Városligeti Műjégpálya

XIV. kerület, Városliget, Olof Palme sétány 5.

A Városligeti Műjégpálya talán a világ legszebb panorámájú jégpályája, ahol számtalanszor rendeztek már hazai és nemzetközi versenyeket is. Télen a budapestiek egyik kedvelt szórakozást és kikapcsolódást jelentő helye. A jégpályát 2010-ben felújították, pavilonját pedig kibővítették.


AJÁNLÓ

1869. november 12-én a dunaparti Steingasser (Petőfi) kávéház kártyatermében, Kresz Géza vezetésével bejelentették a Pesti Korcsolyázó Egylet megalakulását. Kitartó közbenjárás után a városi tanács engedélyezte a tó egy kis részének korcsolyapályaként való használatát, díjtalanul.

Responsive image
A városligeti jégpálya a régi korcsolya-csarnokkal (kép: képtár.oszk.hu)

Az első "korcsolyacsarnokot” a tó partján felállított kéthelyiséges kis fabódé testesítette meg. 1870. január 29-én Rudolf koronaherceg jelenlétében végre megnyitották a Jégpályát. Február másodikán megrendezték az első versenyt is. Miután 1874 telén az épület leégett, a Főváros engedélyezte a végleges építkezést.

Responsive image
A jégpálya 1875-ben átadott pavilonja

Az új épület tervezése és kivitelezése is Lechner Ödön munkáját dicsérte. Óriási lelkesedés kísérte a korcsolyázást a fővárosiak körében. Mindössze hét évvel a csarnok megnyitása után már égető szükség mutatkozott a további bővítésre! A kivételes lelkesedést az indokolta, hogy ekkora összefüggő területű, szabadtéri műjégpályát a mai napig sem építettek sehol a világon! A pálya sikeréhez természetesen hozzájárul a párját ritkító természeti és kulturális környezet is.

Responsive image
Egy - mai szemmel nézve - elképesztően idegen világ 1885-ben: a Sugárút már elkészült, de még nincs Hősök tere és Millenniummi Emlékmű, és a tó is nagyobb, mint a mai, amelyen két sziget is található (ilyennek kellett volna meghagyni)

Kezdetben nem voltak versenyszabályok a városligeti jégen. A korabeli híradásokból kiderül, hogy ötletszerűen rendeztek versenyeket. A Nemzetközi Korcsolyázó Szövetség (ISU) 1892-es megalakulását követően, 1893. február 8-án már teljesen szabályos gyorskorcsolya versenyt rendeztek a Városligetben, bár ekkor még nem gyorskorcsolyával, hanem rövid korcsolyával álltak rajthoz. Először 1894-ben hoztak be Magyarországra gyorskorcsolyát. Így megkezdődhettek a rendszeres edzések.

1895-ben id. Francsek Imre tervei alapján neobarokk stílusú új épületet emeltek, és az építkezéssel egyidejűleg megkezdődtek a tó szabályozási munkálatai is.

Responsive image
Felállás az Ostorka nevű jégjátékhoz a városligeti jégpályán 1896-ban (háttérben a Vajdahunyad-vár)

Responsive image
Műkorcsolyázók 1896-ban

Magyarország első gyorskorcsolya bajnokát Péczeli Andor személyében, 1900. januárjában avatták. 1908. december 27-én alakult meg a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség. Az újonnan alakult szövetség és a BKE 1909. hanuár 23-24-én együtt rendezte a Női Műkorcsolya Világbajnokságot és a Gyorskorcsolya Európa- bajnokságot a Városligeti tó jegén. Eme rangos események magyar dicsőséget jelentettek: Kronberger Lili műkorcsolyában világbajnok lett, Mannó Miltiadesz pedig az 5. helyet szerezte meg a gyorskorcsolyázás 500 m-es távján.

Kétségtelen, hogy a jeges sportágak magyarországi fejlődésében nagyon nagy előrelépést jelentett a Városligeti Műjégpálya megnyitása. Bécset követve, Európában másodikként Budapesten került sor a Műjégpálya megépítésére, 1926-ban.

Az 1944-es bombázások a jégpályát sem kímélték. A Városligeti Műjégpálya súlyos károkat szenvedett úgy, hogy 1945-ben már nem lehetett használni. A háború után a MOKSZ és a BKE új elnöke, Szalay Sándor irányításával hatalmas munkába kezdtek a jégpálya helyreállítása érdekében. 1968-ban volt az utolsó nagy bővítés, amikor megnövelték a jég területét.

Responsive image
A Műjégpálya felújítása 2010-ben

2010-11-ben a Főváros a jégpályát és pavilonját felújíttatta. A cél olyan létesítmény kialakítása volt, amely a lakossági szabadidős korcsolyázás és a nemzetközi sportversenyek megrendezésének lehetősége mellett turisztikai és kulturális szolgáltatásokat is nyújt. A rekonstrukció keretében megújult a több mint százéves műemléki épület, amelynek eredeti állapotában építették vissza a második világháborúban lebombázott szárnyát.

Responsive image
A Műjégpálya este (kép: bsu.hu)

Responsive image


AJÁNLÓ

Képek

Hamarosan!


AJÁNLÓ

A városligeti jégről

Vadász és Versenylap, 1887. január 20.

"Végre valahára... Vigan leng már a «Budapesti Korcsolyázó Egylet» zászlaja és a városligeti jégpályának immár tizennégy centimeternyi vastagsága biztosítja a halandó korcsolyázókat, hogy szép és tartós saisonnak nézünk elébe.

Bizony rossz napjai voltak ez egyletnek e télen. A legszebb bevételi napjaik, a karácsony és sylvester ünnepélyek, elvesztek reájuk nézve. Az enyhe időjárás semmivé tett minden gondos gyalulást és takarítást. Az egylet vezér férfiai Bohonczy, Püspöky és Jankovich urak aggodalommal néztek a jövőnek elébe és komolyan szóba hozták egy mesterséges jégpálya felállítását a városligetben. Ki is szemelték e czélra a városligeti arena melletti nagy mulató gyepet. Tervben volt a mostani jégpályát а сsarnokkal együtt egészen abba hagyni és nevezett helyen egy díszes stylszerű csarnokot felépíteni. Az összes költségek hatvanezer forintra rúgnának. Ez a pénz részvények kibocsátása utján folyna be.

De az egylet tervez és a bölcs városi atyusok végeznek. A város nem hajlandó átengedni a szép rétet, miután aesthetikai tekintetben csorbítaná a városligetet, mely amúgy is a kiállítás által szenvedett nagy kárt. De a «Budapesti Korcsolyázó Egylet» megmaradt a tervénél és igy a mesterséges jégpálya csak hely és idő kérdése. A fővárosi közönségnek ez nagy örömet fog okozni, mert ezrekre megy azoknak száma, kik szívesen járnának a jégre deczember elejétől márczius közepéig, csak lehetne korcsolyázni.

A türelmetlen pestiek ezrivel tódultak a városligeti jégpályára, mindjárt a vasárnap január 17-kén megtartott próba-megnyitásra. A jég még kissé gyenge volt és épp azért a katonazene és villámvilágitás elmaradtak.

De azért a szűzi jégpálya csak ugy hemzsegett a sok édes és «könnyű» tehertől, melyek közt nemcsak a közép uri osztály és polgári elemek báli szépségei, de a főúri osztály nőtagjai, különösen az ifjabb nemzedék isj szépen voltak képviselve. Már másnap szép és kemény száraz fagy következtében történt meg a jégpálya ünnepies, hivatalos megnyitása, katonazene mellett, de világítás nélkül.

A jégpálya pont három órakor nyilt meg a zenekar által játszott «Wiener Fiakerlied» népszerű melódiájával. És innen perczenkint nőtt meg a közönség, ugy, hogy négy óra után mozogni sem lehetett, sem a pályán, sem a csarnok kényelmes helyiségeiben. Majdnem teljes számban volt itt az a kis boldog világ, mely a lóversenyeken, bálokon, színházakban és mindenütt első, hol szépen élni és élvezni lehet.

Mind a két napon ott láttuk a sok közül: Odescalchi Gézáné szül. Andrássy grófkisasszonyt, br. Edelsheim-Gyulayriét, br. Budichné született Andrássy úrhölgyet, az Andrássy, Zichy grófkisasszonyokat, báró Sennyeynét és bájos leányát, Beniczky-Bajza Lenke, Olayné, továbbá Horváth Gizella, Kotzó Nelly, Nyiry nővérek, Olay Leona, Degen Ilona, Sütő nővérek, Mikovinyi Gizella, Wagner Jolán, Bartoss Lujza, Vadnay Margit, Hódy Lenke, Hirsch nővérek, Komlódy Erzsike, Arany Lászlóné, slb. úrhölgyeket. A férfiak közül a főúri ifjabb nemzedék és a közélet számos jeles tagját.

Szépen csak kevesen korcsolyáztak, sőt inkább a «kezdet nehézségei» folytán számos bukás volt constatálható, de szerencsére inkább mulatságos természetűek valának, mint veszedelmesek. A megnyitási napon a jó «uram bátyám», a hold bácsi még késő este mosolyogva nézett le egy sürgő-forgó, kaczagó, korcsolyázó tömegre. Vigan korcsolyáznak még a budai polgári kör, a budai lövész-egylet, az állatkerti, az Orczy-kerti és a nemzeti tornacsarnok jégpályáin. melyekről egyet-mást legközelebb".

 

Vasárnapi Újság, 1898.

"Mintha minden bál szép hölgyei kiköltözködtek volna a nagy jégpályára, a fiatal mamáktól a legfiatalabb leányig, olyan derűs, olyan mosolygós a kepe annak a hangos kis világnak azóta, hogy az idei korai tél már deczember elején befagyasztotta, a városliget nagy tavát. Tele az egész pálya kipirult arczú, mosolygó képű eladó és még nem eladó leánykákkal, jókedvű mamákkal, korcsolyázó fiatal asszonyokkal, kik vígan czikáznak a csillogó jégtükrön.

Talán ez az egyedüli hely a fővárosban, hol a demokrácziát leginkább megvalósulva latjuk. Nem kérdezik itt egymás czimét, vegyest képeznek kört a legkülönbözőbb osztályok és udvarias engedékenységgel nyit tért egyik a másiknak. Csak az kár, hogy nagyon olvadékony alapon áll itt is a mi demokrácziánk. Megcsillan egy tavaszi napsugár, és lábaink alatt szétfoly az egész talaj.

A mi szép fekvésű városligeti nagy jégpályánkat különben nemcsak a korcsolyázók látogatják, hanem azok az egyleti tagok is, a kik nem korcsolyáznak. Férfiak, de különösen nők ülnek ott a melegedő nagy terem ablakai előtt, s élvezettel szemlélik a korcsolyázók vidám seregét, majd beszélgetésbe elegyednek, s végül megállapodnak abban, hogy mégis csak okosabb a fűtött, meleg pavillonból nézni a a korcsolyázás sportjának örömeit, mint futkosni a jégen.

Ezen vidám és kedélyes jégi életből mutatunk most be pár képet, azon festmények nyomán, melyek a budapesti korcsolyázó egyesület birtokában vannak s a városligeti jégpálya középső nagy üvegtermének falait díszítik. Az első kép az ezredévi kiállítás ma is fennálló vajda-hunyadi vára előtt egy vasárnap délutáni korcsolyázást mutat be, Xadler jeles festőművészünktől.

Responsive image

A második kép, mely egy másik jeles festőművészünk Neoyráily Antal műve, az új korcsolya-palota külsejét mutatja be a déli órákban, a midőn leginkább a kezdő korcsolyázók használják a jégpályát, a kik között nagy számmal van képviselve a főrangú fiatalság.

Responsive image

Érdekesnek találjuk ez alkalommal fölemlíteni, hogy a budapesti korcsolyázó-egylet 1869-ben alakúit meg és pedig száz taggal, míg ma már nyolczezer tagot számlál. Csak nem régiben kétszázezer forintnál nagyobb összeget fektetett a jégcsarnokba, mely pompás berendezésével a fővárosnak egyik látványossága. Az egyesület évi bevétele közel százezer forint, s e tekintetben Magyarországon csak egy sportegylet áll fölötte, a magyar lovar-egylet.

A fővárosi jégsport nagymérvű föllendülése főleg a budapesti korcsolyázó-egylet választmánya fáradhatatlan tevékenységének köszönhető, melynek élén már több év óta dr. Busbach Péter volt országgyűlési képviselő, s mint igazgató Zsigmoiidy Géza műszaki tanácsos nagy buzgalommal működik. A budapesti korcsolyázó-egylet jégpályája úgy nagy kiterjedése, mint czélszerű berendezése tekintetében az egész világon ritkítja párját".

Markó Miklós

Responsive image
Az új jégpálya korabeli képeslapon 1920 körül

Adatok

  • Tervezője és
    építés ideje:

    Lechner Ödön (1875.)
    Francsek Imre (1895.)
  • Felújítása: 2010.
  • Honlap: mujegpalya.hu

Megközelítése

  • Hősök tere
  • Benczúr utca
  • Erzsébet királyné útja