Szépművészeti Múzeum

XIV. kerület, Városliget, Hősök tere (Dózsa György út 41.)

A Szépművészeti Múzeum állami alapítású és fenntartású országos múzeum Budapesten, épülete a Hősök tere műemlék együttesének része. A múzeum gyűjtőköre az egyetemes művészet, a magyar/magyarországi művészet anyagát átadta a Magyar Nemzeti Galériának, csak néhány magyar művész alkotása található itt (Rippl-Rónai József). Gyűjteményeiben, melyek az európai képzőművészet minden korszakába bepillantást engednek, a leghíresebb művészek alkotásai is megtalálhatók, műtárgyainak száma jóval meghaladja a százezret.


AJÁNLÓ

A Szépművészeti Múzeum 2015-2018 között zajló felújítása után, a kiállításainak újrarendezésével párhuzamosan költöznek ki a Várból a Magyar Nemzeti Galéria régi magyar gyűjteményei, ugyanis a Szépművészeti kiállítási koncepciója gyökeresen átalakul: több mint négy évtizedes távollét után a magyar művészet hazatér a Szépművészetibe, így a múzeum ezt követően az egyiptomi és az antikvitás művészete mellett a XVIII. század végéig együtt mutatja majd be az egyetemes és a magyar művészet történetét.

Az eklektikus-neoklasszicista stílusú palota Schicedanz Albert és Herzog Fülöp tervei alapján épült, 1900-1906 között. Főhomlokzatának hármas rizalitja timpanonokkal lezárt, oszlopos építmény. Középső orommezejében az olimpiai Zeusz-templom nyugati szoborcsoportjának kiegészített másolatát látjuk, mely a görög hősmondák egyik epizódját, a kentaurok és lapithák harcát ábrázolja. A főhomlokzat mögött kiemelkedő kétemeletes épületszárny díszítőmotívumai eklektikus-neoreneszánsz jellegűek.

Responsive image
Az artézi kút és környezete 1906-ban (ekkor még virágágyások szegélyezték a Millenniumi Emlékművet és a múzeumok előterét)

Responsive image
A Szépművészeti Múzeum és a Millenniumi Emlékmű 1909-ben

A múzeum az ország legjelentősebb képzőművészeti gyűjteménye. Törzsanyaga a Pyrker-gyűjteményből, az Esterházy-képtárból, Ipolyi Arnold gyűjteményéből és Pulszky Károly vásárlásaiból áll.

Az Antik gyűjtemény a peremkultúrák emlékei mellett elsősorban a görög és a római művészet alkotásait mutatja be. Az Egyiptomi gyűjtemény átfogó képet igyekszik nyújtani az ókori Egyiptom művészetéről.

A Régi képtár képezi a múzeum törzsanyagát, amely végigvezeti a látogatót az európai festészet fejlődésén a XIV. századtól a XVIII. század végéig. Legteljesebb az itáliai kollekció, hiszen a trecentótól a barokkig rangos alkotók egész sorát láthatjuk a falakon (német gyűjtemény, spanyol gyűjtemény). A Régi szoborgyűjtemény anyaga a IV-XVIII. századi olasz, illetve a XIII-XVIII. századi francia, angol, német és holland szobrászat sok érdekes alkotását tartalmazza. A Modern gyűjtemény XIX. és XX. századi képeket illetve szobrokat mutat be.

Responsive image
A Szépművészeti Múzeum 1922 körül

A teret 1932-ben kapta a Hősök tere elnevezést, amely ekkor még virágágyásokkal volt díszítve. A Hősök tere csupán 1937-ben kapott kőburkolatot a 34. Eucharisztikus világkongresszus (1938) miatt.

Responsive image
A Szépművészeti Múzeum 1936-ban, még a nagy térkövezés előtt (kép: Fortepan)

Responsive image
A Reneszánsz-csarnok 1945-ben

A második világháború alatt az épület súlyosan megsérült. A beszakadt üvegmennyezeten beesett a hó a termekbe, sok kárt okozva ezzel.

 

A Szépművészeti Múzeum teljes körű rekonstrukciója

A Szépművészeti Múzeum 2015 februárjában bezárt, hogy a közel négy évig tartó felújítás után eredeti pompájában nyílhasson meg újból.

2018 őszén nyílt meg a látogatók előtt az átfogó felújításon átesett Szépművészeti Múzeum. A munkák legfontosabb eleme a Román-csarnok rekonstrukciója volt, amely hetven éve volt elzárva a közönség elől a második világháborúban szerzett sérülései miatt. Emellett más történelmi kiállítótereket is megnyitottak, amelyeket az elmúlt évtizedekben raktárnak használtak.

2012-ben kezdődött a rekonstrukció tervezése: a restaurátorokat Seres András vezette, őt egyszerűsített közbeszerzéssel választották ki a pozícióra. 2015 decemberében kezdhettek a munkálatokkal, és 2018 júliusra végezniük kellett. 40 szakember - festők, szobrászok, díszítőfestők - dolgoztak az állványokon, több ezer négyzetmétert kellett helyreállítaniuk.

Seres elmondta, az épület szörnyű állapotban volt, a háborús károk miatt még az ötvenes években is lapátolták a havat a belső terekből. Sok helyen a vakolat és a festék is elvált a faltól. A Román-csarnokban az eredeti festést kell átfesteniük.

A Román-csarnok amúgy jól járt, azt nem festették át meg át, az eredeti festést kell most felújítaniuk. A csarnok Freibergi-kapuját 1904-ben építették be, de ehhez falazni is kellett, amit a csapat kibontott, hogy ezzel több teret tudjanak egybe nyitni.

"A víz természetes eróziós hatása mellett a só is jelentős károkat okoz: amikor kiszárad a fal, kimarja a kötőanyagot a vakoltból és a festékből. Főleg a felső részeken, a főhajó két oldalán a párkány fölött a vakolat és a festés eltávolodott egymástól. Ezeken a részeken most egy konzerváló anyag beeresztésével megpróbálják a rétegeket egymáshoz illeszteni, visszapréselni a faltól elvált festéket. Ahol teljesen elveszett a kötőanyag, ott annyira porlott a festék, hogy ha ráfújtak, elszállt".

Responsive image
A Román-csarnok látványa a felújítása előtt (kép: Liget Budapest)

A Szépművészeti Múzeum kibővítését Baán László főigazgató vette tervbe. 2010-ben a Karácsony Tamás és csapata által készített tervek kapcsán. Ráday Mihály és Sisa József 2010 tavaszán megjelent írásai nyomán botrány robbant ki, a terv ugyanis a reprezentatív főhomlokzat eredeti funkcióját megszüntette volna. A beruházást 2011 februárjában a kormány leállította, majd bejelentették, hogy a Városliget szélén, az Ötvenhatosok terén múzeumi negyedet hoznak létre, és a Szépművészeti Múzeum itt kap új épületet.

2011. szeptember 29-én kormányhatározat jelent meg arról, hogy a kormány egyetért "az új nemzeti közgyűjteményi épületegyüttes létrehozásának előzetes irányaival", valamint a "Magyar Nemzeti Galéria beolvadása révén a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria egyesítésével”.

Október 1-jén Orbán Viktor miniszterelnök az új nemzeti közgyűjteményi épületegyüttes koncepciójáért felelős kormánybiztossá nevezte ki, Baán Lászlót.

Október 20-án egy újabb kormányhatározat a Nemzeti Galéria és a Szépművészeti Múzeum összevonásának személyi és szervezeti intézkedéseire is felhatalmazta, 2012. február 29-i határidőt szabva meg erre. Baán László tervei szerint a két múzeum anyaga egyesül, és a Szépművészeti jelenlegi épületében a XIX. század közepe előtti anyagot, az új épületben pedig az ezt követő időszakot mutatják majd be. Az új múzeum tervezőjét nemzetközi tervpályázaton választaná ki, a megvalósulásra reális esélyt 2017 végére lát.

Baán László, az intézmény igazgatója elmondta: a csaknem tízmilliárd forintos rekonstrukció részeként korszerűsítették az elavult fűtőrendszert, akadálymentesítést végeztek, klimatizálták a kiállítóterek egy részét, új kiállító- és közönségforgalmi tereket, korszerű restaurátor- és raktárműhelyeket alakítottak ki, új teherliftet építettek be, a felújított és szigetelt tetőre napelemeket, napkollektorokat helyeztek, valamint modern műtárgyszállítási folyosókat alakítottak ki.

A beruházásnak köszönhetően a Román-csarnokkal együtt 2000 négyzetméterrel nőtt a kiállítótér nagysága. Visszakapta eredeti funkcióját a hossztengely csarnoksorát záró Michelangelo-terem is, amit a hetvenes években vasbeton födémmel kettéosztottak, hogy ott helyezzék el a könyvelést.

Az áthelyezett Egyiptomi gyűjtemény helyén melegkonyhás éttermet nyitottak, jelentősen megnövelték a ruhatárak kapacitását, és nagyobb teret kapott a múzeumpedagógia is. Az épület 2018 őszétől a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria XIX. század előtti gyűjteményeiből rendezett új állandó kiállításnak, valamint időszaki tárlatoknak ad otthont.

Responsive image
A Román-csarnok felújítása (kép: Mohai Balázs / MTI)

Mányi István tervező elmondta, hogy a korábban 60-80 főre tervezett ruhatárak kapacitását 1200 fősre növelték és elvégezték a komplex akadálymentesítést is. Az épületben így már nemcsak a kerekesszékesek mozoghatnak kényelmesen, hanem például Braille-feliratokat is kihelyeztek és kiépítették az audioguide rendszert is. A kiállítóterek nemcsak minőségileg újultak meg, hanem az összterületük is nőtt 2400 négyzetméterrel. A mélyföldszinten már meglévő két kiállítóterem és a Márvány-csarnok alatti terület egy összefüggő, 1200 négyzetméteres kiállítótérré vált.

Kőszegi Antal főmérnök árulta el, hogy a terem mozaikpadlóját újra kellett gyártatni, emellett a bevilágító-ablakokat is kicserélték újakra, amelyekhez árnyékolót is szereltek.

A Liget Budapest Projekt keretében 9,5 milliárd forintot szánt a Kormány a beruházásra, melynek legfőbb feladata a 70 éve a közönség előtt elzárt Román-csarnok felújítása volt. A munkálatok 2015-ben kezdődtek és 14.000 négyzetmétert érintettek, így megújult az épület több mint 40 százaléka.

Legutóbb 2008-ban újult meg a múzeum homlokzata -, de a nyugati szárny felújítása és az épületgépészet átfogó fejlesztése évtizedek óta váratott magára. A mostani rekonstrukciós szakasz volt az eddigi legjelentősebb a múzeum történetében. Hosszú évtizedek után végre megtörtént az épületszárny teljes műszaki modernizációja is, többek között kazánostul lecserélték a hetvenes évekből való gőzfűtést és a régi elavult klímaberendezéseket.

A felújítás során mintegy 11 ezer köbméter földet mozgattak meg, 2700 köbméter beton, 300 tonna betonacél, 900 négyzetméter falazat, 7100 négyzetméter vakolat, 3000 négyzetméter acélszerkezet, 1800 négyzetméter üvegtető, 1100 négyzetméter üvegfal, 300 ezer folyóméter erős- és gyengeáramú kábelezés és 16 ezer folyóméter gépészeti vezeték került beépítésre. Emellett 19 ezer négyzetméter burkolat készült, és összesen 38 ezer négyzetméter felületet festettek le.

Responsive image
Szakemberek dolgoznak a felújítás alatt álló Szépművészeti Múzeum Román-csarnokában (kép: Mohai Balázs / MTI)

"Maga a múzeum csak 2018. őszén nyílik meg a látogatók előtt, hiszen az egy dolog, hogy az épülettől visszakaptuk a teret, de még vissza is kell rendezni az állandó kiállítást, ami egy óriási újrarendezést is jelent. Ehhez fogható munka szintén több évtizeddel ezelőtt történt, de akkor sem egyszerre: 1957-ben és 1975 -ben két lépésben operálták ki a magyar anyagot a Szépművészeti gyűjteményéből, amely aztán a Néprajzi Múzeumba, majd onnan a Magyar Nemzeti Galériába került. Most innen fognak a régi mesterek alkotásai visszakerülni eredeti otthonukba, a Szépművészeti Múzeumba" - magyarázta Baán László.

"A Román Csarnok mellett a második emeleten szintén évtizedek óta elzárt kiállítótér sor - amely egykor szoborgyűjteménynek adott helyt - újra megnyílik, és a régi magyar gyűjteménynek szolgál majd helyéül. Hasonlóképpen látogatható lesz a Michelangelo terem is, amely idáig hivatali irodaként funkcionált" - avatott be minket az igazgató a részletekbe, majd kifejezte sajnálatát, hogy dr. Garas Klára a múzeum egykori főigazgatója nem érhette meg ezeket a pillanatokat" (Garas Klára negyven éven keresztül dolgozott az intézménynek: gyakornokként kezdte, majd tudományos munkatárs, később a a Régi Képtár osztályvezetője, és tudományos titkár lett. 1964. január 1-jétől nyugdíjba vonulásáig,1984. március 31-ig ő volt múzeum főigazgatója. Június 27.-én, 98 évesen hunyt el).

A Román-csarnok alatt raktár épül, ahol a mozgatható műtárgytartó sínek futnak.

Az alagsorban - ahol eredetileg a gépészet foglalt helyet, csak az a munkálatok során egy szinttel lentebb került - megtekinthető az antik és az egyiptomi kiállítás. A régi büféből kávézót és éttermet alakítottak ki, a térszint alatti helyiségek biztonsági üveg segítségével pedig a föld felszínről természetes fényt kapnak.

A főmérnök, Kőszegi Antal elmondta, hogy autentikus hangulat, látványos kiállítástechnika és modern stílusjegyeket viselő kiállítótér várja a látogatókat. Az alagsori szerelőlépcső helyén elkészült a két egykarú lépcső és a lift is, amely az épület akadálymentesítését szolgálja.

A rekonstrukció érintette a második emeleten található, az 1945-től a látogatóktól szintén elzárt és durván átalakított, reneszánsz stílusú Michelangelo termet is. A termet az elmúlt évtizedekben galériázták, falait szürkére festették és irodaként használták. 2018-tól újra eredeti szerepét tölti be és egyedi, speciális kiállításokat tartanak benne.

Responsive image
A múzeum látványa a magasból


AJÁNLÓ

A múzeum pályatervei

Az 1896-os millenniumi törvény határozott a Szépművészeti Múzeum létesítéséről. A pályázatot 1898. szeptemberében írták ki az Aréna (ma Dózsa György) út, az Állatkerti körút és az állatkert által határolt, 12 000 m2-es területre. Kilenc pályamű érkezett, ebből három építész a saját nevével, hat pedig jeligével jelentkezett. A bírálóbizottság politikusokból és művészekből állt. Különlegesség, hogy a második helyezést elért pályaművet valósították meg. Schickedanz Albert és Herzog Fülöp tervét is csak úgy fogadták el, hogy az építészek vállaltak némi átalakítást.

Vasárnapi Újság, 1899. március 26.:

"Még az 1894-ik évben elhatározta a kormány, hogy hazánk ezredéves fennállásának ünnepére a szépművészetek számára múzeumot építtet. E múzeumban egyesítve lennének az Akadémia helyiségeiben őrzött Eszterházy-féle képtár, a nemzeti múzeum modern és régi képgyűjteménye a szoborművekkel és az egyéb helyeken őrzött építészeti műtárgyakkal együtt. A nevezett gyűjtemények egyesítésére tehát szükségessé vált egy olyan hatalmas méretű épület, a mely nemcsak, hogy kényelmesen befogadhassa mind e műkincseket, hanem elég helylyel rendelkezzék még arra is, hogy a legmodernebb hazai műtermékeknek is helyet adhasson. A törvényhozás az épületre és berendezésére három millió forintot szavazott meg. A modem képtár gyarapítására pedig négy millió forintot, melyből a milleniumi kiállításra kétszázezer Az új szépművészeti múzeum helyéül a pályázati föltétel a városligetnek ama részét jelölte meg, mely a Feszty-féle körkép-társaság épülete és az Aréna-út között nyúlik el az állatkert kerítéséig. A főváros által ajándékozott telek teljes szabaddá tételére a kormány megvette a Feszty-körképtársaság épületét is.

Responsive image
Petz Samu pályaterve

Petz Samu műegyetemi tanár terve tiszta antik stílusban van tartva. Egy ilyen nagy műgyűjtemény elhelyezésére a múzeum épülete nagy beépített területet kívánván, a tervező mellőzte az Andrássy-út tengelyében épülő ezredévi emlék és a jobb oldalon már álló új műcsarnok által megkívánható szimmetrikus elhelyezést, az új múzeum főhomlokzatát egyik tervében az állatkerti körútra a tó felé fordította, egy másik tervében pedig az Aréna-út egyenes vonalára helyezi. A kétemeletes főépület hat oszlopos kiugrásaival és egyszerű vonalaival jó hatást kelt, az antik stil megkívánta széles arkhitektonikus síkjait, melyeket az oldalakon az emelet magasságában 5—5 oszlop tagol, míg a sarokszárnyak előugrásait négy oszlop tartja, nem zavarja semmi fölösleges. Hármas főkapuzata, melyhez alig pár lépcső vezet föl, helyes elhelyezést nyer. A főépület földszintjének nagy előcsarnoka van mindkét oldalán. Közepét két modern képtár. A főépület balszárnya teljesen megegyezik a jobbszárny épületével és itt nyerne elhelyezést a műtörténeti képtár. A főépület 2-ik emeletére helyezi végre a tervező a plasztikai gyűjteményt 8 nagy teremben. A szárnyépületek végén is megtaláljuk a nyolcz oszlop tartotta kiugrást, melyek külön előcsarnokba vezetnek.

Responsive image
Schikedanz és Herzog pályaterve

Schikedanz és Herzog terve alkalmazkodik az Andrássy-út torkolatán megkívánható szimmetrikus elhelyezéshez. Az e helyen álló új műcsarnok alkotói e végből egy nyolcz oszlopból álló homlokzatos épületet terveznek az új műcsarnok méretében és arányaiban egészen hasonlóan ehhez. Két oldalán megtoldják két csarnokszerű szárnyépítménynyel, melyeknek az antik stilus megkívánta tympanonszerű csúcsos végződésű homlokzatuk van. Az előnyúlo főhomlokzat épületcsoportját összekötötték a tervezők a nagy méretű főépület tömegével, a mely egy magas egy-emeletes épületből áll. A főhomlokzat oszlopcsarnokán áthaladva, a szoborcsarnok számára épült óriási terembe lépünk, a mely 815 D-méternyi területtel rendelkezik és felülvilágítással van ellátva. Az előépület két szárnyára nyúló két kis plasztikai terem egyenként 125 Li-méternyi területtel összeköti a homlokzatos épületszárnyával, melyben két felül világított terem van egyenként 390 m2 méteres területtel szintén a plasztika számára.

Az előnyúló oszlopcsarnokos nagytermen végig jutunk a főépület-tömegbe, a melyet 290 m2 területtel rendelkező butiét (étterem) nyit meg, összefügg vele az átrium 715 m2 méternyi területtel. Az átriumtól jobbra és balra nyúlik egy-egy fedett udvar, egyenként 515 m2 területtel. A középcsarnokból két oldalon felinduló lépcsőzet vezet a félemeletre, melynek hátsó homlokzatán jobbra az igazgató és balra a múzeumi őrök 9—9 szobás lakásai vannak, melyek alatt a földszinten nyúlnak el a grafikai metszetek számára tervezett 400 m2 méternyi területtel rendelkező termek. A fedett udvarral párhuzamosan egy oszlopcsarnokszerű folyosó húzódik a plasztika és építé­szeti tárgyak számára 235 és 175 m2 méternyi területtel, az oldalakon a635 D-méternyi nyitott udvar a lapidarium. Az első emeletre jut a képtári rész, a mely a fedett udvart körülvevő tiz, egyenként 165 m2 méteres felülvilágított teremben nyerne elhelyezést. A középen egy 340 m2 méteres dísz-kiállítási terem nyílik a főlépcsőházból, körül tágas folyosókkal. A két fedett udvar körül pedig elhelyezkednek a modern és műtörténeti képtárak az oldalakon hat 105 m2 nagyobb és 70 m2 kisebb felülvilágítású termekben. A főépület sarkain négy 60 m2 méteres szoba áll rendelkezésre, míg az első emeleti helyiségeket a hátsó homlokzatra néző négy 82 m2 méteres kabinet teszi teljessé.

A toronysarkok szobái között pedig 5-5 oldalvilágítású szoba áll kisebb collectio-gyűjtemények czéljaira. A harmadik díjat nyerte Arkay Sándor műépítész terve, mely szintén megtartotta a szemközt lévő műcsarnok kívánta szimmetriát. Tervezete azonban a modern épitőstilus segélyével akarta megoldani a múzeum épületét. Hosszas téglány-alakú alaprajzán feltűnő jó, helyes a beosztás. Magas kupolás homlokzatát nyolcz oszloptartotta kiugrás díszíti, ebből belépünk a nagy előcsarnokba, mely mellett a kisebb mellékhelyiségek nyílnak. Az előcsarnok után két óriási oszlopcsarnokszerű, az építészeti gyűjtemények számára szánt terem nyúlik az épület hoszszában egyenként 855 m2 területtel, melyet egy középcsarnok választ ketté 270 m2 méternyi területtel. A közép fedett csarnokai mellett két oldalt halad a modern képtárak számára fentartandó négy, egyenként 462 m2 terem, melyet az aréna-úti oldalon még két kisebb, egyenként 238 m2 nagyságú terem egészít ki, mind felsővilágítással, míg az állatkerti oldalra jut három oldalvilágítású terem 215 m2 méternyi területtel a régibb képek számára. A plasztikai műveknek a tervező hat termet juttat az épület aréna-útra és állatkerti útra néző legszélsőbb homlokzatok oldalán, egyenként 170 D-méternyi területtel. Az első emeletre jutnak a fedett középső csarnokok gallériái kisebb plasztikai műveknek, valamint az Andrássy-útra néző oldalon találna elhelyezést az igazgató és múzeumi őrök lakásai a jobb­szárnyon, és könyvtári helyiségekkel a balszárnyon. Az állatkert felé néző oldalon végre a metszeteknek hagy folyosószerű helyet a tervező.

A kilencz, illetve tiz terv között jó beosztásával még kivált a Meinig Arthur műépítész terve, melyet a közoktatásügyi miniszter meg is vásárolt és a biráló-bizottság külön dicséretben részesített. A Múzeum fölépítésének kivitelével megbízott közoktatásügyi minisztérium április hó folyamán fog véglegesen határozni a felett, hogy melyik terv kerüljön kivitelre".

Az építkezést 1900-ban kezdték meg és rekordidő alatt fejezték be. Ferenc József császár 1906. december 1-jén nyitotta meg ünnepélyesen a múzeumot, amit a nagyközönség csak pár nappal később, december 5-én vehetett birtokba.

 

A múzeum csarnokai

Román-csarnok

A Szépművészeti Múzeum átfogó rekonstrukciójának köszönhetően újra régi pompájában látható a több mint hetven éve lezárt Román-csarnok. A II. világháborúban bombatalálatot kapott Román-csarnok az utóbbi évekig raktárként működött, s a csaknem 900 négyzetméteres teremben tárolták a Régi Képtár festményeinek egy részét, valamint a gyűjteményben őrzött gipszmásolatokat. A Román-csarnok a Freiburgi-kapun át ismét az épület keresztirányú tengelyének része lett, a Reneszánsz- és a Barokk-csarnokokkal együtt.

A felújítás során csaknem 2500 négyzetméter falfelületet varázsoltak újjá: 1500 liter konzerváló anyagot és csaknem 100 kilogramm, különböző színű pigmentet, valamit 5500 aranymetál lapot, azaz 5,5 kilogramm aranyat használtak fel.

Responsive image
A Román-csarnok falai (kép: tervlap.hu)

A csaknem 900 m2 alapterületű Román-csarnok belső falfelületeit egyedülállóan gazdag falfestmények borították, melynek korhű megújításán mintegy 70 restaurátor dolgozott.

Responsive image

 

Michelangelo-terem

A 2015-2018 között zajló rekonstrukció érintette többek között a reneszánsz stílusú Michelangelo-termet is, amely az elmúlt évtizedekben durván átalakítva, a látogatóktól elzárva, irodaként funkcionált. 2018. október 25-én nyitott meg újra, korhű állapotban felújítva.

Responsive image
A terem a felújítása előtt (kép: tervlap.hu)

 

Márvány-csarnok

A Múzeum neo-reneszánsz stílusban épült reprezentatív fogadótere elegáns márványburkolatáról kapta mai nevét. A csarnok két oldalán az emeletre vezető lépcsőház balusztrádos korlátja vonul végig, pihenője oszlopos galériaként kapcsolódik a márvány csarnokhoz és gyönyörű rálátást biztosít a teremre.

Responsive image
A Márvány-csarnok anno

A kisszebeni főoltárt 1928-ban állították fel a Márvány Csarnokban. A műtárgy egészen Budapest ostromáig itt állt. A gyönyörű, késő gótikus oltár hatalmas méretét mutatja, hogy az oromzatán álló Krisztus-szobor szinte egy magasságban van a terem feliratával. A falon olvasható „Ars longa, vita brevis” latin szállóige jelentése: a művészet örök, az élet rövid.

Responsive image
A Márvány-csarnok napjaikban

A csarnok büszkesége az a 15 méter hosszú LCD fal, amely mintegy 300 műtárgy adatait jeleníti meg interaktív módon, kedvenc festményünket akár lájkolhatjuk is rajta. Az okos múzeumi óriásfalat egyszerre 30-40 látogató is használhatja. A csarnokban egyszerre 180 embert tudnak kényelmesen kiszolgálni állófogadás keretében, vagy 150 embert tudnak leültetni.

 

Reneszánsz-csarnok

A Szépművészeti Múzeum Reneszánsz Csarnokát Európaszerte egyedülálló 14-15. századi perugiai és bergamói freskógyűjteményünk válogatott darabjai díszítik. A teremben kiállított velencei kutak az ottani kőfaragók magasfokú képzettségét mutatják be, rajtuk a kora- és késő reneszánsz díszítő formakincse tűnik fel.

Responsive image
A Reneszánsz-csarnok anno

Responsive image
A Reneszánsz-csarnok napjainkban (kép: budapestpartyservice.hu)

 

Barokk-csarnok

A csarnok az építészek eredeti elképzelése szerint palotaudvart jelenít meg az épületen belül és a barokk építészet formavilága jellemzi. Az itt látható festményeket a Régi Képtár olasz barokk anyagából válogattuk. Mai állapota az egykori főúri gyűjtemények hangulatát próbálja feleleveníteni. 2019 októberétől vált újra látogathatóvá.

 

Schickedanz-terem

A hangulatos, első emeleti Albert Schikedanz – a múzeum építésze után elnevezett – Szalon kisebb konferenciák, workshopok ideális helyszínéül szolgál, köszönhetően a korszerű beépített technikának.
 

Gyűjtemények

Egyiptomi Gyűjtemény

A múlt század elején magyar-lengyel expedíció folytatott ásatásokat Közép-Egyiptomban, 1964-ben pedig a széleskörű nemzetközi összefogással megvalósult núbiai leletmentő akció, majd az 1983-as thébai feltárásoknak köszönhet sokat a gyűjtemény. Az állandó kiállításon olyan kiváló alkotásokat láthatunk, mint az i.e. 9. században készült Sesonk trónörökös szobra, az i.e. 3. századi bronz Ülő macska, vagy a múlt évben vásárolt, négyezer éves vízilóagyarból faragott, mágikus erővel felruházott Varázsbot. Tovább

 

Antik Gyűjtemény

A Szépművészeti Múzeumban található hazánk egyetlen átfogó antik gyűjteménye, melyben a klasszikus ókor tárgyi öröksége közvetlenül tanulmányozható. A több mint 5000 művet számláló gyűjtemény márványszobrai, terrakotta, agyag, bronz, üveg és textil tárgyai felölelik az antikvitás teljes időszakát, sokszínű képet festve a görög, etruszk, római és graeco-egyiptomi művészetről. Az állandó kiállítás 1000 művet sorakoztat fel, köztük olyan világhírű darabokat, mint a „Budapesti táncosnő” néven ismert görög leányszobrot, a klasszikus görög bronzművesség valódi mesterművének számító Grimani-kancsót vagy az augustusi aranykor emlékét felidéző, a birodalom sorsát eldöntő actiumi csatát megörökítő híres márvány reliefciklus három lapját. Tovább

 

Régi Képtár

Az összesen 3000 festményt számláló Régi Képtár gazdag olasz gyűjteménye a Giotto és Duccio nevével fémjelzett kezdetektől Giorgione, Raffaello, Tiziano, Tintoretto és Veronese képein át Canaletto és Tiepolo művészetéig ível. A korai németalföldi képek között található a Régi Képtár egyik leghíresebb alkotása, id. Pieter Bruegel Keresztelő Szent János prédikációja. A 17. századi németalföldi „aranykor” sokszínű művészetébe többek között Van Dyck, Jordaens, Frans Hals és Jacob van Ruisdael remekművei engednek bepillantást. Európa egyik legrangosabb spanyol gyűjteménye El Greco, Velázquez, Murillo és Goya számos emblematikus alkotását őrzi. A német és osztrák festészetet a legkiválóbb mesterek, köztük Holbein, Dürer, Altdorfer, Cranach és Maulbertsch festményei képviselik. A szerényebb számú francia kollekcióban Poussin és Claude Lorrain, míg a brit képek között Reynolds és Constable művei is megtekinthetők. Tovább
 

Régi Szobor Gyűjtemény

A Régi Szobor Gyűjtemény az európai szobrászat történetének 19. századig terjedő időszakát öleli fel. A több mint 600 művet számláló gyűjtemény az itáliai reneszánsz olyan kincseit rejti, mint Leonardo egyedülálló Lovasa vagy Verrocchio Fájdalmas Krisztusa, de méltán nevezetesek reneszánsz és barokk kisbronzai is. A német, németalföldi és francia középkort ugyancsak számos remekmű, köztük az internacionális gótika Szép Madonnái és Riemenschneider műhelyének faszobrai, az osztrák barokk művészetet Donner és Messerschmidt alkotásai képviselik. Tovább

 

Régi Magyar Gyűjtemény

A Régi Magyar Gyűjtemény a 11. századtól az 1800-ig terjedő időszakban Magyarországon született vagy hazai megrendelésre másutt készült festményeket, szobrokat, valamint igényes építészeti faragványokat és sírköveket gyűjt. A „régi magyar művészet” körét tehát meglehetősen tágan értelmezi: magyaron egyértelműen magyarországit ért, amely meghatározással a történelmi Magyar Királyságot – a magyar mellett más nemzetiségek közös hazáját – jelöli. A Régi Magyar Gyűjtemény célja, hogy a Kárpát-medence sokszínű művészetét és szerteágazó művészeti kapcsolatrendszerét múzeumi keretek között szemléltesse. Tovább

 

Grafikai Gyűjtemény

Az európai rajzművészet és sokszorosított grafika történetét a kezdetektől napjainkig felölelő, közel 10 000 rajzot és 100 000 metszetet számláló Grafikai Gyűjteményben számos remekmű található, köztük Leonardo, Raffaello, Dürer, Altdorfer, Wolf Huber, Poussin, Rembrandt, Delacroix, Manet, Van Gogh vagy Cézanne rajzai. A rendkívül gazdag és sokszínű metszetgyűjtemény, a sokszorosított grafika történetének ez a kimeríthetetlen kincsestára ugyancsak jónéhány ritkasággal büszkélkedhet. A Grafikai Gyűjtemény remekműveivel azonban a papír fényérzékenysége miatt a látogató csak időszaki tárlatokon találkozhat a múlt század eleji eredeti berendezését őrző, egyedülálló Grafikai Kabinetben. Tovább

 

1800 utáni Gyűjtemény

A Szépművészeti Múzeum épületének megnyitásakor jószerével csak néhány osztrák biedermeier festmény, valamint a századforduló éveiben az Országos Képtár által megvásárolt kortárs művek képviselték a megelőző évszázad művészetét. Ez utóbbi, meglehetősen jó ízléssel válogatott vásárlások (Stuck, Lenz, Khnopff, Segantini egy-egy műve) a legjobb pillanatban, csaknem a képek elkészülésének évében történtek, és máig a századvégi szimbolista és szecessziós anyag magját adják.


Könyvtár

A könyvtár egyidős a múzeummal, és a kezdetektől tervszerűen gyűjti a művészettörténet hazai és nemzetközi szakirodalmát. Értelemszerűen előnyt élveznek azok a területek, amelyek kapcsolódnak a múzeum gyűjteményeihez: az európai festészet, szobrászat és grafika története, az ókortudomány, az egyiptológia. A könyvtárban népszerűsítő munkák éppúgy megtalálhatók, mint alapvető kézikönyvek és a legújabb tudományos szakmunkák szerte a nagyvilágból. Negyedmilliós állományával a könyvtár nemzetközi összehasonlításban is nagynak számít, Magyarországon pedig gyűjtőkörében a legteljesebb. Tovább
 

Időkapszula

A nagy múzeum-felújítási munkálatok során egy időkapszulát találtak a múzeum Román-csarnokának falában. A múzeum Román-csarnoka hetven évig volt elzárva a közönség elől, 2017. március 1-én pedig a Freibergi-kapu beépített gipszmásolata fölött, egy rozettában időkapszulát találtak a restaurátorok.

Egy papír volt benne, ami leírja, kik vettek részt anno a múzeum tereinek díszítésében. Az időkapszula több mint száz éves, de szerencsére jól olvasható a kézzel írt felirata, amely így hangzik:

"A román terem festését tervezte Glaser János festő mester, a figurális részletek Reissmann Miksa festömüvésztöl készültek, a díszletfestések Beszédes Ottó festösegéd vezetése alatt készültek el. – Továbbá a két lépcsöház, a Díszterem, Michel Angelo terem, a Dór és a Ión termek festömunkái, szintén az itt nevezet festöktöl készültek. Ezen munkák kivitele 1903 október elejétöl 1904. junius végéig tartott. Ezen okmányt ide elhelyeztem mielött az állványt a teremböl lebontották. 1904. május hó. 28-án Beszédes Ottó"

Responsive image

Az említett Freibergi-kaput 1904-ben építették be, de ehhez falazni is kellett, ezt most kibontják, így több teret egybe tudnak nyitni. A 2018-as felújítást végzők neve is bekerült egy időkapszulába, a kapszula pedig ugyanoda, ahol az előzőt megtalálták.


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Adatok

  • Tervezője: Schicedanz Albert
  • Építés ideje: 1900-1906.
  • Felújítása: 2008., 2012-2018.
  • Honlap: szepmuveszeti.hu

Megközelítése

  • Hősök tere
  • Hősök tere
  • Kacsóh Pongrác út