Biodóm

XIV. kerület, Városliget, Pannon Park

Az Állatkert nagyszabású bővítése során Pannon Park néven új kertrész nyílt, amely a Kárpát-medence egykori élővilágát idézi. Ennek központi eleme a Biodóm. A Mérték Építészeti Stúdió Kft. által tervezett építmény a kívülről felfutó zöld felület révén füves dombra emlékeztet, hatalmas üveg felületekkel, belül pedig buja növényzet és gazdag állatvilág várja a látogatókat. 2018-ban Európa legjobb szabadidős épületének választották a Fővárosi Állat- és Növénykert legjelentősebb fejlesztését, a Pannon Park Biodómot az International Property Awards nemzetközi ingatlanszakmai díjátadón.


AJÁNLÓ

A Fővárosi Állat- és Növénykert bővítése már régóta napirenden volt, s a legutóbbi jelentősebb átalakítás is csak 2008-ban érintette. Miután 2013. szeptember 30-án bezárt a Vidám Park, megnyílt a lehetőség a terület bekebelezésére, amellyel az Állatkert mintegy 6 és fél hektárral gyarapodhatna. A területet 2014-ben vette birtokába az Állatkert. Igazgatója, Persányi Miklós álmodta meg a rajta létrejövő Pannon Parkot, amelynek központi eleme volna a Biodóm, vagyis egy óriási szubtrópusi üvegház a hozzá tartozó tengeri akváriummal és kifutókkal.

A 2013 óta zajló szakmai és szakértői tervezési program lassan a megvalósulás fázisába lépett, majd 2017. augusztusában elindult a Pannon Park és az itt elterülő biodóm építése.

A földmunkák, az alapozás, illetve a vasbeton karéj kialakítása után, 2018 karácsonya előtt szerelték be az utolsó acélszerkezeti elemet, amely szerkezet 1505 tartószerkezeti acélrúdból és 539 szerkezeti csomópontból áll, amelyek 964 háromszögletű mezőt alkotnak.

2019-ben elkészült a főbejárat, amin a látogatók a Pannon Parkba léphetnek.

Responsive image
A Biodóm belsejének építése 2019-ben (kép: Nagy Attila Károly / Index.hu)
(2022-től a közönség itt fürdőző varánuszokban, lótuszvirággal teli tóban, vízesésben és mangrove mocsárban, dzsungelben és pálmaligetben, két zegzugos barlangrendszer meglepetéseiben is gyönyörködhet majd)

2020. februárjában elkészült az egyre dráguló városligeti biodómberuházás átvilágításával a Fővárosi Állat- és Növénykert új gazdasági igazgatója, a jelentése pedig a főpolgármester asztalán van, így Karácsony Gergely már tudja, miért tart jelenleg 63 milliárdnál a 2017-ben még 43,7 milliárdosra tervezett üvegkomplexum. A biodóm költségvetése folyamatosan növekedett: az eredetileg 15,7 milliárd forintra tervezett beruházás 2017-ben 43,7 milliárd forintot kért és kapott a Kormánytól, Persányi viszont 2019 év végén azt mondta, ezt még 20 milliárddal meg kellene toldani. Az Állatkert szerint azért emelkedtek a költségek, mert egyes projektelemek ma egyszerűen többe kerülnek, mint ahogy azt 3-4 évvel korábban megbecsülték: magasabbak az árajánlatok, megváltoztak a beszerzési feltételek, emelkedtek a munkabérek és az anyagárak, változott a devizaárfolyam.

Az emelkedést valószínűsíti, hogy amikor a Kormánytól 43,7 milliárdot kértek, akkor kisebb projektterülettel számoltak, valamint a kivitelező cég, a Garancsi István tulajdonában lévő Market 2018 végén, 2019 elején elkészült kiviteli tervei "számos, korábban nem ismert feladatot tartalmaztak, vagy a korábbi mennyiségek becsléseit megváltoztatták”, de nem mellékes az sem, hogy az építőipari árak is emelkedtek az elmúlt időben.

A liberális, pánikkeltő Népszava ismét hozta a formáját, amikor felvetette, hogy a Biodóm várható energiafelhasználása vetekszik majd egy kisebb budapesti kerület áramfogyasztásával. Tovább tetézheti a bajt a lap szerint, hogy a környék elektromos hálózata ekkora energiaigényt nem bír el, a működtetéshez további beruházásokra lenne szükség. Az állatkert mindezt cáfolta: igaz ugyan, hogy a Biodóm miatt nőni fognak az intézmény működési kiadásai, de párhuzamosan a bevétel is emelkedik majd, ráadásul a Pannon Park vagy kétszáz új munkahelyet is teremt. Az épület tervezett energiaigénye a hasonlóan nagy bevásárlóközpontok, sportcsarnokok fogyasztásának harmada-fele, így az sem igaz, hogy a Biodóm energiaigényét nem tudja majd a környék elektromos hálózata kiszolgálni.

A Főfáros 2020. októberében feljelentést tett a Biodóm építési költségeinek az emelkedése miatt.

"A Biodóm beruházás egy eléggé elfuserált beruházás. Azt gondolom, hogy számos hibát elkövettek ezzel kapcsolatban az elődeim" - magyarázta Karácsony Gergely főpolgármester.

Szerinte nem volt minden rendben a projekttel, amelynek befejezéséhez 15-20 milliárd forintra van még szükség. Úgy vélekedett, hogy azt viszont mégsem kellene félbehagyni, mert ugyan sokan ferde szemmel néznek a beruházásra, de ha megvalósulna a szakmai program, akkor "felhelyezné Budapestet a nemzetközi turizmus térképére”, amely a budapesti turizmus szempontjából is fontos lenne.

"Másrészt rengeteg közpénz van már benne, ami veszendőbe mehet akkor, hogy ha nem fejezzük be".

Karácsony Gergely elmondta, hogy a Biodóm üzemeltetése az állatkertnél marad, valamint, hogy a projekt eddig is teljes mértékben állami forrásból valósult meg, amit Budapest kormányzati támogatás nélkül egészen biztosan nem tudna befejezni. Úgy látja, hogy egyébként megtérülő beruházás lesz az államháztartásnak, mert sok millió turista fog Budapestre jönni csak a Biodóm miatt.

"A biodóm soha nem volt a városvezetés szíve csücske, bár zuglói polgármesterként én eleinte tudtam szeretni a beruházást, ám a részletek megismerésével csökkent a lelkesedésem. Egy dolog biztosan nem történhet meg, az, hogy nem fejezik be a projektet, hiszen már rengeteg közpénz van benne".

2020. novemberében felröppent a hír, miszerint részvénytársasággá alakítaná át a Fővárosi Állat- és Növénykertet Karácsony Gergely főpolgármester kabinetje, ami belépőjegy-drágulást is hozhat a látogatóknak. Az ügy érdekessége, hogy ez éppen akkor történik, amikor kiderült: elszállt a biodóm költségvetése és gazdasági visszaélések miatt az adóhatóság is vizsgálódik az intézményben.




A parkban elsődlegesen a Kárpát-medence ősi élővilága kerül bemutatásra. Persze nem egy kis magyar Jurassic Park építésével, hanem a 10-12 millió évvel ezelőtti, félig tengerrel borított környék területének növény- és állatvilágának mai leszármazottai élnek a fedett és külső kifutókon.

Az őskor ezen időszakában a környék éghajlata még sokkal melegebb volt, így főként a ma itt már egzotikusnak számító állatokat, elefántféléket, orrszarvúkat, vízilovakat és emberszabású majmokat láthatunk az óvilági kontinensekről, eurázsiai és afrikai területekről. A speciális, fedett biodóm mintegy 1,7 hektáros a nagyjából 5 hektáros Pannon Parkon belül. Az állatok látványos bemutatásán és oktatási lehetőségeken kívül a legnagyobb érdeme az, hogy az állatkertben tartott egzotikus állatok is az eredeti környezetükhöz leginkább hasonlító klimatikus és természeti viszonyok között élhetnek.

A különböző pontokon más-más magasságú csarnok átlagos magassága 17 méter, a legmagasabb pontján 36 méter. Ez nem sokkal több a meglévő állatkerti Nagyszikla 34 méteres magasságánál, ám a biodóm ennél kétszáz méterrel hátrébb, a Hungária körúti felüljárónál van, így sokat fel tud fogni az onnét áradó zajból és a légszennyezésből.

A biodóm belsejében sokféle, állatbemutatásra alkalmas, nagyobb egységekké összeszervezhető tér kapott helyet. A parkban körbefutó ösvényeken sétálva lehet majd az állatokat megtekinteni. Lesz mód ennél kalandosabb nézelődésre is: egy kanyargó folyócskán csónakázva is fel lehet fedezni a biodóm élővilágát. Ugyancsak a biodóm részeként került kialakításra egy korszerű tengeri akvárium. Olyan fajokat mutatnak itt be, amelyek segítségével megidézhető a Kárpát-medence jelentős részében egykor hullámzó Pannon-tenger élővilága. A biodómhoz tágas szabadtéri kifutók rendszere is csatlakozik. Az épületben lakó állatok egy része – például az elefántok és a csimpánzok közössége – ezekben a kifutókban a szabad ég alatt is megfigyelhető.


AJÁNLÓ

Képek

Hamarosan!


AJÁNLÓ

Adatok

  • Tervezője: -
  • Építés ideje: 2017-2021.
  • Honlap: -

Megközelítése

  • Széchenyi fürdő
  • Kós Károly sétány

    Bethesda utca
  • Kacsóh Pongrác út