Belvárosi plébániatemplom

V. kerület, Belváros, Március 15. tér

A kéttornyú templom Pest legrégibb épülete, melyen végigkísérhetjük fővárosunk építészetének stílusváltozásait. Első formájában a Contra Aquincum falaira, annak köveiből épült a XI. században. Az erőd délkeleti sarokbástyáját a szentély végénél rejti a föld. A Szent Gellért-legenda szerint a Vata-féle pogánylázadáskor meggyilkolt Gellért püspököt ide temették 1046-ban.


AJÁNLÓ

A későbbi, XII. század végére kialakított román stílusú bazilikából csak egy ívsoros párkány maradt fenn a déli torony belsejében. A hagyomány szerint e templomban tartották a gyermek Árpád-házi Szent Erzsébet eljegyzését a férjéül kiválasztott Thüringiai Lajossal.

A XIV. század végén Zsigmond király támogatásával épült ki a templom mai méretére, körüljárós csarnokszentéllyel és a mellékhajókhoz csatlakozó kápolnasorral. Mátyás király korában késő gótikus építészeti részletekkel gazdagították. Ekkor készült a díszes déli és északi oldalbejárat és az oratórium emelete. A reneszánsz művészetet két igen szép pasztofórium (szentségtartó fülke) képviseli a XVI. század elejéről.

Egyéb értékes reneszánsz stílusú töredékek láthatók a templom múzeumában. A törökök mecsetté alakították át a templomot, amelynek emléke a mihrabfülke.

A visszafoglaláskor megrongálódott, majd leégett épületet 1725-1740 között, barokk stílusban állították helyre, Paur János György irányításával.

Responsive image
Mukovszky rajza a Belvárosi templomról a XIX. század elején

A késő barokk toronysisakok 1795-ből valók. A kórust az 1830-as években Hild József tervei alapján klasszicista stílusban építették át. A főoltár és a keresztelőkút pedig már a második világháború után készült modern alkotás.

A helyreállítás során figyelemmel voltak a templom két fő stíluskorszakára. Ezért kívülről is jól megkülönböztethetjük például a faragott kövekből épült gótikus szentélyt a vakolt, festett barokk hajótól és főhomlokzattól. A kéttornyú barokk főhomlokzat osztrák minták alapján készült.

Kapuja felett a felhőkön trónoló Szentháromság szoborcsoportja Hörger Antal műve. Ugyanő faragta a szentély külső záró falát díszítő Szent Flórián-szobrot is az 1723-as tűzvész után.

Responsive image
A templom és az Eskü tér 1880 körül

Responsive image
A templom 1894-ben

Responsive image
A Pesti Hírlap egy 1937-es cikke

Responsive image
Vágó József elképzelése az 1936-os rendezési tervhez
(ha a Március 15. tér eképp nézhetne ki...)

Responsive image

Responsive image

Responsive image


AJÁNLÓ

Képek

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Responsive image

Hamarosan!


AJÁNLÓ

Napjainkban

Pest legrégebbi, turisztikai, művészettörténeti és történelmi szempontból egyaránt kiemelkedő templomában évek óta tart a műemléki helyreállítás.

A 2014 és 2016 között elvégzett régészeti feltárás után és az altemplom kialakítását követően az elmúlt évben restaurálták a Mátyás-oratóriumot, megújult a két reneszánsz pasztofórium és a sekrestye. Kialakították a Szentségimádási kápolnát, valamint a központi információs pultot.

2015. júniusának elején befejeződött a templom régészeti feltárása. Tarlós István főpolgármester a felújításról tartott június 16-i sajtótájékoztatón elmondta: már a XI. században is templom állt a mostani Nagyboldogasszony-főplébánia-templom helyén, a jelenleg látható templom pedig a XVI. században épült.

Elmondta, hogy a soron következő felújítás során az altemplomot úgy újítják fel, hogy abban az Árpád-korig visszamenően bemutatják a különböző építészeti rétegeket. Ezt követi majd a felső templom rekonstrukciója. Itt fogják egy járható üveglap alatt elhelyezni az ásatások során előkerült római kori emlékeket.

A Március 15. téren álló templom a főváros tulajdona; a mostani felújítást a Főváros és a plébánia közösen finanszírozza, utóbbi minisztériumi támogatásból.

Osztie Zoltán plébános kiemelte: sok-sok évtizedes mulasztást pótol a Főváros és a Kormány a jelenlegi felújítással. Elmondta még, hogy a világörökség részét képező templomban a feltárás eredményeképpen tizennégy építéstörténeti korszakot tudnak majd dokumentáltan bemutatni.

A most előkerült legjelentősebb leletegyüttes a római kori, amely alapján kiderült, hogy egészen a 700-as évek közepéig római helyőrségi tábor volt ezen a területen. Korábban ugyanis a történészek úgy vélték, hogy a katonai állomáshely a 400-as években megszűnt.

A plébánia számára a legfontosabb a román kori bazilika fölfedezése és föltárása, amelynek alapfalai egy az egyben előkerültek. Az 1100-as évek fordulóján épült, háromhajós nagy bazilika jelentősége és értéke a lébényi Szent Jakab-templomhoz, a jáki templomhoz, illetve a budavári Mátyás-templomhoz mérhető – mondta Osztie Zoltán.

A 2015-ben kezdődő felújításról a templom plébánosa elmondta: az altemplomi részben háromféle teret alakítanak ki. Egy imádságos teret, kiállítótereket, valamint közösségi tereket, hiszen a belvárosi főplébániának nincs plébániaháza, azt ugyanis az Erzsébet híd építése során elbontották.

A felújítás 130 millió forint fővárosi és 180 millió forint kormányzati támogatással valósul meg, ismertette a plébános, aki reményét fejezte ki, hogy 2016 húsvétjára végeznek a munkálatokkal.

Osztie Zoltán elmondta: az ásatásokat a főváros megbízásából a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) végezte. Hozzátette: a múzeum és a plébánia tervezi, hogy a jelenleg a BTM Vármúzeumában és a Mátyás-templomban látható, a Mátyás-templom történetét bemutató kiállítás mintájára a Nagyboldogasszony-főplébániatemplom építésének és átépítéseinek történetéről is szerveznek tárlatot.

2017. márciusában befejeződtek az altemplom felújítási munkálatai, így azt látogathatóvá tették a közönség számára. A hároméves többlépcsős templomfelújítás befejezéseként az altemplomban kiállító teret hoztak létre, ahol megtekinthetjük az ominózus római falmaradványokat, sőt még a táborparancsnoki épület padlófűtésének elemeit is megcsodálhatjuk. Ha nem szeretjük a szűk, zárt tereket, az ókori emlékeket a templom padlózatába helyezett üvegfelületen keresztül is szemügyre vehetjük. Így viszont nem láthatjuk a régészeti feltárásokat bemutató tárlatot, az új közösségi és imádságos térként szolgáló kápolnát és az 1699-ben épült Proberger-kriptát, melyben XIX. századi arisztokraták nyugszanak.

Az épület 5621 sípos orgonáját is felújították. A karzat lépcsőit és a billentyűket maga Liszt Ferenc is koptatta, hisz éveken keresztül élt a plébánián és dirigálta a templom kórusát. Budapesten legtöbbször ebben a templomban játszott híres zeneszerzőnk. A hangszert a legnagyobb 6 méterestől a legkisebb 6 milliméteres sípig szétszedték és kipucolták.

A templombelsőt bejárva 14 építészeti kor emlékei néznek le ránk vagy rejtőznek valahol a felszín alatt. Az első román kori bazilikába temették Gellért püspököt. Később Zsigmond és Mátyás királyunk is átépítette, majd a törökök mecsetként használták. A ma látható templomszerkezet XVI. századi, de a barokk külsőt egy XVIII. századi tűzvész után kapta. Később olyan építészóriásaink restaurálták, mint a parlamentet tervező Steindl Imre. Építészettörténeti szempontból Budapest legösszetettebb épülete. 2010-ben találtak egy olyan XIV. századi freskót, amelynek festészeti minősége a kor nagyjainak munkáihoz mérhető. A Szűz Máriát ábrázoló művet megtaláljuk a szentély mögötti egyik fülkében, nem messze a mihrábtól, a török kori imafülkétől.

2019. januárjában kezdődött el az a beruházás, melynek során megújult a templom mindkét tornya. E folyamat során restaurálták a déli toronyban található román stílusú falmaradványt, ahol a szakemberek megtisztították a torony belső falait, majd biztonságos lépcsőt és korlátot alakítottak ki az emeleti szintek eléréséhez. Ezen kívül beépítettek egy liftet is, amellyel könnyen és gyorsan elérhetők lettek a kilátópontok szintjei. A déli torony földszinti részében egy ajándékbolt létesült.

A torony szintjein kiállítást is kialakítanak majd; a két tornyot összekötő úton, az emeleti homlokzat mögött egy sétányt alakítottak ki, ahol át lehet sétálni egyik toronyból a másikba. Ez egy fémből készített sétaút, ahonnan gyönyörködhetünk a templom míves tetőszerkezetében.

Az északi toronyban szintén kilátópont került kialakításra, ahonnan teljes panoráma nyílik a Dunára és Budára, de a Belvárost is megcsodálhatjuk fentről. A látogatók a torony lépcsőin jöhetnek le ismét a templom földszintjére. A beruházás 2019. decemberére fejeződött be, így a templom felkészülten várja a 2020-as budapesti 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus eseményeit.

2020. június 26-án átadták a templom toronykilátóit a nagyközönségnek. Az altemplomban Osztie Zoltán plébános és Aranyossy Mihály turisztikai munkatárs fogadta az újságírókat, a sajtótájékoztatón a kilátók kialakításának építészeti és kivitelezési feladatairól és megoldásairól Tóth Péter, az építészeti munkákért felelős Hetedhét Építész Kft. ügyvezetője, valamint Vantal István, a kivitelezésért felelős BAU-VIP Generál Kft. ügyvezetője osztott meg néhány érdekességet.

A plébános elmondta, hogy büszke az új látványosságra, mellyel a Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templom bővült. Kiemelte, hogy a kilátótornyok látogatása nem fogja zavarni a templom szakrális feladatait, a templom továbbra is elsősorban imaház marad. Ám meg akarják mutatni a nagyközönségnek az épület római korig visszanyúló kultúrtörténeti értékeit is. Ez úgy valósítható meg, hogy a kiállítás és bemutató elkülöníthető a szakrális tértől.

A 2018. decemberében kezdődő munkálatok idején a tornyok rendkívül elhanyagolt állapotban voltak. Ahhoz, hogy a munkálatok végére létrejöhessen a bemutatóhely, le kellett tisztítani a történeti falakat és le kellett bontani a tornyokba vezető rozoga faszerkezetet, illetve biztonságosabbá kellett tenni a kilátótereket. A konkrét építési munkálatok kezdetét egy éves tervezői munka előzte meg, majd a tornyok helyreállítása olyan építkezés lett, amely folyamatos tervezési munkákat igényelt, a kivitelezés során is. Ennek oka az volt, hogy a műemlék épület szerkezetének feltárása során egyre-másra kerültek elő az újabb és újabb megoldandó feladatok, amelyek kiegészítő tervek sorát igényelték. Az építészeti munkálatok során nem csak arra kellett koncentrálni, hogy hiánytalanul megőrizzék a templom történeti és kulturális értékét, hanem ezt a megőrzést úgy kellett végrehajtani, hogy közben kialakuljon a modern építészeti és biztonsági szabályozásoknak teljes mértékben megfelelő, a mai turisztikai igényeket kiszolgáló, Budapest idegenforgalmi kínálatát színvonalas programmal bővítő látványosság.

Toronykilátó

A kilátó két szintből áll: az első 11 méter, a második 18 méter magasan áll. Ez utóbbi a torony lábától lépcsőn és liften is megközelíthető. Az első kilátópontra szűk és meredek, kőből épült csigalépcső vezet fel, amely a kilátópontra felérve átadja helyét a modern, lyukacsos, acél lépcsőknek. A két toronyból szintenként három-három ponton nyílik lehetőség kitekinteni Budapestre.

A déli torony második kilátószintjéről egy közel 17 méter hosszú hídon mehetünk át az északi toronyba, mely Liszt Ferenc zeneszerző nevét viseli.

A kilátópontokon érintőképernyős eszközök segítségével tájékozódhatunk arról, hogy pontosan mit látunk, illetve lehetőségünk van arra, hogy rövid leírásokat olvassunk egy-egy látnivalóról. Ez a szolgáltatás jelenleg hét nyelven érhető el.
A kilátók a templom nyitvatartási idejében, hétfőtől szombatig, 10 és 17 óra között tekinthetők meg. Fontos tudni, hogy a négy harang működése következtében fellépő erős hanghatás miatt a Liszt Ferenc torony 11 óra 55 perc és 12 óra 10 perc között, illetve pénteken az előbbi időpont és 14 óra 55 perc, valamint 15 óra 10 perc között nem látogatható.

A toronyban található egy Liszt Ferenc-portrészobor, egy emléktábla, valamint egy Liszt Ferenc-dombormű is. Azért döntöttek úgy, hogy Liszt Ferenc nevét kapja a torony, mert a zeneszerző, zongoraművész és karmester ezer szálon kötődött a templomhoz. Több munkáját is itt mutatták be, gyakran vezényelt itt, s a templom orgonáján is játszott. Emellett Liszt rendszeres vendége volt Schwendtner Mihály apátplébánosnak, többször éjszakázott a plébánia vendégszobájában, és egy ízben még esküvői tanú is volt itt.

Liszt 1879-ben Engesszer Mátyásnak, a templom karnagyának dedikálta Via crucis című művét. A mű bemutatója azonban Schwendtner Mihály és Engesszer Mátyás halála miatt elmaradt. Liszt Ferenc halála után a kéziratot sokáig elveszettnek hitték, azonban végül megtalálták azt a Széchényi Könyvtárban. Ősbemutatója végül 1929 nagypénteként volt a Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templomban.

Adatok

  • Tervezője: Pauer János György
  • Építés ideje: ~1010, 1739.
  • Felújítása:
    1725-1749. (Pauer János György)
    1805-1808. (Hild János)
    1889. (Steindl Imre)
    1945-től (Gerő László)
    1976-1977. (belső festés)
    2011. (Mezős Tamás)
    2014-2016. (régészeti feltárás)
  • Honlap: belvarosiplebania.hu

Megközelítése

  • Ferenciek tere
  • Március 15. tér
  • Március 15. tér



A Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templom területén már a II. században római erőd állt, majd ennek az erődítménynek az öveit felhasználva építtetett itt Szent István király templomot.

Ebben a templomban temették el 1046-ban Szent Gellért püspököt, itt volt Árpád-házi Szent Erzsébet eljegyzése 1211-ben. A templom falai között kétszer választottak királyt, és a templom előtti téren tett uralkodói esküt I. Ferenc József magyar király.

A plébánián 1841-ben kötött házasságot Kossuth Lajos, és itt emlékezett meg a magyar nép az 1860. április 30-án az elhunyt Széchenyi Istvánról. 1858-1871. között gyakran kapott szálláshelyet a plébánián Liszt Ferenc zeneszerző és itt vezényelte saját és más alkotók műveit.