885-ös térkép részlete)
(a kút ekkor még a régi fakút volt)

Responsive image
A Gloriette látványa a Sugar útról 1889 körül (a környék még beépítetlenül)

Responsive image
A gloriette 1891 körül

Responsive image
A kút eredeti helyén, még együtt a kiállítás főkapujával (háttérben az Ezredéves Országos Kiállítás főbejárata, amelynek helyén jelenleg a Millenniumi Emlékmű áll)

Responsive image
Egy évvel később, 1896-ban már hűlt helyét találjuk

Az egykor a Sugárút végén álló Gloriette-t a Millenniumi Emlékmű építése miatt 1898-ban áttelepítették Budára, a XII. kerületi Széchenyi-hegyre. A korabeli Pesti Hírlap így írt: "A csinos gloriettet, mely Ybl Miklós tervei szerint készült, most más helyen akarják fölállítani. Egyesek azt szeretnék, hogy az a népligetben állittassék föl. A svábhegyi lakosok azonban azt óhajtják, hogy a Széchenyi-hegy csúcsán helyezzék el s a zászlórúd jelezze a főváros legmagasabb pontját”.

A Széchenyi-hegy csúcsán újra összerakott építmény később kilátóként szolgált, habár ma már a megnőtt fák miatt a kilátás erősen korlátozott, az örökzöldek miatt pedig télen is.

Responsive image
A Széchenyi-kilátó 1927-ben

Responsive image
A kilátó látványa 1922-ben (kép: Fortepan.hu)


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: Ybl Miklós
  • Építés ideje: 1886.
  • Átköltöztetése: 1895.

Megközelítése

  • Művész út